sunetul si litera f

11
PROIECT DE LECŢIE Propunător RADU Mihaela Denisia Data 30.03.2009 Clasa I C Şcoala cu clasele I – VIII nr. 3, Mangalia Aria curriculară Limbă şi comunicare Disciplina Limba şi literatura română Unitatea de învăţare Exprimarea propriei păreri („Eu am 7 ani şi-un pic...) Titlul lecţiei Sunetul şi litera „f” Tipul lecţiei Comunicare / Însuşire de noi cunoştinţe OBIECTIVE: Obiective de referinţă specifice lecţiei 3.4 Să citească în ritm propriu, corect, un text cunoscut. 4.2 Să scrie corect, lizibil şi îngrijit proproziţii scurte.. Obiective operaţionale Oc 1 Să formeze silabe din literele selectate, cuvinte din silabe date şi proproziţii prin ordonarea corectă a cuvintelor. Oc 2 Să citească textul în ritm propriu, în lanţ, în ştafetă, selectiv. Oc 3 Să scrie corect cuvinte şi proproziţii din text. Oc 4 Să identifice diminutive pentru cuvinte date. Oc 5 Să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la conţinutul textului. O A Dezvoltarea spiritului de colaborare cu învăţătorul şi colegii pe parcursul acţiunii de învăţare. O pm Să-şi dirijizeze activitatea oculo-motorie spre centrul de interes propus de învăţător. STRATEGII DIDACTICE: METODE Metoda fonetică, analitico-sintetică De comunicare orală: - conversative: conversaţia, problematizarea; - expozitive: explicaţia, instructajul;

Upload: trasca-marinela

Post on 20-Jan-2016

324 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

proiect de lectie -sunetul si litera f

TRANSCRIPT

Page 1: sunetul si litera f

PROIECT DE LECŢIE

Propunător RADU Mihaela Denisia Data 30.03.2009 Clasa I C Şcoala cu clasele I – VIII nr. 3, Mangalia Aria curriculară Limbă şi comunicare Disciplina Limba şi literatura română Unitatea de învăţare Exprimarea propriei păreri („Eu

am 7 ani şi-un pic...) Titlul lecţiei Sunetul şi litera „f” Tipul lecţiei Comunicare / Însuşire de noi

cunoştinţe

OBIECTIVE: Obiective de referinţă specifice lecţiei

3.4 Să citească în ritm propriu, corect, un text cunoscut. 4.2 Să scrie corect, lizibil şi îngrijit proproziţii scurte..

Obiective operaţionale

Oc1 Să formeze silabe din literele selectate, cuvinte din silabe date şi proproziţii prin ordonarea corectă a cuvintelor.

Oc2 Să citească textul în ritm propriu, în lanţ, în ştafetă, selectiv.

Oc3 Să scrie corect cuvinte şi proproziţii din text.

Oc4 Să identifice diminutive pentru cuvinte date.

Oc5 Să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la conţinutul textului.

OA Dezvoltarea spiritului de colaborare cu învăţătorul şi colegii pe parcursul acţiunii de învăţare.

Opm Să-şi dirijizeze activitatea oculo-motorie spre centrul de interes propus de învăţător.

STRATEGII DIDACTICE: METODE • Metoda fonetică, analitico-sintetică

• De comunicare orală: - conversative: conversaţia, problematizarea; - expozitive: explicaţia, instructajul;

Page 2: sunetul si litera f

• Bazate pe acţiune: - reală: exerciţiul;

• Metode şi tehnici de învăţare pentru dezvoltarea gândirii critice:

- „Explozia stelară”. MIJLOACE • Cartoane cu litere, silabe şi cuvinte;

• Caiet tip I; • CD cu cântece; • Culori; • Calculator.

MODALITĂŢI DE ORGANIZARE

• Frontal; • Individual; • Pe grupe.

BIBLIOGRAFIE: Miţoi, E.

Volintiru, M.

