schema corporala-logopedie

7
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Speciala, Braila DATA : 22.10. 2008 CLASA: a-VIII-a B PROFESOR:Gherghe Mihaela TULBURAREA DE LIMBAJ: Disgrafie OBIECTUL: Terapia Tulburarilor de Limbaj SUBIECTUL: Insusirea Schemei Corporale si Fixarea Lateralitatii SUBIECTUL LECTIEI: Organele de Simt TIPULLECTIEI:Mixta SCOPURI: -Sa identifice, sa localizeze si sa numeasca corect segmentele propriului corp si ale partenerului ; -Sa cunoasca si sa denumeasca corect organele de simt si functiile lor ; -Sa efectueze activitatile practice-aplicative de recunoastere a analizatorilor ;

Upload: coada-narcisa

Post on 30-Jun-2015

696 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: schema corporala-logopedie

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Speciala, BrailaDATA : 22.10. 2008CLASA: a-VIII-a BPROFESOR:Gherghe Mihaela

TULBURAREA DE LIMBAJ: DisgrafieOBIECTUL: Terapia Tulburarilor de LimbajSUBIECTUL: Insusirea Schemei Corporale si Fixarea LateralitatiiSUBIECTUL LECTIEI: Organele de SimtTIPULLECTIEI:Mixta

SCOPURI: -Sa identifice, sa localizeze si sa numeasca corect segmentele propriului corp si ale partenerului ;-Sa cunoasca si sa denumeasca corect organele de simt si functiile lor ;-Sa efectueze activitatile practice-aplicative de recunoastere a analizatorilor ;

OBIECTIVE GENERALE: -Formarea si dezvoltarea competentelor de ordin corporal si psihomotor care sa consolideze autonomia personala ; -Perceperea corecta a propriului corp ;

Page 2: schema corporala-logopedie

OBIECTIVE OPERATIONALE: Elevul va fi capabil sa:

O1-sa numeasca organele de simt ale omului;O2-sa localizeze cele 5 organe de simt;O3-sa recunoasca organul de simt care reactioneaza la un anumit stimul;O4-sa precizeze insusirile obiectelor cu ajutorul analizatorului vizual;O5-sa distinga mirosurile placute de cele respingatoare;O6-sa diferentieze cele patru gusturi principale;O7-sa precizeze instrumentele muzicale cu ajutorul analizatorului auditivO8-sa recunoasca obiectele date doar prin pipait;O9-sa cunoasca rolul analizatorilor in adaptarea omului la mediu;O10-sa numeasca activitati in care e implicat unul sau mai multe organe de simt;O11-sa autoevalueze rezultatele obtinute la activitate;O12-sa participle cu interes si placere la activitate.

RESURSE METODOLOGICE: conversatia, explicatia, conversatia euristica, demonstratia, problematizarea, dialogul, argumentarea

RESURSE MATERIALE: fisa de lucru, plansa, obiecte din diferite materiale, alimente, jucarii;

TIPURI DE EVALUARE: verificare orala;

FORME DE ORGANIZARE A INVATARII: individual;

Page 3: schema corporala-logopedie

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. crt.

ETAPELE ACTIVITATII ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITAEA ELEVULUI

1.Moment organizatoric

-se asigura climatul optim desfasurarii activitatii

-Elevul se aseaza la masuta logopedica

2.Captarea atentiei

-se discuta despre importanta cunoasterii organelor de simt ale omului si rolul lor in adaptarea la mediul inconjurator

-Elevul isi antreneaza atentia spre terapeut

3.Enunţarea obiectivelor operationale

-se relateaza elevului ca la sfarsitul lectiei va sti toate organele de simt si va numi cat mai multe activitati in care sunt implicate acestea

-elevul va argumenta importanta organelor de simt pentru om

4.Dirijarea invatarii

-se prezinta elevului o plansa cu localizarea analizatorilor si functiile acestora

-elevul va numi organele de simt

5.Feed-back

-se prezinta elevului o plansa pe care va localiza organele de simt

-elevul va localiza corect cele 5 organe de simt

Page 4: schema corporala-logopedie

6.Dirijjarea invatarii

-se prezinta elevului diferite obiecte-se cere sa identifice forma, culoarea, marimea, miscarea corpurilor

-elevul va denumi insusirile corpurilor

7.Feed-back

-se cere sa precizeze forma fiecarui obiect din imagine

-elevul va distinge forma obiectelor din fisa-vor denumi organul care i-a ajutat sa distinga formele

8.Dirijarea invatarii

-se prezinta diferite substante, alimente-se cere sa diferentieze mirosurile si sa clasifice mirosurile palcute si respingatoare

-elevul va diferentia mirosurile in functie de substante, alimente si va clasifica mirosurile dupa criteriul placut -respingator

9.Feed-back

-se cere elevului sa precizeze analizatorul implicat in distingerea mirosurilor

-elevul va denumi corect analizatorul mirosului

10. Dirijarea

invatarii

-se distribuie alimente cu cele patru gusturi principale-se cere elevului sa numeasca gusturile si sa identifice organul de simt implicat

-elevul va recunoaste gusturile diferite ale alimentelor si va numi organul de simt gustativ

11. Dirijarea

invatarii

-se cere elevului sa asculte melodiile jucariei, sa denumeasca analizatorul auzului

-elevul va identifica instrumentele pe baza sunetelor si va denumi analizatorul auditiv

12. Feed-back

-se prezinta elevilor un exercitiu de ritm auditiv-se cere elevilor sa imite ritmul dat

-elevul vor imita ritmul auditiv perceput

13. Dirijarea

invatarii

-se prezinta diferite obiecte-se cere sa precizeze textura suprafetelor, temperatura, dimensiunile obiectelor

-elevul va descrie forma, textura suprafetelor, temperatura, dimensiunile obiectelor

Page 5: schema corporala-logopedie

14. Feed-back -se prezinta elevului obiecte uzuale

-se cere sa le identifice fiind legat la ochi

-elevul va identifica obiectele uzuale, fiind legat la ochi si va denumi analizatorul tactil

10. Intensificarea

retentiei

-se cere elevului sa numeasca cat mai multe activitati in care sunt implicate organele de simt

-elevul va numi diferite activitati in care sunt implicate unul sau mai multe organe de simt

11. Evaluarea

activitatii

-se vor face aprecieri la modul de desfasurare al lectiei

-elevul isi autoevalueaza rezultatele obtinute