realizarea produselor din sticla

10
Clasa a VII-a Şcoala gimnazială Brazi Prof. Ilie Gherson Gheorghe Disciplina: Educaţie tehnologică Mediul de instruire: sala de clasă Data: 3-7.12.2012 Modulul: materiale şi tehnologii PROIECT DE LECŢIE Titlul lecţiei : Realizarea produselor din sticlă A. Necesitatea studierii temei : Realizarea produselor după noi tehnologii, necesită stabilirea unui traseu al operaţiilor tehnologice, adică a unui proces tehnologic. B. Structura logică a conţinutului lecţiei: OPERAŢII TEHNOLOGICE DE FINISARE DE PREGĂTIRE DE PRELUCRARE OPERAŢII TEHNOLOGICE DE PREGĂTIRE 1. ALEGEREA MATERIILOR PRIME 3. PREGĂTIREA ŞI PREPARAREA MATERIILOR PRIME 4. DOZAREA MATERIILOR PRIME 5. AMESTECAREA MATERIILOR PRIME DOZATE 6. ÎNCĂRCAREA AMESTECULUI 2. CALCULAREA COMPOZIŢIEI AMESTECULUI DE MATERII PRIME

Upload: alexandravintila

Post on 17-Feb-2015

358 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Realizarea Produselor Din Sticla

Clasa a VII-a Şcoala gimnazială BraziProf. Ilie Gherson GheorgheDisciplina: Educaţie tehnologică Mediul de instruire: sala de clasăData: 3-7.12.2012 Modulul: materiale şi tehnologii

PROIECT DE LECŢIE

Titlul lecţiei: Realizarea produselor din sticlă

A. Necesitatea studierii temei: Realizarea produselor după noi tehnologii, necesită stabilirea unui traseu al operaţiilor tehnologice, adică a unui proces tehnologic.

B. Structura logică a conţinutului lecţiei:

OPERAŢII TEHNOLOGICE

DE FINISARE

DEPREGĂTIRE

DE PRELUCRARE

OPERAŢII TEHNOLOGICE DE

PREGĂTIRE

1. ALEGEREA MATERIILOR

PRIME

3. PREGĂTIREA ŞI PREPARAREA MATERIILOR

PRIME

4. DOZAREA MATERIILOR

PRIME

5. AMESTECAREA

MATERIILOR PRIME DOZATE

6. ÎNCĂRCAREA AMESTECULUI

2. CALCULAREA COMPOZIŢIEI AMESTECULUI

DE MATERII PRIME

Page 2: Realizarea Produselor Din Sticla

OPERAŢII TEHNOLOGICE DE

PRELUCRARE1. TOPIREA 3. RECOACEREA

2. FASONAREA

PRESARESUFLARE TURNARE

OPERAŢII TEHNOLOGICE DE

FINISARE

1. ŞLEFUIREA

SAU POLIZAREA

3. TĂIEREA ŞI GĂURIREA

4. CORODAREA DECORATIVĂ

5. LUSTRUIREA CHIMICĂ SAU

MECANICĂ

7. METALIZAREA

2. DECORAREA

6. DEPUNEREA UNOR

PELICULE

FIŞATEHNOLOGICĂ

1. DENUMIRE PRODUS

3. SCHIŢA PRODUSULUI

4. OPERAŢII TEHNOLOGICE

5. UTILAJE SDV-uri

7. AMBALARE

2. MATERIALE

6. CONTROL TEHNIC DE CALITATE

Page 3: Realizarea Produselor Din Sticla

C. Alte date:

Experienţa anterioară de învăţare a elevilor

Cuvinte „cheie” Resurse materiale

Româna Franceză* Elevii cunosc: - materii prime şi materiale metalice, plastice, din cauciu , sticlă* Elevii au: - materiale din sticlă (mostre)*Elevii pot: - să identifice materiile prime şi materialele

-materii prime-nisip cuarţos-calcar-sodă calcinată-coloranţi-afinanţi

-matières premières-sable de quartz-craie-soude -colorants-affinité

- mostre de materiale din sticlă- imagini

D. Obiectivele lecţiei:Capacitatea care se urmăreşte a se forma la elevi prin învăţare

Comportamentul prin care elevii vor proba capacitatea respectivă

Condiţiile în care vor lucra elevii pentru a realiza comportamentul

Criterii derealizare

(limita min.admisă)

O1- identificarea operaţiilor tehnologice de pregătire ;

Prin enunţarea operaţiilor tehnologice de pregătire ;

Elevii identifică operaţiile de pregătire ; 80%

O2- identificarea operaţiilor tehnologice de prelucrare ;

Prin enumerarea lor Elevii enumeră operaţiile de prelucrare ;

