revolutia de la 1848 ii

Upload: dragos-diaconu

Post on 04-Apr-2018

307 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    1/9

    PLAN DE LECTIE

    UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National,,Constantin CantacuzinoDISCIPLINA DE INVMNT: ISTORIECLASA: a VIIa BUNITATEA DE INVATARE: EUROPA INTRE ABSOLUTISM SI LIBERALISMCON INUT :REVOLUTIA DE LA 1848-1849TIPUL LECTIEI: Lec ie MIXT(predare-invatare-evaluare)STUDENTA : PALAGHIA(DIACONU)CRISTINELADURATA: 50 MIN.DATA: 16.11.2012

    .

    COMPETENTE SPECIFICE

    3.3. Prezentarea unor asemanari si a unor deosebiri intre aspecte ale civilizatieisec.XIX-lea,pe baza informatiilor din sursele istorice,cunoscute sau la prima vedere3.4.Stabilirea relatiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din sec. al XIX-lea ,in surse

    istorice date4.1. Utilizarea surselor istorice pentru sustinerea unui punct de vedere.

    COMPETENTE DERIVATEC1 Identificarea cauzelor si consecintele pe termen scurt si lung ale revolutiei din 1848-1849C2 Recunoasterea tarilor participanteC3 Realizarea unei analize obiective a evolutiei revolutiilor si a principalelor programe

    revolutionare

    ACTIVITATI DE INVATARE

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    2/9

    BIBLIOGRAFIE-Manual clasa aVII a,ISTORIE,ed.CORINT,Florin Constantiniu,Norocica-

    Maria Cojescu si Alexandru Mamina-Manual clasa a VII-a,ISTORIE;ed.Humanitas,Sorin Oane si Maria Ochescu

    -Atlas istoric

    RESURSE: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ

    - umane: elevii clasei a VII- a

    METODE DE EVALUARE:- observarea sistematic a comportamentului elevilor- continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru- completarea fisei de evaluare

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    3/9

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    4/9

    ANEXA 1

    STATELEPARTICIPANTE

    CAUZELEREVOLUTIEI

    PARTICIPANTI

    PRINCIPALELEEVENIMENTE

    PRINCIPALELEDOCUMENTE

    REZULTATELE

    FRANTA

    IMPERIULHASBURGIC

    TRANSILVANIA

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    5/9

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    6/9

    SECVENTELEINSTRUIRII

    CREEAREA SITUATIILOR DE INVATARESTRATEGIIDIDACTICE

    FORME DEINSTRUMENTEDE EVALUARE

    ACTIVITATEAPROFESORULUI

    ACTIVITATEAELEVILOR

    I.ORGANIZAREACLASEI SI

    CAPTAREAATENTIEIELEVILOR

    -Consemnareaabsentelor

    -Pregatireamaterialelor necesaredesfasurarii lectiei-Realizarea unui climatsocio-afectiv necesarinvatarii-Organizeaza clasa in 5grupe

    -Elevul de serviciu comunicaelevii absenti

    -Pregatirea mapelor cu material

    -Se grupeaza in 5 grupe

    II.VERIFICAREA,REACTUALIZAREA;

    SISTEMATIZAREA

    -Propune citevaintrebari pentru a

    reactualizacunostintele:1)Pentru care libertatidemocratice au luptatoamenii in epoca mod-erna?2)Ce reuniune interna-tional a stabilit sis-temul relatiilor inter-national dupa EpocaNapoleoniana?

    Raspund la intrebari:

    1)Libertatidemocratice:independenta,dreptla vot,libertatea presei

    2)CONGRESUL DE LA VIENA

    -Conversatiaeuristica

    -Explicatia

    -Activitatefrontala

    Evaluarepredictiva

    III.ANUNTAREATEMEI SI ACOMPETENTELORDERIVATE

    -Realizeaza trecerea latema noua-Noteaza pe tabla titlullectiei-Comunicacompetentele derivateale lectiei

    -Noteaza titlul lectiei in caiete

    -Conversatia

    -Descoperirea

    IV.DOBANDIREANOILORCUNOSTINTE

    -Profesorul alcatuiesteun tablou schematic petabla cu Statele

    Elevii folosesc harta statelor dinmapa cu materiale si descoperatarile pentru care profesorul

    -Expunerea

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    7/9

    participante larevolutie,cauzelerevolutiei,participantiiprincipali,principaleleevenimente,principaleledocumente,rezultatelerevolutiei

    -Repartizeaza sarcinilein grupa:-GRUPA I va studiaRevolutia din Franta-GRUPA II va studiaRevolutia din ImperiulHasburgic

    -GRUPA III va studiaRevolutia dinTransilvania-GRUPA IV va studiaRevolutia din TaraRomaneasca-GRUPA V va studiaRevolutia din Moldova

    precizeaza cerintele

    Elevii vor studia pe grupecerintele profesorului si vordesemna un reprezentant ce vaprezenta cele studiate in fataclasei-Vor completa tabelul primit siformuleaza raspunsuri

    argumentate-Spre sfarsitul activitatii vorcunoaste intreg subiectul

    -Conversatiaeuristica

    -Descoperirea

    -Explicatia

    Evaluare formativa

    Evaluareaformativa

    V.REALIZAREAFEED_BACK-ULUI

    -Profesorul trece inrevista toate

    informatiile noi si cereelevilor sa completeze ofisa de evaluare pentrua consolida cunostintelenoi dobandite si averifica gradul deintelegere a temei

    -Raspund la intrebarileprofesorului si isi argumenteaza

    raspunsurile-Completeaza fisa de evaluareprimita de la profesor

    Conversatiaeuristica

    -Interogareamultiprocesuala

    Evaluare continua

    VI.TEMA PENTRUACASA

    - Se imparte ca tema:DIAGRAMA VERNN

    -Solicita informatii legate derezolvarea temei

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    8/9

    -Se fac aprecieri asupracalitatii prestatieielevilor si sunt notati

    -Au de pregatittema,,REVOLUTIA DE LA1848-1849

  • 7/30/2019 Revolutia de La 1848 II

    9/9

    Fia nr.2 Realizai o hart conceptual de tip,,pnza de pianjen- Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz:Egipt

    FARAONUL