0 proiect de lectie ecosisteme acvatice raul (1)
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: BARARIU MONA-LIGIA,GAIU SOFIAUNITATEA ŞCOLARĂ: C.T.A.T ,,DUMITRU MOTOC’’DATA: 14 III,24 III 2014CLS.: a-9-a ASUBIECTUL: Ecosisteme acvatice. RâulTIPUL LECŢIEI: Comunicare şi însuşire de noi cunoştinţeTIMPUL: 50 minute
SCOPUL LECŢIEI: să înţeleagă complexitatea alcătuirii unui ecosistem acvatic, să conştientizeze nevoia de a proteja apele şi să cunoască riscurile poluării acestora.
COMPETENŢE SPECIFICE:
C1- enumerarea ecosistemelor acvatice în funcţie de substrat şi de tipul apei;C2- recunoaşterea celor două zone ecologice ale unui râu;C3- precizarea caracteristicilor biotopului celor două zone;C4- identificarea plantelor şi animalelor specifice celor două zone;C5- dezvoltarea unei atitudini ecologice responsabile.
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, observaţia, demonstraţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire şi “Bula dublă“.
b) FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală.
c) RESURSE: capacităţile de învăţare ale elevilor şi cunoştinţele lor anterioare.
d) MIJLOACE DIDACTICE: Prezentare Power Point, filme didactice, videoproiector, calculator.
e) BIBLIOGRAFIE:
1. A. Mihail, Gh. Mohan, „Biologie - cls. VIII”, 1998, Ed. All, Bucureşti2. I. Iordache, „Metodica predării biologiei”, 1995, Ed. Universităţii Al.I. Cuza, Iaşi3. M. Ciobanu, „Didactica ştiinţelor biologice”, 2008, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti4. Maria Eliza Dulamă – “Metode , strategii şi tehnici didactice activizante”, 2002, Editura Clusium, Cluj-
Napoca 5. http:// www. pescuit-sportiv.ro/ specii-de-peşti6. Gh. Mohan, A. Ardelean, “Ecologie şi protecţia mediului”, 1993, Ed. Scaiul, Bucureşti.7. MANUAL DE CLASA A-9-A DE ECOGIE GENERALA,NICULINA GHENESCU,GHEORGHE
DRAGUSOIU
Desfăşurarea lecţiei „Ecosisteme acvatice. Râul”- cls. a-IX-a
Nr.crt.
Evenimentele lecţiei
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee didactice
Instrumente de
evaluare1. Momentul
organizatoric-notează absenţii;-pregăteşte materialele didactice pentru începerea orei.
- un elev anunţă absenţii;- se pregătesc pentru desfăşurarea orei.
-conversaţia -
2. Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor
însuşite anterior
- chestionează oral pregătirea lecţiilor „Ecosistemul unei pajişti” şi „Ecosistemul unei peşteri”.
- răspund la întrebări -conversaţia- învăţarea
prin descoperire
orală
3. Captarea şi orientarea
atenţiei
- solicită elevilor să urmărească un film cu râul.
-urmăresc filmul- identifică ecosistemul
-conversaţia euristică
- învăţarea prin
descoperire- observaţia
orală
4. Anunţarea subiectului lecţiei noi
- anunţă şi notează titlul lecţiei pe tablă: „Ecosisteme acvatice. Râul”
-pregătesc caietele, cărţile pentru desfăşurarea lecţiei-notează titlul lecţiei în caiet
-conversaţia Orală
5. Dirijarea învăţării
-anunţă elevilor competenţele specifice; -solicită elevilor o clasificare a apelor în funcţie de tipul de substrat şi în funcţie de tipul apei; -arată elevilor imagini cu râul din zona de munte şi le solicită să identifice caracteristicile biotopului din zona superioară; -notează pe tablă cacaracteristicile biotopului din zona superioară;-solicită elevilor să identifice plantele şi animalele specifice zonei superioare;-notează pe tablă reprezentanţii biocenozei;
-arată elevilor imagini cu râul din zona de deal/câmpie şi le solicită să identifice caracteristicile biotopului din zona inferioară; -notează pe tablă cacaracteristicile biotopului din zona inferioară;-solicită elevilor să identifice plantele şi animalele specifice
-răspund la solicitare
-identifică caracteristicile biotopului
-notează în caiete carcateristicile zonei superioare-numesc plantele şi animalele întâlnite într-un râu de munte-notează plantele şi animalele întâlnite într-un râu de munte
-notează în caiete carcateristicile zonei inferioare-numesc plantele şi animalele întâlnite într-un râu de deal/câmpie-notează plantele şi animalele întâlnite într-
-expunerea;
-demonstraţia;
-observaţia;
-conversaţia euristică;
-învăţarea prin descoperire
Scrisă
zonei inferioare;-notează pe tablă reprezentanţii biocenozei;-solicită elevilor să precizeze principalele activităţi ale oamenilor care contribue la poluarea râurilor;-cere elevilor să precizeze efectele poluării râurilor;-îî îndeamnă pe elevi să caute soluţii pentru a reduce poluarea apelor.
un râu de deal/câmpie
-răspund la întrebări
6. Fixarea cunoştinţelor
predate şi evaluarea
gradului de însuşire
- verifică cunoştinţele însuşite prin compararea celor două zone ale râului.
- răspund la întrebările profesorului;-precizează asemănările/deosebirile între cele două zone ale râului
-conversaţia
-Bula dublă orală
7. Indicarea temei pentru
acasă
Realizarea unui film despre cele două zone ale râului folosind programul Windows Movie Maker
- notează tema în caiet -conversaţia -
SCHIŢA LECŢIEI
„Ecosisteme acvatice. Râul”
Râul este un ecosistem acvatic, care prezintă două zone:- zona superioră - “zona păstrăvului”- zona inferioră - “zona crapului”
ZONA SUPERIOARĂ Biotop : - substrat- stâncos- albie- îngustă- apa - limpede - bogată în oxigen - viteză mare de curgere- temperatura apei- scăzutăBiocenoza:- plante –alge verzi şi muşchi de apă- animale –scoici, lipitori, păstrăv etc.
ZONA SUPERIOARĂ Biotop : - substrat - mâlos şi nisipos- albie - lată- apa – tulbure - conţine mai puţin oxigen - viteză de curgere mai mică- temperatura apei - mai ridicatăBiocenoza:- plante –alge verzi, muşchi de apă, săgeata apei, papura, salcia- animale–scoici, lipitori, păianjeni de apă, crap, caras, somn, roşioară etc.