sirguinta lui iancu (1)

4
Proiect didactic: Data: 16.10.2015 Învăţător: Predoiu Manuela Disciplina: Limba şi literatura română. Subiectul lecţiei: Sîrguinţa lui Iancu” de Virgil Stoenescu. Tipul lecţiei: mixtă. Timp: 45 minute. Scop: Evocarea sentimentelor de ficţiune spirituală la activitatea de lectură şi analiză a unui text literar; Obiective operaţionale: 1. Să lectureze cursiv, expresiv şi corect textul dat; 2. Să distingă modurile de expunere din text; 3. Să selecteze din text triade (substantive, adjective, verbe); 4. Să alcătuiască conform algoritmului învăţat atelierul textului; 5. Să stabilească deosebiri relaţionale între textul dat şi unul învăţat anterior; 6. Să comunice în baza subiectului propus; 7. Să manifeste un comportament adecvat; 8. Să –şi exprime liber opiniile în cadrul sarcinilor lecţiilor. Strategii: I. Metode şi procedee: Comunicarea(ghidată, euristică, catehetică), observarea, metoda lecturii explicative, exemplul, exerciţiul, energizante, descrierea, descoperirea, problematizarea. II. Strategii: Cutia fermecată. Cifre decupate, fişe, planşe. Manualul clasa a IV-a. Rechizitele şcolare. Jucării, panglici. III. Forme de evaluare: - Frontal. - Individual. - În perechi. IV. Bibliografie: Curriculumul modernizat la clasele primare. Manual, clasa a IV-a. Ghidul dirigintelui. 2005. www. Didactic. Ro/filologex89//

Upload: gelatta

Post on 11-Jul-2016

494 views

Category:

Documents


13 download

DESCRIPTION

proiect lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Sirguinta Lui Iancu (1)

Proiect didactic:Data: 16.10.2015Învăţător: Predoiu ManuelaDisciplina: Limba şi literatura română.Subiectul lecţiei: Sîrguinţa lui Iancu” de Virgil Stoenescu.Tipul lecţiei: mixtă.Timp: 45 minute.

Scop: Evocarea sentimentelor de ficţiune spirituală la activitatea de lectură şi analiză a unui text literar;

Obiective operaţionale:1. Să lectureze cursiv, expresiv şi corect textul dat;2. Să distingă modurile de expunere din text;3. Să selecteze din text triade (substantive, adjective, verbe);4. Să alcătuiască conform algoritmului învăţat atelierul textului;5. Să stabilească deosebiri relaţionale între textul dat şi unul învăţat anterior;6. Să comunice în baza subiectului propus;7. Să manifeste un comportament adecvat;8. Să –şi exprime liber opiniile în cadrul sarcinilor lecţiilor.

Strategii:I. Metode şi procedee:

Comunicarea(ghidată, euristică, catehetică), observarea, metoda lecturii explicative, exemplul, exerciţiul, energizante, descrierea, descoperirea, problematizarea.

II. Strategii:Cutia fermecată. Cifre decupate, fişe, planşe. Manualul clasa a IV-a. Rechizitele şcolare. Jucării, panglici.

III. Forme de evaluare:- Frontal.- Individual.- În perechi.

IV. Bibliografie: Curriculumul modernizat la clasele primare. Manual, clasa a IV-a. Ghidul dirigintelui. 2005. www. Didactic. Ro/filologex89//

Repertoriul învăţătorului

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor/ resurse.

Evocare. Jocul „Jocul numerelor”- Harta cu surprie.

Elevii primesc o hartă unde este scrisă o ghicitoare, ghicitoarea le va da un semn de orientare unde se află subiectul lecţiei.„E albă ca o mireasă,Iarna e tare frumoasă,Vara tare nu o iubimIar iarna de ea noi ne lipim”

Pregătirea elevilor de către lecţie.

Salutul cu învăţătorul.

- Soba.

Page 2: Sirguinta Lui Iancu (1)

(Soba)După ce găsesc fişa ascunsă pe sobă, observă un careu de cuvinte încurcat.

S Î R G UL A Ţ N IU I I A NQ W B U C

- Prezentarea obiectivelor lecţiei.

- Subiectul: Sîrguinţa lui Iancu.

- Obiectivele:Vom citi;Vom scrie;Vom descrie;Vom selecta din text;Vom comunica în baza unui text;Vom fi atenţi la lecţie;

Realizarea sensului.

Verificarea temei pentru acasă: Verbul. Comunicare în acţiune.

Astăzi la lecţie noi vom opera cu următoarele noţiuni:1. Şcoală.2. Elev.3. Învăţător.4. Sîrguinţă.5. Limbă şi literatură română.

Lectura model- eu.Lectura textului.Întrebări în baza textului (pe avionul care soseşte)

a. Despre ce se comunică în text?b. Cum este descris băieţelul?c. La ce disciplină se aflau elevii?d. Ce face Iancu în text?e. Cum apreciem relaţiile lui Iancu cu învăţătorul?f. Ce face învăţătorul lui Iancu la catedră?g. Ce notă primeşte Iancu?h. A meritat nota? De ce?

Alcătuim atelierul lecţtului(primiţi cîte o fişă-model) ne aducem aminte de algoritm:

Selectăm triade:Substantive Adjective VerbeCine? Ce? Care? ce fel de? Ce face? Ce a

făcut+ ce va face?

Ce numim verb?La ce înrebări răspunde?Cîte timpuri are un verb?Cîte persoane are verbul? Exemple.

Alcătuim oral enunţuri cu aceste cuvinte.

Macheta”Avion”.Elevii răspund la întrebările de pe fişă.

1. Titlul.2. Autor.3. Tema.4. Idei.5. Mesaj6. Cuvinte- noi.7. Cuvinte- emoţii.8. Personaje.9. Concluzia

noastră.

Page 3: Sirguinta Lui Iancu (1)

Lucrăm oral cu sinonime şi antonime- fulger din text.

Explozie stelară.

Exerciţiul 1, pagina 43.

Elevii găsesc sensul cuvîntului(identic, opus)

Reflecţie. Vom generaliza conţinutul textului cu redactarea unei scrisori către Iancu. Ne adecem aminte de modelul învăţat;(le prezint modelul)

Elevii scriu o scrisoare către Iancu.

Extindere. De povestit textul pagina 43.Ex. 1 c. Pagina 43.

Elevii notează tema.

Menţiuni* Astăzi la lecţie au fost activi.............O să notez pe...............................

Notarea elevilor.

Salutul final*

Sunteţi liberi!