0 proiect didactic samariteanca

10
Proiect didactic Profesor: Olga Ostaş Clasa: a XII-a Obiectul: Limba şi Literatura Română Subiectul: Samariteanca de I.Druţă. .Caracterizare de personaj Tipul lecţie: mixtă Durata: 45 min. Local: Sala de clasă Motivaţia: Conturarea unui univers afectiv şi atitudinal manifestat prin opera lirică a lui Druţă Conţinutul lecţiei: organizat în baza cadrului ERRE cu tehnicile LSDGC Lecţia va viza: observarea, cercetarea,analiza şi interpretarea datelor de către elevi. Persectiva interdisciplinară: literatură – religie, literatură – filozofie, cunoştin- ţele generale ale elevilor. Pentru a dezvolta capacităţile cognitive, afective, creative, interpretative ale ele-vilor vor fi utilizate diverse metode şi tehnici de lucru cu textul literar:conversaţia introductivă, reacţia cititorului ,baza de date, recital bandă video, , problematizarea, ,eseu de 5 minute,pixuri în pahar,interviu poetic,pălării gînditoare,3-2-1,PRES,asocieri,Diagrama Wenn,piramida descrierii,casa personajului,simulare etc. Forme de lucru: frontal,individual, în grup,în perechi. COMPETENŢE GENERALE: -stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu mesajul textului; - dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală; - expunerea orală/scrisă a unor opinii(comentarii) pe marginea textului literar; - construirea de argumentaţii orale/scrise pe baza textului. COMPETENŢE SPECIFICE: O1 – să identifice modalităţile de caracterizare a personajului utilizate de autor; O2 – să argumenteze apartenenţa personajului dat la o anumită tipologie umană; O3 – să comenteze valoarea literar-culturală a tipologiei personajului abordat ;

Upload: sorbala-elizabet

Post on 24-Dec-2015

93 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

rrtf

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect Didactic Samariteanca

Proiect didactic

Profesor: Olga OstaşClasa: a XII-aObiectul: Limba şi Literatura RomânăSubiectul: Samariteanca de I.Druţă. .Caracterizare de personajTipul lecţie: mixtăDurata: 45 min.Local: Sala de clasă

Motivaţia: Conturarea unui univers afectiv şi atitudinal manifestat prin opera lirică a lui Druţă Conţinutul lecţiei: organizat în baza cadrului ERRE cu tehnicile LSDGCLecţia va viza: observarea, cercetarea,analiza şi interpretarea datelor de către elevi.Persectiva interdisciplinară: literatură – religie, literatură – filozofie, cunoştin- ţele generale ale elevilor.Pentru a dezvolta capacităţile cognitive, afective, creative, interpretative ale ele-vilor vor fi utilizate diverse metode şi tehnici de lucru cu textul literar:conversaţia introductivă, reacţia cititorului ,baza de date, recital bandă video, , problematizarea, ,eseu de 5 minute,pixuri în pahar,interviu poetic,pălării gînditoare,3-2-1,PRES,asocieri,Diagrama Wenn,piramida descrierii,casa personajului,simulare etc.Forme de lucru: frontal,individual, în grup,în perechi.COMPETENŢE GENERALE:

-stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu mesajul textului;

- dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală;

- expunerea orală/scrisă a unor opinii(comentarii) pe marginea textului literar;

- construirea de argumentaţii orale/scrise pe baza textului.

COMPETENŢE SPECIFICE:

O1 – să identifice modalităţile de caracterizare a personajului utilizate de autor;O2 – să argumenteze apartenenţa personajului dat la o anumită tipologie umană;O3 – să comenteze valoarea literar-culturală a tipologiei personajului abordat ;O4 – să personalizeze drama socială a personajului din opera analizată.

Concepte operaţionale: Nuvelă Personaj literar Simbol Samariteanca

Material didactic: portretul scriitorului, postere, baza de date,banda video , Dicţionar de simboluri,opera literară.

