proiect pedagogie 2014

18
PROIECT DE LECTIE Data: 29.04.2014 Prof.Ene Camelia-Ionica Şcoala: Colegiul National “ Radu Greceanu” Clasa: a XI-a G (Profil: Matematica-informatica) Disciplina: Biologie Tema: Ventilaţia pulmonară. Volume şi capacităţi pulmonare Tipul de lecţie: Mixtă Scopul lecţiei: Înţelegerea de către elevi a modului de realizare a respiraţiei şi cunoaşterea volumelor şi capacităţile pulmonare , a modificărilor care apar în inspiraţie şi expiraţie, a structurile anatomice care participă la cele două procese; fixarea diferenţelor între inspiraţie şi expiraţie, între respiraţia externă, internă şi celulară sau tisulară, aprofundarea structurii pulmonare corelată cu funcţia respiratorie, realizarea corelaţiilor dintre debitul cardiac şi debitul respirator, cunoaşterea legăturii structurale şi funcţionale între sistemele circulator şi respirator, rezolvarea problemelor cu parametrii cardiaci şi respiratori ; formarea deprinderilor de munca intelectuala, formarea de priceperi si deprinderi de a explica ventilaţia pulmonară cu ajutorul materialelor şi aparatelor executate de elevi, de a identifica elementele componente ale plamanului si de a realiza corelatii; Competențe generale: Receptarea informaţiilor despre lumea vie Explorarea sistemelor biologice Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii

Upload: cristina-ene

Post on 15-Jan-2016

215 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect pedagogie 2014

PROIECT DE LECTIE

Data: 29.04.2014

Prof.Ene Camelia-Ionica

Şcoala: Colegiul National “ Radu Greceanu”

Clasa: a XI-a G (Profil: Matematica-informatica)

Disciplina: Biologie

Tema: Ventilaţia pulmonară. Volume şi capacităţi pulmonare

Tipul de lecţie: Mixtă

Scopul lecţiei:

Înţelegerea de către elevi a modului de realizare a respiraţiei şi cunoaşterea volumelor şi

capacităţile pulmonare , a modificărilor care apar în inspiraţie şi expiraţie, a structurile anatomice

care participă la cele două procese; fixarea diferenţelor între inspiraţie şi expiraţie, între respiraţia

externă, internă şi celulară sau tisulară, aprofundarea structurii pulmonare corelată cu funcţia

respiratorie, realizarea corelaţiilor dintre debitul cardiac şi debitul respirator, cunoaşterea legăturii

structurale şi funcţionale între sistemele circulator şi respirator, rezolvarea problemelor cu

parametrii cardiaci şi respiratori ; formarea deprinderilor de munca intelectuala, formarea de

priceperi si deprinderi de a explica ventilaţia pulmonară cu ajutorul materialelor şi aparatelor

executate de elevi, de a identifica elementele componente ale plamanului si de a realiza corelatii;

Competențe generale:

Receptarea informaţiilor despre lumea vie Explorarea sistemelor biologice Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru specifice biologiei în contexte

noi

Competenţe specifice: 1.1.Identificarea organelor şi a sistemelor de organe la om, precum şi a caracteristicile acestora1.2. Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare, pentru rezolvarea unor sarcini de lucru variate;2.1.Utilizarea experimentului şi a investigaţiei pentru evidenţierea structurii şi funcţiilor organismului uman;2.2.Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor3.1.Reprezentarea structurii şi funcţiilor organismelor pe baza modelelor3.2. Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare şi de rezolvare de probleme4.1.Utilizarea corectă a terminologiei specific biologiei în diferite situaţii de comunicare4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare5.1. Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor despre influenţa factorilor de mediu asupra funcţiilor organismului

Page 2: proiect pedagogie 2014

5.2.Aplicarea unor reguli de menţinere a sănătăţii omului5.3. Realizarea de conexiuni intra, inter, transdisciplinare

Obiective operaţionale:

O1 – să explice mecanica ventilaţiei pulmonare

O2 – să identifice volumele pulmonare şi capacităţile pulmonare

O3 – să stabilească legătura dintre volumele pulmonare şi capacităţile pulmonare

O4 – să rezolve probleme care implică determinarea volumelor şi capacităţilor pulmonare

Metode şi procedee:

explicaţia

conversaţia

problematizarea

învăţarea prin descoperire

demonstraţia

observaţia

învăţarea asistată de calculator

metoda: Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am

învăţat

modelarea

Resurse materiale:

fişe de lucru

lecţie creată în AEL

calculator

manuale

planşa: Sistemul respirator la om

caiete

tabla

creta

Forme de activitate: activitate individuală, frontală, practică şi în perechi

Mijloace didactice:

