web viewistorie -manual pentru clasa a-iv-a, mihai manea, aurelia fierăscu, ana lapoviţă, ed. cd...
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Clasa: IV Propunător: prof. înv. primar Burdeţi Oniţa Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Istorie Tipul de curriculum: extins Unitatea de învăţare: Momente importante ale istoriei Subiectul: Unirea Ţărilor Române sub Mihai Viteazul (1593-1601) Tipul de lecţie: mixtă Scop:
Cunoaşterea personalităţii lui Mihai Viteazul şi a pregătirilor făcute de el în vederea apărării ţării şi realizării unirii Ţării Româneşti, Ardealului şi Moldovei. Obiective de referinţă vizate: 1.3. să povestească aspecte ale legăturilor dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor; 2.1. să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică; 3.1. să folosească termeni istorici în situaţii diverse; 4.2. să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente/ fapte/ personalităţi; Obiective operaţionale: a) cognitive:
O1-să plaseze în timp domnia lui Ştefan cel Mare; O2- să plaseze în timp domnia lui Mihai Viteazul;O3- să localizeze pe hartă principalele evenimente;O4- să-şi consolideze deprinderile de orientare pe hartă;O5- să motiveze de ce poporul l-a numit ,,Viteazul”;O6- să cunoască pregătirile făcute de Mihai Viteazul, pentru realizarea Unirii celor trei
ţărişoare. b) psiho-motorii:
OM1- să scrie corect şi estetic pe caiete şi fişe;OM2- să-şi stăpânească tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lecţiei.
c) afectiv-atitudinale:OA1- să manifeste curiozitate şi să participe activ la activităţile propuse.
Strategia didactică: 1. Resurse procedurale: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic , ciorchinele, cadranele, activitatea independentă, prelegerea. b) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe 2. Resurse materiale: manual, fişe de lucru, instrumente de scris, tablă, hartă, videoproiector, 3. Forme şi tehnici de evaluare: observare sistematică, probă scrisă, probă orală, evaluare
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
reciprocă 4. Resurse umane: elevi 5. Resurse temporale: 45 minute 6. Resurse spaţiale: sala de clasă 7. Resurse informaţionale:
Curriculum Naţional-Programa şcolară pentru clasa a –IV-a, 2005;Istorie -manual pentru clasa a-IV-a, Mihai Manea, Aurelia Fierăscu, Ana Lapoviţă, Ed.
CD PRESS, Bucureşti;Povestiri istorice-Dumitru Almaş, Ed. Vizual, Bucureşti, 2002;Texte literare-Antologie, cls.I-IV, Marcela Peneş, Ed. Aramis, Bucureşti, 1998.
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
SCENARIUL DIDACTIC
NR.CRT
SECVENŢELE LECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE EVALUAREMetode şiprocedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
1. Moment organizatoric1 min.
OM2 Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. Elevii îşi ordonează pe bancă toate materialele necesare şi se concentrează cât mai bine.
conversaţia manual, caiete, instrumente de scris
frontal Observarea sistematică
2. Captarea atenţiei3 min.
OM1OA1
a)Activitate independentă: Transcrieţi versurile care vă impresionează şi dezlegaţi misterul prin recunoaşterea personajului istoric şi a textului literar studiat.,,Viu şă-ţi cer povaţa dacă nu-i mai bineTurcilor Moldova d-astăzi să se-nchine?Daniel Sihastru domnului i-a zis: -Mă înşeală auzul, ori eu am un vis?Capul ce se pleacă paloşul nu-l taie; Dar cu umilinţă lanţu-l înconvoaie! ------------------------------------Viaţa şi robia nu pot sta-n împreună
conversaţia conţinutul textului literar
frontal Stimularea interesului şi a curiozităţii tuturor pentru lecţie
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
Nu e totodată pace şi furtună.(Daniel Sihastru, D. Boliniteanu)b) Se realizează verificarea cantitativă şi calitativă a temei de acasă (Desprinde trăsăturile morale ale domnitorului din legenda ,,Ştefan cel Mare şi Vrâncioaia”).
3. Reactualizarea cunoştinţelor10 min. O1
O3
O3
Voi formula câteva întrebări de reactualizare a cunoştinţelor.Care este domnitorul despre care am învăţat ora trecută?Am învăţat despre Ştefan cel Mare .Unde a domnit?A domnit în Moldova. Al cui fiu era?Era fiul domnitorului Bogdan al-II-lea, din neamul Muşatinilor.(text literar, Stejarul din Borzeşti-Eusebiu Camilar)Ce a dorit domnitorul pentru Moldova?A dorit să crească bunăstarea poporului, să fie independentă şi să nu mai plătească tribut turcilor.Câte lupte a purtat şi care este cea mai importantă? Câte lupte a pierdut?36 de lupte a purtat, cea mai importantă fiind cea de la Vaslui. A pierdut doar 2.
