sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,forţa’’

16
PROIECT DIDACTIC LA FIZICĂ CLASA VII-a SUBIECTUL: ,,SISTEMATIZAREA CUNOŞTINŢELOR LA MODULUL ,,FORŢA’’ VACARI NINA PROFESOR DE FIZICĂ Gim. Hădărăuţi, Ocniţa Grd didactic unu

Upload: alianta-ccaii-infonet

Post on 27-May-2015

3.170 views

Category:

Education


2 download

DESCRIPTION

Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,forţa’’. Proiect didactic la Fizică, Clasa VII-A. Vacari Nina, Profesor de Fizică, Grad didactic unu. Gimnaziul Hădărăuţi, raionul Ocniţa, Republica Moldova. Lucrare finala elaborată în cadrul cursului e-learning „Didactica Fizicii” pe platforma de colaborare internaționala www.civicportal.org (29.X-25.XII.2012). Moderator - Viorel Bocancea, conferentiar univeristar, Universitatea de Stat din Tiraspol (cu sediul la Chisinau).

TRANSCRIPT

Page 1: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

PROIECT DIDACTIC LA FIZICĂ CLASA VII-a

SUBIECTUL:

,,SISTEMATIZAREA CUNOŞTINŢELOR LA MODULUL

,,FORŢA’’ VACARI NINA

PROFESOR DE FIZICĂ

Gim. Hădărăuţi, Ocniţa

Grd didactic unu

Page 2: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de formare la elevi a atitudinilor şi comportamentului(lecţie netradiţională). SUBCOMPETENŢE :Aplicarea forţelor la soluţionarea diverselor situaţii cotidiene.Forma petrecerii lecţiei: Şedinţa colegiului de redacţie al gazetei de perete ,,FIZICA şi

tehnologiile moderne”.Autoconducere.OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- Să propună un articol ce conţine caracteristica ştiinţifică a unui tip de forţe studiate .O2- Să aplice tipurile de forţe studiate în diverse situaţii cotidiene.O3- Să selecteze cele mai interesante şi utile articole pentru editarea gazetei de perete.O4- Să rezolve individual situaţiile de problemă,propuse la gazetă, pentru a se convinge de

accesibilitatea cititorilor.METODE ŞI PROCEDEE: discuţie dirijată, eseu structurat, clustering, experiment,

diagrama Wenn, PRES, tehnica ,,Pro şi Contra’’, joc de rol. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:MIJLOACE DIDACTICE: Laptop multimedia,proiector, suportul gazetei de perete,

dinamometre,stative, corpuri diferite, articole pregătite, postere. FORME DE ACTIVITATE: autogestiune, în grup, în perechi, individual.EVALUARE: orală.BIBLIOGRAFIE: 1.I.Botgros, V.Bocancea, N.Constantinov ,,Fizica,, Manual cl.VII-a2. I.Botgros, V.Bocancea, N.Constantinov ,,Fizica,, Ghidul profesorului3.Curriculumul la fizică pentru învăţămîntul gimnazial cl.VII-a4.V,Bocancea,V.Ciuvaga,,Vreau să ştiu ce am reuşit să învăţ la fizică” Teste, clasa VII-a5. Webgrafie. www. Didactic.md.

Page 3: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

GAZETA DE PERETE

FIZICA ŞI TEHNOLOGIILE MODERNE

ORGANUL DE ŞTIINŢĂ AL DISCIPLINEI ,,FIZICA’’ Colegiul de redacţie: Consultanţi coordonatori:

1.Redactor–şef Carmen Vacari 1. Baturin Ana

2. Redactor–adjunct Liciu M. 2. Voleac Verginia

3. Secretar de redacţie I. Ştirbu 3. Serebrian Corina

4.Tehnoredactare N. Dragomir

Page 4: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Desfăşurarea lecţiei:Cuvînt întroductiv al profesorului:

Stabileşte o atmosferă de lucru.Anunţă subiectul lecţiei. Motivarea subiectului.Fopma de petrecere.Rolurile. Astăzi va avea loc inaugurarea şi editarea primului număr al gazetei de perete la fizică al clasei a VII-a, cu conţinutul cunoştinţelor şi propunerile voastre la modulul ,,Forţa’’. Redactor –şef al gazetei a fost numită Carmen V.Aici înmînez ,,bageta fermecată’’ a profesorului şefului colegiului de redacţie ce va monitoriza lucrările şedinţei de astăzi. Vă doresc succec !

