0 proiect didactic aerul iii

17
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA: a III-a NIVELUL CURRICULAR: al dezvoltării ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii OBIECTUL: Ştiinţe ale naturii SUBIECTUL: Aerul TIPUL LECŢIEI: de predare de noi cunoştinţe OBIECTIVUL CADRU: -Dezvoltarea capacităţilor de explorare a realităţii şi de exprimare prin folosirea unor instrumente şi proceduri adecvate ; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : -Să folosească instrumente familiare pentru a descoperii interdependenţa între vieţuitoare şi mediul înconjurător ; -Să realizeze experimente pe teme date pe baza unei liste de operaţii; OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a) COGNITIVE :O1-Să realizeze experimente din care să deducă anumite

Upload: crisan-miruna

Post on 22-Jun-2015

33 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

BUN

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect Didactic Aerul III

PROIECT DIDACTIC

DATA:CLASA: a III-aNIVELUL CURRICULAR: al dezvoltăriiARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiOBIECTUL: Ştiinţe ale naturiiSUBIECTUL: AerulTIPUL LECŢIEI: de predare de noi cunoştinţeOBIECTIVUL CADRU: -Dezvoltarea capacităţilor de explorare a realităţii şi de exprimare prin folosirea unor instrumente şi proceduri adecvate ;OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : -Să folosească instrumente familiare pentru a descoperii interdependenţa între vieţuitoare şi mediul înconjurător ; -Să realizeze experimente pe teme date pe baza unei liste de operaţii;OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

a) COGNITIVE :O1-Să realizeze experimente din care să deducă anumite caracteristici ale aerului(amestec de gaze, transpa- renţă, fără formă proprie, mai uşor decât apa,aer cald, aer rece ) ; O2-Să identifice noţiunea de vânt ca fiind mişcarea ae- rului în natură ; O3-Să explice procesul de respiraţie(inspiraţie→oxigen, expiraţie→dioxid de carbon) ; O4-Să sesizeze interdependenţa plante→oxigen, om→ dioxid de carbon ; O5-Să definească noţiunea de atmosferă; O6-Să cunoască importanţa stratului de ozon din atmos- feră ;b) AFECTIVE :O7-Să manifeste interes pentru păstrarea intactă a stratului

de ozon ; O8-Să-şi aducă aportul la acţiunile propuse pentru prote- jarea stratului de ozon (să nu folosească produse pe

Page 2: 0 Proiect Didactic Aerul III

bază de freon etc.) ;c) PSIHO-MOTORII :O9-Să manipuleze corect obiectele folosite la expe- rimentele realizate ; O10-Să realizeze mişcări ale aerului folosind braţele sau ale altor obiecte ce depind de forţa fizică pentru a fi puse în mişcare ;STRATEGIA DIDACTICĂ: deductivă, euristică, de tip dialogat, bazată pe activitatea copiilor;METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, experimentul, demon- straţia, învăţarea intuitivă, instructajul;MATERIALE DIDACTICE: baloane, imagini, mingi de ping-pong, fişe , materiale necesare experimentelor;TIMP: 50’

Page 3: 0 Proiect Didactic Aerul III

Secvenţele lecţiei

Conţinutul învăţării

Ob.Op.

Strategia Activitatea propunătoarei

didacticăActivitatea elevului

Formede org.

Timp

1.Momentul organizatoric

-norme de comportare civlizată

Asigur ordinea şi disciplina necesare bunei desfăşurări a lecţiei .

Elevii pregătesc manualele şi caietele necesare desfăşurării orei de ştiinţe ale naturii .

frontală

1’

2.Captarea atenţiei

-ghicitoarea O1 Dragii mei , am pregătit o ghicitoare pentru voi :Fără el nu poţi trăiÎl respiră cei ce-s viiNu îl vezi ,da-l simţi curatDoar când e nepoluat.

