0_3muzica (1)

7
Educatoare: Nistor Corina-Maria Grădiniţa: Cu Program Prelungit Potcoava Grupa: Mare Data: 22.10.2007

Upload: miha-loca

Post on 20-Feb-2016

2 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: 0_3muzica (1)

Educatoare:

Nistor Corina-Maria

Grădiniţa: Cu Program Prelungit Potcoava

Grupa: MareData: 22.10.2007

Page 2: 0_3muzica (1)

Denumirea activităţii:

Educaţie muzicală

Subiectul activităţii: “Toamna” – cântec“Mergi cum cânt” – joc muzical

Mijloc de realizare: Cântec, joc muzicalTipul de activitate: Formare/consolidare de priceperi şi deprinderiScopuri: S1: consolidarea deprinderii de a interpreta corect şi expresiv un cântec sau un

fragment melodic;S2: consolidarea deprinderii de a cânta atât individual, dar şi pe grupe, cu acompaniament sau fără;S3: consolidarea deprinderii de a respira corect în timpul cântării;S4: fromarea gustului artistic, a dragostei pentru frumos.

Obiective operaţionale:

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili să:O1: să cânte corect exerciţiile de intonaţie;O2: să respire corect, respectând poziţia pentru cântat;O3: să respect semnalul de început;O4: să asocieze înalţimile şi duratele sunetelor cu silabele ce alcătuiesc cuvintele unui cântec;O5: să intoneze corect şi expresiv melodia cântecului “Toamna”.

Metode si procedee: Conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, instructajul verbal, dramatizarea.

Material didactic:

Forma de organizare:Bibliografie:

Durata activităţii:

Scăriţa muzicală, imagini reprezentând momente semnificative din anotimpul toamna, casetă, casetofon.Frontal-individuală “Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”elaborată de Ministerul Educaţiei Naţionale“Poveşti şi povestiri – cunoaşterea mediului, natură şi vieţuitoare”, Editura Tehno-ARt30-35 de minute

Page 3: 0_3muzica (1)

Etapele activităţii

Ob.

Op.

Conţinut ştiinţific Strategii didactice

Evaluarea

1. 2. 3. 4. 5.

I.Moment organizatoric

II.Activităţi muzicale

introductive

III.Captarea atenţiei

IV. Anunţarea

temei noi şi a

obiectivelor

O1

O2

O3

- Asigurarea condiţiilor organizatorice şi psihologice pentru desfăşurarea eficientă a activităţii: aranjarea mobilierului şi a materialelor, aerisirea sălii etc. Copiii intră în sala de grupă şi îşi ocupă locurile şi ascultă indicaţiile educatoarei.

- Se vor executa cu copiii exerciţii de respiraţie, de emisie a sunetelor şi de intonare. Se vor diferenţia sunetele muzicale după înalţime – tonalitatea DO major. “Cântecul Gamei” – text adaptat.

- Captarea atenţiei se va realiza cu ajutorul poeziilor şi ghicitorilor despre anotimpul toamna.

- După ce atenţie le este captată, preşcolarilor le este propus spre învăţare un cântecel despre tema acestei

- Metode şi procedee: instructajul verbal, explicaţia.

- Metodee şi procedee: demosntraţia, exerciţiul, explicaţia.

- Metode şi procedee: dramatizarea.

- Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia

- Evaluarea: frontală, prin observarea curentă.

- Evaluare: frontală, individuală; prin observarea curentă, prin aprecieri verbale.

- Evaluare: frontală, individuală; prin observarea curentă, prin aprecieri verbale.

- Evaluare: frontală.

Page 4: 0_3muzica (1)

V. Desfăşurarea

activităţii (dirijarea învăţării noului cântec)

VI. Realizarea feed-back-

ului

VII. Încheierea activităţii

O2

O3

O4

O5

săptămâni, intitulat “Toamna”.

a) cântarea model;b) familiarizarea copiilor cu conţinutul literar şi muzical al cântecului;c) scandarea textului cântecului;d) reluarea cântării model;e) învăţarea cântecului pe fragmente;f) cântarea integrală a cântecului.

- Imitarea unor sunete din natură, uzând de capacităţile vocale.- Repetarea cântecului “Toamna” şi a altor cântece învăţate anterior.

- Se vor face aprecieri cu privire la activitatea desfăşurată de copii şi li se vor acorda recompense.

euristică.

- Metode şi procedee: explicaţia,demonstraţia, conversaţia euristică, exerciţiul.- Mijloace de învăţământ: casetă, casetofon, scăriţa muzicală.

- Metode şi procedee: jocul didactic, exerciţiul, conversaţia euristică, expunerea.

- Metode şi procedee: conversaţia euristică.

- Evaluare: frontală, pe grupe, individuală; prin observare curentă.

- Evaluare: frontală, pe grupe, individuală; prin observare curentă.

- Evaluare: frontală, pe grupe, individuală; prin observare curentă.

Page 5: 0_3muzica (1)

TOAMNA

A venit pe dealuri toamna Cu frunze şi flori,

O primim cu bucurieŞi-i cântăm în cor.

Refren- bis Fructe parfumate

Şi legume coapte, În dar le primimŞi îi mulţumim.

Au plecat şi păsărele

Page 6: 0_3muzica (1)

În stoluri pe sus;Vânturi, ploaie, nori şi ceaţăToamna ne-a adus.