subiectul combaterea marginalizarii si excluziunii sociale

6
PROIECT DIDACTIC Scoala: Data: Clasa: Diriginte: Disciplina:consiliere si orientare Tema: Combaterea marginalizarii si excluziunii sociale Scopul: constientizarea situatiilor de marginalizare si combaterea acestora Obiective operationale: - sa cunoasca sensul cuvintelor“marginalizare” si “excluziune” - sa-si dezvolte capacitatea de analiza a elementelor teor prezentate - sa perceapa rapid nevoia celor din jur - sa fie capabil sa ofere ajutor fara conditionari - sa cultive respect fata de valorile umane in general - sa discearna cand in ce situatii sa intervina - sa cunoasca si aplice masurile de combatere !etode si procedee: - conversatia explicatia brainstorming studiul de caz lucrul ec"ipamunca independentaturul galeriei discutia individuala dezbaterea !ijloace de invatamant: - ecusoaneflip"art marcare post-itmateriale din reviste fide lucru videoclip #orma de organizare: activitate frontala individula pe grupe Durata:$%min&

Upload: john-ramirez

Post on 07-Oct-2015

15 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ora clasei

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Scoala:Data:Clasa:Diriginte:Disciplina:consiliere si orientareTema: Combaterea marginalizarii si excluziunii sociale

Scopul: constientizarea situatiilor de marginalizare si combaterea acestoraObiective operationale: sa cunoasca sensul cuvintelormarginalizare si excluziune sa-si dezvolte capacitatea de analiza a elementelor teoretice prezentate sa perceapa rapid nevoia celor din jur sa fie capabil sa ofere ajutor fara conditionari

sa cultive respect fata de valorile umane in general

sa discearna , cand in ce situatii sa intervina

sa cunoasca si aplice masurile de combatere

Metode si procedee:

conversatia, explicatia, brainstorming, studiul de caz, lucrul in echipa,munca independenta,turul galeriei, discutia individuala, dezbatereaMijloace de invatamant:

- ecusoane,fliphart, marcare, post-it,materiale din reviste, fide de lucru, videoclip

Forma de organizare: activitate frontala , individula , pe grupeDurata:50min.Bibliografie:

Cosma,T- ora d edirigentie in gimnaziu; indrumari si texte in sprijinul profesorului diriginte.Editura Didactica si Pedagogica.

Dirigentia si consilierea ghid metodologic , Editura Gheorghe Alexandru

Craiova 2006

Consultatii pentru activitetea educativa- editura Eurobit 1994

Ghica, V(1998)- Ghid de consiliere si orientare scolara pentru orele de dirigentie, Editura Polirom ,Iasi

Desfasurarea activitatii

Fiecare elev este o suma de trasaturi diferite

Etapele lectieiActivitatea profesoruluiMetode si procedeeMijloace didactice

1.moment organizatoric

2min.Verifica prezenta si existenta resurselor materiale

Salutarea invitatilor

Isi pun ecusonele cu numele lorconversatiaActivitatea frontala

Prinderea ecusoanelor

2.Captarea atentiei

5min.Se va realiza printr un citat: Toate fiintele umane se nasc libere si egale in demnitate si drepturi.Ele sunt inzestrate cu ratiune si trebuie sa se comporte unele fata de altele in spiritul egalitatii.

Profesorul intreaba elevii care este semnificatia acestui citat.conversatiaActivitate frontala

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

3min.Astazi vom discuta si vom dezbate tema Combaterea marginalizarii si excluziunii sociale.La sfarsitul orei vom sti sa operam cu termenii marginalizare excluziune si masuri de comabatere luate.explicatiaActivitate frontala

3,Derularea lectiei

20min.Se explica termeniimarginalizare excluziune.

Vizionarea unui clip- discutii pe baza acestuia.

Se dau cateva exemple de diferentieri care conduc la marginalizare, fiind notate pe fliphartSe citeste o povestioara :(vezi anexa1), apoi se discuta.Elevii sunt intrebati daca pentru tema de astazi au gasit vreun material interesant ce poate fi dezbatut.(se citesc doua cazuri anexa2)

explicatia

conversatia brainstorming

Studiul de cazbrainstormingActivitate frontala

Activitate frontala

Elevii primesc cate un post it in care vor nota o situatie de marginalizare intalnita, apoi o lipesc pe fliphart.Au loc discutii.

Sunt notate apoi de catre profesor la fliphart cu ajutorul elevilor masurile , caile de tratare a marginalizarii.

Se va lucra pe grupe , elevii fiind deja asezati in 3 grupe si li se va explica regulile jocului(vezi anexa 3)

Profesorul adaugaIndiferent de diferentele dintre noi, noi toti ,elevi, cadre, parinti traim intr o comunitate, ne acomodam unii cu altii, ne ajutam la bine si la greu, sa ne intelegem unii pe altii si suntem egali in fata legii. In continuare elevii primesc cate o fisa personala(autobiografica)spre completare.Lucrul individual

explicatia

demonstratia

Activitate individuala

Evaluarea activitatii

15 minFiecare grupa va avea ca sarcina sa compuna cateva versuri despre tema discutata.Fiecare lider va citi versurile. Va fi scos in evidenta mesajul acestor versuri.Explicatia

Lucru in grupActivitate pe grupe

Incheierea activitatii

5 minSe fac aprecieri asupra participarii la lectie si se dau recompense .Se anunta tema pt data viitoare.Conversa-tiaActivitate frontala