trenuletul

5
PROIECT DE ACTIVITATE INDIVIDUALĂ Data: Aria curriculară: Educatie senzoriala si cognitiva Disciplina: Stimulare cognitivă Subiectul: Exerciţii pentru stimularea gândirii/ Figuri geometrice( ) Scopul activităţii: consolidarea si sistematizarea informatiilor referitoare la formele geometrice , prin discriminarea si utilizarea lor Tipul activităţii: fixare si consolidare de cunostinte Obiective operaţionale: 1. să diferentieze cercul şi patratul de alte forme geometrice ; 2 . să clasifice imaginile unor obiecte după diverse apartenenţe; 3. să coloreze în timp util figurile geometrice indicate; Strategii didactice: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic; Resurse materiale: forme geometrice de diferite culori, imagini cu diverse lucruri/obiecte, fişe de lucru, joc didactic: ”Unde-i este locul?”, beţişoare;

Upload: mvcarmen

Post on 17-Jan-2016

2 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect forme

TRANSCRIPT

Page 1: Trenuletul

PROIECT DE ACTIVITATE INDIVIDUALĂ

Data:

Aria curriculară: Educatie senzoriala si cognitiva

Disciplina: Stimulare cognitivă

Subiectul: Exerciţii pentru stimularea gândirii/ Figuri geometrice( )

Scopul activităţii: consolidarea si sistematizarea informatiilor referitoare la

formele geometrice , prin discriminarea si utilizarea lor

Tipul activităţii: fixare si consolidare de cunostinte

Obiective operaţionale:

1. să diferentieze cercul şi patratul de alte forme geometrice ; 2 . să clasifice imaginile unor obiecte după diverse apartenenţe; 3. să coloreze în timp util figurile geometrice indicate;Strategii didactice: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic;

Resurse materiale: forme geometrice de diferite culori, imagini cu diverse

lucruri/obiecte, fişe de lucru, joc didactic: ”Unde-i este locul?”, beţişoare;

Page 2: Trenuletul

Desfăşurarea activităţii didactice

SECVENŢELEACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII DIDACTICE

OBSERVAŢII/EVALUARE

1.Moment organizatoric Se asigura conditiile desfasurarii in conditii bune a activitatii :

- familiarizarea elevului cu mediul cabinetului si crearea unui climat psiho-afectiv optim.(2 minute)-pregatirea materialului de lucru- se cere copiilor să fie atenţi la exerciţiile ce urmează

Conversaţia -manifestă interes pentru activitate ;

2. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

„Astăzi ne vom juca cu aceste figuri geometrice şi vom învăţa să le punem într-o anumită ordine iar apoi vom grupa nişte imagini după câteva cerinţe date”. -se cere elevului să recunoască obiectele existente pe masa de lucru şi apoi să precizeze culorile figurilor geometrice din trusă;

Conversaţia -ascultă cu atentie ;

3. Formarea/ consolidarea priceperilor şideprinderilor

-voi prezenta o formă geometrică: „Dacă ne uităm la această formă, putem spune despre ea că este un pătrat de culoare roşie. Deci are două caracteristici: este pătrat şi este roşu.” Cercul este rotund, fără laturi; Patratul are patru laturi: "patrat" vine de la cuvantul patru;

- voi demonstra copiilor mai multe modalităţi de sortare după două sau trei caracteristici: formă şi culoare, apoi după mărime, formă şi culoare;- voi prezenta o serie succesivă de 2 forme geometrice de culori diferite,

Explicaţia,Aprecieri verbale

Face asociaţii între desenele colorate şi tema lecţiei; Îşi actualizează cunoştinţele însuşite anterior despre figurile geometrice

Page 3: Trenuletul

cerându-i să numească forma din serie, a doua şi a treia formă; apoi copii vor fi rugaţi să precizeze cu voce tare ordinea şi culoarea formelor din şir şi să se gândească care sunt formele ce urmează în seria avută;-exercitii de desenare a patratului ( sa construiasca , cu ajutorul beţisoarelor un patrat ) ;- voi cere copiilor să coloreze cercurile cu galben , patratele verzi;-voi cere elevului sa unească punctele pentru a reda forma geometrică respectivă;-exercitii tip joc : asocierea formelor geometrice cu imagini reprezentand diverse ilustratii (plansa cu ilustratii).

Exerciţiul

-gruparea formelor geometrice dupa

criteriul dat

Aprecieri verbale

4. Asigurarea transferului şi a reţinerii

- elevul va completa seriile a câte 3 forme prezentate pe fişa de lucru;Voi acorda feedbackul necesar pentru fiecare fişă.- vom desfăşura următorul joc didactic:„Unde-i este locul?”: se prezintă o imagine cu un obiect dintr-o anumită categorie şi se aşează pe un stativ, iar elevul trebuie să găsească încă 3 imagini din aceeaşi categorie pe care le aşează în continuarea rândului pe care se află prima imagine;-vom completa un trenuleţ cu ajutorul unor forme de diferite dimensiuni ;-exercitii practice de lipire ( pe fisa de lucru sunt desenate un patrat, cerc. Lipiţi formele dupa modelul respectiv ) -activitate independenta prin utilizarea fişei de lucru .

Munca independentă

Jocul didactic

Munca independenta

Observareasistematicaa comportamentului elevei

5. Evaluarea În fiecare etapă a activităţii copii vor fi evaluaţi şi încurajaţi. Se va aprecia modul de lucru al elevului. În cazul în care elevul a desfăşurat corect majoritatea sarcinilor date, el va primi un autocolant cu o faţă zâmbitoare.

Evaluare orală Aprecieri ,concluzii ,recompense