sructura populatiei proiect didactic

9
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA CLASA VIII PROFESOR – Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI EDITURA - Didactica si pedagogica R.A. SUBIECTUL LECTIEI – Structura populatiei TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice . 3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru. 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic. 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă. COMPETENTE SPECIFICE 1.3 Utilizarea termenilor geografici în contexte cunoscute sau în contexte noi 3.1 Transferarea elementelor din matematică şi ştiinţe pentru explicarea realităţii geografice a României 3.6 Identificarea influenţelor tehnologiilor asupra caracteristicilor geografice ale României 4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio- economice reprezentate pe hărţi 7.3. Prelucrarea informaţiei: interpretarea unei diagrame simple, analizarea unei diagrame simple, elaborarea unui text pe baza unei diagrame, elaborarea de scheme OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O 1 sa numeasca 3-4 criterii de clasificarea structurii populatiei Romaniei

Upload: andi-pintilie

Post on 18-Sep-2015

16 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

sructura_populatiei_proiect_didactic

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATACLASA VIIIPROFESOR Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEIEDITURA - Didactica si pedagogica R.A.SUBIECTUL LECTIEI Structura populatiei TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice .3. Transferarea unor elemente din matematic tiine i tehnologie n studierea mediului terestru.4. Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic.7. Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent.

COMPETENTE SPECIFICE1.3 Utilizarea termenilor geografici n contexte cunoscute sau n contexte noi3.1 Transferarea elementelor din matematic i tiine pentru explicarea realitii geografice a Romniei3.6 Identificarea influenelor tehnologiilor asupra caracteristicilor geografice ale Romniei4.1 Identificarea principalelor elemente naturale i socio-economice reprezentate pe hri7.3. Prelucrarea informaiei: interpretarea unei diagrame simple, analizarea unei diagrame simple, elaborarea unui text pe baza unei diagrame, elaborarea de scheme

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O1 sa numeasca 3-4 criterii de clasificarea structurii populatiei Romaniei O2 - sa analizeze structura populatiei pe grupe de varsta si sexe folosind reprezentarea grafica din manual ( piramida varstelor ) O3 - sa caracterizeze structura etnica a tarii noastre pe baza textului din manual . O4 - sa indentifice factorii care au contribuit la cresterea in timp a ponderii numerice a populatiei urbane analizand graficele din manual O5 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE - conversatiaeuristica, observatia, comparatia, lucru cu harta si manualul

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualulMATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografia Romaniei cls. VIII, autor Gr. Posea

DESFASURAREA LECTIEI

Ob. Opert.DozareMomentele lectieiActiv. de predare - invatareStrategii didacticeEvaluare

Actv. prof.Actv. elevilor

1Organiz. clasei- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectieiPregatirea caietelor si a docum. scolareObservareaAtentionareAprecieri

10Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul Repartiia geografic i densitatea populaiei prin intreb. scurteAdreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anteriorAsculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.DialogulAnaliza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1Anuntarea temeiPrecizeaz obiectivele i strategia de rezolvare,condiiile de lucru. Scrie titlul leciei pe tabl: Structura populatieiAscult, accept, se mobilizeaz, particip,scriu titlul leciei n caietExpunere,lucrul la tablObservarea comportamentului elevilor.

1 2Pregatirea aperceptivaCere elevilor sa gandeasca ce criterii ar folosi la clasificarea populatiei Romaniei Observa si raspund: Populatia romaniei se poate clasifica in functie de religie, sexe, medii, etcConversatia euristicaObservarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

O120 25Dirijarea predarii - invatariiProfesorul le expune criteriile in functie de care se poate clasifica populatia tarii Elevii sunt atenti si noteaza aceste criteri _ dupa varsta ,sexe, medii,etcPrelegera

ObservareaProvoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2 - Sa identificam informatii cu privire la structura pe grupe de varsta analizand textul si graficul din manual

Care categorie de varsta are o pondere mai mare in structura populatiei tarii?Care sunt consecintele sociale a acestei ponderii in viitor ? - Citesc notiunile expuse in manual spre analiza.- Reflecteaza- Sub indrumarea prof., elevii explica notiunile sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate. Conversatia

Descoperirea

Lucru cu manualul

Idem

O3- Sa citim textul din manual cu privire la structura etnica.Care populatie predomina in aceasta structura ?De ce Romania este considerata o tara National unitar ?Localizati pe harta judetele cu populatie majoritara maghiara si germana

- Citesc informatiile din manual si indentifica principalele categori etnice care convietuiesc alaturi de romani Elevii localizeaza pe harta judetele Harghita, Covasna, Mures si respectiv Caras-Severin, Sibiu, Brasov

IdemProvoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O4 Sa analizam graficele din manual si sa identificati cauzele cresterii populatiei urbane intre anii 1930 si pana in prezent Ce evenimente istorice, economice si sociale s-au produs ca numarul locuitorilor oraselor sa creasca ?Profesorul le expune ultimele notiuni despre populatia activa si pondereaacesteia in diverse domenii de activitate Analizeaza graficele si indentifica factorii care au dus la cresterea numerica a populatiei urbane cu mar fi: - mecanizarea agriculturii,- declararea unor localitati rurale in categoria de oraselor Lucru cu manualul

Conversatia euristica Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi

3 - 4Atingerea feed- backuluiCare sunt efectele cresterii ponderii populatiei urbane in detrimentru populatiei rurale Reanalizeaza, sintetizeaza si concluzioneaza Exercitii geograficeStimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

10Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelorCompletati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.Interogatiile de control si dialogul.Evaluarea finala

1 - 2Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasaComunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.Asculta si noteza.Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla STRUCTURA POPULATIEI Structura populatiei poate fi privita din mai multe puncte de vedere: pe grupe de varsta, pe sexe (barbati, femei) structura naionala (etnica) pe medii ( urban, rural ) structura confesionala, structura lingvistica i altele. Structura populatiei pe grupe de varsta reda marimea si proportiile diferitelor contingente sau grupe de populatie. - cuprinde - valori globale i n cadrul acestora - populaia masculina 49% si cea feminina 51%.Reprezentarea grafica a diferitelor grupe de varsta ale populatiei, diferentiata pe cele doua componente (masculin i feminin) este denumit piramida varstelor. Ea reflect atat grupele de varsta, cat i numarul persoanelor pe cele doua sexe i reda structura populatiei pe grupe de varsta si pe sexe. Forma acestei reprezentari grafice permite realizarea unor comparatii n timp i ntre diferite tari. Din acest punct de vedere, tara noastr se afl ntr-un proces de mbatranire" demografica. Aceasta nseamn c populatia tanara are valori n scadere, iar ponderea populatiei vrstnice este n cretere. Structura etnica -reda valoarea numerica sau ponderea diferitelor grupuri etno-lingvistice din totalul populaiei tarii. Astfel, majoritatea absolut a populatiei o reprezint romanii (89,5%), dup care urmeaz maghiarii (6,6%), romii (2,5%), germanii (0,3%), alte minoritati nationale (n total 1,1%). 1. Populaia romaneasc este repartizat pe ntreg teritoriul tarii, fiind majoritar in toate provinciile istorice2. Populaia maghiar format din: - secui in jud. Harghita si Covasna - sunt majoritari - unguri intalniti in judetele Mures, Cluj, Bihor Brasov, Slaj, Arad, Timis )3. Populatia germana este format din -sasi -n sudul Transilvanie -svabi (ndeosebi Banat)n ultimele decenii, ponderea populatiei de origine germana a scazut continuu4. Rromii, originari din India i Pakistan, sunt raspandii, n prezent, n toate regiunile.5. Alte minoritti: turci, tatari, sarbo-croati, slovaci, bulgari, armeni i altii; ponderea acestora n totalul populatiei tarii este foarte redusa.6 Evreii, n prezent ntr-un numar mai mic. Structura pe medii -reflect proportia populaiei urbane si rurale n totalul populatiei tarii La inceputul secolului populatia- rural reprezenta 80% din totalul populatiei, n prezent- populaia - urban reprezinta 55% din totalul populatiei. Structura confesionala -indic (conform datelor minare ale recensmntului din 2002) predominarea crestinilor ortodocsi (86,7%), urmati in ordinea ponderii de: catolici, reformati, alte culte Populatia activa a fost in 1997, diferite ramuri de activitate -36,8% agricultura , restul in agricultura,comert , turism si alte ramuri.

Fisa de lucru

1. Explicati pe baza cunostintelor de la istorie, de ce judetele cu populatie germana sunt asezate in doua regiuni ale tarii ; in o parte in Banat si o parte in judetele din sudul Transilvaniei. 25p

2. In anul 1948 populatia masculina din Romania reprezenta 48,3% iar populatia feminina 51,7%. Realizati o reprezentare grafica a acestui tip de structura (diagrama) 30 p

3. Realizati un text corect din punct de vedere geografic in care sa folositi o singura data termenii: structura etnica , maghiari, sasi , secui, rromi, urban rural, ortodox. 25p

Din oficiu 20 punteTimp de lucru 10 minute