· web view„caiet de lucru- matematica pentru clasa a iii-a”, ed. ars libris secvenţele...

19
PROIECT DIDACTIC Clasa a III-a Prof. înv. primar Damian Liliana Aria curriculara:Matematica şi Ştiinte ale naturii Disciplina:Matematica Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, fără trecere peste ordin Subiectul: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0-10 000,fără trecere peste ordin. Exerciţii şi probleme Tipul lectiei:recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Durata:50 minute/ 40 min online Platforme şi aplicaţii utilizate: zoom, quik, padlet, chatterkid, kahoot DISCIPLINE INTEGRATE: Limba şi literatura română Competenţe specifice : 2.3-prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup 2.4-participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme Ştiinţe ale naturii Competenţe specifice: 1.1-identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii şi nevii OBIECTIVE OPERATIONALE: Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordin Prof. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 1

Upload: others

Post on 09-Jun-2021

5 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

PROIECT DIDACTIC

Clasa a III-a

Prof. înv. primar Damian Liliana

Aria curriculara:Matematica şi Ştiinte ale naturii

Disciplina:Matematica

Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, fără trecere peste ordin

Subiectul: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0-10 000,fără trecere peste ordin.

Exerciţii şi probleme

Tipul lectiei:recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor

Durata:50 minute/ 40 min online

Platforme şi aplicaţii utilizate: zoom, quik, padlet, chatterkid, kahoot

DISCIPLINE INTEGRATE:

Limba şi literatura română

Competenţe specifice : 2.3-prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup

2.4-participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme

Ştiinţe ale naturii

Competenţe specifice: 1.1-identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii şi nevii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A. Cognitive:

O.1.-să efectueze adunări şi scăderi cu numere naturale în intervalul 0-10 000 fără trecere peste ordin

O.2.-să verifice corectitudinea rezultatelor obţinute prin efectuarea probei

O.3.- să aplice terminologia matematică, prin recunoaşterea sintagmelor care sugerează o anumită operaţie

O.4.- să aplice algoritmul de aflare a unui număr necunoscut dintr-o expresie dată

O.5-să rezolve probleme cu trei operaţii respectând etapele de lucru

B. Psiho-motorii:

P-M1- să scrie ordonat respectând poziţia corectă şi mânuirea corespunzătoare a instrumentelor de scrisAdunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 1

Page 2:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

C. Socio-afective:

S-A1- să se integraze în grupele formate lucrând şi colaborând cu plăcere

RESURSE:

PROCEDURALE:-conversatia,explicatia,exercitiul,elemente de problematizare ,cubul,

jocul didactic;răspunde, aruncă, interoghează;

MATERIALE:fise de lucru,planse,ecusoane,cubul;

UMANE:16 elevi.

FORME DE ORGANIZARE:frontal,individual, pe echipe

BIBLIOGRAFIE: Programa şcolară pentru clasa a III-a, 5003 /02.12.2014

„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 2

Page 3:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

1. Varianta de activitate în clasă

- pregătirea materialelor pentru buna desfăşurare a orei; asigurarea unui climat educativ propice.Se formează grupele după simbolurile reptilelor de pe ecusoane.

2.Varianta de activitate online

- se transmite link pentru utilizarea platformei ZOOM. Prezenţa

Se pregătesc cu cele necesare pentru ora de matematică.

Se pregătesc cu cele necesare pentru ora de matematică.Se conectează pe platformă.

2.Verificarea

temei

3.Captarea atenţiei

Ştiinţele naturii

4.Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

1. Varianta de activitate în clasă

Verific cantitativ tema scrisă în timp ce elevii rezolvă exerciţiile scrise pe bucăţile de puzzle şi descoperă curiozităţile despre reptile.(anexa 1).

2.Varianta de activitate online

Verifică cantitativ tema transmisă în format jpeg

1. Varianta de activitate în clasă

Se citesc expresiile scrise pe fiecare piesă şi se descoperă titlul lecţiei(Anexa 1) :

« Adunăm,scădem şi probleme rezolvăm cu ajutorul reptilelor! »

Solicită scrierea titlului în caiete.

-rezolvă

-citesc curiozităţile

Trimit poze cu tema.

-raportează

-realizează un puzzle

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 3

Page 4:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

5.Dirijarea

consolidării

cunoştinţelor

LLR

O1

2.Varianta de activitate online

https://gopro.com/v/960peK8EevGv1

1. Varianta de activitate în clasă

Elevii sunt solicitaţi să formuleze răspunsuri pentru următoarele întrebări :

-Cum se numesc numerele care se adună ? Rezultatul adunării ?

-Cum se numeşte numărul din care se scade ? Dar cel care se scade ? Rezultatul operaţiei de scădere ?

-Cum se realizează proba unui exerciţiu de adunare ?

Dar de scădere ?

2.Varianta de activitate online

https://quizizz.com/admin/quiz/5e6f2dec27b1d7001b6d20f4/adunarea-%C5%9Fi-sc%C4%83derea-terminologie

1. Varianta de activitate în clasă

Elevii vor rezolva exerciţiile propuse în fişa de lucru.(Anexa 2)

1. Completează tabelul:

2 843 6 795 1076 3 4101 132 2 201 21 3 100

Suma ţestoaselor şi a cameleonilor

Diferenţa dintre ţestoase

Urmăresc video, citesc informaţiile, extrag titlul lecţiei

Formulează răspunsuri.

Formulează răspunsuri/accesează link-ul, indică varianta corectă.

Rezolvă sarcinile propuse.

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 4

Page 5:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

O2

O3

O4

O5

şi cameleoni

2. Aflaţi:

a)numărul cu 1 232 mai mare decât 4 346.

b) suma vecinilor numărului 1 204

c) cu cât este mai mare suma numerelor 4 656 şi 321 decât diferenţa lor.

d) numărul din care scad 4 237 şi obţin cel mai mic număr de 3 cifre diferite.

3. Calculează restul numerelor de pe imaginile cu reptilele de acelaşi fel şi verifică rezultatul prin efectuarea probei:

7 869-2 354=

6 784-1 234=

4. Înlocuieşte reptila cu numărul potrivit:-exerciţii de aflare a numărului necunoscut

Rezolvă sarcinile date, notând pe caiete doar rezolvările

Elevii numiţi citesc rezultatele obţinute.

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 5

Page 6:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

5. Într-un album foto sunt 3 978 fotografii cu reptile. Ştiind că 1 535 sunt fotografii cu iguane, aligatori cu 1000 mai puţine, iar restul cu broaşte ţestoase. Să se afle câte fotografii cu broaşte ţestoase sunt.

În rezolvarea fişei vor fi solicitaţi elevii astfel :-pentru aplicarea algoritmului de calcul(ex.1, 2)-elevi ce întâmpină dificultăţi de învăţare

-pentru rezolvarea itemilor cu grad mai mare de dificultate(ex. 3, 4. 5)-ceilalţi elevi

Elevul cu dificultăţi de învăţare va avea o fişă de lucru adaptată.

2. Varianta de activitate onlinePadlet v3niby2iyjpya5xd

Accesează aplicaţia cu codul primit. Scriu răspunsurile la comentarii.

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 6

Page 7:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

6. Obţinerea performanţei

LLR

1. Varianta de activitate în clasă

Se vor rezolva exercitii conform sarcinilor indicate de fetele cubului (anexa 3). Distribuirea sarcinilor va fi diferenţiată.

2. Varianta online

Zoom share- video (aplicaţia chatterkid) /photo

Echipa 1

Echipa 2

Echipa 3

Echipa 4

Echipa 5

Echipa 6

colaborează

-rezolvă

-raportează

Accesează video, rezolvă doar sarcina atribuită, în echipe.

colaborează

-rezolvă

-raportează

Zoom share photo

Zoom share photo

Zoom share photo

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 7

Page 8:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

7. Evaluare

Ştiinţele naturii

8.Încheierea lecţiei

1. Varianta de activitate în clasă

Sunt distribuite fişele de evaluare şi sunt prezentate criteriile de obţinere a calificativelor.(anexa 4)

2. Varianta online

Se va realiza cu ajutorul aplicaţiei Kahoot (Anexa 4)

https://create.kahoot.it/details/adunarea-si-scaderea-numerelor-naturale-0-10000-fara-trecere-peste-ordin/ace74f6d-efac-4937-894e-15d8f3da16a2

1. Varianta de activitate în clasă

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a lecţiei.

Tema pentru acasa- sarcini diferenţiate

Varianta online

Acordă feedback prin acordarea imoticoanelor din platforma zoom.

Zoom share photo

Zoom share photo

Accesează aplicaţia.

Acordă feedback prin acordarea imoticoanelor din aplicaţia zoom.

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 8

Page 9:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

Adunăm, scădem şi probleme rezolvăm cu ajutorul ...Reptilelor!

1. Completează tabelul:

2 843 6 795 1 076 3 4101 132 2 201 21 3 100

Suma ţestoaselor şi a cameleonilor

Diferenţa dintre ţestoase şi cameleoni

2. Aflaţi:

a)numărul cu 1 232 mai mare decât 4 346. ...................................................................

b) suma vecinilor numărului 1 204 .....................................................

c) cu cât este mai mare suma numerelor 4 656 şi 321 decât diferenţa lor.

............................................................................................................................................................

d) numărul din care scad 4 237 şi obţin cel mai mic număr de 3 cifre diferite.

.....................................................

.....................................................

.....................................................

3. Calculează restul numerelor de pe imaginile cu reptilele de acelaşi fel şi verifică rezultatul prin efectuarea probei:

3

........................................... .. ...............................................

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 9

8220

4 555

6 784

2 3547 869

1 2343 120

Page 10:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

.......................................... . ...................................................

........................................... ....................................................

............................................. .....................................................

4. Înlocuieşte reptila cu numărul potrivit:

1 240 +

+ 2 300 - 5 400

3 470 -

5 400 + 2 000

......................................................... ...............................................................

........................................................ ................................................................

........................................................ ...............................................................

........................................................ .................................................................

5. Într-un album foto sunt 3 978 fotografii cu reptile. Ştiind că 1 331 sunt fotografii cu iguane, aligatori cu 1000 mai puţine, iar restul cu broaşte ţestoase. Să se afle câte fotografii cu broaşte ţestoase sunt.

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 10

2 000

Page 11:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

Evaluare

1. Calculează:

1 421+ 5 623+ 7 898- 2 345 65 25

Fb B S3 rezultate corecte 2 rezultate corecte 1 rezultat corect

2. Efectuează proba pentru următorul exerciţiul:

2 334+ 5 421=

Fb B S3 situaţii de efectuare a probei 2 situaţii de efectuare a probei 0 situaţie de efectuare a probei

3. Află numărul necunoscut:

7 937- a=5 726 302 + b=5 864 2 186- c= 65

Fb B S3 numere necunoscute 2 numere necunoscute 1 număr necunoscut

Elev cu dificultăţi de învăţareAdunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 11

Cu ajutorul reptilelor cred că voi obţine calificativul...........

Page 12:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

1. Calculează:

a 2 843 6 795 1 076 3 410b 1 132 2 201 21 3 100a+ba-b

2. Află: a)suma numerelor 2 300 şi 1 400........................... b)diferenţa numerelor 5 678 şi 4 236 ...................

3. Calculează şi efectuează proba prin operaţia inversă:

7 869- 2 354=.......................

4. Cu ajutorul balanţei află cât cântăreşte şopârla:

9 434 -

8432

5.

Ştiu Vreau să ştiu Am aflat3 978 fotografii cu reptile1331 iguanerestul ţestoase

Câte ţestoase sunt?

CUBUL

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 12

Page 13:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

1.DESCRIE :

Cum efectuezi proba unui exerciţiu de adunare

........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

2.COMPARA si scrie semnul de relatie potrivit:

7 493- 3 260 ..... 8 075- 8 062

3.ANALIZEAZA si stabileste raspunsul corect prin incercuire:

70 + 700 + 7 000 = 7 770, 7 070, 7 707.

4.ASOCIAZA cu operaţia potrivită:

Cu ... mai mare scădere

Suma adunare

Diferenţa

Cu .... mai mic

5.APLICA - cunostintele matematice si rezolva problema:

La suma numerelor 1 243 si 2 523,adauga succesorul numarului 1 219.Scrie fiecare operatie separat.

..............................................................

................................................................

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 13

Page 14:  · Web view„Caiet de lucru- Matematica pentru clasa a III-a”, Ed. Ars Libris Secvenţele lecţiei Ob. op. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor 1. Moment organizatoric

6. ARGUMENTEAZA - prin intrebari rezultatul problemei:

La concursul „Curiozităţi despre reptile”, Andrei a obţinut 2 100 puncte, Mihai cu 12 mai multe, iar George cât cei doi copii la un loc. Câte puncte au obţinut în total?

2 100puncte (Andrei)cu 12 mai multe (Mihai)cât cei doi copii la un loc (George)

Câte puncte au obţinut în total?

1.

2.

3.

R:

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-10 000 fără trecere peste ordinProf. înv. primar Damian Liliana- Şcoala Gimnazială Vădeni, jud. Brăila Page 14