Răspund la ghicitoare :Este aerul.

frontală

1’

3.Anunţareatitlului lecţiei

-titlul lecţiei O1 Astăzi vom afla ce este Aerul. Îşi notează titlul în caiet . frontală

1’

4.Desfăşurarea lecţiei

-caracteristiciale aerului

O1 Pentru a afla cât mai multe informaţii despre aer vom efectua următoarele experimente :Experimentul 1Avem nevoie de :-un borcan din sticlă trasparentă ;-o minge de ping-pong ;-o foaie de hârtie de împachetat ;-un vas transparent plin cu apă ;Cum procedăm :1.Punem hârtia de împachetat pe fundul borcanului de sticlă în aşa fel încât aceasta să nu se mişte.2.Punem mingea de ping-pong pe suprafaţa apei din vasul mare.3.Acoperim mingea cu borcanul şi-l împingem în apă încet până ce acesta atinge fundul vasului.Ce s-a întâmplat?De ce?Aerul din borcan împiedică intrarea apei . Când scoatem

Sunt atenţi la experimentele propuse.

Sunt atenţi la obiectele folosite în experiment .

Sunt atenţi la desfăşurarea experimentului.

Apa nu intră în borcan şi mingea exte aproape uscată lângă fundul vasului.

frontală

25’

Page 4: 0 Proiect Didactic Aerul III

-noţiunea de atmosferă

-noţiunea de vânt

O1

O5

O2

borcanul din apă constatăm că hârtia este uscată.Borcanul era doar aparent gol, el fusese plin cu aer.4.Scufundăm din nou borcanul.5.Când atinge fundul vasului înclinăm.Ce se întâmplă?

De ce?Aerul iese la suprafaţă, apa ocupă locul aerului.Concluzia.Aerul este peste tot în natură .Nu se vede . Este transparent . Nu are formă proprie.Aerul este mai uşor decât apa. Aerul învăluie Pământul ca o pătură. Învelişul de aer al pământului se numeşte atmosferă.Experimentul 2Avem nevoie de :-o morişcă din hârtie ;-un evantai ;Cum procedăm :1.Ţinem morişca în bătaia vântului creat de mişcarea evantaiului.Ce se întâmplat?De ce?Aerul loveşte cartonul, forţa cu care vântul loveşte aripile elicei generează mişcarea de rotaţie a moriştii.Concluzia.Mişcarea aerului în natură se numeşte vânt.

Experimentul 3Avem nevoie de :-o farfurie ;-un pahar ;-o lumânare ;-un chibrit ;-o linguriţă ;-oţet ;-bicarbonat de sodiu ;-un sul de carton ; -plastilină ;

Din borcan ies bule de aer care urcă spre suprafaţa apei şi se sparg;apa intră în borcan , mingea pluteşte, iar hârtia se udă.

Îşi notează în caiete concluzia experimentului.

Morişca de vânt se roteşte cu viteză.

Îşi notează în caiete concluzia experimentului.Sunt atenţi la obiectele folosite în experiment .

Sunt atenţi la desfăşurarea experimentului.

frontală

Page 5: 0 Proiect Didactic Aerul III

-efectele dioxidului de carbon

-procesul de respiraţie

-dioxidul de carbon şi hrănirea plantelor

O1

O3

O4

Cum procedăm :1.Cu ajutorul plastilinei se fixează lumânarea pe farfurieşi apoi se aprinde lumânarea .2.Punem în pahar o linguriţă de bicarbonat de sodiu şi trei degete de oţet.3.Când în pahar se formează bule de aer, punem sulul de carton la mică distanţă e flacără (atenţie, nu nu apropiem prea mult !)şi se înclină paharul uşor deasupra acesteia.Ce s-a întâmplat?De ce?Bulele de gaz ce s-au format când bicarbonatul de sodiu şi oţetul au intrat în contact sunt bule de dioxid de carbon,care este mai greu decât aerul şi coboară prin sulul de carton deasupra flăcării, îndepărtând astfel oxigenul şi întrerupând arderea.Concluzia.Aerul este un amestec de gaze : azot, oxigen, hidrogen, dioxid de carbon.Le prezint o planşă cu reprezentarea cantităţilor gazelor din atmosferă.

Experimentul 4Avem nevoie de :-o ramură de plantă ;-un bol ;-un borcan de sticlă ;-o bucată de carton ;-apă .Cum procedăm :1.Umplem bolul cu apă.2.Punem ramura în borcanul de stclă şi îl umplem apoi cu apă.3.Acoperim borcanul cu bucata de carton, ţinând mâna deasupra cartonului şi apoi în introducem în bol.Ce se întâmplat?De ce?Frunzele plantelor eliberează oxigen în prezenţa luminii solare.Oxigenul fiind un gaz transparent, această funcţie a frunzelor e vizibilă doar în apă.

Flacăra s-a stins.

