proiect - porcul

Upload: taniapopescu

Post on 01-Nov-2015

17 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

porci

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic ,,N. Oncescu,, IancaAria curricular:Matematic i tiine ale naturiiObiectul : BiologieUnitatea de nvare: Caractere generale morfofuncionale, comportament, adaptri i importan ale unor grupe de vieuitoare.......MAMIFERE Subiectul leciei : MAMIFERE omnivore : porcul Profesor : Popescu Tania- NeliClasa: a VI-a AScopul leciei : Evidenierea trsturilor specifice mamiferelor omnivore n corelaie cu modul i mediul de via, dar i a importanei pe care o au pentru om.

Competene specifice:1.1.Identificarea unor grupe i specii de animale.1.2.Recunoaterea alctuirii generale a unui mamifer.1.3.Stabilirea relaiilor ntre factorii de medii i diversitatea animalelor.1.4.Explicarea structurii i funciilor organismului unor vieuitoare.1.5.Stabilirea relaiilor ntre tipurile de comportament i procesul de adaptare a organismului la mediu2.1.Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate explorrii lumii animale2.2.Realizarea activitilor experimentale i interpretarea rezultatelor.2.3.Transferarea rezultatelor experimentale n activitile de cretere i de ngrijire a animalelor3.1.Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor.3.2.Elaborarea i aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare i rezolvare a unor situaii problem.4.1.Exersarea utilizrii unor surse de informare.4.2.Utilizarea adecvat a terminologiei, specific biologiei, n diferite situaii de comunicare.5.1.Rezolvarea situaiilor problem n relaia dintre om i regnul animal.

Obiectivele operaionale : Pe parcursul i la sfritul activitii de instruire elevii vor fi capabili:O1: S deduc elementele ce caracterizeaz mamiferele n general.O2: S enumere caracterele mamiferelor omnivore.O3: S evidenieze importana diferenierii dentiiei n funcie de modul de hrnire, prezentnd caracterele generale ale mamiferelor omnivore. O4: S explice importana mamiferelor omnivore n raport cu omul .Tipul leciei : mixtStrategii didactice :Metode i procedee : conversaia, observaia, demonstraia, munca cu manualul , observaia dirijat, nvarea prin descoperire.Mijloace de nvmnt : miniplane cu diferite mamifere , manualul, atlase zoologice,foi de flip chart, carioci, fie de lucru i de evaluare Forme de activitate : frontal, n echipe, individual Timp de desfurar : 50 minuteLocul de desfurare : sala de clasEvaluare : prin chestionare oral i fi de autoevaluare

Bibliografie :Programa colar

Aglaia Ionel, Zoe Partin , Manual de Biologie clasa a VI a, Ed.Humanitas, 1998

Maria Brandusoiu, Constana Androne, Biologie-Manual pentru clasa a VI-a, Editura

Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2007

Gh. Crep, 1000 de ntrebri i rspunsuri pe teme biologice, EDP, Bucuresti, 1981

Ghid de evaluare i examinare biologie, SNEE, Bucureti, 2001

DESFURAREA LECIEI

ETAPELE LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1.Organizareaclasei-Noteaz n catalog elevii abseni i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea orei.-Pregtete materialul didactic necesar pentru desfurarea leciei.

-i pregtesc cele necesare pentru lecie.

2. Verificarea cunotinelor anterioareConversaie euristic pe baza leciei anterioare. Profesorul adreseaz cteva ntrebri din lecia anterioar Mamifere erbivore .*Cine poate s explice de ce animalele studiate ora trecut se numesc mamifere erbivore? *Prin ce anume se deosebete o vac de un cal ?

Ascult cu atenie ntrebrile adresate de profesor i rspund.-pentru c se hrnesc cu plante

-prin : *vaca este rumegtoare calul este nerumegtor*vaca are stomac alctuit din 4 compartimente calul dintr-o singur ncpere*vaca este paricopitat calul este imparicopitat*vaca prezint coarne goale la interior calul nu*vaca pe gt are o salb calul are coam

3 Captarea ateniei i reactualizarea cunotinelor-Se citesc ghicitori ANEXA I

-Din punctul de vedere al modului de hrnire, se cunosc mai multe grupe de mamifere, care sunt acestea ?

-Dac erbivorele se hrnesc cu plante, carnivorele cu carne, atunci omnivorele oare cu ce se hrnesc ? -Cine face parte din aceast grup???

-insectivore-roztoare-carnivore-erbivore-omnivore

4. Anunarea temei i a obiectivelor operaionale-anun titlul, l noteaz pe tabl i prezint obiectivele operaionale ale leciei pe scurt i pe nelesul copiilor :O1: S deduc elementele ce caracterizeaz mamiferele n general.O2: S enumere caracterele mamiferelor omnivore.O3: S evidenieze importana diferenierei dentiiei n funcie de modul de hrnire, prezentnd caracterele generale ale mamiferelor omnivore. O4: S explice importana mamiferelor omnivore n raport cu omul .