Page 2: 0 Proiect Didactic Samariteanca

Parcursul didacticCadrul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Timp

Actualizare

Evocare

Crearea climatului psihoafectiv desfăşurării orei

Sufletul este candela care ne alimentează fapta şi demnitatea trecerii prin viaţă. Unul din pilonii nobleţei vieţii o constituie copilăria cu universul său plin de şotii şi dragoste părintească. Fiind în perechi,faceţi o paralelă între copilăria scriitorului I.Druţă şi cea a zilei de astăzi,dezvăluiţi asemănări şi deosebiri.-prezentarea răspunsurilor

,,Omul nu e numai trup,omul e un suflet,şi fie că l-am tot căutat sufletul acela şi nu l-am găsit,fie că îl vom tot căuta mii de ani înainte şi nu-l vom găsi,el totuşi,este. Sufletul se poate întîmpla să fie ceea ce un om a văzut şi-a înţeles din lumea care-l înconjoară. A trăi înseamnă,în primul rînd a cunoaşte. Fiecare om poartă cu el o lume întreagă ,aşa a văzut-o,cum a cunoscut-o,cum a înţeles-o,zicea I.Druţă.

¤ Astăzi ne propunem să examinăm caracterizarea personajului din opera druţiană„Samariteanca” şi vom urmări realizarea obiectivelor

(se expun obiectivele de la tablă). Fiţi atenţi la ecran.

Graficul T Lucrul în perechi

Baza de date

Banda video

2 min

2 min

4 min

Page 3: 0 Proiect Didactic Samariteanca

Relizarea sensului

Vă propun o situaţie de problemă şi cîteva soluţii ale ei. Alegeţi o variantă posibilă de rezolvare şi susţineţi-o într-o discuţie colectivă.În toamna anului 1945,la mănăstirea Trei Izvoare începu un dezmăţ,legat de lichidarea locaşelor sfinte. Cînd tocmai maicele erau urcate în camioane şi duse care şi încotro,în clipele celea de deznădejde,cînd părea că sosise ceasul de apoi,o fetişcană de vreo 17 ani a răzbătut la egumena mănăstirii şi i-a şoptit că noaptea,în vis,un înger i-a spus să se călugărească şi să-şi trăiască viaţa pe lîngă cele Trei Izvoare.Rugată de fată s-o binecuvînteze şi să-i dea bariz alb cu cruce în frunte,stareţa îi răspunse:-Mulţumeşte-i Preacuratei într-o rugăciune aparte pentru un vis atît de frumos şi vezi-ţi de-ale tale…Mărită-te,creşte-ţi copiii,grijeşte-ţi casa şi uită de batjocorirea sărmanei noastre mănăstiri.

-Cum trebuie să procedeze fata,avînd în vedere atît visul ei,cît şi circumstanţele în care trăieşte?

Soluţii:1.Fata trebuie să renunţe la ideea de a se călugări,întrucît îşi pune viaţa în pericol:timpurile sunt cumplite.

2.Trebuie să insiste pe lîngă stareţă s-o binecuvînteze. E chemarea lui Dumnezeu.

3.Nu te poţi călugări într-o zi.Ca să devii maică,trebuie cîţiva ani de ascultare. Trebuie sa renunţe.

4.Să plece cu maica,împlinindu-şi astfel gîndul.

-prezentarea răspunsurilor

Elevii ascultă.

Completarea caietelor de lucru.

Recital

Reacţia cititorului

Lucrul cu manualul.