Îşi notează în caiete concluzia experimentului.Elevii constată că azotul este gazul care se află în cantitatea cea mai mare.

Pe frunzele plantei apar bule de aer care se ridică la suprafaţă.

Îşi notează în caiete concluzia experimentului.

frontală

Page 6: 0 Proiect Didactic Aerul III

-aerul cald/aerul rece

O1

Concluzia.Oxigenul este gazul pe care animalele şi plantele îl folosesc în respiraţie. Inspiră oxigen şi elimină dioxid de carbon.Dioxidul de carbon ajută plantele verzi să prepare hrana.Experimentul 5Avem nevoie de :-un balon ;-o sticlă goală ;-un vas cu apă caldă.Cum procedăm :1.Introducem balonul pe gâtul sticlei;2.Ţinem timp de un minut sticla în apă caldă ;Ce s-a întâmplat?De ce?Aerul cald se ridică.3.Punem apoi sticla în apă rece. Ce s-a întâmplat?De ce? Din cauza apei reci aerul se contractă şi ocupă spaţiul iniţial al sticlei.Concluzia.Aerul se încălzeşte. Când este cald se ridică, iar aerul rece coboară.

Balonul s-a umflat.

Balonul s-a desumflat.

Îşi notează în caiete concluzia experimentului.

frontală

5. Fixarea cunoştinţelor

-noţiunile învăţate-ozonul ; efectele sale-poluarea aerului

O6

O7

O8

Avem de completat un rebus.

Ozonul este un gaz foarte curat, care se află în atmosferă şi care protejează planeta noastră de razele ultraviolete ale Soarelui. Dacă aceste raze ar ajunge pe planeta noastră ar distruge viaţa. Ozonul se distruge datorită poluării.

Copiii răspund la întrebări şi obţin soluţia pe verticală.Soluţia este OZON.Îşi notează în caiete informaţiile despre ozon .

idividuală

12’

7. Evaluarea cunoştinţelor

-caracteisticile aerului-atmosfera-gazele din aer

O1

O3

O4

O5

Înainte să primiţi fişa de evaluare să ne reamintim despre ce am discutat astăzi? Veţi primi fişe de evaluare!Dacă sunt nelămuriri vă rog să mi le spuneţi! Timpul de lucru este de 15 min.

Astăzi am vorbit despre Aer.Privesc fişele de evaluare.Citesc fişa de evaluare.

Rezolvă cerinţa fişei.

idividuală

10’

Page 7: 0 Proiect Didactic Aerul III

Numele:Calificativul: Data: FIŞĂ DE EVALUARE

1. Alege varianta corectă de răspuns:·Aerul este o substanţă:a) lichidă b) gazoasă c) solidă·Aerul este un amestec de:a) pietre b) plante c) gaze·Pentru a respira vieţuitoarele folosesc din aer :a) azotul b) dioxidul de carbon c) oxigenul·Pentru a se hrăni, plantele verzi folosesc din aer :a)bioxidul de carbon b) oxigenul c) azotul

2. Notează A în dreptul enunţurilor adevărate şi F în dreptul celor false:·Aerul este transparent. (.....)·În natură aerul nu se mişcă. (.....)·Învelişul de aer al Pământului se numeşte atmosferă. (.....)·Aerul cald este mai greu dect aerul rece. (.....)

Ex. 1 S-un răspuns corect ; B-două răspunsuri corecte ; Fb-trei răspunsuricorecte ;Ex. 2 S-două propoziţii notate corect ; B-trei propoziţii notate corect :Fb.-patru propoziţii notate corect.

Page 8: 0 Proiect Didactic Aerul III

Experimentul 1Avem nevoie de :-un borcan din sticlă trasparentă ;-o minge de ping-pong ;-o foaie de hârtie de împachetat ;-un vas transparent plin cu apă ;Cum procedăm :1.Punem hârtia de împachetat pe fundul borcanului de sticlă în aşa fel încât aceasta să nu se mişte.2.Punem mingea de ping-pong pe suprafaţa apei din vasul mare.3.Acoperim mingea cu borcanul şi-l împingem în apă încet până ce acesta atinge fundul vasului.Ce s-a întâmplat?De ce?Aerul din borcan împiedică intrarea apei . Când scoatem borcanul din apă constatăm că hârtia este uscată.Borcanul era doar aparent gol, el fusese plin cu aer.4.Scufundăm din nou borcanul.5.Când atinge fundul vasului înclinăm.Ce se întâmplă?