-noteaz n caiete titlul noii lecii i sunt ateni la obiectivele prezentate de profesor

4. Dirijarea nvrii-mpart clasa n 3 echipe -mpart fiele de lucru cu sarcinile de lucruANEXA II-dup ce noteaz pe foile de flip chart informaiile cerute , un reprezentant al echipei va prezenta n faa clasei rspunsurilelipind foile pe tabl, astfel nct s le poat vedea toi elevii.

-verific frontal prin ntrebri adresate ntregii clase : Care sunt caracterele care ne fac s spunem c porcul, porcul mistre, hipopotamul sunt mamifere omnivore ?

- Se citesc poezii, citate din care s capete noi informaii despre aceste mamifere : ANEXA III

-sunt ateni la explicaiile profesorului

-se grupeaz i studiaz sarcinile din fia de lucru-pe baza miniplanelor, desenelor din manual , informaiilor din manual i a cunotinelor cptate din alte surse rezolv sarcina primit

-se hrnesc i cu plante i cu carne, cu resturi de alimente din gospodrii, tre, porumb

5. Obinerea performanei elevilor-Inventariaz principalele informaii i face observaii cu privire la corectitudinea rspunsurilor .-sunt rugai elevii pentru ca ora urmtoare s pregteasc ghicitori i ,, TIAI C ? ,,

- i noteaz ce au de pregtit pentru ora urmtoare

6. Evaluarea performanei-Prin completarea fiei de evaluare.

Sunt notai elevii care au fost activi pe tot parcursul orei .

-Se gndesc i completeaz testul de evaluare.

ANEXA I

Am aici n btturaO uzin cu untur,
Care umbl prin ograd
C-un urub n loc de coad.
(porcul)

n noroi se tvleteCu porumb el se hrneteAre coada covrigeli n rt are inel (porcul)

Nu-i tractor, dar e n starePoieni, lunci, pduri s are !( porcul mistre)

E masiv, cu botul gros,Ca un bou fr de coarne,D ntruna din urechi,Ploaia ct mai des s toarne,

Tare-i place, tare-i place...V-h-h! Ce ta-ra-ram,Stnd n ap pn-n bruFace un... ( hipopotam ) .

ANEXA II

Fi de lucru nr 1

Pe baza cunotinelor pe care le deinei reamintii caracterele generale ale mamiferelor:

a) Au corpul acoperit cu ......... produs de piele

b) Corpul se sprijin pe 4 ........... : dou .................. , ........ posterioare, diferite n funcie de mediul de via.

c) Dentiia este format din : incisivi, ............. i msele (ei se modific n funcie de felul hranei : dai un exemplu........................................................ )

Respir prin ..................

Au ........................... de sim dup acelai plan ca i la om.

Temperatura corpului este ..............................

Definiia mamiferelor : sunt organisme care ......................................................................................................................................

Fi de lucru nr 2

Citii cu atenie i completai spaiile punctate, scond astfel n eviden caracterele mamiferelor omnivore :

a) mediul lor de via : ..........................................b) la cap prezint un rt cu 2 .................c) Corpul este : .......................... , acoperit cu ........................................d) Membrele sunt .......... la numr, ....................................., terminate cu 4 ................................, nvelite n ................................., de aceea ele se numesc ........................................e) Nasc de ............................... , cte .................. purcei pe care i hrnesc cu ....................................

Fi de lucru nr 3

Dup cum se cunoate , omul finnd foarte inventiv , nc din cele mai vechi timpuri a tiut s domesticeasc mai multe animale printre care i porcul. Scoatei n eviden cteva avantaje pe care omul le are din faptul c se ocup cu creterea porcilor : ------

Considerai c sunt pericole din cauza consumului de produse din porc ??--

ANEXA III

Vine garda financiar in sat...
-Batrane, ai porc?
-Da, am!
-No.. si ce ii dai sa manance?
-Pai.. resturi ce imi raman si mie.. laturi.. deastea..
-Aoleu.. ai 200 mil amenda... cum poti sa dai la porc sa manance laturi.. dai si tu legume.. fructe... sucuri..
peste 1 luna ... vin altii de la garda..
-Avei porc?
-Da!
-Si ce ii dati sa manance ?!
-Pai... ii dau sucuri.. fructe.... legume..
-Aoleu.. cum se poate una ca asta? oamenii mor de foamne.. si dvs dati fructe.. legume la porc sa manance.. cum se poate una ca asta? aveti 100 mil amenda.
peste 6 luni apare iar garda...
-Batrane.. ai porc?
-Da!!!
-Si ce ii dai sa manance?!
-Nu'i dau nimic!
-Da cum asa ?!
-Pai... ii las 100 de mii ... sa isi ia el ce vrea .

-De ce va bateti copilul domnule Bula?
-Mi-a spus ca sunt un porc gras
-Si daca il bateti credeti ca slabiti ?

