0 proiect didactic 8

Upload: anonymous-og0vpl2y

Post on 24-Feb-2018

236 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    1/14

    Proiect didactic

    Data:

    Clasa: a VIII-a

    coala Gimnazial Dumbrveti

    Profesor: Ramona Bercea

    Obiect: imba i literatura rom!n

    "ubiect: Caracterizarea #ersona$elor %n te&te la #rima ve'ere

    (i#ul lec)iei: mi&tCom#eten)e *enerale:

    +, Rece#tarea mesa$ului oral %n 'iferite situa)ii 'e comunicare.

    /, 0tilizarea corect i a'ecvat a limbii rom!ne %n #ro'ucerea 'e mesa$e orale %n situa)ii 'ecomunicare monolo*at i 'ialo*at.

    1, Rece#tarea mesa$ului scris2 'in te&te literare i nonliterare2 %n sco#uri 'iverse.

    3, 0tilizarea corect i a'ecvat a limbii rom!ne %n #ro'ucerea 'e mesa$e scrise2 %n 'iferiteconte&te 'e realizare2 cu sco#uri 'iverse

    Com#eten)e s#ecifice:

    +4 5#licarea #rinci#iilor ascultrii active %n manifestarea unui com#ortament comunicativa'ecvat.

    /+ Construirea unui 'iscurs oral #e o tem 'at.

    1+ Dove'irea %n)ele*erii unui te&t literar sau nonliterar2 #ornin' 'e la cerin)e 'ate.

    3+ Re'actarea 'iverselor te&te2 a'a#t!n'u-le la situa)ia 'e comunicare concret

    Obiective o#era)ionale:

    - " e&tra* 'intr-un te&t la #rima ve'ere trsturile unui #ersona$.

    - " recunoasc mi$loacele 'e caracterizare utilizate %ntr-un te&t.

    - " com#are #ersona$e 'in 'iferite te&te.

    - " caracterizeze un #ersona$ 'intr-un te&t la #rima ve'ere

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    2/14

    6eto'e i #roce'ee 'i'actice: conversa)ia2 elica)ia2 cvintetul2 meto'a cubului2 scaunulautorului

    6i$loace 'e %nv)m!nt: fie 'e lucru cu 'iferite te&te la #rima ve'ere2 manualul clasei a VIII-a

    "cenariul 'i'actic:

    1). Moment organizatoric:

    Profesorul salut elevii2 noteaz absen)ii i %i roa* #e elevi s se #re*teasc #entru or

    2). Reactualizarea cunotinelor:

    Profesorul ascult tema #entru acas i ofer elica)iile necesare

    3). Captarea ateniei:

    Profesorul %m#arte clasa %n #atru *ru#e i cere fiecrei *ru#e s noteze #e o foaie #atru trsturiale unui #ersona$ ima*inar 5#oi solicit fiecrei *ru#e s alctuiasc un te&t scurt %n care screeze un #ersona$ #e baza trsturilor alese anterior2 utiliz!n' 'ou mi$loace 'iferite 'e#ortretizare Re#rezentan)ii *ru#elor #rezint te&tele #e scaunul autorului

    4). Enunarea temei i a obiectivelor:

    Profesorul enun) tema lec)iei: 7 Caracterizarea #ersona$elor %n te&te la #rima ve'ere 8 iobiectivele urmrite

    5). rezentarea !arcinilor "e #nv$are i "iri%area #nv$$rii:

    Profesorul %m#arte celor #atru *ru#e fie 'e lucru cu te&te la #rima ve'ere %n care e&ist 'iferiteti#uri 'e #ersona$e e %nm!neaz elevilor i fie realizate #e baza cubului2 cu 'iferite cerin)e

    referitoare la #ersona$ele 'in te&tele #rimite

    Gru#a I

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:

    7 0n co#il 'e vreo o#t-nou ani2 z'ren)eros i mur'ar2 cu #icioarele *oale2 %mbrcat %n9aine ne#otrivite un *9eroc mare2 a crui talie %i vine #!n la *lezne2 %n ca# un cilin'ru turtit face cara*9iozl!curi ;,

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    3/14

    4, 5#lic: ale*e 'in te&t 'ou mo'alit)i 'e caracterizare a #ersona$ului i motiveaz ale*ereafcut

    >, 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

    Gru#a a II-a

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:

    7 Dac )ine)i cu orice #re)2 #oftim %nce#e $u#!n ?ac@ues 6ai %nt!i to)i %i bat $oc 'e'umneavoastr cum le vine la *ur 0nii s#un c ti#ri)i #e socoteala 'umneavoastrcalen'arele un'e zilele 'e #ost sunt trecute %n'oit i c v sili)i oamenii s le )in2 c b*a)i %nbuzunar ce v-ar costa m!ncarea 'e 'ulce 5l)ii2 c 'e cum se a#ro#ie srbtorile sau c!n' vor s#lece 'e la 'umneavoastr2 le cuta)i 'in senin no' %n #a#ur servitorilor ba c sunt lenei2 bac rs#un' obraznic ca s nu le #lti)i simbria 5ltul #ovestete c a)i 'at %n $u'ecat #isicavecinului2 fiin'c v-a m!ncat ce-a mai rmas 'intr-o fri#tur 'e berbec 5ltul2 c a)i fost #rins

    %ntr-o noa#te fur!n' cu m!na 'umneavoastr ovzul cailor2 a c vizitiul cel 'inaintea mea v-a croit stranic cu reteveiul2 iar 'umneavoastr nici n-a)i cr!cnit "unte)i r!sul i bat$ocuratuturor2 nu v s#un 'ec!t z*!rcitul care-i mn!nc 'e sub un*9ie2 sc!rbosul i cmtarul 8

    ; 6oliAre 75varul 8 ,

    1, 5sociaz: ale*e 'ou trsturi re#rezentative ale #ersona$ului 'in te&tul 'at i motiveazale*erea fcut

    3, 5nalizeaz: #roce'eele 'e eresivitate artistic 'in te&t

    4, 5#lic: ale*e 'in te&t 'ou mo'alit)i 'e caracterizare a #ersona$ului i motiveaz ale*erea

    fcut

    >, 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

    Gru#a a III-a

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:

    7 Pe #rintele (ran'afir2 s-l )in Dumnezeu ste om bun. a %nv)at mult carte i c!ntmai frumos 'ec!t c9iar r#osatul tatl su2 Dumnezeu s-l ierte i tot'eauna vorbete 're#t icum#nit2 ca i c!n' ar citi 'in carte i 9arnic i *ri$itor om este #rintele (ran'afir 5'un 'inmulte i face 'in nimica ceva "tr!n*e2 're*e i cule*e2 ca s aib #entru sine i #entru al)ii;,6inunat om ar fi #rintele (ran'afir 'ac nu l-ar strica un lucru ste cam *reu la vorb2 camas#ru la $u'ecat: #rea 'e-a 're#tul2 #rea ver'e-f)i l nu mai sucete vorba2 ci s#une 're#t %nfa)2 'ac i s-a #us ceva #e inim8

    ; Ioan "lavici 7 Po#a (an'a 8,

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    4/14

    1, 5sociaz: ale*e 'ou trsturi re#rezentative ale #ersona$ului 'in te&tul 'at i motiveazale*erea fcut

    3, 5nalizeaz: #roce'eele 'e eresivitate artistic 'in te&t

    4, 5#lic: ale*e 'in te&t 'ou mo'alit)i 'e caracterizare a #ersona$ului i motiveaz ale*ereafcut

    >, 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

    Gru#a a IV-a

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:

    7 Du# at!ta osteneal2 se aeza la mas i2 fiin' cam lene la stomac2 %nce#ea #r!nzul cuniscaiva 'uzini 'e unci2 cu limbi 'e bou afumate2 icre moi2 *9iu'emuri i altele asemenea2%naintemer*toare vinului =n vremea asta2 #atru 'intre slu$itori %i crau %ntruna-n *ur2 unul 'u#altul2 mutar cu lo#ata =n'at 'u# aceea2 *!l*!ia o 'uc z'ravn 'e vin alb2 a#oi %nfuleca2'u# anotim#2 crnuri i fleici2 #e #ofta inimii i se o#rea 'in %n'o#at numai c!n' i se #uneauc!rcei la burt8

    ; , 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

    Profesorul solicit a#oi *ru#elor s realizeze o com#unere 'e +E-+4 r!n'uri2 %n care scaracterizeze #ersona$ul 'in te&tul 'at ; i'entificarea a cel #u)in 'ou trsturi ale #ersona$ului2e&em#lificarea trsturilor #e baza te&tului2 numirea a cel #u)in 'ou mi$loace 'e caracterizare2res#ectarea normelor 'e orto*rafie i 'e #unctua)ie ,

    &). 'binerea per(ormanei i a!igurarea (ee"bac*ului:

    Profesorul le solicit elevilor s alctuiasc un cvintet cu #rivire la #ersona$ul caracterizat:

    + #recizeaz2 #rintr-un substantiv2 subiectul.

