0 22 proiect didactic
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR CLASA A II A INSPECIA CURENT 2 GRADUL DIDACTIC I
ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN UNITATEA DE NVARE: Primvara. Sunete i litere. SUBIECTUL LECIEI: Textul literar. -Buburuza dup Eugen Jianu TIPUL LECIEI: Transmitere i nsuire de noi cunotine SCOPUL LECIEI: - dobndire de noi cunotine despre primvar mbogirea i nuanarea vocabularului cu unele cuvinte i expresii noi formarea unei atitudini de grij fa de micile vieti
OBIECTIVE OPERAIONALE Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1 - S citeasc n ritm propriu textul nou pe baza explicaiilor; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev citete corect, n ritm propriu textul. O2 - S identifice personajele din textul citit pe baza citirii explicative; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev, recunoate cel puin un personaj din text. O3 - S formuleze enunuri cu ajutorul unor cuvinte noi pe baza explicaiilor date; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev formuleaz corect cel puin o propoziie cu unul din cuvintele date. O4 S ordoneze cronologic aciunile descrise n text pe baza explicaiilor; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev ordoneaz cel puin dou aciuni din cele patru date.
STRATEGII DIDACTICE RESURSE PROCEDURALE a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, observaia, jocul didactic, metode interactivebrainstorming, diamantul, cubul, cadranele, harta povestirii, lectura predictiv b) Forma de organizare: individual, frontal, pe echipe, n perechi MATERIAL DIDACTIC: caiete, fie, plane, cartonae, plicuri, ghicitori, panou, flip-chart. FORME I TEHNICI DE EVALUARE: observaia sistematic, evaluarea oral, proba scris.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: C. Mihilescu, T. Pitil, Limba i literatura romn, manual de clasa a II-a, Editura Aramis Ioan erdan - Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, Bucureti, EDP, 1991 M.E.C. - Programa colar pt. Clasele I II, Bucureti 2004
DEMERS DIDACTIC NR. SECVENELE CRT LECIEI1. MOMENT ORGANIZATORIC
OB. OP.
CONINUTUL NVRII METODEPregtirea materialelor necesare desfurrii leciei de limba romn. Se realizeaz prin intermediul unui joc didactic. Cercettorii ! (pe cartonae se gsesc silabele necesare formrii unor cuvinte; cuvintele necesare formrii unor propoziii; cuvinte cu acelai neles;cuvinte cu sens opus;scheme de tipul CVC/VCV/VCVC/CVCV pentru compunerea unor cuvinte, identificarea vocalelor/ consoanelor din cuvintele date). Instructajul
RESUSE MIJLOACE
EVALUARE FORMEFrontal
2.
REACTUALIZAREA CUNOTINELOR
Jocul didactic
Jetoane
Pe echipe
Observarea sistematic
Conversaia Explicaia
3.
CAPTAREA ATENIEI
Se realizeaz prin intermediul unui rebus ( anexa) i al unei ghicitori. Roie mi-am luat rochia, Cu buline negre, vezi? Dei-s ca o copili i spun soarta i tu crezi. ()
Conversaia
Flip -chart Ghicitoare
Frontal
Observarea sistematic
4.
ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR
Anun titlul leciei Buburuza dup Eugen Jianu. Enun obiectivele folosind un limbaj accesibil elevilor. -citirea explicativ a textului -desprinderea informaiilor eseniale din text (personaje, ntmplri, mesaj) -explicarea i integrarea cuvintelor noi n enunuri proprii; -exerciii aplicative pe text; Se notez data i titlul leciei. Iniiez o discuie pornind de la cuvntul buburuz. Solicit elevii pentru completarea unei fie de lectur predictiv (anexa1). Prezint cteva date despre autor. Menionez alte texte studiate care au tem asemntoare. Exerciii de citire n gnd i cu voce tare a textului . -citirea n tafet; -citirea n perechi. Verific citirea contient prin ntrebri referitoare la aciune i personajele textului. Exerciii de citire n lan. Explicarea cuvintelor i expresiilor noi.Utilizarea acestora n structuri noi.Elevii scriu propoziiile n caiete. Brainstorming Lectura predictiv Conversaia Explicaia Exerciiul Imagine Fia de lucru Flip-chart
Frontal
Frontal
5.
DIRIJAREA NVRII
Observarea sistematic
Frontal Observarea sistematic
Frontal
Citirea explicativ Exerciiul
Manual
Frontal
Exerciii de citire selectiv. Exerciii de identificare a personajelor,a ntmplrilor pe baza ntrebrilor. Exerciii de citire pe roluri. Desprinderea i formularea oral a mesajului textului citit. Completarea fiei de lectur predictiv. Utilizez metoda Diamantului n vederea dezvoltrii capacitii elevilor de a sintetiza principalele informaii din text i metoda Cubului deoarece se dorete explorarea subiectului/situaiei din mai multe perspective. (anexa2,anexa 3). Se realizeaz prin intermediul unei fie de lucru. (anexa 4) Supraveghez ntregul demers i intervin cu explicaii acolo unde este cazul. Se vor face aprecieri colective i individuale privind modul de participare n timpul activitii.
Explicaia Exerciiul Fie Flip chart
Problematizarea Explicaia Exerciiul
Individual Frontal
Evaluare oral Evaluare oral
Cubul
Pe grupe
6.