conversaţia frontal
Completez,corectez răspunsurile elevilor
Calificative verbale
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
O4
Ce tehnică de luptă folosea?Folosea tehnica hărţuirii şi a pârjolirii.Domnitorul a ctitorit multe biserici şi mănăstiri. Enumeraţi câteva dintre ele?Voroneţ unde se află mormântul sfântului Daniil Sihastru, sfătuitorul domnului, Putna unde este înmormântat Ştefan cel Mare, Neamţ, Tazlău, Războieni etc.După câţi ani de domnie s-a stins din viaţă?S-a stins după 47 de ani de domnie.De ce a rămas în memoria poporului?În memoria poporului a rămas pentru că a fost un bun conducător, iscusit în lupte, iubitor de pace şi ctitor de mănăstiri şi cetăţi.Joc didactic: Călătorie imaginară pe hartă-mărturii ale marelui Ştefan pe teritoriul MoldoveiElevii sunt împărţiţi în două grupe: o grupă extrage jetoane, iar cealaltă localizează evenimentele pe hartă (anexa1).
explicaţia conversaţia
harta jetoane
pe grupe Urmăresc atentă activitatea elevilor.Evaluare reciprocă
4. Enunţarea titlului şi a obiectivelor1 min.
OA1 Subiectul lecţiei de astăzi este,,Unirea Ţărilor Române sub Mihai Viteazul (1593-1601) şi vom afla cum s-a apărat şi care
explicaţia frontal
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
sunt etapele realizării unirii din 1600, folosind harta.
5. Dirijarea învăţării10 min. O2
O6
Se scrie titlul pe tablă, iar elevii scriu pe caiete.Se prezintă portretul lui Mihai Viteazul şi căteva mărturii istorice (anexa 2), pentru a-l caracteriza pe domnitor – înfăţişare falnică, hotărât, priceput şi războinic.Expun informaţiile cuprinse în lecţia ..Unirea Ţărilor Române sub Mihai Viteazul”, simultan localizând pe hartă şi folosind video proiector.(anexa 3).
conversaţia
prelegerea
portret, mărturii istorice
hartăvideo proiectorfilm istoric
frontalCompletez, corectez activitatea elevilor.
6. Obţinereaperformanţei7 min
OA1OM1
În reluarea conţinutului lecţiei, solicit elevii prin întrebări să participe la alcătuirea schemei lecţiei (anexa 4).
conversaţiacadraneleciorchinele
tablă, cretă, hartă,caiete, creioane
frontal Calificative verbale
7. Feed-back4 min.
OM1 Rezolvă fişa de evaluare (anexa5).
activitate independentă
fişe de evaluare
individual Supraveghez activitatea indepedentă
8. Evaluarea 3 min.
O2O6
Verific frontal corectitudinea rezolvării sarcinii de lucru.
Calificative scrise
9. Retenţie şi transfer 4 min.
OA1O5
Enumeraţi conducători de frunte ai Ţărilor Romăne (Mircea cel Bătrân, Ştefan cel Mare, Vlad Ţepeş, Mihai Viteazul, etc.).Joc de rol: Convinge publicul că eşti…Elevii trebuie să selecteze informaţii importante şi edificatoare.
joc de rol frontal Aprecieri verbale
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
Când şi unde trăiesc?Faptele la care am participat?De ce sunt considerat o figură importantă?Cine sunt?
10. Finalizarea lecţiei2 min.
OA1 Tema pentru acasă-fişe de lectură –Personalitatea lui Mihai Viteazul în literatura română (Autori: George Coşbuc-Paşa Hassan,Dimitrie Bolintineanu, D. Almaş).Evaluare globală şi individuală;Intonarea cântecului ,,Limba românească”.
conversaţiaexplicaţia
frontal Calificative scrise în catalog
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
Anexa 1
Grupa 1
.1.jeton -Poetul nostru cel mare, Mihai Eminescu, în poezia ,,Doina” cântă vitejia domnitorului:
,,De-i suna din corn o dată
Ai s-aduni Moldova toată
De-i suna de două ori,
Îţi vin codrii-n ajutor
De-i suna şi-a treia oară
Toţi duşmanii au să piară
Din hotară în hotară….”
Grupa 2 Localizează pe hartă Moldova .
Grupa 1 2.jeton-,, --Acolo sus, e o chilie, nu? a întrebat deodată Ştefan, arătând cu o fluturare din cap, în sus spre o stâncă, unde mână de om săpase o uşă şi o ferestruică abia de-o şchioapă”(Ştefan-Vodă şi Daniil Sihastrul).
Grupa 2 Localizează Mănăstirea Voroneţ, unde este înmormântat Daniil Sihastru,sfătuitorul domnitorului.