Problematizare

2min

3min

Page 4: 0 Proiect Didactic Samariteanca

Suntem în emisie directă,avem ca oaspeţi elevi din clasa a 12-a ,,Şi iarăşi ne mai întoarcem o dată la suflet,căci,vai ce s-o fi petrecînd acolo în dedesubturi cu chinurile,cu zbuciumatele noastre suflete?” se întreabă Druţă în ,,Samariteanca”-Personajul principal are un statut particular în nuvelă,cum credeţi de ce?-Ordinea creştină a lumii e întemeiată pe milostenie,ce presupune milostenia în cazul personajului nuvelei?-Conturează destinul mănăstirii de la Trei Izvoare,ce simbolizează ea?-Cum înţelegeţi expresia druţiană ,,suflet pus sub semnul întrebărilor”?-Locul unde vine fata să-l slujească pe Dumnezeu este un simbol.Ce simbolizează denumirea ,,Trei izvoare”?

Vă mulţumesc,ne mai întîlnim şi la alte emisiuni.

Fiind împărţiţi pe grupe vom lucra la realizarea următoarelor sarcini:Gr.1.Identificarea trăsăturilor personajului literarGr.2 Descrierea personajului literarGr.3.I.Druţă creează personajul său folosind din plin elementul mitic.Supuneţi unei analize comparative personajul biblic (Samariteanca) şi cel druţian (Maica)Gr.4. Asociaţi destinul Samaritecei cu destinul Basarabiei.Gr.5.Alegeţi a trăsătură de caracter şi o argumentaţi

-prezentarea răspunsurilor,completarea în comun a informaţiei.

Fiind purtătorul unor pălării gînditoare,v-aş ruga să realizaţi sarcinile,ţinînd cont de culoarea pălăriei.

Reflecţii ale elevilor.

Lucrul în grup

Simulare

Căsuţa personajuluiPiramida descrieriiDiagrama Venn

Asocieri

PRES

5 min

4 min

4 min

Page 5: 0 Proiect Didactic Samariteanca

Prezintă informaţiile ştiute despre Samariteanca (purtătorul pălăriei albe);Prezintă motivaţia opţiunilor personajului(purtătorul pălăriei galbene);Judecă atitudinea societăţii faţă de personaj (purtătorul pălăriei negre);Adu argumente de ordin afectiv în legătură cu opţiunile personajelor (purtătorul pălăriei roşii);Adu interpretări surprinzătoare asupra faptelor personajelor (purtătorul pălăriei verzi);Speculează unele dintre faptele ei,ordonînd şi cele spuse de ceilalţi colegi (purtătorul pălăriei albastre);

Reflecţii ale elevilor.

4min

4min

Reflecţia

Feedback-ul

Evaluarea orei

Notarea

Ordinea creştină a lumii e întemeiată pe milostenie.Realizaţi un eseu liber de 5 minute cu tema,,Milostenia umană”.

-evaluarea lucrărilor(2-3),lectura lucrării profesorului

…Şi iarăşi ne mai întoarcem o dată la suflet..Doritorii de a răspunde la întrebări plasează pixurile în pahar.-Care-ţi sunt rădăcinile?-Ce poţi spune despre universul sufletului tău?-Cine-ţi făureşte destinul?-Cum şi din ce am putea înălţa un Monument Sufletului?-Ai încercat să nu mori vreodată?-Cîţi ochi ai?

Identificaţi 3 idei semnificative ale orei,2 activităţi ce doriţi să le practicaţi şi la alte ore,1 sugestie pentru colegii de lucru.

Analiza obiectivelor.

Se notează elevii care s-au evidenţiat în cadrul grupelor de lucru.

Pornind de la semnificaţia

Reflecţii ale elevilor.

Reflecţii ale elevilor prin interviu poetic

eseu de 5 min.

Pixuri în pahar

3-2-1

5 min

2min

2 min

2 min

1 min

1 min

Page 6: 0 Proiect Didactic Samariteanca

Transferul personajului Samariteanca ,scrieţi un eseu structurat de 1,5 pagini ,argumentând afirmaţia lui M. Dolgan Eroii druţieni sunt mereu împovăraţi de nesfârşitele frământări întru căutarea ,,seminţei adevărului” şi a ,,frumuseţilor umane”

Page 7: 0 Proiect Didactic Samariteanca