Redactorul-şefBuna ziua, dragi colegi!După cum ştiţi astăzi vom inaugura şi vom edita primul număr al gazetei de perete cu

publicaţii independente a cl. VII-a. În primul rînd să denumim gazeta noastră. Vă rog să daţi propuneri.Tehnoredactorul : Eu propun să numim gazeta ,,Fizica’’ doar publicaţiile vor fi de la lecţiile de

fizică. Secretarul : E prea îngustă denumirea. Doar viaţa e mereu în schimbare. Mai mult decît atîtfizica stă la baza tehnologiilor moderne. Şi poate numim gazeta ,,Fizica şi tehnologiile

moderne’’.Redactorul –şef Cine-i pentru a numi gazeta de perete ,,Fizica şi tehnologiile moderne’’ ,vă

rog votaţi. Unanim. Mulţumim.Cum se proiectează o gazetă de perete? În urma consultaţiilor cu profesoara, cu specialiştii în

domeniul ziaristicii , am convocat şedinţa Consiliului de Administraţie al redacţiei noastre, unde am discutat despre parametrii de întocmire a conţinutului gazetei şi formele ei. Poftim redactor-locţiitor aduceţi la cunoştinţă deciziile Consiliului de Administraţie .

Page 5: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Redactorul-adjunctConsiliul de Administraţie a pregătit suportul gazetei şi a hotărît ca gazeta să ofere

cititorilor irmătorul conţinut:Rubrica ,,Articolul de fond” ce va reflecta succesele clasei la disciplina fizica, lecţiile

cele mai captivante, informaţiile,cunoştinţele, evenimentele interesante, descoperirile surprinzătoare, un experiment original într-un cuvînt ,,perla fiecărei lecţii”.

Rubrica,,Nu uitaţi, luaţi aminte!” conţine toate cunoştinţele căpătate la modulul dat.Rubrica ,,Observă, chibzueşte, aplică!”- aplicarea cunoştinţelor în practică, în viaţă,

în activitatea noastră.Redactorul-şefDragi colegi, pentru ca gazeta noastră să atragă cît mai mulţi cititori , cea mai

interesană rubrică va fi,,Observă, chibzueşte, aplică!” şi va conţine concursuri, curiozităţi, teste, sfaturi, programări etc.Aceste hotărîri au fost aduse la cunoştinţa coordonatorilor-consultanţi , ce la rîndul lor au informat tinerii corespondenţi.

La finele lecţiei , la pauza mare elevii şcolii noastre vor da citire astăzi primului număr al gazetei noastre.

Ordinea de zi a şedinţei de astăzi coincide cu obiectivele lecţiei. Membrii colegiului de redacţie dau citire obiectivelor, apoi propun articole pentru

rubrica ,,Articolul de fond,”Tinerii corespondenţi:1. Dacă-mi permiteţi eu propun articolul de fond consacrat părintelui fizicii moderne

Isaac Newton;

Page 6: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Un corp în repaus rămâne în repaus ,

un corp în mişcare liniară rămâne în

mişcare liniară cu o viteză constantă,

până când şi doar dacă o forţă externă

este aplicată asupra sa.

Isaac Newton

Isaac Newton, fizician si matematician englez este considerat unul dintre cei mai mari oameni de ştiinţă întrat în istorie prin contribuţiile sale in diferite ştiinţe. Descoperirile şi teoriile lui au pus bazele ştiinţei din timpul lui pîna in zilele noastre.

A calculat forţa necesară de a menţine Luna pe orbită, si a comparat-o cu forţa cu care un obiect este atras de către Pămînt. De asemenea a calculat şi relaţia dintre lungimea unui pendul şi timpul care îi este necesar de a face o mişcare.

Isaac Newton (1643 – 1727 )

Page 7: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

O LECŢIE DE NEUITAT LA FIZICĂCU SUBIECTUL: ,,INERŢIA. INERTITATEA.

MASA CORPULUI”. Un proces judiciar adevărat, ştiinţific şi

util s-a desfăşurat în clasa VII-a,la 29.10.2012 în cabinetul de fizică.

