recapitulare numere naturale

6
PROIECT DIDACTIC Pofesor Alexei Motelică Disciplina de învățămînt: Matematica Clasa: a VI-a Data 08.10.13 Durata lecției: 45 de minute Capitolul:Numere naturale Subiectul lecției: Ora de sinteză. Unități de competențe: 1.1.Identificarea caracteristicilor numerelor naturale și a formei de scriere a unui număr natural în contexte variate. 1.8. Transpunerea unei situații reale și/sau modelate în limbaj matematic, rezolvarea problemei obținute,utilizînd mulțimi, operații cu mulțimi,ecuații,organizarea datelor și interpretarea rezultatului. 1.9.Comunicarea în cadrul activităților de învățare în grup. 1.10. Interpretarea unor contexte uzuale și/sau matematice utilizînd limbajul mulțimilor, relațiilor și a operațiilor cu mulțimi. Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili: O 1 - să reprezinte multimi folosind :enumerarea elementelor, diagrame Venn- Euler, enuntarea unor proprietati caracteristice a elementelor; O 2 să reprezinte multimi intre care exista relatii de incluziune; O 2 – să efectueze operatii de reuniune, intersectie a doua mulțimi. O 4 - sa participe activ si cu interes la lectie ; O 5 - sa manifeste interes pentru studiul matematicii . Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de analiză, sinteză a cunoștințelor. Metode si procedee : metoda ciorchinelui, metoda TURUL GALERIEI, explicația, conversația, exercițiul .

Upload: alipika73

Post on 27-Oct-2015

78 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: Recapitulare Numere Naturale

PROIECT DIDACTICPofesor Alexei MotelicăDisciplina de învățămînt: MatematicaClasa: a VI-a Data 08.10.13Durata lecţiei: 45 de minuteCapitolul:Numere naturale Subiectul lecţiei: Ora de sinteză.Unități de competențe:1.1.Identificarea caracteristicilor numerelor naturale și a formei de scriere a unui număr natural în contexte variate.1.8. Transpunerea unei situații reale și/sau modelate în limbaj matematic, rezolvarea problemei obținute,utilizînd mulțimi, operații cu mulțimi,ecuații,organizarea datelor și interpretarea rezultatului.1.9.Comunicarea în cadrul activităților de învățare în grup.1.10. Interpretarea unor contexte uzuale și/sau matematice utilizînd limbajul mulțimilor, relațiilor și a operațiilor cu mulțimi.

Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili: O1 - să reprezinte multimi folosind :enumerarea elementelor, diagrame Venn- Euler, enuntarea unor proprietati caracteristice a elementelor;O2– să reprezinte multimi intre care exista relatii de incluziune;

O2– să efectueze operatii de reuniune, intersectie a doua mulțimi.O4 - sa participe activ si cu interes la lectie ;O5 - sa manifeste interes pentru studiul matematicii .

Tipul lecţiei: Lecție de formare a capacităților de analiză, sinteză a cunoștințelor.

Metode si procedee : metoda ciorchinelui, metoda TURUL GALERIEI, explicaţia, conversaţia, exerciţiul .

Resurse materiale : fise de lucru 

Forme de organizare :

lucru in grupuri mici, activitate individuală, activitate frontală.

Desfăşurarea lecţiei

Page 2: Recapitulare Numere Naturale

Momentele lectiei Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea

1.Moment organizatoric

Creez conditiile optime necesare desfasurarii eficiente a lectiei de matematica.

Elevii isi pregatesc pe banca cartile si caietele de matematica.

2.Verificarea temeipentru acasă

Verific modul de efectuare al temei frontal si individual.

Prezinta caietele la coltul bancii. Frontala si individuala

3. Analiza, sinteza materiei teoretice studiate

O1

O2

O3 O4 

Initiez o discutie legata de tema lectiei:„Copii va plac jocurile Ce ati zice voi daca la matenatica v-ati juca diferite jocuri?”„Ei bine astazi v-am pregatit mai multe jocuri care sa va ajute sa consolidati notiunile insusite pana acum .”Voi anunţa tema şi obiectivele lecţiei, astfel încât acestea să fie pe înţelesul elevilor.Reactualizarea cunoştinţelor dobândite prin completarea ciorchinelui:Profesorul a fixat pe un suport o planşă mare pe care este desenat un ciorchine şi adresează elevilor următoarele întrebări:

1. Cum se noteaza o multime?2. Numarul elementelor unei multimi

determina…3. In cate moduri se reprezinta o multime?4. Care sunt aceste moduri?5. Ce fel de multimi cunoastem?6. Care sunt operatiile cu multimi?7. Care sunt notatiile pentru aceste

„Da!’’

Aproba Asculta, recepteaza si retin.

Completeaza ciorchinele.

Ev. orala.

Completeaza ciorchinele

Page 3: Recapitulare Numere Naturale

multimi?

4. Analiza, sinteza metodelor de rezolvare studiate.

O4 

O5

O1

O2

O3 O4 

Apoi se prezinta metoda , "TURUL GALERIEI- metoda moderna de invatare prin cooperare."=se parcurg etapele necesare desfasurarii acestei metode :Profesorul organizează copiii pe grupe (4 grupe de câte 6 elevi ), le împarte posterele şi le explică cerinţele exerciţiilor. Se precizează că fiecare grupă are exerciţii diferite, dar cerinţe identice.-Elevii rezolvă exerciţiile pe poster.-Se procedează la verificarea posterelor la tablă (fiecare grupă în faţa posterului său), după care se porneşte "Turul galeriei"(schimb de 3 min. fiecare).-Fiecare grupă îşi verifică posterele corectate de celelalte grupe.

Evaluarea colectiva

ExercițiulEvaluarea colectiva

5.Evaluarea.

O4 

-Elevii se întorc în bănci şi completează individual "Fişa de autoevaluare".-După completarea fişei de autoevaluare, reprezentanţii grupelor prezintă rezultatele exerciţiilor şi modul prin care au ajuns la acestea. Profesorul urmăreşte şi corectează acolo unde se impune.Un elev contorizează greşelile fiecărei grupe.Se stabilesc locurile şi câştigătorii.Voi imparti copiilor fise de lucru

Copii rezolvă exerciţiile date

Elevii vor rezolva sarcinile primite

Explica exercitiul

Evaluare scrisa

Page 4: Recapitulare Numere Naturale

6. Bilanțul lecției. Concluzii.

7.Anunțarea temei de acasă

Voi face aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor..Menționează elevii mai activi șii notează

Profesorul fixează tema pentru acasă a elevilor. Elevii își notează lucrul pe acasă.