    / utilizeaz 'ou a'$ective #entru a 'escrie subiectul.

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    5/14

    1 scrie trei verbe referitoare la ac)iuni #ro#rii subiectului.

    3 noteaz #atru cuvinte care s %)i erime starea afectiv fa) 'e subiect.

    4 re'2 %ntr-un sin*ur cuv!nt2 esen)a subiectului

    +). Evaluarea:

    Profesorul face a#recieri asu#ra mo'ului %n care au rs#uns elevii2 iar cei mai activi #rimescnote

    ,). -!igurarea reteniei i a tran!(erului:

    Profesorul comunic tema #entru acas: o com#unere %n care elevii s caracterizeze #ersona$ul#referat 'intr-un te&t la ale*ere

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    6/14

    Anexa

    rupa /

    F "rmanii oameni icem saltimbanc ca i c!n' am rosti o vorba *rea. i totui ei %i c!ti*#!inea %n mo' cinstit2 'istr!n'u-i #e al)ii i cu c!te cazne (oat ziua alear* 'e colo #!n colo2 'ela circ la rulote2 'oar %n maieu #e un fri* ca sta. mn!nc la re#ezeal te miri ce2 %n #icioare2 %ntreo re#rezenta)ie i alta. uneori2 c!n' circul este #lin 'e lume2 se #ornete un v!nt 'e smul*e toatefoile 'e cort2 stin*e i luminile2 i atunci2 a'io s#ectacol Bie)ii oameni2 trebuie s restituie banii i s munceasc toat noa#tea ca s ri'ice circul la loc "unt i 'oi bie)i care lucreaz acolo. tatl meu l-a cunoscut #e cel mic2 %n tim# ce traversa#ia)a: este co#ilul 'irectorului tru#ei;,5 crescut2 cre' c o fi %m#linit vreo o#t ani2 este un baiatfrumuel2 cu un c9i# rotun$or i brun 'e mare tren*ar2 cu #rul %n c!rlion)i ne*ri care-i ies afar'in #lrioara %n form 'e con %mbrcat ca o #aia)2 v!r!t tot %ntr-un fel 'e sac mare cu m!neci2alb bro'at cu ne*ru i cu #antofiori 'e #!nz un 'iavol 'e co#il (oat lumea %l #lace

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    7/14

    rupa a //*a

    F O9 Ce fericire #e Ha*iul c!n' rmase sin*ur st#!n %n #rvlie =n #rima zi l-a#ucar cl'urileObra$ii %i ar'eau. ca#ul i se %ncinsese. oc9ii %l usturau a ceas2la ceas2 ieea 'in #rvlie s-o #riveasc #e 'inafar =i 'a t!rcoale =i cerceta%nc#erile i zi'urile cu '-amnuntul "e ri'ica %n v!rful #icioarelor2 ca s-iarunce #rivirile #!n #este aco#eriul ei Prvlia ra co#ilaul rumen ifrumos l Printele fericit c are #e cine m!n*!ia Prvlia

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    8/14

    rupa a ///*a

    0Cine-a %nt!lnit vro'at %n calea sa un #o#2 %mbrcat cu straie srcu)e2 scurt la stat2

    smolit la fa)2 cu ca#ul #le2 mer*!n' cu #as rar2 %ncet i *!n'itor2 rs#unz!n' %n'esat Mslu*a

    'umitaleM cui nu-l trecea cu ve'erea2 csc!n' cu z*omot c!n' nu-i *sea omul cu care s stea 'e

    vorb2 fc!n' lun*i #o#asuri #rin aleile ascunse ale *r'inilor #ublice 'in Iai2 c!te cu o carte %n

    m!n2 tresrin' la c!ntecul #serelelor i o#rin'u-se cu mirare l!n* moinoaiele 'e furnici2 #e

    care le numea el Mre#ublici %n)ele#teM2 'ezmer'!n' iarba i florile c!m#ului2 icoane ale vie)ii

    omeneti2 #e care le u'a c!te c-o lacrim fierbinte 'in oc9ii si i a#oi2 cu#rins 'e foame iobosit 'e osteneal i *!n'ire2 %i lua ctinel 'rumul s#re *az'2 un'e-l ate#ta srcia cu masa

    %ntins 5cesta era #rintele Isaia Du9u2 nscut %n satul Co*easca-Vec9e 'in $u'e)ul Iai Patru

