proiect predicativa

17
PROIECT DE LECŢIE Data: 16.11.2012 Clasa: a VIII-a Profesor: OneaElena- Claudia Disciplina: Limba română Subiectul: Propoziţia subordonată predicativă Tipul lecţiei: Insuşirea de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: Însuşirea noilor cunoştinţe de limbă pentru a percepe şi a realiza fapte de comunicare orală şi scrisă . Competente generale : 1.Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare. 2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata. 3.Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri diverse. 4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse. Competenţe specifice: 1.4.Sesizarea particularitatilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat. 1.5.Aplicarea principiilor ascultarii active in manifestarea unui comportament comunicativ adecvat. 2.3.Utilizarea corecta a relatiilor sintactice in textele orare proprii. 3.2.Sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice,a mijloacelor de imbogatire a vocabularului si a categoriilor esmantice studiate. 4.2. Utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie. CONTINUTURI ASOCIATE:

Upload: anna-maria

Post on 06-Aug-2015

343 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect predicativa

PROIECT DE LECŢIE

Data: 16.11.2012Clasa: a VIII-aProfesor: OneaElena- ClaudiaDisciplina: Limba românăSubiectul: Propoziţia subordonată predicativăTipul lecţiei: Insuşirea de noi cunoştinţeScopul lecţiei: Însuşirea noilor cunoştinţe de limbă pentru a percepe şi a realiza fapte de comunicare orală şi scrisă . Competente generale : 1.Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare. 2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata. 3.Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri diverse. 4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse. Competenţe specifice: 1.4.Sesizarea particularitatilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat. 1.5.Aplicarea principiilor ascultarii active in manifestarea unui comportament comunicativ adecvat. 2.3.Utilizarea corecta a relatiilor sintactice in textele orare proprii. 3.2.Sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice,a mijloacelor de imbogatire a vocabularului si a categoriilor esmantice studiate. 4.2. Utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.

CONTINUTURI ASOCIATE:

-abateri de la normele literare;identificarea categoriilor gramaticale invatate;observarea relatiilor sintactice intr-o propozitie sau intr-o fraza,in functie de intentionalitatea comunicarii;

-sintaxa propozitiei si a frazei(predicatul si propozitia subordonata predicativa)

-enuntul,fraza;

-relationarea partilor de propozitie in propozitii si a propozitiilor in fraze,in functie de intentionalitatea comunicarii;rolul elementelor de legatura in fraza;contragerea unor propozitii si expansiunea acestora;

-corectitudinea si expresivitatea partilor de propozitie si a propozitiilor in functie de intentia si specificul comunicarii.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

Page 2: proiect predicativa

O1 să definească propoziţia subordonată predicativă; O2 să identifice propoziţiile subordonate predicative din diferite texte; O3 să precizeze elementele regente specifice propoziţiei subordonate predicative; O4 să recunoască elementele de relaţie specifice acestei propoziţii; O5 să explice topica şi punctuaţia propoziţiei subordonate predicative; O6 să alcătuiască fraze care să conţină propoziţii subordonate predicative introduse prin diferite elemente de relaţie; O7 să realizeze expansiunea numelui predicativ în propoziţie corespunzătoare; O8 să contragă propoziţiile subordonate predicative în părţi de propoziţie corespunzătoare;.

STRATEGIA DIDACTICA

Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, explicaţia,brainstormingul,gandirea critica, analiza gramaticală, exerciţiul, jocul didactic, turul galeriei.METODE SI TEHNICI DE EVALUARE :-observarea curenta-chestionarea orala MIJLOACE DE INVATAMANT: manualul, fise de lucru, flipchart, videoproiector. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea individuală şi pe grupe.Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite de ei în clasa a VIII-a despre predicatul nominal.

RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI. A.RESURSE MATERIALE :limba si literatura romana-manual cls.a VIII-a, fise de lucru, flipchart, videoproiector.

B.RESURSE DE TIMP : 50 minute.

