0 adunarea si scaderea numerelor de la 0 la 1 000
DESCRIPTION
xTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA : 12 octombrie 2012 UNITATEA: Şcoala Gimnazială IzbiceniINVĂŢĂTOARE: Urzicana Mirela NinaCLASA: a III- a AARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii DISCIPLINA: Matematica UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numerele naturale de la 0 la 1 000 000SUBIECTUl: :Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 - 1000 cu si fara trecere peste ordin TIPUL LECŢIEI: predare / dobândire de noi cunoştințe SCOPUL LECŢIEI:
consolidarea deprinderilor de operare cu numere cuprinse între 0 -1000 ; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere naturale mai mici decât 1000, cu si fara trecere peste ordin; să exprime oral şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme; să exprime oral, prin cuvinte proprii, etapele rezolvării unor probleme; să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic, propunând modalităţi diverse de abordare a unei
probleme. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor deveni capabili: O1 - să folosească terminologia specifică matematicii, pentru cele două operaţii (termeni, suma, diferenta, descazut, scazator); O2 - să calculeze oral exerciţiile propuse; O3 - să rezolve în scris adunări şi scăderi; O4 - să rezolve exerciţii matematice respectând ordinea operaţiilor;
O5 - să afle termenul necunoscut dintr-o relaţie matematică; O6 - să rezolve probleme cu două operatii O7 - să redacteze corect planul de rezolvare a problemei; O8 - să rezolve problemele propuse.
STRATEGII DIDACTICE: inductiv - semialgoritmiceMETODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, observaţia, metoda “ciorchinele”, munca independentă, calcul mintal,
problematizarea, jocul didactic, brainstorming, FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe şi individuală.MIJLOACE ŞI MATERIALE: fişe de lucru, jetoane, plicuri, marker, cretă colorată.DURATA: 50 minute BIBLIOGRAFICE:
Viorica Paraiala, Dumitru Paraiala, Matematica, manual pentru clasa a IIIa Editura Euristica Curriculum Naţional, 2004 – Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, Dumitru Săvulescu (coordonator), Costică Lupu, Ioan Cuceu, Melania Sârbu, Silvia Rotaru, 2006 - Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura “Gheorghe Alexandru” ,Craiova
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. crrt
ETAPELE LlECŢIEI
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE PROCEDURALE
1 Moment organizatoric
Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei. Pregătesc materialul didactic necesar.
Se pregătesc pentru începerea orei Conversaţia
2 Verificarea temei Verific cantitativ şi calitativ tema pentru acasă trecând printre bănci.
Câţiva elevi să citesc tema în timp ce ceilalţi vor urmări. conversaţia
3 Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
Rog elevii sa raspunda la cateva intrebari pentru a ne amintii anumite cunostinte:1. Cum se numesc numerele care se adună? Dar cele de la scadere?2. Cum se numeşte semnul matematic folosit la adunare? 3. Cum se numeşte rezultatul adunării? Dar al scaderii?4. Ce se întâmplă dacă într-un exerciţiu se schimbă ordinea termenilor?
Elevii vor raspunde la intrebari
Termeni/descazut,scazatorPlus
Suma sau total/rest sau diferenta
La adunare rezultatul ramane acelasi iar la scadere se schimba
conversaţia
4 Captarea atenţiei Le voi prezenta elevilor la videoproiector doua ghicitori si ii voi ruga sa raspunda: „Colo-n vale jos pe lac Opt răţuşte baie fac. Două pleacă supărate Câte au rămas să-noate?”
Elevii citesc cu atentie Doi elevi vor trece raspunsul corect pe plansa
explicaţia
„În grădiniţa cu flori Au înflorit douăzeci de bujori. Mai stau gata-mbobocite Cinci lalele rumenite. Căte flori eu voi avea În buchet când ţi-l voi da ?”
(8- 2= 6 răţuşte) Scădere
(20+ 5=25 flori) Adunare
exercițiul
5 Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi la matematică vom rezolva exerciţii şi probleme cu adunări şi scăderi, cu numere de la 0 la 1000.- Astfel, la sfârşitul orei veţi fi capabili să efectuaţi exerciţii cu operaţiile de adunare şi scădere, cu şi fără trecere peste ordin, să aflaţi termenul necunoscut, să rezolvaţi şi să compuneţi probleme.
Elevii noteaza titlul in caiete
explicaţia
6 Dirijarea învăţării Cu ajutorul videoproiectorului le explic copiilor procedeul de efectuare al operației în scris.Explic elevilor modul de lucru Pe catedra se afla un cos in care sunt formele decupate ale unor fructe de toamna, iar pe spate au scrisa cate o sarcina de lucru. Elevii vor rezolva exercitiile dupa care vor agata fructele in copacul toamneiMERE Pe spatele merelor se află exerciții simple
Elevii privesc cu atenție panoul pentru a înțelege procedeul.
Elevii raspund cu atentie si rezolvă exerciții
Elevii notează pe caiete.
Planşă copac, jetoane
Jocul didactic
Exerciţiul
anexa 1 GUTUI Rezolvă exerciţiile anexa 2PERE rezolvă exercițiile anexa 3PRUNE rezolvă preoblemele. (anexa4)
Elevii rezolvă exercițiileProblematizarea
7 Obținerea feed-back-ului
Pentru a vedea dacă copiii şi-au însuşit noțiunile predate li se va da o scrustă fişă de lucru. (anexa 5)
Elevii vor lucra individual fisa de lucruexerciţiul
8 Încheierea activităţii
Fac aprecieri frontale şi individuale asupra modului în care elevii au participat la lecţie si le voi comunica tema de casa
Elevii vor nota in caiete temaconversatia
Anexa 1
MERE
2 + 5 = 24 + 13 =
60 + 20 = 523 + 36 =
200 + 400 = 240 + 50 =
54 + 32 = 513 + 131 =
Anexa 2
GUTUI
6 – 5 = 72 – 20 =
90 – 40 = 58 – 3 =
440 – 200 = 436 – 21 =
59 – 14 = 849 – 325 =
Anexa 3
PERE
203 + 98 = 246 + 394 =
435 + 128 = 535 + 279 =
136 + 217 = 613 + 199 =
615 + 149 = 327 + 193 =
Anexa 4
PRUNE
La un spectacol de teatru au participat 453 de persoane
adulte, iar copii, cu 276 mai puțini.
Câte [ersoane au participat, în total, la acel spectacol?
Numele: 12.10.2012
FIŞĂ DE LUCRU
1. Calculează:
64 – 12 = 195 – 51 =
50 + 43 = 523 + 45 =
76 + 12 = 246 + 394 =
2. Efectuează în scris:
736 - 170 - 615 + 134 +
407 58 149 217
3. Află numărul care este cu 125 mai mare ca: 59, 475 şi
208.
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________