0 proiect costumul popular

10
PROIECT DE LECŢIE

Upload: cristiananegr

Post on 26-Oct-2015

401 views

Category:

Documents


12 download

DESCRIPTION

g

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect Costumul Popular

PROIECT DE LECŢIE

CERC PEDAGOGIC LICEUL TEORETIC “IOAN PETRUŞ” PROF. ÎNV. PRIMAR

Page 2: 0 Proiect Costumul Popular

CLASA a III-a D MARINESCU EUGENIA DATA: 22.XI.2012

ARII CURRICULARE: Limbă şi comunicare, Arte, Educaţie fizică şi sport TEMA: Magia culorilor şi sunetelor SUBIECTUL: Costumul popular românesc TIPUL LECŢIEI: interdisciplinară SCOPURI: S1: Dobândirea de informaţii despre Ziua Naţională a României (Marea Unire, portul românesc,

îndeletniciri); S2: Formarea priceperilor şi a deprinderilor de a decupa după şablon, de a croi şi de a lipi materialele

sintetice;

S3: Formarea şi dezvoltarea vocii (ambitus, flexibilitate, omogenitate) prin interpretarea cântecelor “Aşa-i românul”, “Noi suntem români”;

S4: Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi gustului pentru frumos.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1: să prezinte evenimentele despre Ziua Naţională, pe baza materialului ilustrativ; O2: să realizeze “Costumul popular”, prin trasare şi decupare după şablon, croire şi lipirea materialelor, respectând etapele

de lucru; O3: să utilizeze culori semnificative acestui subiect, pe baza explicaţiilor primite, pentru decorarea costumelor populare; O4: să evalueze critic şi autocritic lucrările realizate, în funcţie de criteriile de evaluare propuse (respectarea temei de lucru, gradul de finalizare, originalitate, expresivitate, acurateţe); O5: să interpreteze corect şi expresiv cântecele “Aşa-i românul” şi “Noi suntem români”, în colectiv, acompaniaţi de chitară;O6: să execute paşii corespunzători pentru realizarea horii, pe melodia “Alunelu’”.

Page 3: 0 Proiect Costumul Popular

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dialogul dirijat, explicaţia, demonstraţia, observaţia, expunerea, activitate pe perechi.

MATERIAL DIDACTIC: planşa demonstrativă cu etapele de lucru, o lucrare model, prezentări powerpoint la videoproiector, costume populare, obiecte tradiţionale, jucării muzicale, chitară.

MATERIAL DISTRIBUTIV: cartoane A4 cu părţile componente ale costumului popular, pânză de culoare albă şi neagră, tricolor din material textil, hârtie glasată, cretă albă, creioane colorate, carioca, creion HB, foarfece, lipici solid, jucării muzicale (maracase).

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Stan Lucian – “Abilitati practice – ghid metodologic pentru clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Aramis, 2002; - Lucia Gruescu – “Culegere de cântece pentru copii cu acompaniament”, Editura Elapsis, Ploieşti, 1998; - E. Ciobanu, M. Popescu –Marin – “Dicţionar explicativ şi enciclopedic al limbii române”, Editura Floarea Darurilor, Bucureşti, 1997; - www.romanianmuseum.com , ro.wikipedia.org

Page 4: 0 Proiect Costumul Popular

OB. OPER.

CONŢINUT ESENŢIALIZAT DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE

O1

“ - Ce reprezintă culorile florii puse în pieptul vostru?

- În ce se îmbracă oamenii atunci când joacă hora de Ziua Naţională a României?

- Cu ce alte ocazii mai poartă românii aceste costume?”

