serbare 8 martie

4
PROIECT DIDACTIC DATA: 8.03.2011 UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita nr.27, “Printul fericit”, Galati EDUCATOARE: Sirghi Gabriela Raluca TEMA: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM? SUBTEMA: “Ziua mamei” TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare FORMA DE REALIZARE: serbare SUBIECTUL ACTIVITATII: “ E ziua ta mamico” OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 – Sa recite versurile invatate logic si cursiv; O2 – Sa cante cu dezinvoltura un cantec in grup; O3 – Sa execute miscarile dansului in ritmul muzicii; O4 – Sa ofere darurile mamelor utilizand un limbaj adecvat. STRATEGII DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, dans. FORMA DE REALIZARE: activitate frontala, activitate individuala, activitate de grup MIJLOACE DE INVATAMANT: cd-player, cd, decor , darurile pentru mamici

Upload: jackyfrost

Post on 01-Jul-2015

1.554 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Serbare 8 MARTIE

PROIECT DIDACTIC

DATA: 8.03.2011

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita nr.27, “Printul fericit”, Galati

EDUCATOARE: Sirghi Gabriela Raluca

TEMA: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?

SUBTEMA: “Ziua mamei”

TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

FORMA DE REALIZARE: serbare

SUBIECTUL ACTIVITATII: “ E ziua ta mamico”

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – Sa recite versurile invatate logic si cursiv;

O2 – Sa cante cu dezinvoltura un cantec in grup;

O3 – Sa execute miscarile dansului in ritmul muzicii;

O4 – Sa ofere darurile mamelor utilizand un limbaj adecvat.

STRATEGII DIDACTICE :

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, dans.

FORMA DE REALIZARE: activitate frontala, activitate individuala, activitate de grup

MIJLOACE DE INVATAMANT: cd-player, cd, decor , darurile pentru mamici

BIBLIOGRAFIE:

“Curriculum pentru invatamantul prescolar”, Editura didactica Publishing House,

Bucuresti 2009;

F. Pletea, m. Spanu, “Ghid pentru proiecte tematice” , Editura didactica Publishing

House, 2008

DURATA: 30 minute

Page 2: Serbare 8 MARTIE

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTULDIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE (INSTRUMENTE SI INDICATORI)

1 . MOMENTULORGANIZATORIC

2 minute

* Asigur conditiile optime necesare desfasurarii activitatii.* Pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii.

* conversatia

2 . CAPTAREA ATENTIEI

3 minute

* Realizez captarea atentiei printr-o scurta discutie despre ziua de 8 Martie, dar mai ales despre sentimentele copiilor pentru mamicile lor. In timpul intalnirilor de dimineata am intrebat copiii : “ De ce va iubiti mamicile?”. Acestia au dat diverse raspunsuri pe care le-am facut cunoscute si mamicilor.

* conversatia* explicatia* observatia

3 . ANUNTAREA TEMEI SI

A OBIECTIVELOR

2 minute

* Anunt tema activitatii si le precizez mamicilor ca tot ce am realizat pentru aceasta scurta intalnire am realizat-o in secret si vor descoperi pe parcurs tot ceea ce au lucrat copiii.

* conversatia * explicatia

4 . EVALUAREA PROPRIU-ZISA

20 minute

* Activitatea debuteaza cu un cuvant de “Bun venit” si cateva ganduri adresate mamicilor cu privire la ziua de 8 Martie.

*Programul incepe cu un dans pe melodia”A super women“, a Andreei Balan, dupa care cativa copiii recita poeziile invatate pentru mamici*Programul continua cu cantecul “Martisoare, martisoare” si recitarea poeziilor pentru mame.

*Momentul urmator este reprezentat de recitarea, in grup, a poeziei “Mama e eroul meu”, urmat de cantecelul “E ziua ta, mamico”

* Continuam cu recitarea altor poezii, de data aceasta pentru

*conversatia*exercitiul

* cd – player * cd *dans*exercitiul

* exercitiul* cd – player * cd

* exercitiul

* aplauze * aprecieri verbale

* aprecieri verbale* aplauze

* aprecieri verbale* aplauze

Page 3: Serbare 8 MARTIE

bunici si cu un alt cantecel, intitulat “ Mama nu-i doar una anume “

* Impreuna cu mamicile, dansam pe dansul “Fiecare are o invatatoare”.

* In incheierea activitatii le cantam mamicilor “La multi ani” si copiii le ofera darurile lucrate la gradinita in secret. Acestia le ofera darurile utilizand cateva ganduri pentru mamicile lor.

* aprecieri verbale* aplauze* aprecieri verbale

* aplauze* aprecieri verbale

* exercitiul* dansul * cd-player * cd

*exercitiul* conversatia* darurile pentru mamici

6 . INCHEIEREAACTIVITATII

3 minute

* Se fac aprecieri verbale pentru copii cu privire la activitatea desfasurata* Mamicile isi apreciaza copiii pentru activitatea desfasurata

* convesatia* observatia

* evaluare orala a activitatii