proiect sah 2-2015

4
PROIECT DE LECŢIE Semestrul I-îi Profesor GHEORGHE VALENTINA Data: 20 septembrie 2015 Anul de stodiu: I Efectiv: 24 elevi Locul desfasurarii: Liceul Teoretic “ Traian Lalescu ”- Brăneşti, Ilfov Unitatea de învăţare: - Noţiuni introductive în şah Conţinuturi: 1. Istoricul şahului – trecut, prezent şi perspective; 2. Şahul în lume şi la noi; 3. Utilitarul didactic al cursului. Materiale necesare: 12 garnituri de şah 1

Upload: savucristiana

Post on 02-Feb-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

vd

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Sah 2-2015

PROIECT DE LECŢIE

Semestrul I-îi

Profesor GHEORGHE VALENTINA

Data: 20 septembrie 2015 Anul de stodiu: I Efectiv: 24 elevi Locul desfasurarii: Liceul Teoretic “ Traian Lalescu ”- Brăneşti, Ilfov Unitatea de învăţare:- Noţiuni introductive în şah

Conţinuturi:1. Istoricul şahului – trecut, prezent şi perspective;2. Şahul în lume şi la noi;3. Utilitarul didactic al cursului.

Materiale necesare:• 12 garnituri de şah • 12 ceasuri de control • cărţi de specialitate • cartoane, planşe, videoproiector

Tipul lecţiei: mixt – verificare – predare

Scopul lecţiei: de verificare a nivelului iniţial al cunoştinţelor acumulate anterior şi asimilare de noi cunoştinţe.

1

Page 2: Proiect Sah 2-2015

Competenţe generale:• Să-şi valorifice cunoştinţele acumulate anterior în comparare cu cele ale colegilor de clasă;• Să se autoevalueze din punct de vedere al informaţiilor deţinute cu cunoştinţele de specialitate noi predate;• Să-şi dezvolte aptitudinile de comunicare şi adaptare la cerinţele grupului de lucru.

Competente specifice:• Să realizeze vechimea acestui sport;• Să-şi completeze cunoştinţele de cultură generală cu date privind locul şi modul în care au aparut şi se numesc cele mai vechi cărţi de sah;• Să cunoască/recunoască unii dintre marii campioni mondiali ai acestui sport;• Să cunoască/recunoască unii dintre marii şahişti români şi rezultatele acestora.

Obiective operationale:La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil să prezinte un scurt istoric şi cele mai

însemnate aspecte legate de jocul de şah, să enumere dintre marii campioni naţionale şi internaţionali ai acestui sport.

Etapele lectiei:• Moment organizatoric 5’• Verficarea cunoştinţelor achiziţionate anterior 10’• Predarea lecţiei noi 20’• Fixarea lecţiei noi 15’

Aspecte metodice ale lecţiei: expunerea, explicaţia, demonstraţia, observaţia dirijată, chestionarul, problematizarea.

Evaluarea : iniţială

ORGANIZAREA DIDACTICĂ A LECŢIEI

Partea introductivă:• Moment organizatoric:- verificarea prezenţei elevilor şi a materialului didactic; - prezentarea temei lectiei.

Partea fundamentală:• Verificarea cunoştinţelor acumulate anterior:

- se va aplica un chestionar cu 10 întrebări privind istoricul şahului şi aspecte generale legate de fenomenul şahist la nivel naţional şi internaţional;

2

Page 3: Proiect Sah 2-2015

• Cunoaşterea evoluţiei jocului de şah şi intrarea în contact cu numele cunoscute ale lumii şahiste.

- se va relua chestionarul punctual şi vor fi prezentate răspunsurile adecvate cu argumentări concrete şi dezbateri pe subiect;

- se vor completa informaţiile cu prezentări de planşe, cu proiecţii video;- se vor prezenta materialele necesare parcurgerii cursului de şah.

Partea de incheiere:- până la sfârşitul lecţiei se va aplica un chestionar recapitulativ cuprinzând elemente

şi cunoştinţe predate, urmat de rezolvarea lui cu întreaga clasă.

3