COSTUMUL POPULAR

“ – Din ce este alcătuit costumul popular românesc? Dar costumul femeiesc?”

port = îmbrăcăminte specifică unui popor,

Moment organizatoric: Se pregăteşte materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei, se creează climatul necesar derulării acţiunii educaţionale. Captarea atenţiei: Se poartă discuţii despre floricica prinsă în pieptul fiecărui elev, despre drapelul României. Li se prezintă elevilor la videoproiector informaţii despre Ziua Naţională a României, însemnătatea acestei zile, paşii spre realizarea marii uniri. • Fond muzical:“Imnul de Stat al României”. • Interpretarea cântecului “Ne-am născut în România”.Metode şi procedee: conversaţia

Anunţarea temei şi a obiectivelor: “ – Astăzi vom realiza costumul popular românesc. Vom lucra pe perechi. Vom tăia, vom trasa după şablon, vom croi, vom lipi şi vom decora costumele populare. La sfârşitul orei vom organiza o expoziţie cu cele mai frumoase lucrări.” Se notează pe tablă titlul “Costumul popular”. Sunt prezentaţi doi elevi îmbrăcaţi în costume populare. • Recitarea poeziilor “Românaşul” şi “Româncuţa”. “ – Părţile componente ale costumului popular sunt: -bărbătesc: cămaşă (ie), pantaloni (iţari), brâu, vestă, cojoc, opinci. -femeiesc: cămaşă (ie), fustă, fotă (catrinţă, opreg), maramă, opinci.” Li se prezintă elevilor semnificaţia cuvântului “port”. Portul naţional

Page 5: 0 Proiect Costumul Popular

unei regiuni, unei perioade românesc este considerat cel mai artistic şi cel mai distins dintre toate porturile populare. Portul românesc ca şi întreaga artă popular (arhitectura, crestăturile în lemn, ceramică) s-a născut şi a dăinuit pe teritoriul ţării noastre din cele mai vechi timpuri. Cusătura, arta

OB. OPER.

CONŢINUT ESENŢIALIZAT DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE

O2

O3

O5

O4

Etapele de lucru:I. Decuparea şabloanelorII. Trasarea după conturul şabloanelor pe pânzăIII. Decuparea pânzeiIV. Asamblarea şi lipirea componentelor decupateV. Decorarea iilor, a fustei

Criterii de evaluare:

cusutului şi a ţesutului sunt îndeletniciri foarte vechi. Sunt prezentate pe videoproiector costume populare din diverse regiuni ale ţării.Metode şi procedee: conversaţia, dialogul dirijat, explicaţia, activitate pe perechi.

Intuirea modelului şi a materialului prezentat: Se vor purta discuţii privind modelul şi materialul prezentat. “ – Ce materiale aveţi pe bănci?” (şabloane, pânză de culoare albă şi neagră, hârtie glasată de culoare albastră, cretă, creioane colorate, creion normal HB, carioci, foarfece, lipici solid).

Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru: Se prezintă planşa cu etapele de lucru. Li se prezintă elevilor care sunt etapele în realizarea lucrării. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea

Activitatea propriu-zisă: Pe baza explicaţiilor anterioare, având în faţă planşa cu etapele de lucru şi lucrarea-model, elevii execută lucrarea propusă. Metode şi procede: exerciţiul, lucrul în perechi Fond muzical: Grigore Leşe – “Bucovina”, Gheorghe Zamfir – “Doina”, Ciprian Porumbescu – “Baladă”

Page 6: 0 Proiect Costumul Popular

• Respectarea temei de lucru• Grad de finalizare• Originalitate• Expresivitate

• Interpretarea cântecului “Aşa-i românul”, Nicolae Furdui Iancu, cu acompaniament la chitară

Evaluarea lucrărilor: Se realizează o expoziţie cu lucrările OB.

OPER.CONŢINUT ESENŢIALIZAT DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE

O5

O6

• Acurateţeelevilor, ce urmează a fi analizate în mod obiectiv, după criteriile de evaluare propuse. Elevii fac curăţenie şi ordine, fiecare la banca lui, dovedind spirit de ordine şi disciplină. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia,explicaţia. • Interpretarea cântecului “Noi suntem români”, Nicolae Furdui Iancu.

Încheierea activităţii: Se fac aprecieri globale şi individuale asupra modului în care elevii au participat la lecţie.Metode şi procedee: conversaţia. Elevii, îmbrăcaţi în costume populare, joacă o horă pe melodia “Alunelu’ ”.

Page 7: 0 Proiect Costumul Popular

Sabloanele se pot gasi in caietul de ed.tehnologica, clasa a III-a, editura Aramis.