proiect divizibili

6
Proiect didactic Unitate de invatamant: Divizor. Multiplu. Profesor : Burcatii Doinita Clasa: a V-a Obiectul: Matematica Tema: Criterile de divizibilitate cu 2,5,10 Tipul de lectie: Lectie de recapitulare Competen țe specifice : CG3-1. Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale şi pentru divizibilitatea cu 10, 2, 5 CG6-1. Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului Obiective operaționale : O1- să folosească corect notaţiile relaţiei de divizibilitate; O2- sa defineasca criteriile de divizibilitate O3- să identifice numerele divizibile cu 2, 5 sau 10 dintr-un şir de numere naturale; O4- să utilizeze criteriile de divizibilitate pentru numerele scrise în baza 10 care au în componenţa lor litere în loc de cifre; Strategia didactica: Metode didactice : munca independenta, conversatia, explicatia, exercitiul, Mijloace didactice : caietul de studiu al elevului,manual,culegerea,tabla,catalogul Forma de organizare a clasei : frontal,individual

Upload: doinita-albot

Post on 21-Nov-2015

222 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

Proiect divizibili

TRANSCRIPT

Proiect didactic Unitate de invatamant: Divizor. Multiplu.Profesor: Burcatii DoinitaClasa: a V-a Obiectul: MatematicaTema: Criterile de divizibilitate cu 2,5,10Tipul de lectie: Lectie de recapitulare

Competene specifice:CG3-1. Selectarea i utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaiilor cu numere naturale i pentru divizibilitatea cu 10, 2, 5CG6-1. Transpunerea unei situaii-problem n limbaj matematic, rezolvarea problemei obinute i interpretarea rezultatuluiObiective operaionale :O1- s foloseasc corect notaiile relaiei de divizibilitate;O2- sa defineasca criteriile de divizibilitate O3- s identifice numerele divizibile cu 2, 5 sau 10 dintr-un ir de numere naturale;O4- s utilizeze criteriile de divizibilitate pentru numerele scrise n baza 10 care au n componena lor litere n loc de cifre; Strategia didactica: Metode didactice: munca independenta, conversatia, explicatia, exercitiul, Mijloace didactice: caietul de studiu al elevului,manual,culegerea,tabla,catalogul Forma de organizare a clasei: frontal,individualEvaluare: aprecierea activitatiilor,evaluare orala prin sondaj,observare sistematicaBibliografie: -manual: Matematica-manual pentru clasa a V-a ,George Turcitu,Editura Radical,2007-culegere: Mate 2000 Consolidare. MatematicaSecvenelelecieiTimpObiectiveoperatio- naleContinutul stiintific al lectieiStrategia didactica

MetodeMijloaceMod de org. a clasei

1. Organizareanvarii

2 salutul; consemnarea absentelor; asigurarea unui climat favorabil desfasurarii lectieiconversatiacatalogulfrontal

2.Captarea atentiei5Elevii sunt antrenai n gsirea unui cuvnt cheie a leciei de zi prin rezolvarea unui rebus. conversatiaColi de flipchart

3. Anunarea subiectului si a obiectivelor operaionale1Lecia de azi se numete: Criteriul de divizibilitate cu 2, 5 i 10. n cadrul leciei ne propunem consolidarea cunotinelor dobndite anterior, notarea corect a relaiei de divizibilitate, identificarea numerelor divizibile cu 2, 5 sau 10 dintr-un ir de numere naturale i utilizarea criteriilor de divizibilitate pentru numerele scrise n baza 10 care au n componena lor litere n loc de cifre..

expuneretabla,caietul elevuluifrontal

4.Dirijarea nvarii17O2 ,O3,O4Profesorul propune pentru rezolvare urmatoarele exercitii:1. Aflati multimea D20 .2. Enumerati cel putin 7 elemente ale multimii M6 .3. Fie multimea A={5, 6, 12, 17, 25, 120, 459 }. Alegeti numerele divizibile pe rand cu 2, 3, 5, 9, 10.

Se propun alte exercitii pentru rezolvare:

4. Aflati numerele de forma 8xy divizibile cu 185. Stiind ca 12 este un divizor al unui numar natural a, precizati si alti divizori ai numarului a.ntrebri adresate elevilor: Care sunt primii 6 multipli ai lui 2? Care sunt primii 6 multipli ai lui 5? Care sunt primii 6 multipli ai lui 10? Elevii vor nota rspunsurile pe tabl i n caiete sub forma unor coloane. n continuare, elevii vor primi cte o fi de lucru, cu trei aplicaii (aflate pe fia de lucru A), pe care le vor rezolva singuri, apoi cu ajutorul calculatorului vor verifica rezultatele. Prima aplicaie: Alegei dintre perechile de numere de mai jos, n ordinea n care sunt aezate (22-I, 55-L, 37-O, 26-S, 59-A, 70-T, 64-E, 43-M, 11-U, 88-T), pe cele care sunt divizibile cu 2 i scriei n casuele libere literele care le corespund. Vei obine astfel un cuvnt. Apoi, elevii vor rspunde la ntrebarea urmtoare: Care este ultima cifr a numerelor alese? Enunarea criteriului de divizibilitate cu 2 Un numr natural este divizibil cu 2 dac ultima sa cifr este 0, 2, 4, 6 sau 8 .A doua aplicaie :Alegei dintre numerele de mai jos (25, 40, 67, 99, 75, 80) pe cele care sunt divizibile cu 5. Haidei s le descoperim! Din nou elevilor li se adreseaz ntrebarea: Care este ultima cifr a numerelor alese? Enunarea criteriului de divizibilitate cu 5 :Un numr natural este divizibil cu 5 dac ultima sa cifr este 0 sau 5 Aplicaia a treia: Alegei dintre numerele de mai jos (82, 50, 77,120, 35, 68, 300) pe cele care sunt divizibile cu 10. Apoi, se cere elevilor s rspund la ntrebarea urmtoare: Care este ultima cifr a numerelor alese? Enunarea criteriului de divizibilitate cu 10 Un numr natural este divizibil cu 10 dac ultima sa cifr este 0

exercitiul

invatare prin descoperie

caietul elevului

fisa de lucruIndividual

Frontal

5.Intensificarea transferului si a reteniei20O1, O2

Se va distribui elevilor o nou fi de lucru (fia B), iar dup expirarea timpului se vor rezolva la tabl prin sondaj.exercitiuexplicatiaFisa de lucrutablaindividualfrontal

6.ncheierea activitaii5 Se apreciaza activitatea elevilor pe parcursul lectie si se explica tema pentru acasa.expunere

explicatie

frontal