sistem osos si muscular

8
PROIECT DIDACTIC Obiectul: Biologie Clasa: a VI-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Unitatea de învăţare: Structura şi funcţiile unui mamifer Tema: Functia de relatie - Sistemul osos şi sistemul muscular Profesor: Ana – Maria Bucura Tipul lecţiei : Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre sistemul osos şi sistemul muscular. Competente generale : - Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ; - Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate explorǎrii lumii animale (2.1) ; - Exersarea utilizǎrii unor surse de informare (4.1) - Utilizarea adecvatǎ a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare ( 4.2). Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: - Sǎ prezinte elementele de alcǎtuire ale scheletului capului, trunchiului, membrelor ; - Sǎ precizeze alcǎtuirea sistemului muscular ; - Sǎ cunoascǎ modul de funcţionare al sistemului locomotor. Demersul didactic: a) Resurse procedurale: conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea b) Resurse materiale: Manualul, atlas de zoologie, model din carton reprezentand membrul posterior al iepurelui, cretǎ, tablǎ. Forma de activitate: frontalã, individualǎ. Evaluare: formativă prin chestionare orală. Locul desfăşurării: sala de clasă.

Upload: anamariafrincu

Post on 21-Jan-2016

386 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Sistem Osos Si Muscular la iepure - proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Sistem Osos Si Muscular

PROIECT DIDACTICObiectul: BiologieClasa: a VI-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiUnitatea de învăţare: Structura şi funcţiile unui mamiferTema: Functia de relatie - Sistemul osos şi sistemul muscularProfesor: Ana – Maria BucuraTipul lecţiei : Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţeScopul lecţiei: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre sistemul osos şi sistemul muscular.Competente generale :

- Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ;- Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate explorǎrii lumii animale (2.1) ;- Exersarea utilizǎrii unor surse de informare (4.1)- Utilizarea adecvatǎ a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare ( 4.2).

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:- Sǎ prezinte elementele de alcǎtuire ale scheletului capului, trunchiului, membrelor ;- Sǎ precizeze alcǎtuirea sistemului muscular ;- Sǎ cunoascǎ modul de funcţionare al sistemului locomotor.

Demersul didactic: a) Resurse procedurale: conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizareab) Resurse materiale: Manualul, atlas de zoologie, model din carton reprezentand membrul posterior al iepurelui, cretǎ, tablǎ.Forma de activitate: frontalã, individualǎ.Evaluare: formativă prin chestionare orală.Locul desfăşurării: sala de clasă.Bibliografie: - Aglaia Ionel, Zoe Partin, Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Humanitas; - Maria Brânduşoiu, Constanţa Androne, Biologie, manual clasa a VI-a, EDP; - Viorel Lazǎr, Mariana Nicolae – Lecţia forma de bazǎ a organizării procesului de predare-învãţare-evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves; - Andreea Cristina Staicu, Atlas şcolar de biologie, EDP; - Viorel Lazǎr, Daniela Cǎprǎrin – Metode didactice utilizate în predarea biologiei, editura Arves.

Page 2: Sistem Osos Si Muscular

DESFĂŞURAREA LECŢIEINR.CRT.

ETAPELE LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODEACTIVITATEAPROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment organizatoric

- face prezenţa - se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei

conversaţia

2. Reactualizarea cunoştinţelor

- adresează întrebări referitoare la lecţia ,,Organizarea generală a unui mamifer-iepurele de câmp’’:- Unde trăieşte iepurele de câmp?- Ce aspect exterior are iepurele de câmp?- Din ce este alcătuit corpul?- Care sunt organele din cavitatea toracică? Dar cele din cavitatea abdominală?- Argumentaţi că iepurele de câmp este mamifer!

- răspund la întrebările adresate; conversaţia

3. Trecerea la lecţia nouă

- anunţă obiectivele lecţiei noi;- notează titlul lecţiei la tablă

- sunt atenţi la obiectivele lecţiei;- notează titlul lecţiei în caiete;

explicaţia

4. Comunicarea noilor conţinuturi

O1

O2

- iniţiază discuţii referitoare la organele cu ajutorul carora se realizeaza mişcarea;- defineşte locomoţiaLocomotia este mişcarea efectuată cu scopul deplasarii animalului dintr-un loc în altul.- distribuie elevilor fişe cu textul referitor la sistemul osos

- centralizează informaţiile la tablă, într-un tabel

- precizeaza că miscarea se realizează cu ajutorul muşchilor şi oaselor;- sunt atenţi şi notează în caiete;

- vor citi textul individual şi vor marca informaţiile din text folosind semnele:-V-cunoştinţe confirmate de text;-+-cunoştinţe noi, neîntâlnite până acuminformaţiile obţinute individual vor

conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea, SINELG

Page 3: Sistem Osos Si Muscular

O2O3

O4

O5

Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism.Scheletul corpului cuprinde:1.Scheletul capului: -cutia craniană -oasele feţei2.Scheletul trunchiului: - coloana vertebrală alcătuită din vertebre; - coaste; - sternul (osul pieptului)3. Scheletul membrelor: - scheletul membrelor anterioare; - scheletul membrelor posterioareRolul oaselor:- dau forma corpului- protejează organele interne- mişcarea corpului- Defineşte sistemul muscular:Sistemul muscular este alcătuit din totalitatea muşchilor din organism.Muşchii se prind de oase prin tendoane. - Precizeaza rolul muşchilor în mişcareMişcarea se face prin contracţia muşchilor fixaţi pe oase.

fi discutate în perechi, apoi în grupe de câte patru elevi;- observă părţile componente ale scheletului la iepure;

- participă la discuţii referitoare la rolul oaselor şi al muşchilor în mişcare

5. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului

O2O5

- adresează elevilor întrebări referitoare la sistemul osos şi sistemul muscular;- solicită elevilor să indice părţile componente ale scheletului la iepure;

- răspund la întrebări;- indică părţile componente ale scheletului la iepure

conversaţia;demonstraţia

Page 4: Sistem Osos Si Muscular

Schema lecţiei

LOCOMOŢIA

Locomoţia este mişcarea efectuată cu scopul deplasarii animalului dintr-un loc în altul.Sistemul osos:

V (informaţii cunoscute) + (informatii noi)Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism.Scheletul corpului cuprinde:

1. Scheletul capului2. Scheletul trunchiului3. Scheletul membrelor

Rolul oaselor:

- mişcarea corpului

1.Scheletul capului: -cutia craniană -oasele feţei

2.Scheletul trunchiului: - coloana vertebrală alcătuită din vertebre; - coaste; - sternul (osul pieptului)

3. Scheletul membrelor: - scheletul membrelor anterioare; - scheletul membrelor posterioareRolul oaselor:- dau forma corpului- protejează organele interne

Sistemul muscular este alcătuit din totalitatea muşchilor din organism.Muşchii se prind de oase prin tendoaneMişcarea se face prin contracţia muşchilor fixaţi pe oase.

Page 5: Sistem Osos Si Muscular

FIŞĂ DE ACTIVITATE

LOCOMOŢIA

Citiţi cu atenţie textul următor. Notaţi cu semnul V informatiile cunoscute până în prezent, iar cu semnul +, informatiile noi!

Sistemul osos

Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism. Scheletul corpului cuprinde

1.Scheletul capului2.Scheletul trunchiului3.Scheletul membrelor

1.Scheletul capului: -cutia craniană -oasele feţei 2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului) 3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioare

Rolul oaselor-dau forma corpului-protejează organele interne-mişcarea corpului