proiect subordonate

9
PROIECT DIDACTIC DATA: 11.03.2015 CLASA: a VIII-a G ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu Zalău OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Propoziţiile subordonate (SB, PR, AT, CD) TIPUL LECŢIEI: de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor însuşite anterior PROPUNĂTOR: Purdea Andreea-Cristina A. Motivaţia: Lecţia este importantă, deoarece le permite elevilor să-şi consolideze cunoştinţele legate de subordonatele necircumstanţiale, acestea fiind sistematizate prin recursul permanent la exerciţiu şi la dialog, asistat de profesor. Această activitate le va permite elevilor să observe propoziţiile subordonate nu numai din punct de vedere ştiinţific, gramatical, ci mai ales din punct de vedere funcţional, importanţa acestora fiind descoperită prin învăţarea activă, bazată, în cea mai mare măsură, pe metodele activ-participative. B. Operaţiile de gândire exersate la elevi: Prin diferite forme de învăţare (activitate frontală, activitatea pe grupe combinată cu activitatea individuală) elevii îşi exercită deprinderea de a observa, de a sistematiza şi de a analiza informaţia, apelând continuu la cunoştinţele teoretice dobândite. C. Obiective a) Obiectivul general al lecţiei: reactualizarea şi fixarea cunoştinţelor despre subordonatele necircumstanţiale Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 - să identifice propoziţiile subordonate dintr-o frază dată; O2 -să recunoască elementele regente şi cele introductive ale subordonatelor studiate; O3 - să realizeze expansiuni şi contrageri; O4 să construiască fraze cu anumite tipuri de subordonate, respectând cerinţele date; O5 să folosească în mod corect subordonatele necircumstanţiale în comunicare, manifestând interes pentru studiul limbii române. D. CONDIŢII PREALABILE: Elevii deţin deja suficiente cunoştinţe teoretice despre propoziţiile subordonate SB, PR, AT, CD, astfel încât activitatea de

Upload: deazalau

Post on 19-Nov-2015

29 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

lectie de reactualizare şi sistematizare a ştinţelor

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.03.2015CLASA: a VIII-a GCOALA: coala Gimnazial Mihai Eminescu Zalu

OBIECTUL: Limba i literatura romn

SUBIECTUL: Propoziiile subordonate (SB, PR, AT, CD)TIPUL LECIEI: de fixare i sistematizare a cunotinelor nsuite anteriorPROPUNTOR: Purdea Andreea-CristinaA. Motivaia:

Lecia este important, deoarece le permite elevilor s-i consolideze cunotinele legate de subordonatele necircumstaniale, acestea fiind sistematizate prin recursul permanent la exerciiu i la dialog, asistat de profesor.Aceast activitate le va permite elevilor s observe propoziiile subordonate nu numai din punct de vedere tiinific, gramatical, ci mai ales din punct de vedere funcional, importana acestora fiind descoperit prin nvarea activ, bazat, n cea mai mare msur, pe metodele activ-participative.B. Operaiile de gndire exersate la elevi:

Prin diferite forme de nvare (activitate frontal, activitatea pe grupe combinat cu activitatea individual) elevii i exercit deprinderea de a observa, de a sistematiza i de a analiza informaia, apelnd continuu la cunotinele teoretice dobndite.C. Obiectivea) Obiectivul general al leciei:

reactualizarea i fixarea cunotinelor despre subordonatele necircumstaniale Obiective operaionale:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:O1 - s identifice propoziiile subordonate dintr-o fraz dat;

O2 -s recunoasc elementele regente i cele introductive ale subordonatelor studiate;

O3 - s realizeze expansiuni i contrageri;

O4 s construiasc fraze cu anumite tipuri de subordonate, respectnd cerinele date;

O5 s foloseasc n mod corect subordonatele necircumstaniale n comunicare, manifestnd interes pentru studiul limbii romne.

D. CONDIII PREALABILE:

Elevii dein deja suficiente cunotine teoretice despre propoziiile subordonate SB, PR, AT, CD, astfel nct activitatea de nvare s se bazeze pe o strategie dirijat, care s le permit o implicare total n activitatea de fixare.

