smartphone
DESCRIPTION
sxzdcTRANSCRIPT
Telefon Mobil (Smartphone)
Producator: SamsungModel:S5830 Galaxy Ace
1. Descriere:
Samsung GALAXY Ace duce experiena mobil la un nivel cu totul nou! De la dimensiunea lui subire i compact la muchiile curbate elegant, acest telefon mobil confer tehnologiei o elegan rafinat. Avnd acces la nenumrate aplicaii din Android Market, acest telefon mobil este proiectat s v ofere aproape orice, de la jocuri la aplicaii de stil de via. Pstrai legtura cu cercurile dvs. sociale i prin intermediul site-urilor de socializare! Telefonul GALAXY Ace ofer hardware-ul necesar pentru performan de top, indiferent c este vorba de navigarea facil pe Web sau de procesarea rapid a datelor.
Design minimalist dar sofisticat: GALAXY Ace are un design cu o abordare minimalist, rezultnd astfel un telefon mobil sofisticat care atrage privirile. Muchiile curbate fin i dimensiunea subire i compact sunt o plcere la atingerea degetelor, la fel cum ecranul HVGA de 3,5" ncnt privirea. O pia cu distracie nelimitat: Cu aproximativ 100.000 de aplicaii disponibile n Android Market, telefonul mobil nu are limite de funcionare. Bucurai-v de nenumrate jocuri, aplicaii utilitare, nouti, aplicaii de sntate i financiare, care se nmulesc pe zi ce trece. Posibilitile telefonului GALAXY Ace sunt virtual nelimitate! Hardware excepional pentru performan excepional: GALAXY Ace este complet echipat cu tot ce avei nevoie pentru navigarea facil pe Web, pentru descrcare i multe altele. Pentru c este dotat cu un procesor puternic de 800 MHz i cu Wi-Fi, putei naviga pe Web, descrca rapid aplicaii i trimite coninut prietenilor. Multitaskingul este foarte uor, aa nct v putei distra n diverse feluri.
Quicktype rapid: GALAXY Ace are funcia Quicktype de la SWYPE, o interfa inteligent care conecteaz punctele marcate de deget pentru a-i da seama ce dorii s scriei. Micnd degetul pe tastatur la o liter la alta, ntr-o micare fluid, telefonul mobil simte exact ce dorii s scriei!
2. Componente smartphone:1) Acumulator;2) Carcasa;3) Display4) Camera foto/video;5) Microfon6) Butoane7) Difuzor;8) Procesor, adaptor wireless bluethooth, audio jack, port USB, card de memorie, slot SIM;9) Suruburi fixare;
Specificatii tehnice: DesignTouch Screen
SIM tipul de cardDimensiune normala
Specificaii tehnice
Model procesor SoC/CPU: Qualcomm MSM7227 GPU: Adreno 200
Numar nuclee procesor1 nucleu
Frecventa procesor0.8 GHz
RAM512 MB
Capacitate memorie interna158 MB
Extindere memorieDa
Format card memoriemicroSD (max. 32 GB)
Sistem de operare
Sistem de operareAndroid
JavaDa
Software pre-instalatThinkFree Office, Stiri si Meteo
Display
Numar display1
Marime display3.5"
Rezolutie display320 x 480 pixeli
Tip displayTFT Capacitiv
Display 3DNu
Proprietati aditionale display Culori ecran 16 milioane
Camera
Camera fotoDa
Camera 3DNu
Cu camer frontalNu
Rezolutie camer principal5 megapixeli
Rezolutie maxim camer principal2592 x 1944 pixel
AutofocusDa
Blitz cameraDa
Inregistrare videoDa
Rezolutie video maxima320 x 240 @ 15 fps
Multimedia
MP3 playerDa
Radio FMDa
Video playerDa
Program de navigare webDa
JocuriDa
Conectivitate
Transfer dateWi-Fi