Pentru activitate frontalã : planșe, imagini, atlase Pentru activitatea pe grupe: fișe de activitate, manual,aparate executate de elevi; Pentru activitate individualã : fișe de evaluare, fise de lucru individuale

Locul de desfăşurare: laborator AEL

Evaluare - formativã, prin chestionare oralã și scrisã

Bibliografie: Biologie, Manual pentru clasa a XI-a, Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan

Voiculescu, Cezar Th Niculescu, Radu Cârmaciu, Ed. Corint, Bucureşti, 2006

Metodica predării biologiei, Naela Costică, Ed. Graphys, Iaşi, 2008

Durata activităţii: 2 ore (12.oo-14.oo).

Page 3: proiect pedagogie 2014

Etapele lecţiei Activitatea profesorului şi elevuluiResurse

materialeResurse

proceduraleEvaluare

1.Moment

organizatoric(2min.)

- stabilirea disciplinei- notarea absenţelor- organizarea clasei şi pregătirea pentru lecţie- se verifică buna funcţionare a calculatoarelor

- catalog

- calculatoare

- conversaţia

2.Captarea atenţiei şi trezirea interesului

(2 min.)

- pentru a stârni curiozitatea şi interesul elevilor pentru tema care se va pune în discuţie, elevii grupaţi câte doi, sunt puşi să îşi măsoare reciproc circumferinţa cutiei toracice în respiraţie.- după realizarea măsurătorilor şi notarea acestora, se încep discuţiile pe marginea valorilor obţinute:Î: Câte valori puteţi măsura în timpul respiraţiei?R: Două valori.Î: Cum sunt cele două valori obţinute? De ce?R: Cele două valori sunt diferite, deoarece una a fost luată în timpul inspiraţiei (valoarea mai mare), iar cealaltă în expiraţie.

- metru de croitorie- caiete

- conversaţia- observaţia- demonstraţia- explicaţia- activitatea în perechi

-evaluare frontală

3.Enunţarea temei şi

obiectivelor operaţionale

(2 min.)

- pornind de la activitatea făcută de elevi, profesorul anunţă titlul lecţiei: „Ventilaţia pulmonară. Volume şi capacităţi pulmonare”, care va fi scris pe tablă, şi obiectivele urmărite, explicând că la finalul lecţiei ei vor fi capabili să explice modul de realizare a respiraţiei şi să identifice volumele şi capacităţile pulmonare.- elevii notează titlul în caiete

- tabla- creta- caiete

- conversaţia- explicaţia

4.Reactualizarea cunoştinţelor

(10 min)

- profesorul anunţă elevii că noua lecţie va fi predată folosind metoda Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat şi face tabelul acestei metode pe tablă.- pentru a reactualiza cunoştinţele elevilor legate de anatomia sistemului respirator, profesorul cere elevilor să noteze în rubrica „ Ştiu”, tot ceea ce cunosc legat de respiraţie, anunţându-i că au la dispoziţie 5 min.- elevii reactualizează şi notează în caiete noţiunile pe care le cunosc despre sistemul respirator

- tabla- creta- caiete- planşa

- observaţia- conversaţia- explicaţia- activitatea individuală- metoda Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am învăţat

- autoevaluarea

- observarea sistematică a elevilor

Page 4: proiect pedagogie 2014

Etapele lecţiei Activitatea profesorului şi elevuluiResurse

materialeResurse

proceduraleEvaluare

- după expirarea timpului, profesorul verifică frontal noţiunile notate de elevi în rubrica „Ştiu” a tabelului. Pentru aceasta sunt puse următoarele întrebări:Î: Din ce este alcătuit sistemul respirator la om?R: Sistemul respirator este alcătuit din plămâni şi căi respiratorii.Î: Care sunt căile respiratorii extrapulmonare?R: Căile respiratorii extrapulmonare sunt: cavitatea nazală, faringe, laringe, trahee, bronhii.Î: Unde sunt localizaţi plămânii şi din ce sunt alcătuiţi?R: Plămânii sunt localizaţi în cavitatea toracică şi sunt alcătuiţi din lobi, segmente şi lobuli.Î: Ce se observă în structura plămânilor?R: În structura plămânilor se observă arborele bronşic – format prin ramificarea bronhiilor în plămâni.Î: Din ce este alcătuit arborele bronşic?R: Arborele bronsic este format prin ramificaţia bronhiilor în plămâni fiind alcătuit din: bronhii lobare, bronhii segmentare, bronhiole lobulare, bronhiole terminale, bronhiole respiratorii, ducte alveolare, alveole pulmonarÎ: Ce sunt alveolele pulmonare?R: Alveolele pulmonare sunt săculeţi cu rol în schimbul de gaze respiratorii, deoarece membrana alveolei împreună cu peretele capilarului formează membrana alveolo - capilară.- elevii vin la tablă şi notează informaţiile în rubrica „Ştiu” a tabelului.- profesorul cere elevilor să noteze în rubrica „ Vreau să ştiu”, ce ar dori să cunoască despre respiraţie.- elevii emit întrebări, care sunt notate în a doua rubrică a tabelului:

