proiect lectie lb. romana

14
PROIECT DIDACTIC Şcoala : Poarta Sălajului Data : 24.02.2012 Profesor în învăţământul primar :Baboş Ioana-Aurelia Clasa : a II- a Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina : Limba şi literatura română Subiectul : Grupurile de sunete „oa,ua,uă” Tipul de lecţie : consolidare Obiective operaţionale a)Cognitive: Pe parcursul lecţiei, elevii trebuie să fie capabili: O1: să citească conştient, corect, cursiv şi expresiv respectând semnele de punctuaţie un text cunoscut sau un text la prima vedere; O2: să identifice titlul lecţiei si autorul; O3:să identifice cuvintele în care se regăsesc grupurile de litere studiate; O4:să scrie corect litere, silabe,cuvinte,enunţuri; b)psiho-motorii: lucreze ordonat fiecare elev; să menţină corect poziţia corporală adecvată acţiunii; să utilizeze materialele auxiliare şi instrumentele de lucru; Dacă vrei ca ideile tale să reziste anilor, scrie-le pe hârtie. Dacă vrei ca ele să răzbată veacurile,

Upload: lillee-lill

Post on 17-Nov-2015

238 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

Proiect Lectie Lb. Romana

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

coala: Poarta SlajuluiData: 24.02.2012Profesor n nvmntul primar:Babo Ioana-AureliaClasa: a II- a Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limba i literatura romn

Subiectul: Grupurile de sunete oa,ua,uTipul de lecie: consolidareObiective operaionale a)Cognitive:Pe parcursul leciei, elevii trebuie s fie capabili:

O1: s citeasc contient, corect, cursiv i expresiv respectnd semnele de punctuaie un text cunoscut sau un text la prima vedere;

O2: s identifice titlul leciei si autorul;O3:s identifice cuvintele n care se regsesc grupurile de litere studiate;

O4:s scrie corect litere, silabe,cuvinte,enunuri;

b)psiho-motorii:

s lucreze ordonat fiecare elev; s menin corect poziia corporal adecvat aciunii; s utilizeze materialele auxiliare i instrumentele de lucru;c) afective: s participe cu interes la lecie; s colaboreze cu nvtoarea i colegii la realizarea sarcinilor de lucru ;Strategii didactice:

1.Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, lectura selectiv, observaia, problematizarea,metoda cadranelor,rebus;2. Resurse materiale: laptop, videoretroproiector, fie de lucru, manual,rebus.3. Forme de organizare a activitii: pe grupe, individual, frontal

Resurse umane: elevii clasei a II-a i nvtoareaDurata: 45 de minute

Bibliografie :

1. Pene Marcela- Manual de limba i literatura romn, clasa a II-a, Editura Pene, 2006;2. Tehnologie didactic de proiectare a activitilor anuale , semestriale i a tipurilor de lecie n nvmntul preuniversitar ,Editura Gheorghe Alexandru, Craiova 2005; 3. www.didactic.roSecvenele lecieiTimp alocat

Ob

opConinuturile nvriiStrategii didacticeEvaluare

met.i procedeemijl.i mat.didacticeForme de organi-zare

1. Moment

organizatoric 1 min.- organizarea colectivului de elevi n vederea bunei desfurri

a leciei;

frontal

2.Captarea ateniei2 min.Dragii mei azi v-am pregtit o surpriz.tiu c vou v place tare mult sa lucrai n echip i s concurai ntre voi ca i echipe.frontal

3.Anuntarea temei si a obiectivelor1 min.Azi ne vom readuce aminti de grupurile de litere studiate pn acum i vom aprofunda noile grupuri de litere OA,UA,Ufrontal

4.Dirijarea coninutului consolidrii25

min.O1O2O3

O4

O1V voi mprii pe echipe . Vom avea patru echipe:echipa ghiocelului, echipa trandafirului , echipa garoafei,i echipa lalelei. V rog sa extrageti cte un carton ca sa desemnm echipele. Dup ce s-au ales echipele li se transmit sarcinile de lucru.Din fiecare echip un elev va citi cte un fragment din textul Au sosit cocorii dupa Cezar Petrescu. Se va face o tragere la sori pentru citirea fragmentelor din lecie.Fiecare echip va primi o fi de lucru. Din fiecare fragment citit fiecare membru al echipei trebuie sa gaseasc cuvintele care conin grupurile de litere studiate. Un membru al echipei va citi cuvintele gsite.