Inculpata cu numele ,,Inerţia” a fost învinuită de rezultatul tragic al accidentului rutier ce s-a produs la 20 octombrie în satul Hădărăuţi. În urma accidentului un căţeluş necunoscut a încetat din viaţă. O maşină ce se deplasa cu viteză mare, văzînd căţeluşul a încercat să frîneze brusc, dar din cauza fenomenului inerţiei, nu s-a oprit în loc ci a continuat deplasarea, lovind tragic căţeluşul. Mărturiile învinuitorilor erau mult mai dureroase decît mărturiile apărătorilor. Sentinţa urma să fie aspră. În apărarea ,,Inerţiei “ au venit:Principiul Inerţiei formulat de Issac Newton, proprietatea de inertitate a tuturor corpurilor, avocatul pe nume ,,Ştiinţa”.

,,Inerţia” a fost eliberată.

ATENŢIE LA TRAVERSARE!

Vehiculele nu pot fi oprite brusc fără riscul de producere a accidentului.

Voleac Verginia

tînăr corespondent

Page 8: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Principala regulă de circulaţie

P- Aceasta trebuie s-o ştie fiecare!R- La frînare automobilul mai continuie să se mişte pe o anumită distanţă, numită distanţă de frînare.E- Distanţa de frînare depinde de viteza maşinii, de masa

maşinii, adică de inertitate; depinde de forţa de frecare, adică de starea drumului şi a timpului de afară(drum de ţară, şosea asfaltată, uscat, polei, gheţuş)

S- Respectaţi principala regulă a circulaţiei:

Nu traversaţi strada prin faţa automobilului ce se apropie!

Page 9: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

LOCUL ÎNTÎI LA OLIMPIADA ŞCOLARĂ LA FIZICĂ

La 11 decembrie 2012 cei mai buni şi mai stăruitori elevi s-au întrunit la olimpiada şcolară la fizică. Această zi a fost o zi de sărbătoare pentru micii fizicieni ai şcolii noastre. La olimpiadă au participat 20 de elevi ai colasei a VII-a–IX-a. Proba teoretică n-a fost dintre cele mai uşoare. După spusele profesoarei, în cuvîntul de felicitare, la olimpiadă erau prezenţi cei mai stăruitori şi mai responsabili elevi ai şcolii. Olimpicii sînt mulţumiţi de cunoştinţele ce le posedă la disciplina fizica.

Cele mai frumoase rezultate în clasa VII-a le-a înregistrat Carmen Vacari , care s-a plasat pe locul întîi. Această elevă nu se prezintă la ore nicicînd cu lecţiile nepregătite. Iată şi rezultatul îmbucurător, va pleca la olimpiada raională.

Pe locul doi s-a plasat: Serebrian Corina Locul trei l-a ocupat: Voleac Verginia Colegiul de redacţie felicită călduros olimpicii

clasei noastre şi dorim succese la următorul tur olimpic.

Baturin Ana Corespondent, coordonator-consultant

Page 10: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Redactorul-şef : Rubrica,,Nu uitaţi, luaţi aminte!

Tipuri de forţe (Lucrul pe postere) CARACTERISTICA UNEI MĂRIMI FIZICE:

Forţa de frecare

Forţa deelasticitate

Forţa de greutate

1.Definiţia2.Simbolul.3.Formula .4.Unitatea de măsură în Sistemul Internaţional.5.Mărime fizică scalară sau vectorială.6.Direcţia, sensul, punctul de aplicaţie.

Page 11: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Tehnica ,,Pro şi Contra,,Forţa de frecare

Folositiare

1.Oferă posibilitatea mişcării oamenilor, maşinilor;

2.Permite mîşcarea părţilor rotitoare la maşini, adică rotaţia prin curele de transmitere;

3.Frînarea şi oprirea se datorează forţei de frecare dintre soboţi şi discul roţii, între roţi şi şosea;

4.Menţinerea corpurilor pe suprafeţe înclinate;

5.Menţinerea la mal a corăbiilor, vaselor maritime, bărcilor care acostează prin înfăşurarea funiei de maraj de mai multe ori în jurul bornei cilindrice fixate de ţărm;

6.Ţinerea cu degetele mîinii a diferitor obiecte(creion, unelte),cît de greu ţii în mîină un săpun umed sau un peşte.

Dăunătoare

1.Piesele ce vin în contact în timpul mişcării de rotaţie se încălzesc dilatîndu-se, în felul acesta piesele se deformează, se gripează sau chiar se topesc.