Ce modificări au loc în timpul inspiraţiei şi

- caiete- tabla- creta

- conversaţia

- explicaţia

- activitate frontală

-evaluare frontală

Page 5: proiect pedagogie 2014

Etapele lecţiei Activitatea profesorului şi elevuluiResurse

materialeResurse

proceduraleEvaluare

expiraţiei? Cât aer intră în plămân în timpul inspiraţiei? Cât aer intră maxim în plămâni? Care este frecvenţa respiratorie la o persoană?

-evaluare frontală

5.Prezentarea conţinutului sarcinilor de

învăţare şi dirijarea învăţării(15 min.)

- profesorul explică elevilor că în lecţia care va fi predată vor primi răspunsuri la toate întrebările notate în rubrica „Vreau să ştiu” şi îi anunţă că lecţia va fi predată cu ajutorul calculatorului, folosind sistemul AEL- profesorul împarte elevilor fişele de lucru (anexa 1) pentru conectarea acestora la noua lecţie şi lansează sistemul AEL, alegând materia şi lecţia care va fi predată şi sala unde are loc ora.- elevii se conectează la sistemul AEL, pe baza indicaţiilor din fişa de lucru - profesorul verifică modul de conectare a elevilor la lecţie şi porneşte lecţia, lansând prima componentă a lecţiei.- după lansarea primei părţi a lecţiei, elevii sunt anunţaţi de profesor că trebuie să completeze următoarele sarcini din fişa de lucru primită.- elevii urmăresc această componentă şi rezolvă sarcinile din fişa de lucru.- profesorul verifică modul de realizare a sarcinii din fişa de lucru, în paralel cu prezentarea materialului programat:Î: Ce este ventilaţia pulmonară?R: Ventilaţia pulmonară reprezintă circulaţia aerului între mediul extern şi alveolele pulmonare.Î: Care sunt procesele prin care se realizează ventilaţia pulmonară? R: Ventilaţia pulmonară se realizează prin succesiunea a două procese: inspiraţia şi expiraţiaÎ: Ce este inspiraţia? R: Inspiraţia presupune pătrunderea aerului încărcat cu O2

- caiete- tabla, creta

- calculatorul- fişe de lucru

- conversaţia- explicaţia

- conversaţia- explicaţia- activitate individuală

- modelarea- activitatea individuală- observaţia- învăţarea prin descoperire- demonstraţia- conversaţia- explicaţia

- observarea sistematică a elevilor

- tema de lucru în clasă

Page 6: proiect pedagogie 2014

Etapele lecţiei Activitatea profesorului şi elevuluiResurse

materialeResurse

proceduraleEvaluare

în plămâni.Î: Ce modificări au loc în timpul inspiraţiei?R: În timpul inspiraţiei au loc următoarele modificări:

coborârea diafragmei creşte volumul cutiei toracice creşte volumul plămânilor sternul se depărtează de coloana vertebrală coastele se ridică prin contracţia muşchilor

inspiratoriÎ: Ce este expiraţia?R: În timpul expiraţiei aerul încărcat cu CO2 iese din plămâni.Î: Ce schimbări se observă în timpul expiraţiei?R: În expiraţie au loc următoarele modificări:

ridicarea diafragmei scăderea diametrului (volumului) cutiei toracice coborârea coastelor sternul se apropie de coloana vertebrală

- aceste informaţii sunt notate în rubrica „Am învăţat” a tabelului, începând schiţa lecţiei.- profesorul lansează a doua componentă a lecţiei şi cere elevilor să rezolve următoarele sarcini din fişa de lucru.- elevii urmăresc componenta lansată de profesor şi completează fişele de lucru- după completarea fişei de lucru, profesorul discută împreună cu elevii volumele şi capacităţile pulmonare şi explică aceste informaţii:Î: Care este primul volum prezentat în grafică? Ce valoare are? R: Primul volum este volumul curent (VC) şi are o valoare de aproximativ 500 ml aer.Î: Ce alt volum este reprezentat în grafic?