DLNA
Bluetooth
ConectoriUSBIntrare Jack 3,5 mm
Conectori de reteaGSMConectivitate GPRSEDGEUMTS (3G)WCDMAHSDPAModul GPS
Acumulator
Autonomie in asteptare640 ore
Autonomie in convorbire660 minute
Tip acumulatorLi-Ion
Capacitate acumulator1350 mAh
Mesaje
MMSDa
E-mailDa
Dimensiuni
Inaltime112.4 mm
Latime59.9 mm
Grosime11.5 mm
Greutate113 g
Functii
Dual simNu
Rezistent la apaNu
ImpermeabilNu
Rezistent la prafNu
Rezistent la socNu
Tonuri MP3/WMA/AACDa
Functie dictafonDa
CalendarDa
AlarmaDa
CalculatorDa
HandsfreeDa
Hardware ModemDa
Cititor de amprentaNu
Caracteristici economice: Pretul de achizitie al acestui produs este de 600 lei + TVA. 3. Functiile produsului:SimbolDenumirea functieiTipul functieiUnitatea de masura
APermite accesul la internet;Principala ObiectivaViteza de transferMbps
BPermite realizarea de apeluri telefonicePrincipala ObiectivaReteaMHz
CPermite realizarea fotografiilor, videoclipurilorPrincipala ObiectivaRezolutieMpx
DPermite accesul la jocuri;Principala ObiectivaViteza de procesareMhz
EAre fiabilitate;Principala ObiectivaDurata de funtionareOre
FPrezinta aspect estetic;Principala Subiectiva--
Determinarea nivelului de importanta al functiilor: Pentru stabilirea celei mai importanta functie a acestui produs;ABCDEFNivel de importanta
A1010114
B1111116
C1110003
D0011013
E1010114
F0000101
Functia B are cel mai inalt nivel de importanta iar functia F are cel mai scazut nivel de importanta.Rezultatul obtinut indicat faptul ca functiile cele mai importante ale unui smartphone sunt abilitatea de a realiza convorbiri telefonice, urmata de accesul la internet si fiabilitatea produsului. 4. Dimensionarea economica a functiilor. Functiile la care participa fiecare componenta a produsului:1) Acumulatorul Permite accesul la internet (A) Permite realizarea de apeluri telefonice; (B) Permite realizarea fotografiilor, videoclipuri; (C) Are fiabilitate; (E) Permite accesul la jocuri; (D)
2) Carcasa Aspect estetic (F) Fiabilitate (E)
3) Display Permite realizarea de apeluri telefonice; (B) Permite accesul la internet (A) Permite realizarea fotografiilor, videoclipurilor (C) Permite accesul la jocuri (D) Are fiabilitate (E) Prezinta aspect estetic (F)
4) Camera foto/video Aspect estetic (F) Permite realizarea videoclipurilor, fotografiilor (C)
5) Butoane Permit accesul la internet (A) Permit realizarea de apeluri telefonice (B) Permit realizarea fotografiilor, videoclipurilor; ( C ); Permit accesul la jocuri; (D) Prezinta aspect estetic ( F)
6) Microfon Permite realizarea de apeluri telefonice (B); Fiabilitate (E)
7) Difuzor Permite realizarea de apeluri telefonice (B) Fiabilitate (E)
8) Procesor, adaptor wireless, bluetooth, audio jack, port USB, card de memorie, slot Sim
Permit realizarea de apeluri telefonice (B) Permit accesul la internet (A) Permit realizarea fotografiilor, videoclipurilor; (C) Permit accesul la jocuri (D) Fiabilitate (E) 9) Suruburi de fixare: Fiabilitate (E) Costul total al fiecarei componente a produsului:Numar curentComponente TelefonPret (lei)CantitateTotal
1Acumulator35.00135.00
2Carcasa3.2826.56
3Display50.00150.00
4Camera foto/ Video20.00120.00