Bibliografie: Goran, Maria Emilia, Probleme de sintaxă, Bucureşti, Editura Recif, 2000; Nicolescu, Aurel, Analize gramaticale, Bucureşti, Editura I. Creangă, 1990; Popescu, Ştefania, Gramatica practică a limbii române, Bucureşti, Editura Lider, 1998; Felecan, Nicolae, Sintaxa limbii române. Teorie. Sistem. Construcţie, Cluj- Napoca, Editura Dacia, 2004; Crişan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română. Manual pentru clasa a VIII-a, Bucureşti, Editura Humanitas, 2000.

Page 3: proiect predicativa

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei

Ob.

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode şi procedee

Forme de organizare

Mijloace

Evaluare

Moment organizatoric

Salutul. Notarea absenţelor. Pregătirea materialului didactic. Asigurarea celor necesare lecţiei.

Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru desfăşurarea lecţiei.

conversaţia

activitate frontală

Actualizarea cunoştinţelor anterioare. Verificarea temei

Se actualizează cunoştinţele referitoare la predicatul nominal.Ce este predicatul nominal?

Care sunt întrebările specifice predicatului nominal?Din ce este alcătuit predicatul nominal?

Care sunt verbele copulative?

Prin ce poate fi exprimat numele predicativ?

Se cer exemple de nume predicative exprimate prin diferite părţi de vorbire.Se verifică tema.

Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate, o însuşire şi arată cine este, ce este şi cum este subiectul. Întrebări: cine este? ce este? cum este? Predicatul nominal este alcătuit din: verb copulativ şi nume predicativ.Verbele copulative sunt: a fi, a deveni, a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a părea, a însemna.Numele predicativ poate fi exprimat prin: substantiv, pronume, numeral, adjectiv, verb la infinitiv şi supin, adverb, interjecţie.Elevii răspund solicitărilor.

Un elev citeşte tema din caiet, iar ceilalţi verifică dacă au scris corect.

conversaţia

conversaţiaexerciţiul

activitate frontală

activitate individuală

caiet

verificare orală

verificare orală

Captarea Pentru a stârni Elevii rezolvă jocul activitate fişă de observare

Page 4: proiect predicativa

atenţiei curiozitatea elevilor despre ceea ce urmează să se predea, profesorul înmânează elevilor o fişă de lucru care conţine un joc didactic. (Anexa 1)

exerciţiul. Ei observă modificările apărute la nivel de frază.

didactic individualăactivitate frontală

lucru sistematică

Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

O1Profesorul le aminteşte elevilor despre clasificarea propoziţiilor în: propoziţii principale şi propoziţii secundare.Propoziţiile subordonate se pot clasifica în: circumstanţiale şi necircumstanţiale. Propoziţia subordonată predicativă face parte din grupa necircumstanţialelor.Aceste propoziţii au ca trăsătură comună faptul că sunt identificate cu ajutorul elementului regent şi au o strânsă legătură cu regenta.Azi vom începe studiul primei propoziţii subordonate, şi anume: Propoziţia subordonată predicativă

Se notează titlul pe tablă. Profesorul anunţă obiectivele operaţionale.

Elevii îşi amintesc clasificarea propoziţiilor.

Elevii ascultă cu atenţie.

Elevii notează titlul în caiet.

conversaţia activitate frontală

activitate individuală

tablăcaiet

Prezentarea sarcinilor de învăţare

O1

O 2

Se împarte tabla în două. Pe tablă sunt notate următoarele propoziţii: Elevul pare inteligent. Cornel a rămas acelaşi. Cristian a ajuns profesor. Fata se făcu roşie ca

Elevii împart foaia caietului în două şi notează propoziţiile de pe tablă.

exerciţiul

conversaţia

activitate individuală

activitate frontală

caiettablă

tablăcaiet

verificare orală

Page 5: proiect predicativa

O3

focul. Arta înseamnă talent. Andrei a ieşit inginer.Profesorul le cere elevilor să descopere predicatele nominale, verbele copulative şi să sublinieze numele predicativ din fiecare propoziţie.

