suedia proiect didactic

10

Click here to load reader

Upload: pirvulescu-sorin

Post on 25-Jul-2015

580 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: SUEDIA Proiect Didactic

MODULUL A:

ABILITARE CURRICULARA

CAPITOLUL

STRATEGII MODERNE DE PREDARE-INVATARE-EVALUARE

FORMATOR : DIACONU RODICA

CURSANT:

PÎRVULESCU SORIN

LICEUL PIATRA OLT

SLATINA

2012

Page 2: SUEDIA Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC DE LECȚIE

DATA : 21.05.2012CLASA : a VI-aPROFESOR : PÎRVULESCU SORINOBIECTUL : GEOGRAFIA CONTINENTELOR - EUROPA

SUBIECTUL LECȚIEI – Suedia

TIPUL LECȚIEI - de predare- învatare, insușire de cunștințe noi

COMPETENȚE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice;2. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic;3. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic;4. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.COMPETENTE SPECIFICE 1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi;3.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor naturale şi umane specifice geografiei Europei;4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei;4.4. Utilizarea reprezentărilor grafice simple pentru ilustrarea elementelor de geografie a Europei;6.2. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a Europei;7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare). OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfârsitul lecției toți elevii vor fi capabili :

O1 – să precizeze poziția geografică și limitele Suediei în condițiile utilizării Harții fizice a Europei; O2 -- să caracterizeze cadrul natural al Suediei, citind si interpretând harta Suediei; O3 – să expună informații generale privitoare la populația si așezările omenești din Suedia; O4 – sa prezinte caracteristicile generale privind resursele naturale și economia Suediei, făcând uz de imagini si harți adecvate; O5 – să completeze corespunzator itemii fișei de evaluare. STRATEGII DIDACTICE - dirijată, cognitivă, euristică.METODE ȘI PROCEDEE - expunerea si explicația, ciorchinele, conversația, comparația, lucru cu harta și manualul.MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizică și politică a Europei, reprezentări grafice, atlasul geografic, manualul, imagini, videoproiectorul, laptopul, etc.MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia continentelor - Europa” clasa a VI-a

- “ Statele lumii”- S. Neguț, I. Nicolae- “ Didactica geografiei”- M. Dulamă.

Page 3: SUEDIA Proiect Didactic

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Ob.

Ope

rt.

Doz

are

Momentele lecției

Activ. de predare – învățare Strategii didactice

Evaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organizarea clasei

- verificarea prezenței elevilor

- aranjarea materialului necesar lecției.

Pregatirea caietelor și a documentelor școlare

Observarea Atenționare

Aprecieri

10’ Verificarea orală a cunoștințelor din lecția anteioară cu titlul ,,Finlanda” prin întrebări scurte

Adresează interogații de control privitoare la conținuturile predate și învățate anterior

Ascultă, analizează, gândesc și formulează răspunsurile așteptate, fiind îndrumați de profesor.

Elevii răspund la întrebări.

Conversația

Exercițiul

Analiza răspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor învățării.

1’ – 2’ Pregatirea aperceptivă

Cere elevilor să observe Harta Europei și întreabă care este cel mai întins stat din Peninsula Scandinavă.

Elevii observă și răspund: Cel mai întins stat din Europa Nordică este– Suedia.

Conversația euristică

Observarea comportamen tului elevilor, stimularea participării elevilor la formularea răspunsului.

O1

20’ -25‘ Dirijarea predării – învățării

Să citim harta fizică a Europei și să precizăm poziția geografică a Suediei pe continent și vecinii săi.

Citesc pe harta din atlasul geografic ( sau manual) și formuleaza răspunsul corect sub îndrumarea profesorului.

Descoperirea

Observarea

Provoacă participarea tuturor elevilor și îi determină sa dialogheze, să se autoevalueze sau să evalueze răspunsul dat de alți colegi.

Page 4: SUEDIA Proiect Didactic

O2

Să citim harta Suediei

Să identificam ținînd cont de semnele convenționale prezentate în legendă formele si unitațile de relief.

Citesc harta Suediei inclusă în atlasul geografic sau în manual.

Pe baza unor imagini descoperă tipurile de climă,vegetație și înteleg în ce condiții de clima se dezvoltă acestea.

Localizează fiecare unitate de relief și precizează principalele râuri și lacuri.

Conversația

Comparația

Descoperirea

Lucru cu manualul și harta

Idem

O3 Să citim harta Europei privind repartiția populației și orașelor, imaginile cu peisaje naturale și urbane .

Să identificăm deosebirile date de densitatea populației, mărimea orașelor.

Citesc documentele expuse spre analiză.

Localizează

Reflectează

Sub îndrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le menționează și aplica în alte situații cunoștințele învățate.