    #re)i strini2 afuma)i i %mbrca)i cu ro*o$ini. teancuri 'e traftoloa*e *receti2 latineti2

    bul*reti2 fran)uzeti2 ruseti i rom!neti2 #line 'e #ain$eni i aruncate %n nere*ul #rin cele

    un*9ere2 un li*9ean 'e lut cu ibric #entru s#lat2 %n mi$locul o'iei2 a#rie #e $os2 *unoiu i

    *!n'aci fo$*in' %n toate #r)ile2 o #!ne uscat #e mas i un motan *9emuit 'u# sob era toat

    averea sfin)iei-sale 6are 'e inim2 iar 'e *ur i mai mare2 #rintele Du9u nu se %nvre'nicise 'e

    o via) mai bun. 'ar se ve'e c nici #oftea el una aa2 'e vreme ce nu-i ast!m#ra *ura ctr

    mai-marii si2 mcar s-l fi #icat cu lum!narea

    ; Ion Crean*- 7 Po#a Du9u 8 ,

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    9/14

    rupa a /*a

    FK 6ai mer*e el c!t mer*e i2 c!n' la #oalele unui co'ru2 numai iaca ce ve'e o'i9anie 'e om2 care se #!r#!lea #e l!n* un foc 'e 'ouzeci i #atru 'e st!n$eni 'e lemne i totatunci stri*a 2 c!t %i lua *ura2 c moare 'e fri* i-a#oi2 afar 'e aceasta2 omul acela era ceva 'es#eriat. avea nite urec9i cl#u*e i nite buzoaie *roase i 'blzate i c!n' sulfa cu '!nsele2cea 'easu#ra se rsfr!n*ea %n sus #este scf!rlia ca#ului2 iar cea 'e'esubt at!rna %n $os2 'e-iaco#erea #!ntecele i2 ori #e ce se o#rea suflarea lui2 se #unea #romoroaca mai *roas 'e-o#alm Ju era c9i# s te a#ro#ii 'e '!nsul2 c aa tremura 'e tare2 'e #arc-l z*9i9uia 'racul i'ac-ar fi tremurat numai el2 ce )i-ar fi fost Dar toat suflarea i f#tura 'e #rim#re$ur %i )ineau9an*ul: v!ntul *emea ca un nebun2 co#acii 'in #'ure se vicrau2 #ietrele )i#au2 vreascurile

    )iuiau i c9iar lemnele 'e #e foc #ocneau 'e *er Iar veveri)ele2 *voz'ite una #este alta %nscorburi 'e co#aci2 suflau %n un*9ii i #l!n*eau %n #umni2 blestem!n'u-i ceasul %n care s-aunscut 6 ro*2 foc 'e *er era: ce s v s#un mai mult Hara#-5lb2 numai o )!r c!t a stat 'e s-auitat2 a fcut )ur)uri la *ur i2 ne#ut!n'u-i st#!ni r!sul2 zise cu mirare:

    - 6ulte mai ve'e omul acesta c!t triete 6i tartorule2 nu m!nca 9aram i s#une're#t2 tu eti Geril 5a-i c taci (u trebuie s fii2 #entru c i focul %n*9ea) l!n* tine2 'earzuliu ce eti

    - R!zi tu2 Hara#-5lb2 zise atunci Geril tremur!n'2 'ar2 un'e mer*i2 fr mine n-ais #o)i face nimica

    - Hai i tu cu mine2 'ac vrei2 zise Hara#-5lb. 'e-abia te-i mai %nclzi mer*!n' la'rum2 cci nu e bine c!n' stai locului8

    ; Ion Crean*- FPovestea lui Harap-AlbF,

    - *voz'ite L %n*rm'ite2 %n*9esuite.

    - 9aram L 'e #oman

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    10/14

    Gru#a I

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:7 0n co#il 'e vreo o#t-nou ani2 z'ren)eros i mur'ar2 cu #icioarele *oale2 %mbrcat %n

    9aine ne#otrivite un *9eroc mare2 a crui talie %i vine #!n la *lezne2 %n ca# un cilin'ru turtit face cara*9iozl!curi ;, , 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    11/14

    Gru#a a II-a

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:7 Dac )ine)i cu orice #re)2 #oftim %nce#e $u#!n ?ac@ues 6ai %nt!i to)i %i bat $oc 'e