5Microfon3.0013.00
6Butoane1.8035.4
7Difuzor5.0015.00
8Procesor, adaptor wireless bluethooth, audio jack, port USB, card de memorie, slot SIM;200.001200.00
9Suruburi de Fixare0.1840.72
10325,68
5. Repartizarea costurilor cu materialul, manopera si regia pentru fiecare reper:A) Acumulatorul = 35.00 leiCostul cu materialul = 21Costul cu manopera=10.5Costul cu regia = 3,5
B) Carcasa = 6.2 leiCostul cu materialul= 3,72Costul cu manopera=1,86Costul cu regia =0,62
C) Display= 50.00 leiCostul cu materialul =30Costul cu manopera=15Costul cu regia =5
D) Camera foto/video = 20.00 lei Costul cu materialul =120 Costul cu manopera = 60 Costul cu regia = 20
E) Microfon = 3.00 leiCost cu materialul=1.8Cost cu manopera=0.9Cost cu regia =0.3
F) Butoane=1.8 leiCost cu materialul=1.08Cost cu manopera=0.54Cost cu regia=0.18
G) Difuzor= 5.00 leiCost cu materialul=3Cost cu manopera=1.5Cost cu regia=0.5
H) Procesor, adaptor wireless bluethooth, audio jack, port USB, card de memorie, slot SIM= 200 leiCost cu materialul =120Cost cu manopera=60Cost cu regia=20
I) Suruburi de fixare = 0.72 leiCost cu materialul=0.4Cost cu manopera=0.2Cost cu regia=0.12
S-a decis calcularea pretului pentru carcasa, restul componentelor fiind appreciate la valoarea actuala de piata. Costuri carcasa :
Materialul folosit pentru carcasa din polietilena cu masa specifica de 2100 kg /m3.Cantitatea folosita pentru injectarea unei fete superioare este 8,83 g si cantitatea folosita pentru injectarea unei fete inferioare este de 12,3 g. Daca adunam cele 2 rezultate rezulta ca cantitatea necesara pentru realizarea unei carcase este de 21,3 g.Pretul unei tone de polietilena este de 1000 $ => costul materialului = 21, 3* 3958 [$/tona] / 1000000 = 0,852 $/ buc * 3.95 [Curs Valutar] = 3,37 lei. Din datele contabile rezulta ca o ora normata de manopera este in jur de 150 $, durata unui ciclu de fabricatie fiind de 7 minute. (420 secunde )
Costul cu manopera : 420 s * 150 $ / 3600 [ transf. ora in secunde] / 7 = 2,49 lei Costul cu regia : 0,3 * 2,49 = 0,7 lei/ unitate;
Costul carcasa = C materialului + C manopera + C regie = = 3,37 + 2,49 + 0,7 = 6,56 lei 6. Repartizarea costurilor pe functii: Acumulator: 1)Repartizarea costurilor cu materialul pe functii: = = 1,05 Permite accesul la internet (A) = 4* 1,05= 4,2 Permite realizarea de apeluri telefonice; (B)= 6*1,05= 6,3 lei Permite realizarea fotografiilor, videoclipuri; (C)= 3*1,05 = 3,15 lei Are fiabilitate; (E)= 4* 1,05= 4,2 lei Permite accesul la jocuri; (D)= 3* 1,05= 3,15lei 2) Reparizarea costurilor cu manopera si regia Cost cu manopera si regia / = 14/ 20 =0,7 Permite accesul la internet (A); = 4 * 0,7=2,8 lei Permite realizarea de apeluri telefonice (B)=6* 0,7=4,2 lei Permite realizarea fotografiilor, videoclipurilor ( C) =3*0,7=2,1 lei Are fiabilitate (E) =4*0,7=2,8 lei Permite accesul la jocuri (D) =3*0,7=2, lei Carcasa:1) Repartizarea costurilor cu materialul pe functii:
Cost cu materialul/ = 3,37/ 5 = 0,67
Aspect estetic (F) = 1 * 0,67 = 0,67 lei Fiabilitate (E) = 4 * 0,67 = 2,68 lei
2) Repartizarea costurilor cu manopera si regia:Cost cu manopera si regia/ = 3,19/5= 0,63
