0 proiect de activitate integrata steagul tarii noastrel
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC-Activitate integrata-
Educ. REBEGEA IUSTINA Gradinita Pribesti, com. Codaesti
Grupa:MareTema anuala: CINE SUNT/SUNTEM?Proiect tematic: ”Vreau sa ma cunosc”Subtema: ”Sunt un pui de romanas”Tema zilei: ”Steagul tarii noastre”Scopul activitatii: -Dezvoltarea capacitatii de a recunoaste, denumi si descrire elemente, componente ale insemnelor nationale: forma, culoare, marime. Formarea unor deprinderi de lucru specific picturii.Activitati de invatare: Activitate integrata (DLC+DEC)Activitati pe domenii experientiale: *Domeniul Limba si Comunicare (DLC): Tricolorul, de Irimie Straut-memorizare. *Domeniul Estetic Creativ (DEC): Tricolorul-pictura.Obiective operationale: -sa recite corect logic, expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza,ritmul, tonul si nuantarea vocii in timpul recitarii poeziei;-sa memoreze poezia ;-sa-si insuseasca noile cuvinte si expresii din textul poeziei: ”patria strabuna”, ”steag”, ”cununa”;-sa picteze steagul in culorile potrivite;-sa utilizeze tehnici si instrumente adecvate;-sa pastreze pozitia corpului in timpul lucrului.STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: conversatia, explicatia, expunerea, demonstratia,exercitiul, observatia, Turul galeriei.Mijloace didactice: steag, foi Xerox, pensule, acuarele, recipiente cu apa, recompense.Durata: 60 minuteBibliografie: 1.Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)-2008;
2.Lolica Tataru, Mihaela Gadaleanu, Livia Pojar, Mihaela Cosma-“Activitatile integrate-Intrebari si raspunsuri, Editura Casei Corpului Didactic Cluj 2009;3.Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga-Metode interactive de grup “Ghid metodic, Ed.Advers 2002. SCENARIUL ZILEI
Dupa intalnirea de dimineata care a cuprins urmatoarele momente: 1.Salutul- “Buna dimineata tricolorilor!” 2.Impartasirea cu ceilalti: Sunteti tricolori pentru ca o sa va spun o legenda a tricolorului din care vom deduce numele vostru de astazi. 3.Activitatea de grup: Pe rand copiii vor spune ce flutura in vant la Palatul Cotroceni . 4.Noutatea zilei: “Copii, pentru a descoperi ce insemn al tarii ne poarta peste mari si tari, vom invata poezia “Tricolorul”, de Irimie Straut pe care il vom si picta. 5.Tranzitie: ”De-a soldatii”, ”Cursa steguletelor” Noi usor alergam In semicerc ne asezam Si in liniste asteptam Poezia sa o invatam
DLC:”Tricolorul”, de Irimie Straut-memorizare Reactualizarea cunostintelor: se poarta o discutie cu privire la importanta steagului. Copiii sunt familiarizati cu continutul poeziei, se recita model de catre educatoare de 1, 2 ori. Se trece la invatarea poeziei de catre copii folosindu-se procedeul invatarii pe strofe. La sfarsit ,se imparte grupa in doua echipe: baieti si fetite. Se recita poezia pe grupe si apoi cu grupa intreaga. Vor fi facute aprecieri verbale asupra gradului de insusire a poeziei de catre copii.
Tranzitie: Frumoasa-i tara mea-cantec DEC: copiii vor picta “Tricolorul” In incheiere se fac aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii, se impart recompense.
EVENIMENTE DIDACTICE
CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUAREA (instrumente si indicatori)
Moment organizatoric
Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii: aerisirea salii de grupa,aranjarea scaunelelor in semicerc
Captarea atentiei
Educatoarea va prezenta copiilor un steag cat si culorile din care este format,cat si importanta acestuia
Explicatia OralaFrontala
Anuntarea temei si a obiectivelor
Astazi ca drept respect pentru acest insemn al tarii noastre vom invata poezia “Tricolorul” de Irimie Straut
Expunerea Observarea comportamentului
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
Se trece la activitatea de (invatare)- memorizare respectandu-se urmatoarele etape:Reactualizarea cunostintelor:Se poarta o discutie la importanta tricolorului,cat si culorile care-l compun.Sunt familiarizati cu continutul poeziei, se recita model de catre educatoare de 1-2 ori.Se trece la invatarea poeziei impreuna cu copiii,folosindu-se procedeul invatarii pe strofe. Se repeata cu fiecare copil individual. La sfarsit se imparte grupa in doua echipe:baieti si fetite: se recita poezia pe grupe si apoi cu grupa intreaga.Vor fi facute aprecieri verbale asupra gradului de insusire a
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Observarea comportamentului
Evaluare orala
poeziei de catre copii.Obtinerea performantei
Prin tranzitia”Frumoasa-I tara mea”copiii sunt dirijati spre masute unde vor desfasura activitatea artistic-plastica”Tricolorul”-picturaSe vor parcurge etapele de mai jos cu ajutorul intrebarilor,explicatiei si demonstratiei.-intuirea materialului didactic-Explicarea si demonstrarea modului de lucru (realizate concomitent de catre educatoare).Vor evidentia modul de utilizare a materialelor de lucru date ,acuratetea lucrarii.-Incalzirea muschilor mici ai mainii conform miscarilor sugerate de poezia recitata in ritm lent de educatoare:Ne jucam,ne jucamCu degetele noi ne jucamCand degetele au oboistPalmele au si sosit.
Ne jucam,ne jucamCu palmele noi ne jucamCand palmele au oboistPumnisorii au si sosit.
Ne jucam,ne jucamCu pumnisorii noi ne jucamCand pumnisorii au oboistCoatele au si sosit.
Ne juvam,ne jucamCu coatele noi ne jucamCand coatele au oboistOchisorii au si adormit.
Buna dimineata!A rasarit soarele
Executarea temei de catre copii- DemonstratiaExercitiul
Aprecieri positive privind
individual respectand indicatiile educatoarei utilizand corect materialele abordand original tema: voi ajuta copiii care solicita sprijin.-atentionarea pastrarii ordinei si disciplinei.
comportamentul copiilor
Evaluarea performantei
Se realizeaza o miniexpozitie cu lucrari ale copiilor si se analizeaza
- Corectitudinea executiei- Originalitatea- Acuratetea- Finalizarea lucrariiCopiii trec in sir ,pe rand prin fata lucrarilor si lipesc cate o bulina rosie langa lucrarea preferata, explicand alegerea facuta.
Conversatia
Turul galeriei
Evaluarea orala
Analiza produselor activitatii
Incheierea activitatii
Se vor face aprecieri asupra activitatii si se vor imparti recompense
Conversatia