    'umneavoastr cum le vine la *ur 0nii s#un c ti#ri)i #e socoteala 'umneavoastrcalen'arele un'e zilele 'e #ost sunt trecute %n'oit i c v sili)i oamenii s le )in2 c b*a)i %nbuzunar ce v-ar costa m!ncarea 'e 'ulce 5l)ii2 c 'e cum se a#ro#ie srbtorile sau c!n' vor s#lece 'e la 'umneavoastr2 le cuta)i 'in senin no' %n #a#ur servitorilor ba c sunt lenei2 bac rs#un' obraznic ca s nu le #lti)i simbria 5ltul #ovestete c a)i 'at %n $u'ecat #isicavecinului2 fiin'c v-a m!ncat ce-a mai rmas 'intr-o fri#tur 'e berbec 5ltul2 c a)i fost #rins%ntr-o noa#te fur!n' cu m!na 'umneavoastr ovzul cailor2 a c vizitiul cel 'inaintea mea v-a croit stranic cu reteveiul2 iar 'umneavoastr nici n-a)i cr!cnit "unte)i r!sul i bat$ocuratuturor2 nu v s#un 'ec!t z*!rcitul care-i mn!nc 'e sub un*9ie2 sc!rbosul i cmtarul 8

    ; 6oliAre 75varul 8 ,

    1, 5sociaz: ale*e 'ou trsturi re#rezentative ale #ersona$ului 'in te&tul 'at i motiveazale*erea fcut

    3, 5nalizeaz: #roce'eele 'e eresivitate artistic 'in te&t

    4, 5#lic: ale*e 'in te&t 'ou mo'alit)i 'e caracterizare a #ersona$ului i motiveaz ale*ereafcut

    >, 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    12/14

    Gru#a a III-a

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:7 Pe #rintele (ran'afir2 s-l )in Dumnezeu ste om bun. a %nv)at mult carte i c!nt

    mai frumos 'ec!t c9iar r#osatul tatl su2 Dumnezeu s-l ierte i tot'eauna vorbete're#t icum#nit2 ca i c!n' ar citi 'in carte i 9arnic i *ri$itor om este #rintele (ran'afir 5'un 'inmulte i face 'in nimica ceva "tr!n*e2 're*e i cule*e2 ca s aib #entru sine i #entru al)ii;,6inunat om ar fi #rintele (ran'afir 'ac nu l-ar strica un lucru ste cam *reu la vorb2 camas#ru la $u'ecat: #rea 'e-a 're#tul2 #rea ver'e-f)i l nu mai sucete vorba2 ci s#une 're#t %nfa)2 'ac i s-a #us ceva #e inim8

    ; Ioan "lavici 7 Po#a (an'a 8,

    1, 5sociaz: ale*e 'ou trsturi re#rezentative ale #ersona$ului 'in te&tul 'at i motiveazale*erea fcut

    3, 5nalizeaz: #roce'eele 'e eresivitate artistic 'in te&t

    4, 5#lic: ale*e 'in te&t 'ou mo'alit)i 'e caracterizare a #ersona$ului i motiveaz ale*ereafcut

    >, 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    13/14

    Gru#a a IV-a

    +, Descrie: #ersona$ul 'in te&tul 'at

    /, Com#ar: #ersona$ul 'in te&tul 'at cu #ersona$ul 'in fra*mentul:7 Du# at!ta osteneal2 se aeza la mas i2 fiin' cam lene la stomac2 %nce#ea #r!nzul cu

    niscaiva 'uzini 'e unci2 cu limbi 'e bou afumate2 icre moi2 *9iu'emuri i altele asemenea2%naintemer*toare vinului =n vremea asta2 #atru 'intre slu$itori %i crau %ntruna-n *ur2 unul 'u#altul2 mutar cu lo#ata =n'at 'u# aceea2 *!l*!ia o 'uc z'ravn 'e vin alb2 a#oi %nfuleca2'u# anotim#2 crnuri i fleici2 #e #ofta inimii i se o#rea 'in %n'o#at numai c!n' i se #uneauc!rcei la burt8

    ; , 5r*umenteaz: #ro sau contra com#ortamentul #ersona$ului 'in te&tul 'at

  • 7/24/2019 0 Proiect Didactic 8

    14/14

    Cvintet:

    + #recizeaz2 #rintr-un substantiv2 subiectul.

    / utilizeaz 'ou a'$ective #entru a 'escrie subiectul.1 scrie trei verbe referitoare la ac)iuni #ro#rii subiectului.

    3 noteaz #atru cuvinte care s %)i erime starea afectiv fa) 'e subiect.

    4 re'2 %ntr-un sin*ur cuv!nt2 esen)a subiectului