Elevii recunosc predicatele nominale, verbele copulative şi subliniază numele predicative.

Conducerea învăţării

O7

O2

O1

O3

O2O4

Profesorul le cere elevilor să transforme numele predicativ din propoziţiile date în propoziţii corespunzătoare, folosind procedeul expansiunii.

Ce funcţie sintactică au cuvintele subliniate în propoziţiile de mai sus?

Dar propoziţiile obţinute prin expansiune ce rol îndeplinesc în frază?

Cum am putea defini propoziţia subordonată predicativă?Propoziţia care îndeplineşte în frază rolul de nume predicativ pe lângă un verb copulativ din regentă se

Elevii realizează expansiunea numelui predicativ:Elevul pare să fie inteligent.Cornel a rămas cum îl ştiam.Cristian a ajuns ce a dorit. Fata se făcu cum este foculArta înseamnă să ai talent.Andrei a ieşit ce a vrut.Cuvintele subliniate sunt nume predicative. Propoziţiile subliniate îndeplinesc, în frază, rolul de nume predicativ al propoziţiei regente.

Un elev încearcă să definească propoziţia subordonată predicativă.Elevii notează definiţia în caiete.

exerciţiul

învăţarea prin descoperire

învăţarea prin descoperire

exerciţiul

activitate frontală

activitate frontală

activitate frontală

activitate individuală

tablăcaiet

tablăcaiet

caiet

fişe de lucru

exerciţiu de expansiune

Page 6: proiect predicativa

O5

numeşte propoziţie subordonată predicativă.

Care sunt elementele regente ale acestei propoziţii?

Profesorul împarte elevilor fişe de lucru şi precizează că vor începe rezolvarea fişei cu exerciţiul 3. (Anexa 2)Pentru fiecare exemplu din acest exerciţiu, profesorul le cere elevilor să sublinieze predicatele, să încercuiască elementele de relaţie şi să precizeze felul propoziţiilor.Profesorul împarte elevii pe grupe şi le cere să realizeze pe un poster un „ciorchine” de idei care să sintetizeze informaţiile pe care le-au obţinut din exerciţiul 3 (Anexa 2 ) referitor la elementele de relaţie specifice propoziţiei subordonate predicative.

Posterul se expune pe tablă.

Ce puteţi să-mi spuneţi despre topica acestei propoziţiii?

Elevii precizează şi notează în caieteelementele regente: a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a părea, a însemna, a fi, a deveni.

Elevii rezolvă exerciţiul 3 de pe fişa de lucru.

Elevii realizează posterul, sintetizând elementele de relaţie specifice predicatului descoperite pe fişa de lucru.

Elevii trec, pe rând, pe la fiecare poster şi fac comentarii direct pe acestea.Elevii notează în caiete elementele de relaţie identificate.Predicativa stă după regentă, dar şi înaintea regentei când se insistă asupra

conversaţia

exerciţiul

turul galeriei

conversaţia

activitate pe grupe

activitate frontală

fişe de lucru

posterrealizarea „ciorchi-nelui” de idei

Page 7: proiect predicativa

Dar despre punctuaţie? subordonatei.Predicativa nu se desparte prin virgulă de regenta sa.

Evaluarea formativă

O6O2O3

O7 O4O8

Profesorul precizează elevilor că vor rezolva celelalte exerciţii de pe fişa de lucru.După rezolvarea exerciţiilor de pe fişa de lucru, profesorul constată prin conversaţie modul în care elevii au rezolvat exerciţiile.

Elevii rezolvă exerciţiile de pe fişa de lucru.

Elevii răspund solicitărilor.

exerciţiul

conversaţia

activitate pe grupe

activitate frontală

fişe de lucru

evaluare formativă

Asigurarea feedback-ului

Are loc pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri verbale (Corect, Bine, Da), prin întrebări referitoare la propoziţia subordonată predicativă, dar şi prin efectuarea exerciţiilor de pe fişa de lucru.

notarea activităţiielevilor

Asigurarea retenţei şi a transferului

Se dă ca activitate rezolvarea exerciţiilor: 1, 2 şi 3, pagina 85 din manual.

