educatie.inmures.ro · web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul...

24
CĂLĂTORIE SPRE ȚARA PITICILOR PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ EDUCATOARE: COJOCARIU TANȚA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VIDRA

Upload: others

Post on 05-Jan-2020

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

CĂLĂTORIE SPRE ȚARA PITICILOR PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

EDUCATOARE:COJOCARIU TANȚA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMALVIDRA

Page 2: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.N. VidraEducatoare: Cojocariu TanțaNivel :ITema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim? Tema săptămânii: Obiceiuri străbuneTema zilei: Călătorie spre Țara PiticilorTipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţeForma de organizare: Activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

ADP:Rutine: Întâlnirea de dimineaţă. "Bine ați venit! Haideți să pornim spre Țara Piticilor!". Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, Servirea micului dejun, deprinderile de igienă şi autoservire - deprinderi de a mânca frumos

Tranziţii:

- "Bat din palme" - "Imnul grupei"(cântec) - "Noi suntem piticii" (cântec) -"Trenulețul piticilor" - joc "Suie muntele un pitic"

ALA I

Artă: Covorașe pentru pitici-colorare;

Bibliotecă: Piticul-reprezentare grafică prin trasarea pe linie punctată a formei geometrice și trasarea liberă a unor linii;

Page 3: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

Construcții: Cetatea piticilor-construcții lego

ADE:(DȘ+DOM) -"CĂLĂTORIE SPRE ȚARA PITICILOR" joc didatic

DOMENIUL ŞTIINŢE - Activitate matematică : -recunoaşterea şi descrierea formelor geometrice

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE- Activitate practică: -lipire

ALA II Vine,Vine Moș Crăciun

SCOPUL ACTIVITĂȚII: -Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu formele

geometrice; -Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare

motrică.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:DŞ- Să recunoască, să denumească şi să utilizeze formele geometrice cerc, pătrat, triunghi în jocuri . DOS - Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:ADE:DŞ - Activitate matematică O1 - Să identifice şi denumească formele geometrice cerc, pătrat, triunghi;O2 -Să precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la formă, mărime, culoare ;O3 -Să utilizeze corect terminologia matematică triunghi, pătrat, cerc, mare, mic, gros, subţire, piese geometrice ;O4 -Să formeze mulţimi după un criteriu dat ;O5 -Să verbalizeze acțiunea;O6 -Să rezolve fişele matematice respectând cerinţele .

DOS - Activitate practicăO1 - Să lipească formele geometrice studiate pe un suport dat;O2 - Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

Page 4: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

ALA I Artă: - Să coloreze formele geometrice studiate;

- Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

Bibliotecă:-Să traseze pe liniile punctate pentru a reprezenta grafic figura geometrică; -Să traseze liber linii după anumite direcții.

Construcții: -Să numere 1,2,3,elemente; -Să construiască cu ajutorul cuburilor lego; -Să colaboreze în realizarea construcţiilor; -Să analizeze propriile lucrări şi pe cele ale colegilor. ALA II

- Să interpreteze rolurile propuse de educatoare; - Să execute corect mişcările sugerate de interpretate; - Să manifeste atitudini de cooperare.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor.Mijloace de învăţământ: Trăistuţa fermecată, cutiuţa cu surprize, forme geometrice din carton colorat,fișă de lucru, fișă suport, pastă de lipit,coifuri,etc.Material bibliografic: ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002 Revista învăţământului preşcolar 1-2/2009 Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu un joc de mișcare „Sunt uriaș,sunt pitic!” prin care se cere copiilor să sară,astfel se îndreaptă spre Țara Piticilor.Copiii vor striga „Sunt pitic!” și se ghemuiesc, „Sunt uriaș!” și ridică brațele.

Deoarece au început drumul spre Țara Piticilor , copiii primesc căciulițe de pitici și apoi se adună în semicerc împreună cu educatoarea pentru a se saluta

Page 5: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

Salutul se va realiza prin formula „Bine ați venti! ”,apoi se va propaga de la stânga la dreapta , fiecare copil spunând„ Bună dimineața ,pitic…..”