Desi sunt atat de minusculi, cei mai mici porci din lume cresc cel putin, in numar.Cel mai mic purcel din lume s-a nascut la ferma Pennywell din Marea Britanie si face parte din rasa extrem de rara kune kune, originara din Noua Zeelanda. Purcelusul botezat Johnny face parte dintr-un program de selectie genetica initiat in urma cu 10 ani de catre femierul Chris Murray. La inceputul lui 2009, 10 exemplare din rasa kune kune, varianta super-liliputan, s-au nascut perfect sanatosi, ducand numarul purceilor de buzunar la 3000 in intreaga lume. In momentul in care s-a nascut, Johnny impreuna cu 2 frati de-ai sai nu erau mai mari de 15 cm si puteau fi tinuti lejer, toti trei, in palma fermierului. In momentul in care ajung la maturitate, porcii kune kune nu sunt mai mari in talie decat un cocker spaniol si cantaresc intre 50 si 80 de kg. Evident, din punct de vedere economic, acesti purcelusi sunt prea mici pentru a fi exploatati si mancati, dar domnul Murray crede ca kune kune sunt niste animale de companie ideale.

Numele i prenumele elevului...............................................clasa a VI-a nota..........Fi de evaluareDefinii mamiferele...................4 puncte

Scoatei n eviden 4 avantaje pe care omul le are din faptul c se ocup cu creterea porcilor...............4 puncte

Se acord 2 puncte din oficiu. Timp de lucru 5 minute.

Numele i prenumele elevului...............................................clasa a VI-a nota..........Fi de evaluare1. Definii mamiferele...................4 puncte

Scoatei n eviden 4 avantaje pe care omul le are din faptul c se ocup cu creterea porcilor...............4 puncte

Se acord 2 puncte din oficiu. Timp de lucru 5 minute.

Numele i prenumele elevului...............................................clasa a VI-a nota..........Fi de evaluare1. Definii mamiferele...................4 puncte

Scoatei n eviden 4 avantaje pe care omul le are din faptul c se ocup cu creterea porcilor...............4 puncte

Se acord 2 puncte din oficiu. Timp de lucru 5 minute.

Numele i prenumele elevului...............................................clasa a VI-a nota..........Fi de evaluare1. Definii mamiferele...................4 puncte

Scoatei n eviden 4 avantaje pe care omul le are din faptul c se ocup cu creterea porcilor...............4 puncte

Se acord 2 puncte din oficiu. Timp de lucru 5 minute.

Pe baza cunotinelor pe care le deinei reamintii caracterele generale ale mamiferelor:

a) Au corpul acoperit cu PR.. produs de piele

b) Corpul se sprijin pe 4 MEMBRE.. : dou ANTERIOARE.... , ..DOU.. posterioare, diferite n funcie de mediul de via.

c) Dentiia este format din : incisivi, CANINI.. i msele (ei se modific n funcie de felul hranei : dai un exemplu...LIPSESC CANINII LA ERBIVORELE RUMEGTOARE, CANINII SUNT FOARTE BINE DEZVOLTAI LA CARNIVORE... )

Respir prin .PLMNI...

Au ORGANE... de sim dup acelai plan ca i la om.

Temperatura corpului este .CONSTANT..

Definiia mamiferelor : sunt organisme care ..NASC PUI VII PE CARE I HRNESC CU LAPTELE PRODUS DE MAMELE...

Citii cu atenie i completai spaiile punctate, scond astfel n eviden caracterele mamiferelor omnivore :

a) mediul lor de via : .PORCUL DOMESTIC-N CURILE OMULUI, CEL DOMESTIC PRIN PDURIb) la cap prezint un rt cu 2 NRIc) Corpul este : GREOI , acoperit cu PR SCURT I RAR.d) Membrele sunt ...4... la numr, .SCURTE I MUSCULOASE., terminate cu 4 ..DEGETE INEGALE., nvelite n ...COPITE., de aceea ele se numesc ..PARICOPITATE..e) Nasc de ...DE 2 ORI PE AN. , cte ..8-12 ... purcei pe care i hrnesc cu ..LAPTELE PRODUS DE MAMELE

IMPORTANA ECONOMIC :

-carne, grsime-prul este folosit la fabricarea bidinelelor, pensulelor, periilor-oasele sunt folosite la fabricarea cleiului-pielea este folosit la fabricarea hainelor i a nclmintei-sunt precoci ( se ngra n scurt timp )-sunt prolifici ( se nmulesc repede )

-dezavantajul pielii de porc - firul de pr strbate n totalitate grosimea pielii astfel se fabric numai nclminte de varAr putea aprea pericole dac porcul triete n mizerie, consum obolani, n muchii porcului s-ar putea gsi trichin- un vierme care ne poate mbolnvi de trichineloz.

Numele i prenumele elevului...............................................clasa a VI-a nota..........Fi de evaluare1. Definii mamiferele...................4 puncte

Scoatei n eviden 4 avantaje pe care omul le are din faptul c se ocup cu creterea porcilor...............4 puncte

Se acord 2 puncte din oficiu. Timp de lucru 5 minute.

BAREM DE CORECTARE I NOTARE

Pentru definiia corect i complet se acord 4 puncte, dac este incomplet se acord doar 2 puncte.

Pentru precizarea a oricror 4 avantaje din cele prezentate n clas sau altele corecte se acord 4 puncte; pentru rspuns incomplet se acord doar 2 puncte.