- calculator- fişe de lucru completate

- tabla, creta- caiete

- fişe de lucru- calculator

- conversaţia- explicaţia- observaţia- învăţarea prin descoperire- problematizarea- activitatea frontală

- modelarea- problematizare- observaţia- învăţarea prin descoperire

- conversaţia

-evaluare frontală

- observarea sistematică a elevilor

-evaluare frontală

Page 7: proiect pedagogie 2014

Etapele lecţiei Activitatea profesorului şi elevuluiResurse

materialeResurse

proceduraleEvaluare

R: Un alt volum reprezentat în grafic este volumul inspirator de rezervă (VIR), cu o valoare de 3000 ml (1500 ml)Î: Cum aţi defini volumul inspirator de rezervă, având în vedere reprezentarea din grafic?R: VIR - reprezintă volumul suplimentar de aer introdus în plămâni peste volumul curent în inspiraţia forţată.Î: Ce se întâmplă într-o expiraţie forţată, cât aer se elimină?R: Volumul expirator de rezervă de aproximativ 1500 ml aer – reprezintă volumul de are eliminat din plămâni în expiraţia forţată.Î: După expiraţia forţată mai rămâne aer în plămâni?R: După expiraţia forţată în plămâni mai rămâne un volum de aer de aproximativ 1000 ml, numit volum rezidual. - volumele pulmonare şi valorile lor sunt notate în rubrica „Am învăţat” a tabelului → continuarea schiţei lecţiei.- după notarea şi discutarea volumelor pulmonare se trece la discutarea capacităţilor pulmonare:Î: Ce capacitate pulmonară este reprezentată în graficul observat pe calculator şi cum se poate calcula?R: Capacitatea inspiratorie: C.I = VC + VIRÎ: Ce cantitate de aer rămâne în plămân la sfârşitul unei expiraţii normale?R: În plămân rămân aproximativ 3000 ml aer, reprezentat de volumul rezidual funcţional: VRF = VR + VERÎ: Ce altă capacitate pulmonară aţi identificat?R: Capacitatea vitală: CV = VER + VIR + VCÎ: Cât aer va intra maxim în plămâni, dacă la capacitatea vitală se adaugă volumul rezidual?R: În plămân va intra aproximativ 5000 ml de aer → capacitatea pulmonară totală (CPT): CPT = CV+VR- elevii notează aceste capacităţi în rubrica „Am învăţat”

- calculator- fişe de lucru completate

- caiete- tabla- creta

- calculator- fişe de lucru completate

- conversaţia- problematizarea- explicaţia- demonstraţia

- conversaţia

- explicaţia- observaţia- problematizarea- demonstraţia- conversaţia

-evaluare frontală

-evaluare frontală

Page 8: proiect pedagogie 2014

Etapele lecţiei Activitatea profesorului şi elevuluiResurse

materialeResurse

proceduraleEvaluare

- profesorul continuă schiţa tablei şi cere elevilor să numere câte respiraţii au într-un minut, adică frecvenţa respiratorieR: Frecvenţa respiratorie la femei este de 18 respiraţii/min Frecvenţa respiratorie la bărbaţi este de 16 respiraţii/min - profesorul introduce noţiunea de debit respirator:

DR= FR x VC- se finalizează schiţa lecţiei, notând valorile frecvenţei respiratorii, iar elevii o notează în caiete.- având în vedere valorile diferite ale volumului cutiei toracice măsurate la începutul orei şi valorile diferite ale frecvenţei respiratorii, profesorul cere elevilor să enumere şi să explice ce factori ar putea modifica frecvenţa respiratorie şi capacitatea vitală- elevii enumeră câţiva factori care pot modifica valorile frecvenţei reduse, debitului respirator şi a capacităţii vitale: - vârsta - efort fizic - sexul - înălţime - starea de sănătate

- tabla- creta- caiete

- caiete

- explicaţia

- problematizarea- exerciţiul

- autoevaluarea

6.Fixarea şi asigurarea

posibilităţilor de transfer al

cunoştinţelor(5 min)

- profesorul dă elevilor o problemă, pentru a observa modul în care elevii pot realiza corelaţii între volumul şi capacitatea pulmonară- elevii rezolvă problema propusă de professor

- caiete

- problematizarea

- tema de lucru în clasă- observarea sistematică a elevilor

7.Asigurarea feed-back(10 min)

- pentru a vedea corectitudinea rezolvării problemei, unul dintre elevi va rezolva problema la tablă- profesorul apreciază răspunsurile elevilor şi subliniază ce trebuie învăţat

- caiete- tabla- creta

- problematizarea- conversaţia- explicaţia

-evaluare frontală

8. Tema pentru acasă

- elevii primesc o problemă ca temă pentru acasă: Care este VIR al unei femei care are CPT = 4800 ml aer, VR = 1500 ml aer, iar prin expiraţie forţată elimină 1500 ml aer.

