proiect sport diacritice.docx
DESCRIPTION
Didactica predarii sportului si educatiei fizice la nivelul presolar si scolar micTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA: 18.01.2013
GRĂDINIŢA: NR. 45 CU PROGRAM PRELUNGIT CONSTANŢA;
MENTOR: Adriana Herbert;
STUDENT: Cătălin Sârbu;
GRUPĂ: Mijlocie;
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie fizică;
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare;
TEMA ACTIVITĂŢII: Săritura liberă de pe sol cu desprindere de pe ambele picioare;
JOC: ,,Sări ca mingea”;
CALITATEA MOTRICĂ-ÎNDEMANAREA: ambilateralitatea;
FORMA DE REALIZARE: Frontal şi pe grupe;
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Consolidarea şi perfecţionarea deprinderilor motrice de bază;
- Dezvoltarea spiritului de competitive, a spiritului de echipă şi a încrederii în forţele proprii.
OBIECTIVELE DE REFERINŢĂ:
1
- Să fie capabil să execute mişcări motrice de bază: mers, săritură;
- Să fie apt să utilizeze deprinderile motrice însuşite în diferite contexte.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1. Să execute deprinderea de a sări de pe loc cu desprinderea ambelor picioare;
O.2. Să-şi coordoneze mişcările în raport cu mişcările date;
O.3. Să respecte regulile jocului;
O.4. Să participe cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE:
M.1. Explicaţia;
M.2. Demonstraţia;
M.3. Exerciţiul;
M.4. Jocul.
MIJLOACE MATERIALE DIDACTICE:
M.1. Steguleţe;
M.2. stimulente.
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculumul pentru învăţământul preşcolar de la 3 la 6/7 ani MECT, 2008;
2
- Metodica educaţiei fizice în grădinita- manual pentru liceele pedagogice de educatoare.
DURATA:25 min
DEMERSUL DIDACTICVERIGILE ACTIVITĂŢII
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII DOZARE
FORMAŢII DE LUCRU, MODALITĂŢI DE EXERSARE ŞI INDICAŢII METODICE.
EVALUARE ŞI INDICATOR DE PERFORMANŢĂ
MOMENTUL ORGANIZATORIC
+Asigurarea condiţiilor necesare bune desfăşurări a activităţii.+Alinierea si controlul ţinutei.+Anunţarea temei.
2 min 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0X
În coloană câte unul;În linie dreaptă cu faţa către educator;
- Atenţie, drepţi!- Astăzi la educaţie fizică vom învăţa
săritura de pe loc cu desprinderea ambelor picioare şi vom juca jocul: ,,Sări ca mingea”.
Respectarea poziţiei corecte pentru comandă ,,Drepţi!”.
PREGĂTIREA ORGANISMULUI PENTRU EFORT
+Exerciţii de atenţie;+Variante de mers şi alergat.+Exerciţii de mers:
- Mers obişnuit;- Mers pe vârfuri;- Mers pe călcâie;- Mers ghemuit;- Mers ca soldaţii;
+Variante de alergat;- Alergare uşoară;
5 min Întoarceri diferite puncte de repere din clasă;În şir câte unul pe marginea sălii. Se colectează ţinută, mişcarea braţelor, poziţia capului:
- Mers obişnuit;- Privirea înainte!- Braţele se mişcă pe lângă corp!- Mers pe vârfuri cu braţele sus!- Mers pe călcâie cu mâinile pe şolduri;- Mers ghemuit cu mâinile pe genunchi;
Evaluare orală
3
- Alergare combinată cu diferite tipuri de mers.
- Mers cadenţat, balansăm braţele pe lângă corp;
- Alergare uşoară;- Alergare până la jumătatea clasei şi
mers pe vârfuri cu braţele sus cealaltă jumătate de clasă.
INFLUENŢAREA SELECTIVĂ APARATULUI LOCOMOTOR
+Se formează coloana de gimnastică.EX:1. ,,Privim cerul, privim pământul”:P1.- Stând depărtat cu braţele pe genunchi;T1, T3- Aplecarea capului în jos pe faţă cu lăsarea mâinilor în prelungirea corpuluiT2, T4- Aplecarea capului înspre spate cu mâinile ridicate.
4x4T +Ridicăm braţele lateral şi luăm interval de două braţe;+Întindem braţele şi luăm distanţă;+Picioarele uşor depărtate, se ridică şi se coboară capul, spatele se ţine drept.
+Executarea exerciţiului vizând mişcarea diferitelor segmente ale corpului.+Evaluarea continuă
CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR MOTRICE ÎNVĂŢATE
EX:2. ,,Pompa”:P1- Din poziţia drepţi;T1- Îndoirea picioarelor;T2- Revenire;T3- Îndoirea picioarelor;T4- Revenire.
EX:3. ,,Legănam păpuşă”:P1- Stând drept cu braţele întinse în faţă şi cu palmele suprapuse în sus;T1,T3- Răsucim trunchiul spre dreapta;T2,T4- Răsucim trunchiul spre stânga.
4X4T
4X4T
Stând cu mâinile pe lângă corp, spatele drept.Piciorul cu genunchiul întins.
Picioarele uşor depărtate, cu braţele îndoite în faţă.Trunchiul este răsucit spre dreapta, iar apoi spre stânga.
Executarea corectă a alergării.
Evaluare continuă.
Evaluare
4
EX:4. ,,Sări minge, jos”:P1- Stând cu picioarele apropiate şi mâinile pe şolduri;T1,T4- Sărituri urmate de ghemuiri aterizate pe vârfuri.Exerciţiu de respiraţie.
4X4T Săritura uşoară, elastic, cu aterizare în ghemuit, spatele drept!
continuă.
PARTEA FUNDAMENTALĂ: - ÎNVĂŢAREA SĂRITURII
+Predarea săriturii de pe loc, cu desprinderea ambelor picioare.a)Copiii vor fi aşezaţi pe două rânduri fată în faţă.b)Joc: Sări minge+se urmăreşte executarea corectă a săriturii.Câştigătoare va fi echipa ce va termina prima cursă.
6 min +Se reaminteşte copiiilor modul corect de executare:
- Spatele drept;- Săritură pe vârfuri, se opreşte la
comandă,, Mingea se opreşte”.- Din poziţia ghemuit, ambele mâini pe
podea, se pleacă la comanda: START!a)O O O O ……………….Ob)OOOOOO……………….O OOOOOO……………….O+Copiii desfăşoară jocul îndrumaţi de educatori.+Se dă semnalul de încetare a jocului şi se anunţă echipa câştigătoare.
Executarea corectă a săriturii.
Evaluare continuă.
DEZVOLTAREA CALITĂŢII MOTRICE SĂRITURII
Joc: ,,Prinde steguleţul” +Copiii vor fi aşezaţi pe două grupe aşezate fată în faţă.+Primul copil de la echipa 1 oferă steagul primului de la echipa 2 şi se aşează în spatele acestuia.Deplasarea se face în săritură şi apoi în mers normal până la capătul şirului după înmânarea stachetei (steguleţului).+Se reia jocul până la ultimul concurrent.
Evaluarea se realizează în permanenţă.
REVENIREA Exerciţiu de mers şi alergare 2min ,,Soldateii se pregătesc de defilare”. Execuţie corectă
5
ORGANISMULUI DUPĂ EFFORT
concomitent cu respiraţie. a jocului cu respectare a regulilor.
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII
Adunarea.Se fac aprecieri generale şi individuale.Salutul.Acordarea recompenselor.
1min În linie pe un rând, ADUNAREA! Evaluare oralăAprecieri verbale prin laude şi încurajări.
6