80%

O3- identificarea operaţiilor tehnologice de finisare ;

Prin enumerarea lor Elevii identifică operaţiile de finisare ;

70%

Page 4: Realizarea Produselor Din Sticla

E. Strategii didactice

Timp Etape de instruire Arii de conţinut Metode de învăţământ

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare a activităţiiProfesor Elevi Profesor Elevi

2′ 1. Secvenţa introductivă( discuţii pregătitoare)2. Crearea contextului:- se dau cuvintele „cheie”: materii prime, nisip cuarţos, calcar, sodă calcinată, coloranţi, afinanţi -se caută corespondenţe în limba franceză

-scriu cuvintele cheie în caiete conversaţia frontal

colectiv

individual

20′ 3. Transmiterea noilor cu-noştinţe- elaborează schema logică a conţinutului lecţiei

- ajută la elaborarea sche-mei logice a conţinutului

Realizarea produselor din

sticlă

observaţiadescoperireaconversaţia

tablafrontal

individualcolectiv

5-10′ 4. Fixarea ( feed-back)- împarte clasa în grupe de câte 4 elevi;-trasează sarcini fiecărei grupe:1- identificarea operaţiilor tehnologice de pregătire ;2- identificarea operaţiilor tehnologice de prelucrare ;3- identificarea operaţiilor tehnologice de finisare ;

- Se organizează în echipe de învăţare alcătuite din câte patru elevi.- ascultă lămuririle pro-fesorului.- Citesc informaţiile şi notează pe caiete

observaţiadescoperireaconversaţia

metoda ciorchinelui

Fişe de documentare frontal

individualcolectiv

15′ 5. Proba de evaluare- se distribuie fişa de evaluare/lucru

- elevii completează fişa Exerciţiul fişa de evaluare

frontal individual

5′ 6. Secvenţa finală- notarea elevilor, tema pentru acasă

- elevii îşi notează tema pentru acasă

F. Desfăşurarea lecţiei:

Page 5: Realizarea Produselor Din Sticla

Nr crt

Secvenţele instruirii

Obiec-tive

Activităţi desfăşurate Arii de conţinut

Timp (min)

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Obser-vaţiiDe profesor De elevi

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 101. Secvenţa

introductivăSalută elevii, verifică prezenţa, cere elevilor să aibă pe bancă cele nece-sare lecţiei.

Pregătesc cele ce-rute.

2 Conversaţia Frontal

2. Captarea atenţiei

Stabileşte titlul lecţiei, adresând elevilor între-barea: „Ce trebuie să facem pentru a putea să vindem produsele realizate ?”

Elevii răspund 2 Conversaţia problematizarea

Imagini Planşe

Frontal

3. Anunţarea titlului lec-ţiei şi a obiectiveloroperaţionale

Notează pe tablă titlul lecţiei şi prezintă pe scurt scopul acesteia

Elevii notează în caiete titlul lecţiei

3 Expunerea Frontal

4. Organizarea situaţiilor de învăţare pentru realizarea obiectivelor O1- O3

O1

O2

O3

Organizează clasa în grupe de câte 4 elevi Împarte fişele de docu-mentare şi explică metoda de lucru

Se grupează

Ascultă explicaţii-le profesorului

Realizarea produselor din sticlă

33 Expunerea, conversaţia

ConversaţiaFişe de

documen-tare

Pe grupe

.

5. Conexiunea inversă

Solicită elevilor comple-tarea fişelor de lucruEvaluează activitatea elevilorPrezintă fişele rezolvate.Oferă lămuriri şi trage concluzii.

Completează fişele evaluare

Ascultă

Pun întrebări

7

Conversaţia

Conversaţia

Fişe de lu-cru

FrontalStudiu

pe grupe

6. Tema pentru acasă

Realizaţi un scurt eseu în care să stabiliţi operaţiile tehnologice

Notează tema.

Cer lămuriri.3 Explicaţia

Page 6: Realizarea Produselor Din Sticla

FIŞA DE LUCRURealizarea produselor din sticlă

Completaţi spaţiile libere :

1. Enumeraţi 3 operaţii de pregătire .........................................................................................................................................2. Arătaţi ce trebuie să conţină fişa tehnologică.........................................................................................................................................3. Enumeraţi 2 operaţii de prelucrare.........................................................................................................................................4. Denumiţi operaţiile de fasonare.........................................................................................................................................5. Enumeraţi 3 operaţii de finisare.........................................................................................................................................6. Arătaţi cum se face amestecarea materiilor prime dozate.........................................................................................................................................7. Enumeraţi 3 domenii de utilizare a sticlei .........................................................................................................................................8. Numiţi 2 produse din sticlă metalizate.....................................................................................................................................