super plan ha

15
Proiect didactic Liceul Teoretic Alexandru cel Bun, Tighina Profesor: Condrea Raisa Clasa: a X-a A Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Povestea lui Harap Alb – „ un pelerinaj spre UnitateTipul lecţiei: de formare a capacităţilor de analiză-sinteză a cunoştinţelor. Obiectivul cadru: Elevul să fie capabil să interiorizeze valorile din conţinutul ideatic al operei ca premiză a formării propriului univers afectiv. Obiective operaţionale: Elevii vor fi capabili: O1: să încadreze personajul într-o tipologie; O2: să stabilească trăsăturile personajelor, în special ale celui principal, argumentînd cu exemple din text; O3: să identifice trăsăturile definitorii ale personajului şi modalităţile de caracterizare a unui personaj literar; O4: să sesizeze evoluţia personajului, intuind caracterul de Bildungsroman al operei literare studiate. O5: să ilustreze aceste trăsături prin secvenţe semnificative de text; O6: să-şi organizeze un sistem de valori. Metode şi procedee: brainstorming, conversaţia euristică, lucrul cu textul, învăţarea prin descoperire,votaţi citatul, testul distractiv. Forme de lucru: lucrul în grup, frontal, individual. Material didactic: poster, fişe, portofoliu, dicţionare. Forme şi metode de evaluare: oral observarea Material bibliografic: J. Chevalier, A. Gheerbrant, „Dicţionar de simboluri”, Editura’’Artemis’’, 1994, vol.1-3 G. Călinescu, Ion Creangă. Viaţa şi opera, Chişinău, Editura „Literatură artistică”1989

Upload: lauranda

Post on 26-Dec-2015

50 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

basm

TRANSCRIPT

Page 1: Super Plan HA

Proiect didactic

Liceul Teoretic Alexandru cel Bun, TighinaProfesor: Condrea RaisaClasa: a X-a AObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: Povestea lui Harap Alb – „ un pelerinaj spre Unitate”

Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de analiză-sinteză a cunoştinţelor.Obiectivul cadru:Elevul să fie capabil să interiorizeze valorile din conţinutul ideatic al operei ca premiză a formării propriului univers afectiv.Obiective operaţionale:

Elevii vor fi capabili:O1: să încadreze personajul într-o tipologie;O2: să stabilească trăsăturile personajelor, în special ale celui principal, argumentînd cu exemple din text; O3: să identifice trăsăturile definitorii ale personajului şi modalităţile de caracterizare a unui personaj literar;O4: să sesizeze evoluţia personajului, intuind caracterul de Bildungsroman al operei literare studiate. O5: să ilustreze aceste trăsături prin secvenţe semnificative de text;O6: să-şi organizeze un sistem de valori.

Metode şi procedee: brainstorming, conversaţia euristică, lucrul cu textul, învăţarea prin descoperire,votaţi citatul, testul distractiv. Forme de lucru: lucrul în grup, frontal, individual.Material didactic: poster, fişe, portofoliu, dicţionare.Forme şi metode de evaluare:

oral observarea

Material bibliografic: J. Chevalier, A. Gheerbrant, „Dicţionar de simboluri”, Editura’’Artemis’’, 1994,

vol.1-3

G. Călinescu, Ion Creangă. Viaţa şi opera, Chişinău, Editura „Literatură

artistică”1989

Emil Alexandrescu, Analize şi sinteze, Editura”Moldova”

Ion Creangă, Opere,Volumul I, Chişinău, Editura „Literatură artistică”1989

Page 2: Super Plan HA

Parcursul didactic

Secvenţele lecţiei

O Timp Conţinutul instructiv-formativ Metode şi procedee

I.Evocarea

II.Realizarea sensului

O4

O1

5min

2-3min

5 min

3min

Ameliorarea atmosferei în sala de curs Cum credeţi că se naşte o poveste? Test distractiv

Anunţarea temei şi a obiectivelor– Notaţi data şi tema lecţiei

Fişa 1Referindu-se strict la personaje de poveste, Vladimir Propp, în Morfologia basmului, găsea 7 mari tipuri .

Răufăcătorul-Spînul Donatorul/furnizorul-Sfînta Duminică Ajutorul- calul Fata de împărat(personalul căutat) şi

tatăl ei- fata împăratului Roş şi tatăl ei Trimiţătorul - Spînul Eroul - Harap-Alb Falsul erou- fraţii lui Harap-Alb

Propp specifică faptul că, într-un basm, nu este obligatoriu să întîlnim toţi aceşti actanţi şi că un actor poate însuma două-trei roluri.

Determinaţi aceste tituri de personaje în basmul lui I. Creangă.

Fişa cu citateAlegeţi citatatul care credeţi că poate fi raportat la mesajul basmului/personajul principal şi comentaţi-l în scris.

