0 alina
TRANSCRIPT
Proiect de activitate integrata
Grupa:pregatitoare(Nivel II)Tema anuala:CUM ESTE/A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?”Subtema:Mijloace de transport aerieneTema zilei:”Calatorim prin aer”Forma de realizare: activitate integrateForma de organizare:frontal,pe grupuri,individualTipul activitatii:predare-invatare si consolidare de priceperi si deprinderiMijloc de realizare:convorbire/activitate practicaDurata:1ziScopul:consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la mijloacele de transport aeriene,dezvoltarea spiritului de observare,a rapiditatii in gandire si actiune,consolidarea deprinderii de a manui correct materialul didactic ce va fi utilizatActivitati de invatare:I.A.D.P.:ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALAIntalnirea de dimineata:”Ghicitori illustrate”Rutine:salutul,prezenta,calendarul naturii,noutatea zilei,spalatul pe maini,gustarea.Tranzitii
II.A.D.E.:ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE DS(Cunoasterea mediului)+D.O.S(Activitate practica):”Cu ce ne putem plimba prin aer?”:convorbire/aplicatie
III.A.L.A.:ACTIVITATI LIBER-ALESEBiblioteca:”Avionul”-fisa(anexa 1)Joc de rol:”De-a aviatorii”Constructii:”Aeroportul”
IV.A.L.A.2:Joc”Avioane muzicale”
I.ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Întâlnirea de dimineaţăObiective de referinţă:
- să se implice activ în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalti, formării comportamentului empatic la preşcolari.Obiective operaţionale: să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări; să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimica, gesturi, privire); să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg, cunoscându-i chipul şi numele; să observe cu atenţie vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,
marcându-le prin simbolul adecvat;
să comunice pe baza unei idei elaborate; să schimbe impresii, opinii, păreri.
II. ACTIVITATI LIBER ALESE- OBIECTIVE OPERATIONALE:
Biblioteca: - să denumească imaginea-să scrie litera corespunzătoare sunetului iniţial;- să citească cuvântul format;-sa coloreze imaginea specifica mijloacelor de transport aeriene
Joc de rol:-sa participe activ la activitatea de joc interpretand rolul propus;-sa stabileasca rolurile si regulile jocului;-sa colaboreze in cadrul grupului pentru realizarea si finalizarea sarcinilor asumate;
Constructii:-sa respecte tema data si algoritmul de lucru--sa colaboreze in cadrul grupului pentru realizarea si finalizarea sarcinilor asumate
III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE):D.S.:Cunoasterea mediuluiTema:”Cu ce ne putem plimba prin aer?”Mijloc de realizare:convorbireObiective operationale:O1:sa denumeasca mijloacele de transport aeriene prezentate in propozitii simple si dezvoltate,corecte din punct de vedere gramaticalO2:sa identifice si sa precizeze partile componente pe baza operatiilor de analiza,sinteza,comparatie,sa stabileasca asemanarile si deosebirile;O3:sa compuna intregul pa baza partilor componente;O4:sa descrie mijoacele de transport folosind propriile cuvinte;
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (DOS): Tema: “Avionul”Mijloc de realizare: aplicaţieObiective operaţionale:
O9 – să combine materialul primit potrivit temei;O10 – să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior: lipire, asamblare;O11 – să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei;
O12 – să analizeze din punct de vedere estetic lucrările.
IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 2):Joc:”Avioane muzicale”
STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul oral, munca independentă, problematizarea, jocul, turul galeriei, cubul, aprecierea.Mijloace de învăţământ:ADP: ecusoane cu mijloace de transport aeriene,calendarul naturii, panou de prezenţă.ALA: fişe cu imagini, , bonete de aviator,cuburiADE: imagini cu mijloace de transport aeriene,jucarii(avioane,elicopter,racheta),hartie glace,cariocaBIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3 – 6/7 ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2008; Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005; Georgeta Toma, Maruţa Ristoiu ş.a., Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar – nivel 5-7 ani, Editura „Deltacart”, 2009; Revista Învăţământul Preşcolar nr.1-2/2010, Editura Arlequin, Bucureşti, 2010;
Revista Învăţământul Preşcolar nr.3-4/2009, Editura Arlequin, Bucureşti, 2009
Scenariul zilei
Programul zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă. În timpul acestei activităţi, copiii se aşează în semicerc, pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în bune condiţii. Pentru aceasta, vor fi recitate versurile:
“Dimineaţa a sositToţi copiii au venit,În semicerc ne aşezăm,Cu toţi să ne salutăm.
Salutul porneşte de la educatoare: „Bună dimineaţa,!”. Fiecare copil trebuie să-şi salute colegul de lângă el.După salut vor urma discuţiile de grup care cuprind:
Completarea la panoul de prezenţă şi în Calendarul naturii. Discuţii despre tema săptămânii Educatoarea solicită copiii, să numere câte fete şi câţi băieţi sunt prezenţi.