- „Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar”; Editura Fundaţiei „HUMANITAS”, Bucureşti, 2001; [pag. 11 – 20; 22 – 55; 100 – 184]

Mihalaşcu, D. - „Curriculum. Instruire. Evaluare”; Editura EX PONTO, Constanţa, 2006; [pag. 202 – 220; 261 – 270; 280 – 288]

*** - „Programa şcolară - clasele I şi a II-a”; Editura DIDACTICA PRESS SRL, Bucureşti, 2004;

Breben, S.

Gongea, E. ş.a.

- „Metode interactive de grup – ghid metodic”; Editura ARVES, Craiova, 2002; [pag. 344 - 361]

Peneş, M. - „Abecedar – manual pentru clasa I”; Editura ANA, Bucureşti, 2000; [p. 84]

Florica Plosca

- „Poveşti cu flori”; prezentare Ms PowerPoint; www.didactic.ro

Page 3: sunetul si litera f

Strategii Momentul lecţiei Durata (min.) Obiective Elemente de conţinut Metode Mijloace

Modalităţi de organizare

Modalităţi de evaluare

1. Moment organizatoric 1

● Se vor pregăti cele necesare bunei desfăşurări a orei de limba română. ● Se va asigura cadrul şi atmosfera optimă pentru desfăşurarea lecţiei. (Elevii sunt împărţiţi pe grupe)

Conversaţia

2. Captarea şi menţinerea atenţiei

3

● Captarea atenţiei se face cu ajutorul unei prezentări PowerPoint („Bondărel şi florile” – Anexa 1). ● Copiii îl cunosc pe Bondărel, cel care doreşte să adune mireasma florilor de primăvară pentru a o dărui celor de la oraş.

Conversaţia Explicaţia

Calculator

3. Reactualizarea unor cunoştinţe dobândite anterior

5

Oc1 ● „Pentru a aduna mireasma florilor, Bondărel trebuie să rezolve câteva cerinţe. Dacă dorim să-l ajutăm trebuie să-i demonstrăm că suntem elevi isteţi”. ● Se vor reactualiza conţinuturile predate anterior: sunetul şi litera „f” („Jocul literelor şi al silabelor” – Anexa 2)

Conversaţia Metoda fonetică analitico - sintetică

Figurine Frontal Chestionare orală Aprecieri verbale

4. Precizarea temei şi a obiectivelor

1

● Se va preciza faptul că ora aceasta se va insista asupra citirii şi scrierii de cuvinte şi propoziţii. (Text suport: „Eugenia şi florile” – Anexa 3) ● Se enunţă în mod accesibil obiectivele.

Explicaţia

Manual Calculator

Observarea sistematică

Page 4: sunetul si litera f

Strategii Momentul lecţiei Durata (min.) Obiective Elemente de conţinut Metode Mijloace

Modalităţi de organizare

Modalităţi de evaluare

5. Dirijarea învăţării 25

Oc2

Oc2 Oc3

● Elevii vor deschide manualul la textul „Eugenia şi florile” ● Vor fi citite cuvintele din manual. ● Intuirea imaginilor din manual se va face pe baza unor întrebări. ● Citirea textului de către elevi (în şoaptă) ● Adresarea unor întrebări al căror răspuns pot dovedi gradul de înţelegere al elevilor după citirea realizată prin efort propriu (personaj, loc, timp etc.). ● Citirea model a textului de către învăţător. ● Citirea în lanţ. ● Citirea în ştafetă. ● Citirea selectivă. ● Se cere elevilor să explice folosirea unor semne de punctuaţie. ● Identificarea cuvintelor care conţin litera „f” şi scrierea lor pe tablă şi caiete. ● Scrierea unei propoziţii (de mână) ale cărei cuvinte sunt sudate („Propoziţia bolnavă” – Anexa 4). Sarcina va fi de a separa corect cuvintele şi de a citi propoziţia.