- caiete- exerciţiul- problematizarea

- tema pentru acasă

Page 9: proiect pedagogie 2014

SCHIŢA TABLEIVentilaţia pulmonară. Volume şi capacităţi pulmonare

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

- respiraţia – transportul O2 din mediul extern la celule şi a CO2 în sens invers- sistemul respirator este alcătuit din: căi respiratorii şi plămâni

1) Căile respiratorii- cavitatea nazală →faringe → laringe → trahee → bronhii

2) Plămânii → lobi, segmente, lobuli arborele respirator:

bronhii lobare → bronhii segmentare → bronhiole lobulare → bronhiole terminale → bronhiole respiratorii → ducte alveolare → alveole pulmonare- alveolele pulmonare → schimbul de gaze respiratorii

- Ce modificări au loc în timpul inspiraţiei?

- Ce modificări au loc în timpul expiraţiei?

- Cât aer pătrunde în plămâni într-o respiraţie normală?

- Cât aer poate să intre maxim în plămâni?

Ventilaţia pulmonară – asigură circulaţia aerului între mediul extern şi alveolele pulmonare, având 2 procese:a) Inspiraţia - activ – contracţia muşchilor inspiratori- creşte volumul cutiei toracice- creşte volumul plămânilor- sternul se îndepărtează de coloana vertebrală- ridicarea coastelorb) Expiraţia- pasiv – relaxarea muşchilor inspiratori- scade volumul cutiei toracice- scade volumul plămânilor- sternul se apropie de coloana vertebrală- coborârea coastelorVolume pulmonareVC ≈ 500 ml aer VIR ≈ 1500 ml aer VER ≈ 1000-1500 ml aer VR ≈ 1500 ml aerCapacităţi pulmonareCI = VC+VIR CRF= VR+VERCV = VC+VIR+VER CPT= VR+CV

Aplicaţie: CPT = 6000 ml aer VR = 1500 ml aer CPT = CV + VR → CV = CPT – VR = 6000 – 1500 = 4500 ml aerVIR = 2000 ml aer CV = VC + VIR + VER → VER = CV – VC – VIR = 4500 – 500 - 2000 = 2000 ml aer VC = 500 ml aerVER = ?

Page 10: proiect pedagogie 2014

FISA DE EVALUARE

1.Asociati volumele pulmonare prezentate in coloana din stanga , cu semnificatia acestora, redata in coloana din dreapta.

1.Volumul curent(VC) a.volumul de aer care ramane in plamani si dupa o expiratie fortata 2.Volumul inspirator de rezerva (VIR) b.volumul de aer inspirat si expirat in timpul respiratiei normale 3.Volumul expirator de rezerva(VER) c.volumul suplimentar de aer care poate fi inspirat peste volumul curent 4.Volumul rezidual(VR) d.volumul suplimentar de aer care poate fi inspirat fortat, dupa eliminarea volumului curent.

2.Completati spatiile punctate cu valorile coresunzatoare :

a.volumul curent=……mL; b.volumul inspirator de rezerva=……mL; c.volumul expirator de rezerva=……mL; d.volumul rezidual =……mL.

3.Gasiti raspunsul gresit.

Minut volumul respirator este:

a.cantitatea totala de aer care se deplaseaza prin arborele respirator in fiecare minut;b.egal cu produsul dintre volumul respirator de rezerva si frecventa respiratorie dintr-un minut;c.egal cu 9L pentru o frecventa de 18 respiratii /minut;d.denumit si debit respirator.

Page 11: proiect pedagogie 2014

BAREM FISA DE EVALUARE

Subiectul 1 - 4 puncte

1-b;2-c;3-d;4-a.Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 1 punct.Pentru raspuns incorect sau lipsa , se acorda 0 puncte.

Subiectul 2 -4 puncte

a-500;b-1500;c-1500;d-1500.Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 1 punct.Pentru raspuns incorect sau lipsa , se acorda 0 puncte.

Subiectul 3 -2 puncte

b.