0 scenariu didactic

7
PROIECT DIDACTIC MODULUL: ECOLOGIE GENERALĂ CLASA: a – IX – a B COLEGIUL AGRICOL Dr. C-TIN ANGELESCU BUZĂU PROFESOR: ŞERBAN CAMELIA DATA: 17 mai 2014 CLASA: a – IX – a B Resurse naturale şi protecţia mediului DISCIPLINA: Ecologie generală SUBIECTUL LECŢIEI: Ecosisteme naturale DURATA: 1 oră TIPUL LECŢIEI: Lecţie de recapitulare şi sistematizare. VARIANTA: Lecţie de verificare prin fişe de lucru SCOPUL: De recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor în vederea identificării tipurilor de ecosisteme naturale şi caracterizarea lor. COMPETENŢA SPECIFICĂ: Precizarea elementelor componente ale tipurilor de ecosisteme , în scopul caracterizării lor. COMPETENŢE DERIVATE: 1. Să identifice tipurile de ecosisteme naturale 2. Să caracterizeze aceste tipuri. 3. Să-şi evalueze obiectiv rezultatele muncii.

Upload: mona-ligia-barariu

Post on 18-Jan-2016

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Scenariu Didactic

PROIECT DIDACTIC

MODULUL: ECOLOGIE GENERALĂ

CLASA: a – IX – a B

COLEGIUL AGRICOL Dr. C-TIN ANGELESCU BUZĂU

PROFESOR: ŞERBAN CAMELIA

DATA: 17 mai 2014

CLASA: a – IX – a B Resurse naturale şi protecţia mediului

DISCIPLINA: Ecologie generală

SUBIECTUL LECŢIEI: Ecosisteme naturale

DURATA: 1 oră

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de recapitulare şi sistematizare.

VARIANTA: Lecţie de verificare prin fişe de lucru

SCOPUL: De recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor în vederea identificării tipurilor de

ecosisteme naturale şi caracterizarea lor.

COMPETENŢA SPECIFICĂ: Precizarea elementelor componente ale tipurilor de ecosisteme ,

în scopul caracterizării lor.

COMPETENŢE DERIVATE:

1. Să identifice tipurile de ecosisteme naturale

2. Să caracterizeze aceste tipuri.

3. Să-şi evalueze obiectiv rezultatele muncii.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:

Metoda dominantă: Interactivă –pe grupe

Metode subordonate: Prezentare Power Point Resurse materiale: fişe de lucru;

Conversaţia euristică calculator;

Observarea sistematică videoproieeector

Autoevaluarea manual.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.

Page 2: 0 Scenariu Didactic

BIBLIOGRAFIE: N. Ghenescu; G. Drăguşoiu; I. Onuţu – Disciplina “Ecologie” – Editura

L.V.S. Crepuscul

SCENARIU DIDACTIC

COMPETENŢA SPECIFICĂ: Precizarea elementelor componente ale tipurilor de ecosisteme

în scopul caracterizării lor

Nrcrt

Etapele lecţieiEvenimenteleinstruiriiConţinutul şi obiectivele activităţii

TimpMin. Activităţi desfăşurate de: obs

Profesor Elevi

ISecvenţa organizatoricăAsigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a lecţiei

2

Notează absenţele, face observaţii şi recomandări dacă este cazul.

La locurile lor sunt pregătiţi să înceapă lecţia.

II

Verificarea şi aprecierea cunoştinţelor şi capacităţilor elevilor prin fişe de lucru

1

Realizarea continuităţii activităţii de instruire. 3

Prezintă pe scurt planul de recapitulare şi obiectivele operaţionale ale lecţiei

Urmăresc prezentarea şi se concentrează asupra conţinutului lecţiei.

2

Organizarea clasei

Formarea grupelor de lucru

3

Organizează clasa Dirijează

împărţirea elevilor în grupe de lucru.

Se grupează câte 5 elevi şi formează o grupă de lucru.

3

Distribuirea fişelor de lucru pentru fiecare grupă. 2

Distribuie fiecărei grupe fişele de lucru.

Fiecare grupă va avea asupra sa câte o fişă de lucru cu toate sarcinile.

Expune sarcinile de lucru pentru

Page 3: 0 Scenariu Didactic

4 Prezentarea sarcinilor

de lucru

5

fiecare grupă:

GRUPA I- Fişa de lucru:

Ecosistem terestru GRUPA II- Fişa de lucru:

Ecosistem terestru GRUPA III- Fişa de lucru:

Ecosistem acvatic GRUPA IV- Fişa de lucru:

Ecosistem acvatic GRUPA V:- Fişa de lucru:

Ecosistem acvaticObservaţieToate fişele de lucrusunt diferite

notează sarcinile de lucru se consultă analizează conţinutul

fişelor de lucru

5 Rezolvarea fişelor de lucru

3

Anunţă timpul alocat rezolvării sarcinii de lucru din fiecare grupă.

Urmăreşte cu atenţie comportamentul elevilor în grupă şi participarea membrilor grupei la rezolvarea sarcinilor de lucru.

Completează fişa de observare şi evaluare.

Gândesc, cooperează, comunică între ei pentru găsirea soluţiilor

Încep rezolvarea sarcinilor de lucru.

Fiecare grupă unde a fost repartizată.

Îşi exprimă idei, convingeri.

6

Deplasarea în clasă pentru rezolvarea sarcinilor de lucru din fiecare grupă.

12

Urmăreşte şi dirijează deplasarea elevilor pentru rezolvarea sarcinilor de lucru.

Elevii se deplasează în ordine prin fiecare grupă

Se consultă, gândesc şi rezolvă fiecare fişă de lucru.

7 Prezentarea soluţiilor de către fiecare grupă.

5Ascultă prezentarea soluţiilor de către liderul fiecărei grupe Pune întrebări, Prezintă soluţiile la

Page 4: 0 Scenariu Didactic

fără să facă aprecieri.

Completează fişa de observare şi evaluare

problemele propuse în fiecare grupă

8 Autoevaluarea 10

Distribuie fiecărui elev testul de autoevaluare

Precizează timpul necesar pentru rezolvare (7 min.)

Prezintă soluţiile corecte la testul de autoevaluare propus.

Primesc testul de autoevaluare

Rezolvă testul Fiecare elev îşi evaluează

testul

9 Evaluare şi notare 3

Pe baza fişei de observaţie apreciază activitatea desfăşurată de fiecare grupă care a conceput soluţiile corecte.

Foloseşte grila de evaluare şi noteză corespunzător grilei, fiecare elev.

Ascultă cu atenţie aprecierile făcute.

Urmăresc notarea fiecărui elev.

III Secvenţa finală 2

Formulează aprecieri privind lecţia

Face observaţii şi recomandări dacă este cazul.

Reţin aprecierile Fac recomandări pentru

desfăşurarea şi a altor lecţii prin această metodă.