Folosind fişa din portofoliuTipuri de personaje determinaţi ce fel de personaj este Harap-Alb conform diferitor clasificări.

Harap AlbDupă locul şi importanţa lui în structura textului:.. principal......................................După valoarea morală:.. pozitiv.........................După punctul de vedere al raportului cu realitatea avem personaje: fabulos....................În funcţie de amploarea caracterizării şi

Brainstor-minglucrul frontal

lucrul în grup

conversaţia euristică

votaţi citatul

lucrul în individual

lucrul în grup

Page 3: Super Plan HA

III Reflecţie

O2

O3

O5

O6

2min

10 min

10min

5 min

3

profunzimea investigării psihologice: rotundÎntr-o tipologie lărgită..eponim ........................După perspectiva socială şi uman caractero-logică: tînărul în formare.....................

Folosind Harta drumului parcurs de Harap-Alb prezentaţi etapele drumului de maturizare a lui Harap-Alb

Fişa 3 Caracterizarea personajului principal

Fişa 4“Nimeni nu-ţi este prieten, nimeni nu-ţi este duşman, toţi îţi sînt învăţători”

Extrageţi idele principale ce se conţin în penultima afirmaţie din fişa Referinţe critice

Nici o zi nu trece fără concluzii sau fără să ne înveţe ceva. Am putea probabil să le numim lecţiile vieţii. Ele ne maturizează, ne ajută să adunăm bob cu bob experienţe pentru carul de înţelepciune ce ne transformă şi pentru a le da mai departe.

Care e lecţia sugerată de basmul Harap-Alb?

Tema pentru acasă:

- Elaboraţi o compoziţie în care să-1 prezentaţi pe Harap-Alb în toată complexitatea însuşirilor sale, care fac din el „un erou al unui mic roman de for-mare spirituală, cu subiect fabulos”.(E.Simion)

- Redactaţi un basm eroul căruia pleacă în căutarea elixirului vieţii, pecizînd cine este eroul cum se numeşte de unde pleacă, ce haine poartă, prin ce ţinuturi trece, cu cine se întîlneşte, cum arată cei întîlniţi, sunt răi sau buni, unde ajunge în cele din urmă, dacă îşi împlineşte sau nu visul, dacă este fericit sau nu

lucrul în grup

lucrul cu textul

învăţarea prin descoperire

lucrul în individual

lucrul

Page 4: Super Plan HA

min etc. frontal

Cum credeţi că se naşte o poveste?

Test distractiv

Page 5: Super Plan HA

1.Un om pleacă în lume să găsească elexirul vieţii. Este: a) tînăr; b) bătrîn; c) între două vîrste.

2.Numele lui este:a) Cristi;b) Silvestru;c)Victor.3. Ştie de existenţa elexirului pentru că:a) bunicul său i-a destăinuit secretul elexirului înainte să moară;b) a citit într-o carte veche;c) a primit o scrisoare(semnată Merlin)în care se spunea că el este destinat să caute elexirul.4. În drumul său trebuie să traverseze:a) apa neagră în care trăiesc animale primejdioase;b) cîmpiile de foc;c) peştera misterioasă;5. Locul în care se află elexirul este:a) în lumea noastră, printre lucruri obişnuite;b) pe o altă planetă;c) pe celălalt tărîm, într-o lume paralelă, în care se pătrunde printr-o fantă (deschidere îngustă) a timpului.6. Elexirul este păzit de:a) o zînă bună;b) un duh rău;c) diavol.7. În momentul în care eroul caută elexirul:a) aceasta îl face nemuritor;b) elexirul îşi pierde puterile;c) lumea se cutremură şi elexirul se pierde în adîncul pămîntului.

Rezultat: Dacă predomimă răspunsurile a) eşti un cititor din plăcere şi un povestitor

tonic(amuzant, care poate capta atenţia) Dacă predomimă răspunsurile b) în postura de cititor, dar şi de povestitor eşti

conservator(preferă formele vechi, nu aceptă noul) din teama de a nu fi considerat un om fără gusturi estetice;

Dacă predomină răspunsurile c) eşti un cititor prudent (care acţionează cu băgare de seamă) şi un povestitor care porneşte de la ideea greşită că trebuie să povestească ceea ce le place celorlalţi.

Fişa 1

Page 6: Super Plan HA

Referindu-se strict la personaje de poveste, Vladimir Propp, în Morfologia basmului, găsea 7 mari tipuri:

Răufăcătorul.......................................................................................... Donatorul/furnizorul............................................................................ Ajutorul................................................................................................ Fata de împărat(personajul căutat) şi tatăl ei ....................................... Trimiţătorul .......................................................................................... Eroul..................................................................................................... Falsul erou............................................................................................