Fiecare echip va avea de rezolvat trei exerciii:

2.Scriei cte dou cuvinte care s conin urmtoarele grupuri de litere: Echipa ghiocelului CE,CI,GE,GI

Echipa lalelei CHE, CHI,GHE,GHI

Echipa trandafirului IE, IA,EA

Echipa garoafei OA,UA,U3. Desprii n silabe urmtoarele cuvinte:

frumoas

stropitoare

nou

oaia

oamenii

oule

scoate

noua4.Alctuii propoziii cu urmtoarele cuvinte: ziua

amndou

nvtoarea

oameni

conversaia

explicaia

observarea

cadranele

exerciiulexerciiul

Pe grupe

indiv.Pe grupeindiv.frontal

individualCapacitatea de a citi corect

Capacitatea de a reda cuvinte care s conin grupurile de litere studiateCapacitatea de a desprii corect cuvintele n silabe

Capacitatea de a formula enunuri cu cuvinte date

5.Obinerea performanei15 minO1

Voi afia un rebus cu imagini .Elevii vor trebui s descopere fiecare cuvnt ajungnd la cuvntul cheie COCORI. Voi prezenta o imagine cu cocori.Li se prezint tema pentru acasa. Vor primi o fi cu cteva cuvinte cu care vor trebui s fac un scurt text.exerciiulrebusfrontal

6.ncheierea activitii1

minFac aprecieri asupra modului de lucru.conversaiafrontal

1. Gsii cuvinte care conin grupurile de litere studiate din fragmentul :...................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

.................................................................................................

................................................................................................

................................................................................................ 2. .Scriei cte dou cuvinte care s conin urmtoarele grupuri de litere:Echipa ghiocelului CE,CI,GE,GI.................................................................................................................

...............................................................................................................

.............................................................................................................

...........................................................................................................

3. Desprii n silabe urmtoarele cuvinte frumoas

stropitoare

4.Alctuii o propoziie cu cuvntul: ziua amndou...........................................................................................................

.......................................................................................................

......................................................................................................

1. Gsii cuvinte care conin grupurile de litere studiate din fragmentul:...................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

.................................................................................................

................................................................................................

................................................................................................ 2. Scriei cte dou cuvinte care s conin urmtoarele grupuri de litere:Echipa lalelei CHE, CHI,GHE,GHI.................................................................................................................

...............................................................................................................

.............................................................................................................

...........................................................................................................

3. Desprii n silabe urmtoarele cuvinte nou

oaia

4.Alctuii o propoziie cu cuvntul: amndou amndou...........................................................................................................

.......................................................................................................

......................................................................................................

1. Gsii cuvinte care conin grupurile de litere studiate din fragmentul....................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

.................................................................................................

................................................................................................

................................................................................................ 2.. Scriei cte dou cuvinte care s conin urmtoarele grupuri de litere:Echipa trandafirului IE, IA,EA.................................................................................................................

...............................................................................................................

.............................................................................................................

...........................................................................................................

3. Desprii n silabe urmtoarele cuvinte oamenii

oule

4.Alctuii o propoziie cu cuvntul: nvtoare amndou...........................................................................................................

.......................................................................................................

......................................................................................................

1. Gsii cuvinte care conin grupurile de litere studiate din fragmentul....................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

..................................................................................................

.................................................................................................

................................................................................................

................................................................................................ 2. Scriei cte dou cuvinte care s conin urmtoarele grupuri de litere:Echipa garoafei OA,UA,U.................................................................................................................

...............................................................................................................

.............................................................................................................

...........................................................................................................

3. Desprii n silabe urmtoarele cuvinte scoate

noua

4.Alctuii o propoziie cu cuvntul: oameni amndou...........................................................................................................

.......................................................................................................

......................................................................................................

Dac vrei ca ideile tale s reziste anilor,

scrie-le pe hrtie. Dac vrei ca ele s rzbat veacurile,

nseamn-le n stnc, iar dac vrei s dinuiasc pe veci,

nseamn-le n inima unui copil.