Elevii îşi notează tema.

Page 8: proiect predicativa

Schema tablei

Propoziţia subordonată predicativă

Elevul pare inteligent. Cornel a rămas acelaşi. Cristian a ajuns profesor. Fata se făcu roşie ca focul. Arta înseamnă talent. Andrei a ieşit inginer.

Elevul pare să fie inteligent. Cornel a rămas cum îl ştiam. Cristian a ajuns ce a dorit. Fata se făcu cum este focul Arta înseamnă să ai talent. Andrei a ieşit ce a vrut.

Propoziţia care îndeplineşte în frază rolul de nume predicativ pe lângă un verb copulativ din regentă se numeşte propoziţie subordonată predicativă.

Elemente regente (verbe copulative): a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a părea, a însemna, a fi, a deveni. Elemente de relaţie: pronume şi adjective pronominale relative: care, cine, ce, ceea ce; pronume şi adjective pronominale nehotărâte: oricine, oricare, orice; adverbe relative: unde, când, cum, cât; conjuncţii subordonatoare: că, să, dacă, de, ca...să; locuţiuni conjuncţionale subordonatoare: după cum, ca şi cum.

Topica:Predicativa stă după regentă, dar şi înaintea regentei când se insistă asupra

subordonatei.

Punctuaţia:Predicativa nu se desparte prin virgulă de regenta sa.

Page 9: proiect predicativa

ANEXA 1

Alegeţi din lista de mai jos verbele copulative potrivite pentru fiecare propoziţie

subordonată: părea, înseamnă, era, e. Observaţi modificările apărute la nivel de frază:

Obiceiul lui ………….. să nu şadă ziua niciodată. (G. Alexandrescu)

Soarele …………… că lunecase pe alt tărâm. (M. Sadoveanu)

Treaba potecilor …… să se taie şi să se încrucişeze între ele. (M. Sadoveanu)

Asta ………… că v-aţi compromis grav. (Karl May)

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU

1. Înlocuiţi punctele de suspensie cu propoziţii predicative potrivite pentru fiecare

regentă dată în stânga paginii:

Fiecare dintre ei a ajuns ce ……………………………………………..

Problema cea mai importantă era să ……………………………………

Andrei a rămas cum ……………………………………………………

2. Elaboraţi regente, astfel încât propoziţiile subordonate să fie propoziţii

predicative:

………………………………………… dacă vine la noi.

………………………………………… să citim mai mult.

………………………………………… cum l-am ştiut întotdeauna.

3. Precizaţi valoarea morfologică a elementelor de relaţie prin care sunt introduse

propoziţiile subordonate predicative:

Page 10: proiect predicativa

Misiunea plăieşilor era ca atunci să străjuiască cetatea. ( C. Negruzzi)

Vântul părea că s-a potolit.

El devine ceea ce vrea.

Întrebarea este când susţinem concursul.

Premiantul va fi oricine va munci.

Problema este ce curs vor lua evenimentele.

A munci neîncetat e ca şi cum ai uita de tine.

Cum e floarea de cireş era fata moşului.

Subiectul dezbaterii era care roman citit reflecta mai bine realitatea.

4. Realizaţi expansiunea numelor predicative în propoziţii corespunzătoare:

A simţi nu înseamnă a lua în stăpânire lumea. (Proverb)

..........................................................................

El pare a înţelege exerciţiul.

.........................................................................

Visul său era de a-şi regăsi prietenii pierduţi.

...................................................................

Proprietatea lui este mare.

……………………………………….......

5. Contrageţi subordonatele predicative:

Otilia părea că ştie multe. (G. Călinescu)

……………………………………

Ochii ei păreau că-ţi spun totul. ( M. Sadoveanu)

………………………………………

Rostul omului este să aibă o familie. (G. Călinescu)

……………………………………………….

Page 11: proiect predicativa

Slăbiciunea lui Isaia a fost să-şi cumpere şi el o blană. (I. Al. Brătescu Voineşti)