Conversația

Comparația

Descoperirea

Lucrul cu manualul și

harta

Provoacă participarea

tuturor elevilor și îi determină să dialogheze,

să se autoevalueze

sau să evalueze

răspunsul dat de alți colegi

O4 Să citim harta resurselor naturale și a activităților economice ale Suediei. Imagini din agricultură cu tipuri de culturi agricole și animalele care se cresc; din transporturi cu principalele căi de comunicație.

Analizează documentele expuse și sub îndrumarea profesorului constată deosebiri.

Analizează repartiția resurselor naturale, diversitatea și importanța acestora.

Conversația

Comparația

Descoperirea

Lucrul cu manualul și harta

Idem

3’ - 4‘ Atingerea feed- backului

Explicați diversitatea faptelor geografice din Suedia.

Reanalizează, sintetizează și explică varietatea geografică în funcție de suprafață, diversitatea reliefului, a condițiilor de climă și de vegetație, a modului de populare a teritoriului Suediei .

Exerciții geografice

Stimularea participării elevilor, analiza răspunsurilor și evaluarea prin note.

O5

10’ Asigurarea și intensificarea retenției și transferului cunoștințelor

Completați fișa de evaluare de tip ,,ciorchine” cu informațiile corespunzatoare.

Selectează informațiile pentru completarea și formularea corecta a răspunsurilor.

Interogațiile de control și dialogul.

Evaluarea finală.

Page 5: SUEDIA Proiect Didactic

1’ - 2‘ Precizarea activităților pe care elevii le vor desfașura acasă

Comunică sugestiile și conținuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Exercițiul nr. 1 de la pagina 125.

Ascultă și noteză. Explicarea

Page 6: SUEDIA Proiect Didactic

SCHEMA LECȚIEI

Se va întocmi la tablă schema lecției

SUEDIA ( REGATUL SUEDIEI )

Poziția geografică

Suedia ocupă mai mult de jumătate din Pen. Scandinavă, fiind axată pe jumătatea estică a acesteia, precum și numeroase insule, printre care Öland și Gotland.

Limite

În est: Finlanda, Golful Botnic; În vest: Norvegia; În nord. Norvegia și Finlanda; În sud: Marea Baltică.

Relieful

Relief predominant de platou şi de câmpie, cu următoarele particularităţi:

În vestul şi nord-vestul ţării se întind Alpii Scandinavi care ating altitudinea maxima prin Vf. Kebnekajse (alt. 2117 m). Spre est munţii sunt mărginiţi de Podișul Norrland, care coboară în trepte spre litoralul Mării Baltice. În partea sudică a ţării se întind câmpii care înconjoară o mică regiune deluroasă, Podişul Småland şi câmpia vălurită Skånia.

Climă

Climă subpolară (în nord); Climă temperată (în cea mai mare parte a țării); Climă montană.

Hidrografia

• Râurile sunt mai numeroase în nord și au un potențial hidroenergetic ridicat, deoarece au numeroase cascade. Cele mai importante sunt:

Torne Lule Ume Dal Göta (cel mai lung). • Se remarcă prezenţa unui număr mare de lacuri (glaciare și tectono-glaciare):

• Vänern

• Vättern

• Mälaren

Page 7: SUEDIA Proiect Didactic

Vegetația

Vegetaţia predominantă este cea a pădurilor de conifere, Suedia fiind una dintre cele mai împădurite ţări europene.

Păduri de amestec; Păduri de conifere; Tundră.

Populația

Suedia este ţara scandinavă cu cea mai numeroasă populaţie (8,8 mil.loc.). Cea mai mare parte a locuitorilor este concentrată în partea centrală şi sudică a ţării (150 loc./kmp),

în schimb în regiunile din nord densitatea este redusă (3-4 loc/kmp).

Orașele

Stockholm ( 1,5 mil.loc.)- capitala ţării şi port la M. Baltică, este situat pe mai multe insule şi e supranumit ,,Veneţia Nordului”.

Göteborg- puternic centru industrial, cu o activitate portuară continuă deoarece apele din zona portului nu îngheaţă iarna datorită influenței Curentului Atlanticului de Nord.

Malmö- oraş industrial, port, asigură legătura cu Copenhaga, capitala Danemarciei. Uppsala Lund.

Resursele naturale și economia

Resurse naturale: - minereu de fier (Kiruna și Gällivare);- metale neferoase (cupru , zinc);- metale radioactive (uraniu);- păduri;- hidroenergie. Industria este diversificată și produce:- oțeluri speciale;- mijloace de transport: - nave; - locomotive; - automobile (Volvo, Saab); - aparate de zbor (avioane Gripen)

- aparatură electrică (Electrolux, Ericsson);- utilaje forestiere;- celuloză și hârtie;- centrale atomice. Activităţi agricole: - creşterea animalelor (bovine, porcine); - culturi: sfecla de zahăr, cartofi, ovăz. - pescuitul.

Transporturile

Are o retea moderna de transporturi. Șoselele, căile ferate electrificate, căile aeriene și cele navale asigură un transport rapid.

Page 8: SUEDIA Proiect Didactic