Grupa 1
3.jeton- ,,-Ce spui tu, streine? Ştefan e departe;Braţul său prin taberi mii de morţi împarte,
Eu sunt a sa mumă; el e fiul meu;
De eşti tu acela, nu-ţi sunt mumă eu!” (Muma lui Ştefan cel Mare-D. Bolintineanu).
Grupa 2
Localizează Cetatea Neamţului.
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
Anexa 2
Mărturii istorice:
,,Io Mihai Voievod, cu mila lui Dumnezeu, domn al Ţării Româneşti, al Ardealului şi a toată Ţara Moldovei.” Titulatura lui Mihai Viteazul ,,Un bărbat ales, vestit şi lăudat pentru frumuseţea trupului său, prin virtuţile lui mari şi felurite, dragostea către patrie, îngăduitor către semeni, omenia către cei de jos, dreptate către toţi deopotrivă, prin sinceritate, statornicie şi dăruirea ce împodobeau mult lăudatul său caracter.” Nicolae Bălcescu, Românii supt Mihai Voievod Viteazul ,,Dacă a fost vreodată un principe în lume demn de glorie pentru acţiuni eroice, acesta este signor Mihai, principile Valahiei.”(O publicaţie italiană din acel timp).
Anexa 3 Mihai Viteazul (1593-1601)
Avea înfăţişare falnică, era hotărât, priceput şi războinic, cum rar se ivesc în istorie. A fost fiul domnitorului Pătraşcu cel Bun şi al Teodorei, fiind unul dintre cei mai bogaţi boieri din Ţara Românească. Gândul lui tainic şi neclintit era să scape ţara de stăpânirea otomană şi să unească toţi românii într-un singur stat. Domnitorul a încheiat alianţe cu vecinii şi a refuzat să mai plătească tribut turcilor. Mihai Viteazul i-a zdrobit pe turcii în lupte. Cea mai importantă luptă fiind cea de la Călugăreni. Cu o repeziciune uimitoare i-a spulberat pe turci şi a câştigat independenţa Ţării Româneşti. În toamna anului 1599, Mihai a înfrânt pe principele Transilvaniei la Şelimbăr, lângă Sibiu. A fost primit cu bucurie de români în cetatea Alba-Iulia, capitala Transilvaniei. În anul 1600, Mihai Viteazul a intrat în Moldova şi l-a alungat de pe tron pe Ieremia Movilă . Astfel s-a înfăptuit prima unire politică a Ţărilor Române, sub sceptrul aceluiaşi vrednic şi îndrăzneţ conducător. Alba-Iulia a devenit reşedinţa viteazului domn şi s-a numit ,,Cetatea Unirii”.
Unirea a durat până în anul 1601, când din cauza uneltirilor boierilor ajutaţi de austrieci, polonezi şi turci, în chip mişeleşte, Mihai Viteazul a fost
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
ucis pe Câmpia Turzii. Capul a fost aşezat la Mănăstirea Dealu, lângă Târgovişte, iar trupul a fost îngropat în pământul Transilvaniei. A câştigat multe victorii, fiind cel dintâi unificator de ţară. Poporul l-a numit ,,Viteazul” şi l-a slăvit în cântece. Marele istoric Nicolae Iorga spunea ,,de la 1600 niciun român n-a mai putut gândi unirea fără uriaşa lui personalitate, fără paloşul sau securea lui ridicată spre cerul dreptăţii…”.
Ştiaţi că… ….în timpul campaniei antiotomane din 1595, Bucureştiul a ars aproape în întregime?Mihai Viteazul a fost ucis de un detaşament de mercenari din Flandra, o regiune din Belgia de
astăzi.
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
Anexa 4 Oglinda tablei Mihai Viteazul (1593-1601)
Situaţia politică a Ţărilor Române
TRANSILVANIA MOLDOVASigismund Bathotry Ieremia Movilă
Imperiul Habsburgic (prieten cu polonii)
ŢARA ROMÂNEASCĂMihai Viteazul
A refuzat să mai plătească tribut turcilor; Urmărea independenţa ţării şi să unească toţi românii într-un singur stat;
Mihai Viteazul -1600 a realiz
Ţara Românească
1595-victoria de la CĂLUGĂRENI
În anul 1601, a fost ucis mişeleşte pe Câmpia Turzii. Capul a fost înmormântat la mănăstirea Dealu, iar trupul în Transilvania. Ştiaţi că….
În timpul campaniei antiotomane din 1595, Bucureştiul a ars aproape în întregime.
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională
MIHAI VITEAZUL-1600 a realizat Unirea
Transilvania
Moldova –l-a alungat pe Ieremia Movilă
Ţara Românească
1595- victoria de la Călugăreni
1599-bătălia de la Şelimbăr, lângă Sibiu
Anexa 5
Anul în care s-a realizat Unirea Ţărilor Române
Domnitorul
ADSFDGWRHDGS
MMMIHA
Ţara în care a domnit Războaie purtate
© 2014 Orizont Didactic – revistă educațională