proiect revolutia americana didactic

6
PROIECT DIDACTIC Data : 10 05 2011 Clasa: a X-a Unitatea de învăţământ: Grupul Scolar Agricol Nucet Propunator: prof. Valentin Polizache Aria curriculara: Om şi Societate Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: „Revoluţiile epocii moderne” Tema: „Revoluţia americanã „ Tipul de lecţie: mixta Timp: 50’ Competente generale: 1)să propunã motivãri pentru acţiunile oamenilor din trecut 2)să redea prin cuvinte proprii înţelesul termenilor istorici studiaţi Competente specifice: 1. să definească şî să utilizeze termenii-cheie : independenţã; boicot; naţiune; stat federal; Constituţie; republicã 2. să identifice statutul coloniilor engleze din America de Nord, folosind sursele puse la dispoziţie 1

Upload: kemayo

Post on 08-Apr-2016

60 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

Proiect Revolutia Americana Didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Revolutia Americana Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data : 10 05 2011

Clasa: a X-a

Unitatea de învăţământ: Grupul Scolar Agricol Nucet

Propunator: prof. Valentin Polizache

Aria curriculara: Om şi Societate

Disciplina: Istorie

Unitatea de învăţare: „Revoluţiile epocii moderne”

Tema: „Revoluţia americanã „

Tipul de lecţie: mixta

Timp: 50’

Competente generale:

1)să propunã motivãri pentru acţiunile oamenilor din trecut

2)să redea prin cuvinte proprii înţelesul termenilor istorici studiaţi

Competente specifice:

1. să definească şî să utilizeze termenii-cheie : independenţã; boicot; naţiune; stat federal; Constituţie; republicã

2. să identifice statutul coloniilor engleze din America de Nord, folosind sursele puse la dispoziţie

3. să indice cauzele şi consecinţele conflictului dintre colonii şi Marea Britanie

4. să localizeze pe harta istorică principalele bãtãlii din timpul Rãzboiului de Independenţã

5. Sã determine caracterul şi importanţa Declaraţiei de Independenţã, pe baza materialelor puse la dispoziţie

6. sã asocieze Constituţia S.U.A cu organizarea naţiunii americane într-un stat liberal

1

Page 2: Proiect Revolutia Americana Didactic

Metode , strategii , mijloace :

Mijloace de învăţământ; manualul; fişe de lucru; atlase istorice;lecturi „Istoria S.U.A.”-Ed.Corint,2004

Metode învăţământ: conversatia euristică; explicaţia ; lucrul cu harta; lucrul cu manualul, descoperirea, problematizarea

Strategii: activitate pe grupe ; activitate frontală ; activitate în perechi

Desfăşurarea lectiei

Momentelele lectiei

Conţinutul ştiinţific Strategii şi activităţi

Evaluare

Organizarea clasei

Verificarea prezenţei şi a mijloacelor de învãţãmântDesfasurareaactivitatilor

Realizarea unui tabel

Stiu Vreau să ştiu Am învăţat- Marile descoperiri geografice au

dus la formarea imperiilor coloniale

- principalele imperii coloniale Spania; Portugalia; Olanda; Franţa; Marea Britanie

- în secolul al XVIII-lea Marea Britanie devine „stãpâna mãrilor”

- teritoriile stãpânite de fiecare imperiu colonial în aceastã perioadã

- originea coloniştilor şi situaţia bãştinaşilor

- situaţia coloniilor engleze din America de Nord

- cauzele conflictului dintre colonişti şi Marea Britanie

- desfãşurarea rãzboiului

- organizarea acestei zone dupã rãzboi

Evaluarea predictiva

Frontal2

Page 3: Proiect Revolutia Americana Didactic

Momentelele lectiei

Conţinutul ştiinţific Strategii şi activităţi

Evaluare

I. Situaţia coloniilor engleze din America de Nord

1.Situaţia socialã Colonişti(englezi; irlandezi) Amerindieni(împinşi spre vest) Sclavi negri

2. Situaţia politicã 13 colonii în fruntea coloniilor-guvernator - Parlament nu aveau reprezentanţi în Parlamentul englez

3. Situaţia economicã dezvoltarea economiei împiedicatã de Marea

Britanie (taxe; interdicţii)

II. Rãzboiul de independenţã a) Cauze

Mãsurile engleze care împiedicau dezvoltarea coloniilor

Dorinţa de independenţã a coloniştilorb)Etape:

1. Organizarea coloniştilor în organizaţii şi boicotarea mãrfurilor engleze

2. Partida de ceai de la Boston(decembrie 1773) 3. confruntãri între colonişti şi englezi(1775)

- armata englezilor –profesionistã- armata coloniştilor- formatã din

voluntari conduşi de George Washington

4. Declaraţia de Independenţã(4 iulie 1776) Redactatã de Thomas Jefferson Caracter iluminist5. Confruntãri militare

Conversaţie euristicã

Lucrul cu manualul; conversaţia euristicã

Conversaţie euristicã;observaţia

Conversaţia euristicã;

Explicaţia; conversaţia euristicã

Folosesc imaginea de la pagina 169 pentru a înţelege pretextul rãzboiului

Conversaţia euristicã; observaţiaCitesc din manual,de la pagina 168, scurta biografie a lui George Washington

In perechiDescoperirea; comparaţiaFolosesc fişe de lucru pe baza cãrora determinã caracterul Declaraţiei şi fac analogie cu alte documenteIndicã pe hartã principalele bãtãlii

Evaluarea formativa

Evaluarea formativa

3

Page 4: Proiect Revolutia Americana Didactic

Momentelele lectiei

Conţinutul ştiinţific Strategii şi activităţi

Evaluare

Bãtãlii: Saratoga(1777) Yorktown(1781) Aliaţi : Franţa

Spania Olanda

6. Tratatul de pace de la Versailles(1783) Recunoaşterea independenţei

americanilor Cedarea teritoriilor din Vest

americanilor III. Constituţia S.U.A

Adoptatã în 1787 Prevede: S.U.A –stat federal Forma de guvernãmânt-Republicã Separarea puterilor în stat Vot cenzitar Garantarea libertãţilor cetãţeneşti

Determinã aliaţii coloniştilor

Explicaţia; conversaţia euristicã

Activitate în perechiFişe de lucru

Determinã ,pe baza textului pus la dispoziţie, forma de guvernãmânt, tipul de stat, exercitarea puterii, principalele instituţii.

Evaluarea formativa

Feed-back-ul Completarea schemei de pe tablă referitoare la importanţa revoluţiei americane

Frontal şi individual Evaluarea sumativa

4