proiect iac cotan cristina

12
DREPTURILE COPILULUI PREZENTARE PROIECT DIDACTIC Student:Cristina Maria Coțan Specializare: Relații internaționale și studii europene 14.01.2016

Upload: cotancristina

Post on 11-Apr-2017

380 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect iac cotan cristina

DREPTURILE COPILULUI

PREZENTARE PROIECT DIDACTIC

Student:Cristina Maria CoțanSpecializare:Relații internaționale și studii europene14.01.2016

Page 2: Proiect iac cotan cristina

CLASA: a IV-a BARIA CURRICULARĂ:Om și societateOBIECTUL DE STUDIU:Educație civicăTITLUL LECȚIEI: Drepturile copiluluiTIPUL LECȚIEI:Lecție de dobândire de cunoștiințe

• Să compare situații care privesc drepturi și îndatoriri ale copilului

• Să identifice reguli și norme de comportament civic în diferite situații

Obective de

referință

• Să definească termeni precum „drept”, „îndatorire”, „convenție”

• Să recunoască tipuri de drepturi ale copilului

• Să explice importanţa respectării și aplicării drepturilor copilului

Obiective

operaționale

Proiect de lecție

Page 3: Proiect iac cotan cristina

Strategia didactică Metode:

expunerea,conversația,dezbaterea, instruirea prin film

Forma de organizare a clasei: individual, colectiv,colectiv-dirijat, pe grupe-independent

Tipuri de învățare:inteligibilă, creativă

Mijloacele folosite și frecvența utilizării lor: 0

0.51

1.52

Page 4: Proiect iac cotan cristina

Secvențele lecției

Timpul

Obiective operaționale

Conținut

Strategia didactică

Observații

Metode

Mijloace

Forma de organizare

Tipul învățării

1.Organizarea învățării

2`

Salutul și prezența

2.Prezentarea titlului lecției și a obiectivelor operaționale

2`

Titlul:Drepturile copilului Obiective: O1 Să definească termeni precum „drept”, „îndatorire”, „convenție” O2. Să recunoască tipuri de drepturi ale copilului O.3.Să explice importanţa respectării și aplicării drepturilor copilului

expunerea

tabla

colectiv

3.Reactualizarea cunoștiințelor

3`

Formularea unor întrebări ce au legătură cu lecția precedentă: 1.Ce fel de situații limită există? 2.Dați exemplu de o astfel de situație cu care v-ați confruntat recent 3.Ce fel de comportament ați avut în situația respectivă?

conversația

colectiv

inteligibil

Cu un dublu-click pe tabel se poate vedea în întregime!

Secvențele lecției:

Page 5: Proiect iac cotan cristina

Tema lecției:https://cacoo.com/diagrams/FfWsL6uZlNSqmmDN

Page 6: Proiect iac cotan cristina

Apariția drepturilor

copiilorConvenţia Organizației Națiunilor Unite cu privire

la Drepturile Copilului a fost adoptată de Adunarea Generală a Naţiunilor Unite la 20 noiembrie 1989. Până în prezent, Convenţia a fost adoptată de 194 de ţări, membre ale Naţiunilor Unite (cu excepţia SUA si a Somaliei). Orice stat care semnează Convenţia îi recunoaşte conţinutul, se obligă să îl respecte şi să îl aplice în mod corespunzător.

Pentru a afla mai multe despre apariția drepturilor copiilor și despre caracteristicile acestora, vom accesa pagina unicef:

http://www.unicef.ro/pagina-copiilor/drepturi/drepturile-copilului/

Page 7: Proiect iac cotan cristina

Drepturile copiilor din întreaga lume Dreptul de a fi egali, indiferent de rasă, sex, limbă, religie, opinie

politică Dreptul la viață Dreptul la un nume, o cetățenie, o familie Dreptul de a se exprima liber Dreptul de a li se respecta libertatea de gândire Dreptul la libertatea de asociere pașnică Dreptul la informare culturală Dreptul de a beneficia de serviciile instituțiilor de îngrijire a

copilului Dreptul de a fi protejat împotriva violenței Dreptul de a se bucura de o viață decentă în cazul în care suferă

de un handicap mintal sau fizic Dreptul de a se bucura de cea mai bună stare de sănătate, de

servicii medicale Dreptul de a avea un nivel de viață care să-i asigure dezvoltarea

fizică, morală, socială Dreptul la educație, învățământul primar fiind obligatoriu și

gratuit Dreptul al dezvoltarea respectului față de părinți, față de

identitatea sa culturală, de limbă, față de valorile naționale Dreptul la odihnă și timp liber,de a se juca și de a practica

activități recreative Dreptul de a fi proejat împotriva exploatării și de a nu fi implicat

în munci dăunătoare sănătății Dreptul de a fi ocrotit împotriva răpirii, vânzării Dreptul de a nu fi supus la tortură, pedepse sau tratamente

crude, degradante Dreptul de a trăi în pace și siguranță

Page 8: Proiect iac cotan cristina

.................Dar să nu uităm de îndatoriri!Din fiecare drept decurge câte o îndatorire, ca de exemplu:

-din dreptul de a benefia de educație-avem ca îndatorire obligația de a merge la școală și de a ne pregăti corespunzător

-din dreptul de a fi respectat-avem ca îndatorire obligația de a fi respectuos atât cu familia, cât și cu ceilalți oameni

-din dreptul de a-ți exprima opinia-avem îndatorirea de a asculta și respecta opiniile celorlalți

din dreptul de a nu fi dicriminat-avem ca îndatorire ogligația de a nu face dicriminare între celelalte persoane

Page 9: Proiect iac cotan cristina

Materiale utilizate la predarea lecțieiImagini ce sugerează drepturi ale copiilor în format A4:

Page 10: Proiect iac cotan cristina

Drepturi și îndatoriri-Fișă de lucru

Găsește câte o îndatorire care decurge din drepturile următoare:

Dreptul la asistență medicală

Dreptul de a-și exprima opinia

Dreptul de a fi protejat împotriva violenței

Dreptul la informare culturală

Page 11: Proiect iac cotan cristina

Materiale video folositoare predării

https://www.youtube.com/watch?v=VPfd1QQcH14

https://www.youtube.com/watch?v=HRret-9Jq_Q

Page 12: Proiect iac cotan cristina

• Curriculum Național-Ministerul Educației și Cercetării-Consiliul Național pentru Currriculum, București,2005

•Dumitra Radu- Educație civică:manual pentru clasa a IV-a București, Aramis Print,2006

• Dorina Chirițescu(coord.) Cele mai bune lecții de civică-Culegere de proiecte didactice , Ediura Alcris, București ,2010

BIBLIOGRAFIE: