vioreaua - lectie invatamantul prescolar

10
Proiect didactic – Vioreaua. Data : 26.03.2012 Instituția: Grădinița Nr.8 - Prichindel Grupa: pregătitoare, Nr. 7 Activitatea: arta plastică- confecționarea Tema globală: Florile de primavara. Subiectul: “Să ne lăsăm conduși de farmecul florilor” Obiectivele de referință: Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale și proactive. Dezvoltarea capacității de cunoaștere a mediului înconjurător precum și curiozității pentru investigarea acestuia. Obiective operaționale: a) La nivel de cunoștințe: O1 – să identifice florile de primăvară , care se “trezesc” după indelungata iarnă.

Upload: anamaria-stoica

Post on 12-Aug-2015

91 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Vioreaua - Lectie Invatamantul Prescolar

Proiect didactic – Vioreaua.

Data : 26.03.2012 Instituția: Grădinița Nr.8 - PrichindelGrupa: pregătitoare, Nr. 7 Activitatea: arta plastică- confecționareaTema globală: Florile de primavara.Subiectul: “Să ne lăsăm conduși de farmecul florilor”Obiectivele de referință:Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale și proactive.Dezvoltarea capacității de cunoaștere a mediului înconjurător precum și curiozității pentru investigarea acestuia.Obiective operaționale:

a) La nivel de cunoștințe:O1 – să identifice florile de primăvară , care se “trezesc” după indelungata iarnă.O2 - să recunoască vioareaua după culoare, formă , dimensiunea florii.

b) Priceperi și deprinderi:O3 – să decupeze după contur petalele, să lipescă floricelele pe crenguțe..O3 – să consttruiască utilizînd diferite piese gradina de viorele.

c) Psihomotorii :O4 – să gasească parțile componente ale florii, conform materialelor primite.

d) Afective:O5 – să creeze cilmatul afectiv și cooperarea în echipă, colegial unul cu altul.

Page 2: Vioreaua - Lectie Invatamantul Prescolar

Proiect didactic – Vioreaua.Strategii didactice

a) Metode :- Verbale: conversația, explicația, întrebarea.- Intuitive: demonstrația, descoperirea.- Practice: observarea, jocul didactic, cuvînt artistic.- Activ-participative: metoda de spargere a gheții “Ghemul”, metoda “Piramida”

b) Mijloace de realizare:- Didactice informativ-demonstrative: imagini cu flori de primăvară.- De exersare-formare a deprinderilor: fișe cu conturul petalor , foarfece, ghem, foaie pentru piramidă cu flori.

Forme de organizare:F1 –frontal F2-în grup F3-În perechiF4- IndividualEvaluare:

- Formativ –continuuă- Sumativă

Surse bibliografice:

Curriculum-ul educației preșcolare din instituții de diferite tipuri. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate (ghid pentru educatori)

Nr. d/o

Momentele

activității

Obiective

Activitatea

educatorului

Activitatea

copiilor

Strategiididactice EvaluareMetode

și Mijloace de

Forma de organizar

Page 3: Vioreaua - Lectie Invatamantul Prescolar

Proiect didactic – Vioreaua.procedee realizare e

1. Evocarea Copii săptămîna asta în fiecare zi o să ne salutăm intr-o limbă oarecare. Astăzi o să folosim salutul din limba engleză

-Good Morning! Spunem toți – Good Morning! Repetăm fiecare în parte.Salut , copii harnici și darnici. Bine ați venit la grădiniță. Acum o să ne jucă într-un joc care se numește “Ghemul” fiecare copil o să primească firul de la ghem și o să-I spună vecinului un compliment. O să incep eu…. – Andreea îmi place foarte mult părul tău!

Copii se aranjează în semicerc și se salută în limba engleză. Repetă de mai multe ori.

Copii primesc ghemul și îi fac un compliment vecinului. Spun caracteristici frumoase , zîmbesc.

Salutul în limba engleză.

Metoda “Ghemul”

Fișa cu salutul în engleză.

Ghemul

F1

F4

2 Realizarea sensului

Astăzi o să continuăm tema runze pe care o avem “Florile de primăvară” și eu am o sarcină pentru voi , să completăm această piramidă după condițiile care sunt pe margine scrise-

La bază gasește florile ce sunt de culoare violetă

Primul rind florile de culoare galbenă.

Al doilea rînd identifică florile ce seamănă cu clopoțelul.

Copii ascultă sarcinile și îndeplinesc piramida.

Identifică florile violete- zambila , stînjenel , violeta și voreaua.

Găsesc 3 flori galbene- narcisă, brîndușă și gălbenele.

Descoperă 2 flori ce se aseamănă cu clopoțelul- ghiocelul și lăcrimioara.

Recunosc floarea care are țepi – trandafirul.

Metoda – Piramida

Întrebare

Descoperirea

Planșa cu piramida desenată

Imagini cu flori de primăvară

F4

F1

Page 4: Vioreaua - Lectie Invatamantul Prescolar

Proiect didactic – Vioreaua.Pe rîndul trei descoperiți o floare care are țepi.

Priviți imaginile cu flori și spuneți care imagine unde se încadrează.

Astăzi o să vorbim despre Viorea- este o floare frumoasă de primăvară, de culoare violetă.

Ascultați legenda Viorelei:

Legenda spune că prințesa Viorica era cea mai tânără dintre fiicele împăratului și împărătesei regatului florilor. Datorită frumuseții nemaivăzute a prințesei, aceasta a fost ursită de cea de-a douăsprezecea ursitoare ca în primăvara vârstei de 12 ani să fie răpită de Zâna Florilor. Cu toate încercările părinților ei de a o păzi, Viorica este răpită la vârsta de 12 ani, primăvara, și este prefăcută într-o floare albastră. Această floare este așezată între celelalte flori din grădina Zânei Florilor și este numită viorica sau viorea. De atunci, viorica este o floare care înflorește primăvara și care se distinge de celelalte prin culoarea albastră, sugestie clară a melancoliei dar și a încrederii în viitor. Așa cum prințesa a trăit doar 12 ani, se pare că o viorea rezistă doar 12 săptămâni până când se ofilește.

Despre ce se vorbește în această legendă? Cine a fost Viorica? Cît a trăit prințesa? Dar cît trăiește vioreaua?

Să discutăm despre constituirea viorelei.Din ce este alcătuită? Pentru ce sint frunzele , dar rădăcina? Pentru ce este bună ea? Dar ce rol au florile pentru noi? La ce sunt bune?

Acum vă rog să trecem la mese și să facem o grădină de viorele, și o vază cu viorele. Priviți atent cum o să se primească. Eu o să vă dau hirtie de culoare albastră și o să

Copii ascultă legenda despre viorea.

Copii raspund la întrebări:

-în legend se vorbește despre Viorica. Viorica a fost prințesă din regatul florilor. Viorica a trăit 12 ani și vioreaua traieste 12 săptămîni.

Vioreaua e alcătuită din flori , frunze, tulpină și rădăcină. Rădăcinile țin planta și o hrănesc .

Importanța florilor în viața noastră:

Cuvînt artistic

Explicația Anexa cu legenda Viorelei

Fișe cu conturul petalor , foarfece, ghem, foaie pentru piramidă cu flori.

F4

F1

Page 5: Vioreaua - Lectie Invatamantul Prescolar

Proiect didactic – Vioreaua.

confecționăm viorele. Avem nevoie de foarfece , clei , sîrmă, pămînt pentru grădină, hirtie verde. Acum desenați conturul petalelor , apoi le decupați. Bine , bravo, așteptați să termine și ceilalți copii. Apoi le lipim una de alta și o fixăm de sîrmă , mă bucur că sinteți foarte atenți. O să aranjăm într-o vază pe care eu am confecționat-o și pe celelalte o să le semănăm în grădină.

- înfrumusețează parcurile, grădinile;

- sunt daruri prețioase;

- produse cosmetice;

- artă și vestimentație;

- înfumusețează locuințele;

Copii trec la mese și încep lucrul , unde nu știu îmi solicită ajutorul, privesc demonstrația mea, ma ajută să amenajăm “grădina”.

Demonstrația

3 Reflecția Împreună am pătruns în lumea miraculoasă a florilor.De ce florile? Pentru că nouă ne plac, ne încântă zi de zi!Copii vouă vă plac florile? De ce vă plac? Cum sunt ele? Să știți că dăruind o floare , dăruiești o parte din sufletul tău și așa că dăruiți flori mamei, bunicii , surioarei, chiar și fraților și tăticilor , prietenilor voștri.

Florile sunt un dar minunat cînd îl primesti, și atita timp cit ele există ne înseninează viața.

Copii ascultă și ma susțin cu privirile și mimica.

Convorbirea

Explicația

4 Extensia Pe acasă vă dau o temă , să desenați fiecare floarea lui preferată și să-mi arătați. v-a plăcut activitatea de azi? Ce a-ți învățat? Dar ce ați confecționat?

Bine , o să desenăm floarea noastră preferată.-Mie mi-a plăcut legenda, floarea pe care am confecționat-o.

Întrebarea

Page 6: Vioreaua - Lectie Invatamantul Prescolar

Proiect didactic – Vioreaua.

Page 7: Vioreaua - Lectie Invatamantul Prescolar

Proiect didactic – Vioreaua.

Metoda –Piramida