De ce?Aerul iese la suprafaţă, apa ocupă locul aerului.Concluzia.Aerul este peste tot în natură .Nu se vede . Este transparent . Nu are formă proprie.Aerul este mai uşor decât apa. Aerul învăluie Pământul ca o pătură. Învelişul de aer al pământului se numeşte atmosferă.Experimentul 2Avem nevoie de :-o morişcă din hârtie ;-un evantai ;Cum procedăm :1.Ţinem morişca în bătaia vântului creat de mişcarea evantaiului.Ce se întâmplat?De ce?Aerul loveşte cartonul, forţa cu care vântul loveşte aripile elicei generează mişcarea de rotaţie a moriştii.Concluzia.Mişcarea aerului în natură se numeşte vânt.

Experimentul 3

Page 9: 0 Proiect Didactic Aerul III

Avem nevoie de :-o farfurie ;-un pahar ;-o lumânare ;-un chibrit ;-o linguriţă ;-oţet ;-bicarbonat de sodiu ;-un sul de carton ; -plastilină ;Cum procedăm :1.Cu ajutorul plastilinei se fixează lumânarea pe farfurieşi apoi se aprinde lumânarea .2.Punem în pahar o linguriţă de bicarbonat de sodiu şi trei degete de oţet.3.Când în pahar se formează bule de aer, punem sulul de carton la mică distanţă e flacără (atenţie, nu nu apropiem prea mult !)şi se înclină paharul uşor deasupra acesteia.Ce s-a întâmplat?De ce?Bulele de gaz ce s-au format când bicarbonatul de sodiu şi oţetul au intrat în contact sunt bule de dioxid de carbon,care este mai greu decât aerul şi coboară prin sulul de carton deasupra flăcării, îndepărtând astfel oxigenul şi întrerupând arderea.Concluzia.Aerul este un amestec de gaze : azot, oxigen, hidrogen, dioxid de carbon.Le prezint o planşă cu reprezentarea cantităţilor gazelor din atmosferă.

Experimentul 4Avem nevoie de :-ob ramură de plantă ;-un bol ;-un borcan de sticlă ;-o bucată de carton ;-apă .Cum procedăm :1.Umplem bolul cu apă.2.Punem ramura în borcanul de stclă şi îl umplem apoi cu apă.3.Acoperim borcanul cu bucata de carton, ţinând mâna deasupra cartonului şi apoi în introducem în bol.Ce se întâmplat?De ce?Frunzele plantelor eliberează oxigen în prezenţa luminii solare.Oxigenul fiind un gaz transparent, această funcţie a frunzelor e vizibilă doar în apă.

Concluzia.

Page 10: 0 Proiect Didactic Aerul III

Oxigenul este gazul pe care animalele şi plantele îl folosesc în respiraţie. Inspiră oxigen şi elimină dioxid de carbon.Dioxidul de carbon ajută plantele verzi să prepare hrana.Experimentul 5Avem nevoie de :-un balon ;-o sticlă goală ;-un vas cu apă caldă.Cum procedăm :1.Introducem balonul pe gâtul sticlei;2.Ţinem timp de un minut sticla în apă caldă ;Ce s-a întâmplat?De ce?Aerul cald se ridică.3.Punem apoi sticla în apă rece. Ce s-a întâmplat?De ce? Din cauza apei reci aerul se contractă şi ocupă spaţiul iniţial al sticlei.Concluzia.

Aerul se încălzeşte. Când este cald se ridică, iar aerul rece coboară.

Dragii mei , am pregătit o ghicitoare pentru voi :Fără el nu poţi trăiÎl respiră cei ce-s viiNu îl vezi ,da-l simţi curatDoar când e nepoluat.

Ozonul este un gaz foarte curat, care se află în atmosferă şi care protejează planeta noastră de razele ultraviolete ale Soarelui. Dacă aceste raze ar ajunge pe planeta noastră ar distruge viaţa. Ozonul se distruge datorită poluării.

Page 11: 0 Proiect Didactic Aerul III

R E B U S 1. Gaz necesar vieţii.2.Gazul aflat în cantitatea cea mai mare în atmosferă.3.Învelişul de aer al planetei.4.Mişcarea aerului în natură.

1.2.3.4.