OBINEREA PERFORMANEI
Conversaia
Fi
Individual
Proba scris Observaia sistematic
Frontal
7.
EVALUAREA ACTIVITII
Evaluare oral Aprecieri verbale
ANEXA 1
LECTURA PREDICTIV BUBURUZA dup Eugen Jianu Ce crezi c se va ntmpla? Ce s-a ntmplat?
ANEXA 2
DIAMANTULBuburuza
mic
ginga
Ea
zboar
vesel
ascult
simte
insect
Pentru a completa rubricile diamantului utilizez ntrebri orientative de tipul: *Cine este personajul principal al textului studiat ? * Ce s-a ntmplat cu acest personaj ? Ce face el/ea? *Care sunt nsuirile acestui personaj ? * Ce aciuni svrete personajul ? * Ce este ? Cine este ?
ANEXA 3 Etapele metodei : Se utilizeaz un cub pe ale crui fee sunt notate cuvintele : descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic, argumenteaz. Anun subiectul pus n discuie. mpart grupul n patru subgrupuri, fiecare subgrup urmnd s examineze topica aleas din perspectiva unei fee . Fiecare elev din grup ndeplinete un rol : Rostogolici, tie-Tot, Scriitorul, Prezentatorul.
1.DESCRIE ! Aspectul buburuzei. Anotimpul nfiat n text. 2. COMPAR! Semnele primverii cu cele ale iernii. Scrie ce asemnri i deosebiri exist ntre furnic i buburuz. 3. APLIC ! Alctuiete propoziii utiliznd cuvintele : crng, soare, buburuz, primvar. 4. ASOCIAZ! Cuvintele cu neles opus. Cuvintele cu neles asemntor.
vesel vesel cald prima plin a se ntrista a se bucura gol trist rece ultima a venit larm vestete deretic
anun glgie fericit a sosit cur
5. ANALIZEAZ!
Rspunde la ntrebri: Ce simte buburuza cnd iese de sub scoara copacului? Ce afl buburuza despre ea? Ce nvtur se desprinde din text?
6. ARGUMENTEAZ! Ce i place la buburuz? Ce nu-i place la buburuz?
ANEXA 4 HARTA TEXTULUI BUBURUZA dup Eugen Jianu Locul i timpul Personajul principal
Titlul i autorul
Probleme Personaje secundare
Soluia
Morala / nvtura textului
ANEXA 4
FIA DE LUCRU1. Desparte n silabe cuvintele. ncercuiete cu rou vocalele i cu verde consoanele: 2. ncercuiete varianta corect: a) Soarele-i mare nsemn: *soarele se vede dintre nori: *afar este mult soare: *soarele a rsrit. b) Albinele deretic stupul exprim: *agitaia albinelor din stup; *curenia de primvar; *se pregtesc s plece s culeag nectarul. c) Ce mic i nensemnat sunt sugereaz: *regretul c nu este apreciat cum se cuvine de ceilali; *tristeea c este prea mic i puin bgat n seam; *uimirea s-i descopere adevratele dimensiuni. 4. . Ordoneaz enunurile dup aciunea textului: Buburuza este trist, considerndu-se neimportant. Primvara, animalele i ncep activitile. frumoas-..................................... prima-............................................... Buburuza se bucur cnd afl c are un rost pe lume. plin-............................................. a se ntrista-...................................... Sosirea primverii trezete plantele la via.
Buburuza-.. Primvara -. Bieel -..
Gaze -..
3. Noteaz cuvintele cu sens opus : vesel-..................... cald- ...............................................
1. Anexa REBUS COMPLETEAZ RUBRICILE UTILIZND CUVINTE CU SENS OPUS CELOR DATE 2. c
b
u
c
u
r
i
e
u
r
a
t
3.
c
o
b
o
a
r
a
4.
c
u
r
a
j
o
s
5.
s
t
r
a
m
b
6.
a
c
r
u
7.
d
e
z
v
e
l
i
t
8.
d
u
s
m
a
n
DESCRIPTORI DE PERFORMAN SuficientI.1. Desparte corect n silabe unul dintre cele patru cuvinte date.ncercuiete conform algoritmului doar vocalele.
BineI.1.Desparte corect n silabe trei din cele patru cuvinte date.ncercuiete conform algoritmului vocalele i consoanele din trei cuvinte.
Foarte BineI.1. Desparte corect n silabe cele patru cuvinte date.ncercuiete conform algoritmului vocalele i consoanele din cuvintele date.
I.2.Identific, cu ajutor acordat, I.2.Identific, cu ajutor sporadic, explicaia unei expresii din cele trei date. explicaiile a dou expresii din cele trei date. I.3.Exemplific, cu sprijin acordat i unele confuzii, antonime pentru trei cuvinte din cele date. I.3. Exemplific, cu sprijin sporadic, antonime pentru patru cuvinte din cele date.
I.2.Identific cu uurin explicaiile corecte ale expresiilor date. I.3.Exemplific corect antonimele pentru toate cuvintele date.
I.4.Ordoneaz,cu ndrumare, dou dintre cele patru enunuri date, conform succesiunii logice a ntmplrilor din text.
I.4.Ordoneaz,cu sprijin sporadic, trei din I.4.Ordoneaz corect enunurile conform cele patru enunuri, date conform succesiunii logice a ntmplrilor din text. succesiunii logice a ntmplrilor din text .