Se trece la completarea Calendarului naturii. Copii sunt solicitaţi să menţioneze ziua, luna, anul şi să prezinte vremea. In cadrul activitatii de grup ,copiii vor gasi raspunsul correct al unor ghicitori si vor afisa imaginea corespunzatoare.ACTIVITATEA PE DOMENII EXPERIENTIALE:trecerea la activitatea pe domenii experientiale se va face pornind de la imaginile folosite la intalnirea de dimineata.Le propun copiilor sa vorbim despre mijoacele de transport aeriene,urmand apoi sa realizeze singuri avioane din hartie.Trecerea de la A.D.E. la A.L.A. se va realiza pe versurile:”Unu,doi,unu,doi,/Sa nu facem taraboi,/Trei,patru,cinci,/Eu m-asez aici./Sase,sapte,opt,/Am sa va arat ce pot,/Noua,zece,/Nimeni nu ma-ntrece!.”ACTIVITATEA PE CENTRE DE INTERES
Împreună cu copiii vom vizita centrele de interes şi vom descrie materialele pe care le vom utiliza. La sectorul BIBLIOTECA -copiii vor realiza sarcinile de pe fişa de lucru, la JOC DE ROL ne vom juca de-a aviatorii, fiind imbracate cu costume reprezentative, iar la CONSTRUCTII- vom construi un aeroport.
După rotirea copiilor pe sectoare pe versurile:”Avionul a zburat/La celalalt sector ne-am mutat”, educatoarea fixează cunoştinţele copiilor prin întrebări despre activitatea realizată de aceştia.Vom merge sa ne spalam pe maini pentru a servi gustarea:
RUTINA: Imi ud mainile cu apa Iau putin sapun si apoi Il pun iarasi inapoi, Mainile le spal indata
Cate una si- amandoua In chiuveta parca ploua Picaturi adevarate, peste mainile curate.
Ziua se va incheia cu un joc al copiilor ce se numeste”Avioane muzicale”.
DEMERS DIDACTIC
NR.CRT. Evenimentul didactic Activitatea educatoarei
Activitatea copiilor
1. Moment organizatoric - asigurarea unui climat adecvat desfăşurării activităţii;- aranjarea
mobilierului in semicerc şi a materialului didactic;- intalnirea de dimineata- prezenta
2. Captarea atentiei Se va realiza printr-o ghicitoare al carei
raspuns va fi denumirea unui
mijloc de transport aerian si dezvalui plansele pe baza
carora vom realiza activitatea de convorbire
Raspund la ghicitoare
3. Anuntarea temei Acum ca ati raspuns la ghicitoarea mea,imi puteti
spune despre ce vom vorbi astazi?Ati ghicit,vorbim
despre mijloacele de transport aeriene si
pe parcursul activitatii veti invata
cat mai multe lucruri minunate
despre ele.
Raspund la intrebari
4. Reactualizarea cunostintelor Voi mentine treaz interesul copiilor pentru activitate
prin adresarea unor intrebari referitoare
mijloacle de transport invatate
Isi reamintesc lucrurile invatate
5. Dirijarea invatarii Pe baza imaginilor prezentate vom
realiza o convorbire,copiii
raspunzand la intrebarile:-Ce fel
de mijloace de transport
cunoasteti?-Cu ce putem
calatori in aer?-Care dintre
mijloacele de transport aerian cunoscute de voi sunt illustrate in
imaginile prezentate de mine?-Care sunt
asemanarile dintre acestea?Dar deosebirile?
-Sunt ele folositoare pentru om?
-Daca da,in ce fel ne ajuta?
-V-ati deplasat cu vreunul dintre ele?-Cum ar fi fost daca
ele nu ar fi fost inventate?
Comunica idei,impresii pe baza
experientelor personale sau pe
baza cunostintelor accumulate din alte
surse.
6. Obtinerea performantelor Daca ele sunt atat de importante si
necesare pentru om,ce-ati zice sa
confectionam si noi un avion din hartie?Le explic modul de
lucru si le demonstrez
totodata,urandu-le spor la
lucru,ajutandu-I si oferindu-le explicatii
suplimentare unde este cazul.
Confectioneaza avionul
7. Realizarea feed-back-ului Se va obtine printr-o expozitie a lucrarilor
copiilor,iar acestia vor analiza lucrarile
in functie de
Analizeaza lucrarileAsculta noutatile
apropierea de realitate si modul de
lucru si printr-o discutie “Stiati
ca…?”8. Incheierea activitatii Voi face aprecieri
asupra modului cum s-au comportat, dar si cum au lucrat, vor primi recompense.