Se va realiza prezența prin intermediul jocului „Cine nu a venit astăzi? ” Se stabilește cum este vremea și se alege cartonașul potrivit la Calendarul naturii. Se va completa împreună cu copiii ajutaţi de întrebările: "Ce zi este astăzi", "În ce lună ne aflăm", "În ce anotimp", "Cum este vremea". Se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul iarna.

Noutatea zilei o reprezintă pachetul însoțit de o scrisoare (anexa 1)primite de către doamna educatoare de la Moș Crăciun prin care Moșul îi invită pe copii în Țara Piticilor unde să-i ajute piticii, prin noi provocări(anunțarea temei). Apoi se va trece la momentul de mişcare efectuat prin mişcările sugerate de cântecelul ,,Coroana” pe care îl voi cânta împreună. Copiii vor merge pe la centre împreună cu educatoarea unde vor fi afişate materialele iar copiii vor alege la ce sector doresc să lucreze.

Tranziţie - Trenuleţul. Ca să înveselim atmosfera vom merge pe la centre cu trenuleţul iar copiii vor fi vagoanele trenuleţului. Se face intuirea materialelor pregătite la fiecare centru . La sectorul Artă copiii vor colora covorașe pentru pitici având model forme geometrice ( pătrate, cercuri), la Bibliotecă vor trasa puncte pe forma geometrică și vor trasa liber linii pentru a completa imaginea unui pitic, iar la Construcții vor construi Cetatea piticilor din piese lego.La final se analizează rezultatele muncii copiilor de la fiecare sector iar copiii vor fi felicitaţi şi recompensaţi.

În încheierea activităților de la ALA, copiii vor servi micul dejun și vor merge apoi la toaleta. Rutină: Copiii se pregătesc pentru a servi micul dejun (spălarea mâinilor, autoservirea).

Tranziţie: Cântecul Imnul grupei.

În continuare se desfășoară activitatea pe domenii experențiale ( DȘ,

DOM) care debutează cu o scurtă discuție prin care copiii sunt provocați să

rezolve cea de-a doua sarcină trimisă de către Moș . Acesta le povestește

copiilor pățania ajutoarelor lui, piticii , care aveau căsuțe în pădurea din Țara

Piticilor , dar printr-o întâmplare nefericită au rămas fără ele.Moșul le-a trimis

un săculeț fermecat în care sunt amestecate materiale rămase din căsuțele

piticilor(piese geometrice –pătrate, cercuri,mici,mari roșii ,galbene, albastre) cu

Page 6: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

care vor construi căsuțe piticilor. După ce au realizat de construit căsuțele după

tranziție ( cântecul Piticii) copiii își ajută din nou prietenii.

Se aproprie sărbătorile și piticii sunt ocupați cu refacerea căsuțelor.

Moșul îi mai roagă să-i ajute și la decorarea brăduților pe care îi vor primii copii

cuminți. Copiii vor lucra individual, ţinând cont de explicaţiile educatoarei. La

sfârşit, copiii vor alege câteva lucrări pentru a fi apreciate de către colegii lor.

Voi face trecerea spre programul distractiv printr-o tranziție (Imnul

Grupei) și copiii se pregătesc să-l cheme pe Moș Crăciun.

Page 7: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

Proiect didacticData: 10 XII 2010Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.N. VidraEducatoare: Cojocariu TanțaNivel :ITema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim? Tema săptămânii: Obiceiuri străbuneTema zilei: Călătorie spre Țara PiticilorTipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţeCategoria de activitate:Activități liber aleseSubiectul:

Artă: Covorașe pentru pitici-colorare;

Bibliotecă:Piticul-reprezentare grafică prin trasarea pe linie punctată a formei geometrice și trasarea liberă a unor linii; Construcții:Cetatea piticilor-construcții lego

Scopul activității: -Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu formele

geometrice; -Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare

motrică.

Page 8: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

Obiective operaționale:Artă: - Să coloreze formele geometrice studiate;

- Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

Bibliotecă:-Să traseze pe liniile punctate pentru a reprezenta grafic figura geometrică; -să traseze liber linii după anumite direcții.

Construcții: -Să construiască cu ajutorul cuburilor lego; -Să colaboreze în realizarea construcţiilor; -Să analizeze propriile lucrări şi pe cele ale colegilor. Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriei.

Mijloace de învăţământ: cutiuţa cu surprize, fișă de lucru, fișă suport,creioane ,creioane colorate, piese lego, coifuri,etc.

Material bibliografic: ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002 Revista învăţământului preşcolar 1-2/2009 Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010 Durata : 30 minute

DEMERSUL DIDACTIC

Eveni-mente

didacticeConţinut ştiinţific

Strategii didactice Evaluare (instrumen

te şi indicatori)

Metode şi procedee

Mijloace de învăţă

mânt1 2 3 4 5

1.Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a Conversaţia Calendaru Observarea

Page 9: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

Moment organizatoric

activităţii- aerisirea sălii de grupă- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite pe sectoare Întâlnirea de dimineaţă: Copii pornesc spre Țara Piticilor și primesc căciulițeSalutul: Bună dimineaţa….Prezenţa: Al cui ecuson a rămas?Calendarul naturii: Cum este vremea astăzi?

Brainstormingul

l naturii

Catalog

comporta mentului iniţial

Răspunsurile copiilor

2.Capta- rea și orientarea atenţiei copilului

Se realizează prin prezentarea pachetului și a scrisorii primite de la Moș Crăciun care-i invită într-o călătorie spre Țara Piticilor plină de obstacole.

Povestirea

ExplicaţiaPachet

Observarea comporta mentului verbal si nonverbal al copiilor

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

1

Se prezintă copiilor tema zilei "Călătorie spre Țara Piticilor". Se vor anunţa tema, obiectivele, modul de desfăşurare a activităţii.

2

Explicaţia

Conversaţia

3 4 5

4.Dirijarea învățării

Se face intuirea materialelor pregătite la fiecare centru . La sectorul Artă copiii vor colora covorașe pentru pitici având model forme geometrice ( pătrate, cercuri), la Bibliotecă vor trasa puncte pe forma geometrică și vor trasa liber linii pentru a completa imaginea unui pitic, iar la Construcții vor construi Cetatea piticilor din piese lego. 1. ArtăCe v-am pregătit pe această mășuță?Moș Crăciun vă roagă să colorați covorașele pentru pitici.

Explicaţia

Conversaţia

Creioane colorate,fișe

Page 10: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

2. BibliotecăCe v-am pregătit pe această măsuță?Aici , voi trebuie să trasați linii pe linia punctată ,apoi să trasați liber câte o linie în fiecare colț al pătratului. 3. Construcții Cei care vor sta aici vor trebui să-i ajute pe piticii și să le construiască o cetate..Le propun preşcolarilor alegerea unui centru în care ar dori să lucreze cu specificaţia că se pot roti în ordinea preferinţelorVoi supraveghea activitatea în centre şi voi ajuta acolo unde este cazul

Creioane ,fișe cu figuri geometrice punctuate

Piese lego

5. Evaluare,obţinerea performanţei

Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda "Turul Galeriei".Copiii vor trece pe rând pe la fiecare grupă de lucru să vadă şi să aprecieze cum au fost realizate lucrările şi se va organiza o mică expoziţie.

Lucrări realizate de copii

Observarea comportamentelor copiilor la proba practicăAnaliza probelor activităţii

6.Încheierea activită

ții

În încheierea activităților de la ALA,se fac aprecieri generale asupra modului în care copiii au participat și s-au comportat .Apoi se pregătesc să servească micul dejun .

Explicație,conversație

Observarea comportamentelor copiilor

Page 11: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

Proiect didacticData: 10 XII 2010Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.N. VidraEducatoare: Cojocariu TanțaNivel :ITema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim? Tema săptămânii: Obiceiuri străbuneTema zilei: Călătorie spre Țara PiticilorTipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţeCategoria de activitate: ADE(DȘ - Activitate matematică+ DOS- Activitate practică)Forma de realizare:Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂȚII: -Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu formele

geometrice; -Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare

motrică.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:DŞ- Să recunoască, să denumească şi să utilizeze formele geometrice cerc, pătrat, triunghi în jocuri . DOS - Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:ADE:DŞ - Activitate matematică O1 - Să identifice şi denumească formele geometrice cerc, pătrat, triunghi;

Page 12: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

O2 -Să precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la formă, mărime, culoare ;O3 -Să utilizeze corect terminologia matematică triunghi, pătrat, cerc, mare, mic, gros, subţire, piese geometrice ;O4 -Să formeze mulţimi după un criteriu dat ;O5 -Să verbalizeze acțiunea;O6 -Să rezolve fişele matematice respectând cerinţele .

DOS - Activitate practicăO1 - Să lipească formele geometrice studiate pe un suport dat;O2 - Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual,în perechi,Turul galeriilor. Regulile jocului: -Copiii vor fi împărțiți în echipe; -Ei vor recunoaște,denumi și utiliza figurile geometrice; -Vor lipi figurile geometrice comform cerințelor. Elementele de joc: -Surpriza, figuri geometrice , întrecere , aplauze, recompense. Mijloace didactice: Trăistuţa fermecată, cutiuţa cu surprize, forme geometrice din carton colorat, planșă cu triunghiuri,fișă de lucru, fișă suport, pastă de lipit, ,etc. Material bibliografic: ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002 Revista învăţământului preşcolar 1-2/2009 Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010

DEMERSUL DIDACTIC

Eveni-mente

didacticeConţinut ştiinţific

Strategii didactice Evaluare (instrumen

te şi indicatori)

Metode şi procedee

Mijloace de învăţă

mânt1 2 3 4 5

Page 13: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

1.

Moment organizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii- aerisirea sălii de grupă-imnul grupei

Conversaţia Observarea comporta mentului nonverbal;

2.Capta- rea și orientarea atenţiei copilului

Se va realize prin deschiderea cutiei cu surprize unde găsesc planșe cu trei acoperișuri(roșu,galben,albastru), un săculeț cu surprize și un bilet(anexa 2) în care Moșul le povestește despre pățania ajutoarelor lui, piticii, care aveau căsuțe în Țara Piticilor , dar printr-o întâmplare nefericită au rămas fără ele.

Povestirea;

Explicația;

Cutiuța cu surprize;Bilet;Săculeț;

Observarea comporta mentului nonverbal;

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Se prezintă copiilor tema zilei.Astăzi vom ajuta piticii să-și refacă căsuțele, prin intermediul jocului:”Călătorie spre Țara Piticilor’’

Conversaţia;

Explicația;

4.Dirijarea învățării-explicarea și demon-strarea regulilor de joc

Veți forma trei echipe:echipa roșie,echipa galbenă și echipa albastră.Moșul v-a lăsat un săculeț fermecat în care sunt amestecate materialele rămase din căsuțele piticilor. Pe rând veți veni la mine și veți descoperii ce ne-a trimis Moșul și vom încerca să reparăm căsuțele piticilor.

Jocul de probă

Voi chema un copil și-voi ruga să aleagă de pe măsuță o figură geometric(pătrat) pe ca să o aseze sub triunghiul galben.

Jocul propriu-zis

Va veni câte un copil din fiecare grupă și va extrage câte o piesă din săculeț.În săculeţul fermecat se află mai multe piese geometrice pe care copiii

Explicația;

Explicaţia;Demonstraţia;

Explicaţia;Demonstraţia;Problematizarea;

Săculeț;

Forme geometrice;Săculeţ

Observarea comporta mentului

Aprecierea răspunsurilor copiilor;

Page 14: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

au sarcina să le recunoască, să le descrie,să le așeze în funcție de cerințe pentru a realiza căsuțe pentru pitici.Dacă răspunsul este corect copilul va fi aplaudat,echipa primind câte o steluță.

5.Asigurarea transferului și a retenției

Voi distribui copiilor fișe de lucru(anexa 3).Se explică sarcinile şi se îndrumă copiii în funcţie de particularităţile individuale.După ce voi evalua fișele urmează tranziția cu cântecul “Noi suntem piticii”(ne pregătim pentru activitatea practică)

Rezolvarea fişelor Copiii vor lucra pe fişe. Se intuiesc fişele.

Fişe Creioane

Evaluarea fişelor

6.Obținerea performanței

Se intuiește materialul distribuit:-Ce ați primit pe măsuțe?-Figuri geometrice.Cu ajutorul lor o să facem brăduți pe care o să-i împodobim ,astfel îi vom ajuta pe pitici,ei fiind foarte ocupați cu refacerea căsuțelor.Voi explica și demonstra copiilor modul în care vor realize brăduții și cum îi vor împodobi.Copiii trebuie să aplice corect pasta de lipit,să nu depășească spațiul dat și să finalizeze lucrarea.

Explicaţia

ConversaţiaExerciţiulLucrul individual şi în echipă

Lipici Figure geometrice;Planșă suport;

Proba practică individuală

7.Evaluare

Pentru că ați lucrat foarte frumos o parte i le vom timite moșului ,iar cu o parte vom organiza o expoziție. Copii vor analiza lucrările.După ce se încheie turul galeriei copiii revin la locul inițial și vor fi recompensați cu stimulente.

Conversaţia Lucrări realizate de copii

Observarea comportamentelor copiilor .Analiza probelor activităţii.

8. Încheierea activității

Sunt emise aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi asupra comportamentului individual şi colectiv al preşcolarilor, urmată de tranziția cu cântecul “Noi suntem piticii.(se realizează tranziția către activitățile liber alese)

Conversaţia

Page 15: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

ALA 2Tema: Vine,vine Moș Crăciun –program distractivTipul de activitate:consolidare

SCOPUL ACTIVITATII :-dezvoltarea aptitunilor artistice ;-stimularea dorintei de participare activa si afectiva

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :-Să recite expresiv rolurile versificate,respectând intonaţia ,pauzele şi ritmul versurilor;-Să execute miscările impuse de roluri având o mimă și o pantonimă corespunzătoare indicațiilor de scenă ; -Să cânte în cor respectând linia melodică şi ritmul;-Să execute mișcări ritmice specifice jocurilor.

STRATEGII DIDACTICE:Metode și procedee:-exerciţiul,explicaţia ,conversaţiaMijloace didactice:poezii ,cântece.

FORME DE ACTIVITATE:frontal, individualDURATA:30 min

Eveni-mente didactice Conţinut

ştiinţific

Strategii didactice Evaluare (instrumente şi indicatori)

Metode şi procedee

Mijloace de învăţă

mânt1 2 3 4 5

1.

Moment organizatoric

Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfaşurare a

Page 16: educatie.inmures.ro · Web viewconversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de învăţământ:

activităţii:-aerisirea sălii de grupă:-introducerea copiilor în sală în mod disciplinat, organizat;

2.Capta- rea și orientarea atenţiei copilului

Copii sunt invitați să realizeze un scurt spectacol în cinstea venirii lui Moș Crăciun.Se realizează o scurtă covorbire;

Conversaţia

3.Anunţarea temei

Astăzi vom realiza un program artistic intitulat “Vine,vine Moș Crăciun!”

Conversaţia

4.Dirijarea învățării

Copii interpreta sceneta “În așteptarea lui Moș Crăciun!” vor spune cântece şi poezii.Totul se desfăşoara ca un spectacol, o sinteza a celor invăţate de copii.

Exerciţiul Obiectivele se consideră atinse dacă 70% din copii au realizat sarcina.

5. Încheierea activității

Se vor face aprecieri individuale şi generale

Conversaţia