De asemenea, elevii sunt obinuii cu munca pe grupe i cu metodele ce vor fi aplicate n aceast lecie i au deprinderi bune de scriere i de exprimare oral, E. Evaluarea Se va evalua munca fiecrui elev i a fiecrui grup, se vor urmri procesele gndirii desfurate n timpul activitii; obinerea feedback-ului prin fia de evaluare de la sfritul activitii.F. STRATEGII DIDACTICE, METODE SI PROCEDEE:Strategia mixt - deductiv, nvare dirijat;Metode i procedee: nvarea prin cooperare, exerciiul, conversaia, jocul didactic, problematizarea, ghidul de studiu.Resurse: Resurse materiale: fie de lucru, tabl, calculatoare, plane, Resurse umane: colectiv eterogen de elevi.

Resurse de timp: 50 de minutePARCURSUL DIDACTIC

EVOCARE (5)Din motive de timp, evocarea moment ce presupune pregtirea elevilor pentru etapa de realizare a sensului o voi combina cu primul moment al leciei nclzirea. Mi se pare o modalitate bun de a verifica noiuni minime despre propoziiile subordonate studiate i, n plus, voi reui s creez o atmosfer antrenant. n acest secven voi folosi un joc bazat pe metoda alege/implic-te/comunic. Jocul l-am intitulat: Cine sunt eu? Un elev va iei n faa clasei, va extrage un bilet i citind ghicitoarea notat pe acesta, se va identifica cu o anumit subordonat. (anexa 1). Colegii lui trebuie s recunoasc subordonata care deine trsturile respective. Elevul care ghicete va veni n fa pentru a continua jocul i grupa lui i va nsui subordonata respectiv. Jocul continu pn cnd sunt ghicite toate subordonatele. REALIZAREA SENSULUI( )

n aceast secven a leciei voi adopta dou tehnici de nvare prin colaborare: ghidul de studiu i gndii/lucrai n grup/prezentai. Prin realizarea Ghidului de studiu se urmrete reactualizarea cunotinelor teoretice cu privire la subordonatele studiate. Elevii vor accesa un link, iar raportorul fiecrei grupe va completa, n coloanele corespunztoare subordonatei grupei sale, informaiile solicitate. (anexa2). Completarea fielor respective va acoperi primele dou etape gndii/lucrai n grup din a doua tehnic amintit. Pasul urmtor va fi cel al prezentrii n faa clasei, al predrii, aplicaia permind verificarea simultan a celor patru grupe. Dup ce cunotinele teoretice au fost reactualizate i sistematizate, le voi distribui elevilor fie de lucru (anexa 3). Primele exerciii le vor rezolva individual, urmnd ca dup rezolvarea fiecrui exerciiu s se analizeze rspunsurile, pentru ca acetia s-i poat corecta eventualele greeli. La ultimul exerciiu elevii vor alege cerina corespunztoare grupei lor. Fiele conin exerciii de diferite tipuri (exerciii de recunoatere, de recunoatere i caracterizare, exerciii cu caracter creator, exerciii de exprimare corect etc.), ncercndu-se ca prin diversitatea lor s se consolideze majoritatea cunotinelor pe care elevul de clasa a VIII-a trebuie s le dein n legtur cu subordonatele necircumstaniale.

REFLECIE ( )Fia de evaluare rezolvat pe platform i feedback-ul vor demonstra n ce msur obiectivele leciei au fost atinse. Profesorul anun tema de cas:

Redacteaz un text de 10-15 rnduri, n care s prezini aciunile pe care le-ai face dac ai avea puterea s opreti timpul. Folosete, drept introducere structura Dac a avea puterea s opresc timpul... i integreaz subordonatele nvate. Trancrie-le i precizeaz felul lor, elementul regent i cel introductiv.Anexa 1

Sunt o subordonat care Crede c e cea mai tare.

Am regenii cei mai muli

i e greu s m nfruni.

Pentru c, normal, eu sunt,

Pe locul unui cuvnt

Ce-n propoziie, fr-ndoial,

E o parte principal.

Eu sunt o subordonat

Una-aa, puin stilat

i descriu lumii ndat

Obiecte, fenomene, persoane

i alte cele.

Eu depind de-un substantiv

Care vrea a fi surprins

i cnd acesta lipsete

Pronumele-l nlocuiete,

Iar cnd n-are chef de joc,

Nunmeralu-i ine loc.