Conversaţia Conversaţia Demonstraţia Explicaţia Exerciţiul

Manual Imagine Proiector video Manual Fişe cu propoziţii sudate

Frontal Individual Frontal Individual Pe grupe

Observarea sistematică Chestionare orală Observarea sistematică Chestionare orală

6. Obţinerea performanţei 5

Oc4 ● „Alintăm cuvintele”. Se vor împărţi fişe pentru a găsi diminutivele cuvintelor. (Anexa 5).

Explicaţia Exerciţiul Problemati-zarea

Fişă de lucru Fişă de control

Individual Observarea sistematică Autoevaluare Aprecieri verbale

7. Asigurarea feedback-ului 5

Oc5 ● Se solicită elevilor să formuleze întrebări referitoare la conţinutul textului („Explozia stelară” - Anexa 6).

Conversaţia Exerciţiul Problemati-zarea

Coli flipchart

Pe grupe Chestionare orală Aprecieri verbale

Page 5: sunetul si litera f

Strategii Momentul lecţiei Durata (min.) Obiective Elemente de conţinut Metode Mijloace

Modalităţi de organizare

Modalităţi de evaluare

8. Aprecieri asupra activităţii 5

● Se fac aprecieri generale privind modul în care elevii au participat la activitate şi se vor acorda calificative. ● Bondărel le mulţumeşte elevilor pentru că l-au ajutat să treacă la următoarea floare. ● Temă pentru acasă.

Conversaţia

Aprecieri verbale Calificative

Page 6: sunetul si litera f

Anexa 1

BONDĂREL ŞI FLORILE

Ce floare oare vei culege?Ce floare oare vei alege?Ce floare oare vei culege?Ce floare oare vei alege?

S-a dus vestea pe la ţară C-am venit de la oraş. În poiana cu flori multe, Eu îs cel mai tare bondăraş.

Voi cânta şi voi dansa, Din floare-n floare voi zbura, Voi cânta şi voi alege: Ce floare oare voi culege?

Page 7: sunetul si litera f

Anexa 2

JOCUL LITERELOR ŞI AL SILABELOR

Urmăreşte consolidarea deprinderilor: − de a recunoaşte literele de tipar, de a le încadra în silabe şi cuvinte; − de a recunoaşte silabele şi de a le încadra în cuvinte.

Reguli: A.

− Se alege un elev care formează silaba, găsind şi cuvântul care să o conţină; B. − Se unesc silabele pentru a forma cuvinte; − Se alcătuiesc propoziţii cu cuvintele formate. *Fiecare elev va scrie pe caiet silabele şi cuvintele formate.

Page 8: sunetul si litera f

Anexa 3

TEXT SUPORT

Page 9: sunetul si litera f

Anexa 4 „PROPOZIŢIA BOLNAVĂ”

1. Grupa I Bondăreladunămireasmaflorilor.

2. Grupa a II-a

Aripilefluturilorfâlfâieuşor.

3. Grupa a III-a

Grădinaesteplinădeflori.

4. Grupa a IV-a

Subcaislaleleleînfloresc.

5. Grupa a V-a

Eugeniaadunăveselăflori.

6. Grupa a VI-a

Harnicafetiţăudănarcisele.

Page 10: sunetul si litera f

Anexa 5 ALINTĂM CUVINTELE!

fată - floare - furnică - elefant -

Page 11: sunetul si litera f

Anexa 6

„EXPLOZIA STELARĂ”

Eugenia şi florile

Cine?

Unde?

Când?

Cum?

De ce?

Ce?

Cine este Eugenia?Cine o ascultă cu atenţie?Cine apreciază modul cum citeşte Eugenia?

Unde se află Eugenia?Unde cresc florile?

Când o ascultă florile?Când udă florile?

Cum este Eugenia?Cum este margareta?Cum este macul?

De ce udă Eugenia florile?

Ce spune o margaretă albă?Ce cântă Eugenia?