proiect lectie traductoare forta

5
PROIECT DE LECŢIE M3 TRADUCTOARE Profesor ing. : Duca Mihaela Simona Clasa: a X-a H Data: 19-23 MARTIE 2012 Tema: TRADUCTOARE DE FORŢĂ Durata: 50 minute Scopul lecţiei: Tipul lecţiei: Achiziţii de noi cunoştinţe Competente specifice: C1. Realizarea corespondenţei dintre mǎrimea fizicǎ neelectricǎ şi modul de conversie în mǎrime electricǎ. C2. Identificarea tipurilor constructive de traductoare de forţă. C3. Interpretarea caracteristicii traductoarelor tensorezistive. Competente derivate: CD1. Descrierea fenomenelor care stau la baza construcţiei traductoarelor de forţă: elasticitatea, efectul tensorezistiv, efectul magnetostrictiv, eefctul piezoelectric. CD2. Identificarea aplicatiilor acestor traductoare in practica curenta CD3. Explicarea construcţiei şi functionarii traductoarelor de forţă tensometrice CD4. Interpretarea parametrilor specifici traductoarelor tensometrice CD5. Realizarea montajului necesar măsurării forţei cu un traductor tensorezistiv. Strategie didactică : Resurse procedurale : - Problematizarea , studiul de caz , conversatia euristică, decoperirea Resurse materiale : -fişe de lucru, filme educaţionale , calculator, videoproiector. Forme de organizare

Upload: angelescuo

Post on 28-Nov-2015

49 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Proiect lecti traductoare forta.

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Lectie Traductoare Forta

PROIECT DE LECŢIE M3 TRADUCTOARE

Profesor ing. : Duca Mihaela SimonaClasa: a X-a H Data: 19-23 MARTIE 2012Tema: TRADUCTOARE DE FORŢĂ Durata: 50 minuteScopul lecţiei: Tipul lecţiei: Achiziţii de noi cunoştinţe

Competente specifice: C1. Realizarea corespondenţei dintre mǎrimea fizicǎ neelectricǎ şi modul de conversie în mǎrime electricǎ.C2. Identificarea tipurilor constructive de traductoare de forţă.C3. Interpretarea caracteristicii traductoarelor tensorezistive.

Competente derivate:CD1. Descrierea fenomenelor care stau la baza construcţiei traductoarelor de forţă: elasticitatea, efectul tensorezistiv, efectul magnetostrictiv, eefctul piezoelectric.CD2. Identificarea aplicatiilor acestor traductoare in practica curentaCD3. Explicarea construcţiei şi functionarii traductoarelor de forţă tensometriceCD4. Interpretarea parametrilor specifici traductoarelor tensometriceCD5. Realizarea montajului necesar măsurării forţei cu un traductor tensorezistiv.

Strategie didactică : Resurse procedurale :

- Problematizarea , studiul de caz , conversatia euristică, decoperireaResurse materiale :-fişe de lucru, filme educaţionale , calculator, videoproiector.

Forme de organizare - Frontal , individual si pe grupe de elevi

Forma de evaluare :-Chestionarea frontală , proba practică

Page 2: Proiect Lectie Traductoare Forta

Desfăşurarea lecţiei:

Strategii didactice

Nr.crt.

Etapele lectiei si evenimentele

instruirii

Activitateaprofesorului

Activitateaelevilor

Metode de inva-tamant

Mijloacede inva-tamant

Forme de orga-nizare aactivitatii

Timp Evaluare

1. Momentorganizatoric

-face prezenţa-pregăteşte clasa pentru lecţie-pregăteşte materialul didactic

-raspund solicitărilor profesorului

- - -frontal 3min -

2. Verificarea cunştinţelor anterioare

-adresează intrebări frontal şi individual in legătura cu traductoarele de deplasare studiate anterior astfel încât elevii să descopere că acestea pot fi folosite şi ca traductoare de forţă-adresează întrebări despre metodele de măsurare a rezistenţei electice

-răspund si incearcă să facă conexiuni intre traductoarele de deplasare şi măsurarea forţei

-

metoda ,,tur

ul galeriei”

-caiete-portofolii

-frontal 7min -orală

3.

Transmiterea noilor cunoştinţe-Captarea atenţiei

-Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor

-Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

-trezeşte curiozitatea si interesul pentru tema anuţată-anunţă titlul lecţiei şi comunică elevilor obiectivele lecţiei şi modul de organizare a acesteia-prezintă o clasificare a traductoarelor de forţă, în funcţie de principiul de funcţionare- -împarte elevii în grupe de 3-4 elevi-cere fiecărei grupe să rezolve cerinţa din fişa de lucru 3 aflată în portofoliul fiecăruia(întocmirea unui

-sunt atenţi

-sunt atenţi

-notează în caiete

-pun întrebări

-rezolvă cerinţa din fişa de lucru

-prezentare video

-expunerea

-observarea sistematică

-conversaţia

-explicaţia

-demonstra-ţia

-caiete

-fişe de lucru

-frontal

-frontal

-frontalIndividual

-pe grupe

25min-orală- fişe de lucru

Page 3: Proiect Lectie Traductoare Forta

îndrumar de laborator pentru măsurarea forţei).Grupele pare vor folosi în schema montajului de lucru puntea Wheatstone, iar grupele impare ohmmetrul serie.-cere grupelor să prezinte rezolvarea în faţa colegilor

-sunt atenţi la prezentările colegilor-corectează eventualele greşeli

4. Asigurarea conexiunii inverse, (feed-back)

-propune elevilor să urmărească atenţi nişte filmuleţe în care sunt prezentate traductoare de forţă-cere elevilor să identifice tipul traductorului din fiecare film.

-urmăresc filmuleţele

-identifică tipul traductoarelor

-joc de rol-activitate practică

-calculator

- video-proiector

-frontal 10min -proba practica

5. Anunţare temei pentru acasă

-anunţă tema pentru acasă: realizarea practică a unui traductor de forţă tensorezistiv, după modelul prezentat în ultimul film.

-notează tema - - - 2min -

6. Formularea concluziilor

Notarea elevilor

-argumentarea necesităţii utilizării traductoarelor de forţă- notează elevii luând în consideraţie toată activitatea practică şi cunoştinţele teoretice pe parcursul lecţiei date, lecţiei precedente, cu comentariul respectiv

-prezintă carnetele de note - - -- 3min -