-Aspect estetic (F)= 1* 0,63= 0,63lei-Fiabilitate (E)= 4*0,63 =2,52 lei
Display
1) Cost cu materialul/ = 30/ 21 = 1,42
-Permite realizarea de apeluri telefonice; (B) = 6* 1,42= 8,52 lei-Permite accesul la internet (A)= 4* 1,42= 5,68 lei-Permite realizarea fotografiilor, videoclipurilor (C)=3*1,42= 4,26 lei-Permite accesul la jocuri (D)=3*1,42 = 4,26 lei-Are fiabilitate (E)=4*1,42= 5,68 lei-Prezinta aspect estetic (F)=1*1,42=1,42 lei
2) Cost cu manopera si regia / = 20/ 21 =0,95
-Permite realizarea de apeluri telefonice; (B) = 6*0,95= 5,7 lei-Permite accesul la internet (A)4* 0,95= 3,8 lei-Permite realizarea fotografiilor, videoclipurilor (C)= 3* 0,95= 2,85 lei-Permite accesul la jocuri (D) 3*0,95=2,85-Are fiabilitate (E)=4*0,953,8 lei-Prezinta aspect estetic (F)= 1*0,95=0,95
Camera foto/ video :1) Cost cu materialul / = 120 / 4 =30-Aspect estetic (F) = 30 *1 = 30-Permite realizarea videoclipurilor, fotografiilor (C) = 3*30 =90 2) Cost cu manopera si regia / = 80/ 4 = 20-Aspect estetic (F) = 20*1 =20-Permite realizarea videoclipurilor, fotografiilor (C)= 20 *3 = 60
Microfon:1) Cost cu materialul / = 1,8 / 10 = 0,18-Permite realizarea de apeluri telefonice (B) = 6* 0,18 = 7,08-Fiabilitate (E) = 4* 0,18 = 0,72 2) Cost cu manopera si regia / = 1,2 /10 = 0,12 -Permite realizarea de apeluri telefonice (B) = 6 * 0,12 = 0,72 lei -Fiabilitate (E) = 4 * 0,12 = 0,48 lei Butoane: 1) Cost cu materialul / = 1,08/ 17 = 0,06 -Permit accesul la internet (A)= 4 * 0,06=0,24 lei -Permit realizarea de apeluri telefonice (B)=6* 0,06= 0,36 - Permit realizarea fotografiilor, videoclipurilor; ( C )= 3 * 0,06= 0,18 - Permit accesul la jocuri; (D) = 3* 0,06 =0,18 - Prezinta aspect estetic ( F) = 1 * 0,06 = 0,06 2) Costul cu manopera si regia / = 0,72/ 17 = 0,04 Permit accesul la internet (A) = 4* 0,04 = 0,16 - Permit realizarea de apeluri telefonice (B) = 6 * 0,04=0,64 - Permit realizarea fotografiilor, videoclipurilor; ( C ) = 3* 0,04= 0,12 - Permit accesul la jocuri; (D) = 3*0,04=0,12 - Prezinta aspect estetic ( F)= 1* 0,04 =0,04
Difuzor1) Cost cu materialul/ = 3 / 10 = 0,3-Permite realizarea de apeluri telefonice (B) = 6 *0,3 = 1,8-Fiabilitate (E) = 4* 0,3 = 1,2 2) Cost cu manopera si regia / = 2 /10 = 0,2 - Permite realizarea de apeluri telefonice (B) = 6* 0,2 = 1,2 - Fiabilitate (E) = 4*0,2 = 0,8-
Procesor, adaptor wireless bluethooth, audio jack, port USB, card de memorie, slot SIM;1) Cost cu materialul/ = 120 / 20 = 6 - Permit realizarea de apeluri telefonice (B) = 6 * 6 =36 -Permit accesul la internet (A)= 4 * 6 = 24 -Permit realizarea fotografiilor, videoclipurilor; (C) = 3 * 6 = 18 -Permit accesul la jocuri (D) = 3 * 6 = 18 -Fiabilitate (E) = 4 * 6 = 24 2) Cost cu manopera si regia/ 80/ 20 = 4 - Permit realizarea de apeluri telefonice (B)= 6* 4 =24 -Permit accesul la internet (A)= 4 * 4 =16 -Permit realizarea fotografiilor, videoclipurilor; (C) 3 * 6 = 18 -Permit accesul la jocuri (D) = 3 * 4 =12 -Fiabilitate (E) = 4 * 4 = 16 Suruburi de fixare: 1) Cost cu materialul / = 0,4 / 4 = 0,1Fiabilitate (E) = 4* 0,1 = 0,4 2) Cost cu manopera si regia/ = 0,024 /4 = 0,006Fiabilitate (E) = 4 * 0,006 = 0,024
-