Eu, din contr-s suprat,

i m plng la lumea toat

C nu-mi place s depind

De cei care m surprind.

Sunt contient, de fapt

Trebuie s m mpac

Cu gndul c orice fac

Dac vreau s completez

Copulativu-l contactez:

Eu spun pe cine-ndrgeti

Ce asculi sau ce doreti,

Ce poi face cnd i-e greu,

Pe cine ajui mereu, Ce cred alii despre tine, Ce s faci s-i fie bine.

Sunt convins c fr mine

E dificil i pentru tine.

Anexa 2 - Ghidul de studiu

Anexa 3 FI DE LUCRU clasa a VIII-a

1. Delimiteaz propoziiile din frazele urmtoare i precizeaz felul lor. Se vede c el fusese de la bun nceput cel care s-a suprat. (M.Preda). Sufletul din mine, sufletul ca bruma/Vede acum bine cum a ajuns lumea. (I.Pillat) Eu nu i-a dori vreodat s ajungi s ne cunoti. ( M.Eminescu) Nu ntotdeauna ajunge s fii iertat de alii. Trebuie s nvei s te ieri pe tine nsui. (O.Paler) Tu-nvei din tot ce piere cum s trieti n veci... (R.Kipling)

2. Realizeaz expansiunea prilor de propoziie subliniate i precizeaz felul subordonatelor obinute. Nu voi uita prea curnd ziua examenului..................................................................... Nu-mi convine nota de la tez ......................................................................................... De furie, s-a fcut rou..................................................................................................... Vznd rezultatul, s-a bucurat .........................................................................................3. Scrie cte o fraz care s conin cele patru tipuri de subordonate nvate, introduse prin elementul de relaie indicat.

4. Completeaz enunurile date cu propoziiile regente potrivite, astfel nct s obii subordonatele indicate:

CD

a) .................................................. cum va proceda. SB PR

b) S iubeti ...........................................s respeci. AT

c) ..................................................care m-au susinut.II. Urmeaz s fii angajat redactor la revista colii. Pentru a obine postul, trebuie s faci fa unei provocri. Identific greelile de orice natur din frazele de mai jos:

c) Pstrm n suflet clipe ale crei amintire ne tulbur.

d) Nu voi uita oamenii care i-am ndrgit o via-ntreag.

e) Trebuie ca s fim mai buni cu semenii notri.

f) Cine i respect aproapele, se respect pe sine.

III. n paginile revistei colii semneaz cei mai talentai elevi. Cu siguran i tu te nscrii printre ei. Dovedete-i creativitatea, rspunznd sarcinii de lucru corespunztoare grupei din care faci parte.

Grupa I: REETA FERICIRII

Scrie o reet a fericirii prin amestecul celor mai neobinuite ingrediente, integrnd trei subordonate SB, pe care le vei sublinia.Grupa II: SECRETUL SUCCESULUI

Citete cu atenie urmtoarele versuri:

nva de la floare s fii ginga ca ea

nva de la soare s ai blndeea sa

nva de la psri s fii mereu n zbor

nva de la toate c totu-i trector... (R.Kipling, nva)

Pornind de la acest exemplu, ofer-i cteva sfaturi profesorului tu, care s-i asigure succesul, integrnd trei subordonate completive directe, pe care le vei sublinia.

Grupa III: MISTERUL SUFLETULUI

Poezia Nu sunt ce par a fi, scris de Ion Minulescu, este o meditaie pe tema condiiei umane (Nu sunt ce par a fi/Nu sunt nimic din ce-a fi vrut s fiu...) Alctuiete un text scurt (n proz sau n versuri), referitor la ceea ce crezi tu c i definete personalitatea sau propria identitate, n care s integrezi trei propoziii subordonate predicative, pe care le vei sublinia.

Grupa IV: MAGAZINUL MAGIC

Imagineaz-i un dialog de 5 -7 replici cu un posibil vnztor al unui magazin din care poi cumpra cele mai neobinuite produse, integrnd trei subordonate atributive, pe care le vei sublinia.

Anexa 4 - Test de evaluare Propoziiile subordonate

Adverbul relativ

unde

SUBIECTIV

PREDICATIV

COMPLETIV DIRECT

ATRIBUTIV