2.Din cauza forţei de frecare , de rezistenţă a aerului, apei, maşinile, submarinele,avioanele sunt alungite.

3.Forţa de frecare de repaus împedică

deplasarea unui dular, frigider, masă.

Page 12: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Frecarea este utilă.

P- Rolul frecării în tehnică. R- Două piese în tehnică pot fi puse în

mişcare una faţă de alta dacă interacţionează prin forţe de frecare.

E- De exemplu: în lipsa forţei de frecare nu s-ar putea porni motorul automobilului, roţile ar patina,volanul nu ar ghida roţile, automobilul în mişcare nu s-ar putea opri.

S-Forţa de frecare este utilă în viaţă

Page 13: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

Redactorul-şef Urmează rubrica ,,Observă, chibzueşte, aplică!” , vă rog prezentaţi articole.

Tinerii corespondenţi prezintă:1.Concurs fizic.Una din probele concursului este: Propuneţi o metodă de

construcţie a unui dinamometru, avînd la dispoziţie un resort, o scînduriţă, riglă gradată şi o ceocolată,,Corona”(102g). Un elev demonstrează şi explică cum se poate construi dinamometrul.

2.Forţa de frecare. Elevii aduc argumente despre forţa de frecare folositiare şi dăunătoare Tehnica,,Pro şi Contra”.

3. Tehnica ,,PRES,, Aceasta trebuie s-o ştie fiecare,,-Respectarea regulilor de circulaţie în cazul micşorării forţei de frecare”.

4.Elevii propun diferite metode de mărire a forţei de frecare în diferite cazuri concrete, pentru evitarea accidentelor în viaţă.

5.Aplicarea forţei elastice şi a forţei de frecare de rostogolire în viaţă.Aici sînt programate : locul de lucru a elevului în cabinetul de fizică, scaune cu

rotile şi moi, calculatoare pe mese mobile, sertare la mese pentru rechizite şcolare, uşi ale auditoriilor ce se închid automat, datorită forţelor elastice moderne în construcţie, cameră de odihnă pentru elevi cu fotolii elastice, sală de lectură cu comodităţi.

Colegiul de redacţie selectează cele mai interesante şi mai utile articole.Articolele se anexează pe stand sub aplauzele elevilor (Surpriza lecţiei)Redactorul-şef şi adjunctul oferă onorarurile pentru articole în unităţi

convenţionale în limita zece.

Page 14: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’
Page 15: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

CU ANUL NOU - 2013!Dragi elevi, multstimaţi profesori!

De Sfintele SarbătoriFizicienii urători Vă doresc : Mult belsug în casă, Painea mai gustoasă, Datorii puţine In anul care vine. Pace-n inimi, rod bogat , Bucurie, gînd curat, Din a voastră casă Binele sa nu mai iasă!

Spune Anului ce vine, Să-ţi aducă numai bine... ŞI mai spune-i să îţi dea, Tot ce vrea inima ta... Fericire, sănătate...

LA MULŢI ANI CU SĂNĂTATE !

Colegiul de redacţie

Page 16: Sistematizarea cunoştinţelor la modulul ,,Forţa’’

• Cuvînt de încheere a profesoarei:Dragi elevi primiţi felicitările cele mai frumoase.Apreciez iniţiativa clasei de autoconducere la lecţia de sistematizare a cunoştinţelor, de a realiza obiectivele în lipsa profesorului, de a programa cabinete moderne şi comfortabile. Astăzi aţi dat dovadă de cunoştinţe trainice la acest modul,de creativitate, iniţiativă, gandire logică, deprinderi de lucru in echipă, dorinţa de autocunoaştere, capacitatea de a construi, abilităţi de autoformare continuă. Vă doresc să vă implicaţi în viaţă în acel rol frumos şi util pe care l-aţi jucat astăzi atît de bine. Gazetei nou-născute oformată cu atîta gust, care e un pionerat al claselor din şcoala noastră ,îi doresc viaţă lugă cu informaţii proaspete şi utile, cititori mulţi şi efecte mari . Ţin să vă mulţumesc la toţi şi în special moderatoarei lecţiei de astăzi la care am văzut dorinţa de a îmbrăţişa profesia de pedagog. Vă urez mult succes!