Propp specifică faptul că, într-un basm, nu este obligatoriu să întîlnim toţi aceşti actanţi şi că un actor poate însuma două-trei roluri.

Determinaţi aceste tituri de personaje în basmul lui I. Creangă.

Fişa cu citate

Actant – catgoria generală, tipul de personaj(de exemplu „răufăcătorul”).Actor – persoană implicată în diegeză; poate să aibă/să fi avut o existenţă reală( de ex. Spînul).Personaj – fiinţă sau obiect care joacă un rol în diegeză şi care este transpus/ă de narator în discurs; există numai în operă, după cum afirma Roland Barthes: „Narator şi personaje sînt eselţiamente fiinţe de hîrtie.”

Page 7: Super Plan HA

" Suferinţa oţeleşte, ne învaţă, ne îndeamnă spre cunoaşterea adevăratei vieţi. Arta de a suferi, duce la adevărata arta de a trăi, de a fi înţelept"

(Cioran)

„Experienţa: cel mai brutal dintre profesori. Dar, Doamne, cum te învaţă...”(C.S. Lewis)

„Personalitatea se naşte din durere. Este ca şi focul făcut cu ajutorul amînarului”(Dimitrie Gusti)

„Nu-i poţi învăţa totul pe oameni. Poţi doar să-i ajuţi să descopere universul în sufletul lor.”(Galileo)

„Cunoaşterea este fericire, fiindcă doar prin cunoaşterea cuprinzătoare şi profundă eşti în stare să deosebeşti adevărul de minciună, lucrurile măreţe de cele de factură joasă.”

( Helen Keller)

Răbdarea e plantă amară, ce face însă fructe dulci.Proverb german

„Trei lucruri sînt importante în viaţa unui om: primul este să dea dovadă de bunătate sufletească; al doilea – să dea dovadă de bunătate sufletească; iar al treilea – să dea dovadă tot de bunătate sufletească.”

(Henry Jams) „Una din cele mai frumoase compensaţii pe care ţi le oferă viaţa este că nu poţi să ajuţi pe cineva fără să te ajuţi pe tine însuţi.”

(Charles DudleyWarner)

„Unui om îi poţi lua totul, în afară de un singur lucru: libertatea de a-şi alege propriul drum în viaţă.” (Victor Frankli)

Fişa 3

Caracterizarea personajului principal

Page 8: Super Plan HA

      Etapele evoluţiei personajului

Trăsăturile argumentate cu exemple din text

Mijloacele de caracterizare

ACASĂ

LA POD

ÎN PĂDURE

LA ÎMPĂRATUL VERDE

PROBE

Fişa 4“Nimeni nu-ţi este prieten, nimeni nu-ţi este duşman, toţi îţi sînt învăţători”

Page 9: Super Plan HA

Pedagogii lui Harap-Alb Cine sînt ei? Ce l-a învăţat fiecare?

Primul pedagog

Pedagogul bun

Pedagogul rău

Pedagogul rezervat

Pedagogul dur

Pedagogii lui Harap-Alb Cine sînt ei? Ce l-a învăţat fiecare?Primul pedagog Craiul Să aibă simţul onoarei, să fie

mîndru şi corect. Tot de la el a deprins descifrarea subînţele-surilor din vorbele altora.

Pedagogul bun Sfânta Duminică

mistagog,

Face tot în locul lui îi dă problema gata rezolvată.

Pedagogul rău Spînul Spînul îl pune mereu în primejdie. Va face din el un erou.Îl va învăţa ce înseamnă umilinţa şi suferinţa. Spînul va constitui pentru crăişor un antimodel de la care va învăţa să nu fie inuman, crud şi înfumurat.Ar fi interesant să vedem în Spîn chiar un alter ego al eroului, faţa lui urîtă şi rea.

Pedagogul rezervat Calul Supervizează totul şi intervine numai cînd e strict necesar.El spune despre Spîn „unii ca aceştea sînt trebuitori pe lume cîteodată, pentru că fac pe oameni să prindă la minte”. Este confidentul şi ajutorul tînărului năpăstuit.

Pedagogul dur Împăratul Roş Este străinul care îi tratează cu duritate şi indiferenţă.El îl

învaţă să nu aştepte milă de la nimeni.

Page 10: Super Plan HA

Dicţionar de noţiuni mitologice

Page 11: Super Plan HA

Arhetip – imagine iniţială, dar şi tipar, model după care se alcătuieşte o

lume.Imagine idială născută din mentalităţile colective.

Terimorf – cu formă animalieră.

Mistagog – preot care asistă şi îndrumă în timpul iniţierilor

religioase, îndrumător al neofitului, maestru spiritual.

Sacerdot – preot.

Neofit – cel care se pregăteşte să se iniţieze, să treacă un prag.