proiect didactic - bluepinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · web viewau fost...

11
PROIECT DIDACTIC CLASA- a V-a OBIECTUL- limba româna SUBIECT- lumea basmului TIPUL LECŢIEI- de consolidare şi sistematizare de cunoştinţe COMPETENŢE SPECIFICE Recunoasterea modalitatilor de expunere utilizate intr-un text narativ, Identificarea ideilor principale dupa citirea globala a unui text, Inlantuirea ideilor intr-un mesaj oral. COMPETENŢE DERIVATE 1. să pună în corespondenţă titluri de basme, cu autorul, cu o imagine şi cu primele rânduri din basm, 2. să se lectureze un basm prin lectura guri-urechi, 3. să se identifice în basmul citit unele trăsături specifice basmului ( tema basmului, timpul, spaţiul, numere simbolice, personaje)

Upload: others

Post on 25-Dec-2019

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele

PROIECT DIDACTIC

CLASA- a V-a

OBIECTUL- limba româna

SUBIECT- lumea basmului

TIPUL LECŢIEI- de consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

COMPETENŢE SPECIFICE

Recunoasterea modalitatilor de expunere utilizate intr-un text narativ,

Identificarea ideilor principale dupa citirea globala a unui text,

Inlantuirea ideilor intr-un mesaj oral.

COMPETENŢE DERIVATE

1. să pună în corespondenţă titluri de basme, cu autorul, cu o imagine şi cu

primele rânduri din basm,

2. să se lectureze un basm prin lectura guri-urechi,

3. să se identifice în basmul citit unele trăsături specifice basmului ( tema

basmului, timpul, spaţiul, numere simbolice, personaje)

4. să formeze grupe de patru elevi prin refacerea unor proverbe.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE- conversaţia, explicaţia, exerciţiul,puzzle,

lectura guri-urechi, punerea în corespondenţă, expunerea

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT- proverbe, fise de lucru, basme

FORME DE LUCRU- frontal, individual, pe grupe

DURATA- 50 min

Page 2: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROPUNATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Ob op

T METO-DE

MIJLOACE

FORME DE LUCRU

I.MOMENT ORGANIZATORIC

Se creează condiţiile propice desfăşurării activităţii instructiv-educative.

1

II.ENUNTAREA TEMEI

Se va anunţa tema lecţiei si se va scrie titlul la tabla şi în caiete.

1 Expunere

Fron tal

III.CAP TAREA ATEN TIEI

Le voi da elevilor câte un bileţel cu un cuvânt dintr-un proverb

Elevii vor forma grupe de cate 4 prin refacerea proverbelor.

O4

3 Conversaţie, explicaţie, puzzle

Bilete cu proverbe

Frontal

IV. PUNEREA ÎN CORESPONDENŢĂ

Fiecare grupă va primi 4 fişe. Prin punerea în corespondenţă fiecare grupă de elevi va găsi titlul unui basm, autorul acestuia, imaginea corespunzătoare şi primele rânduri din basm.

Fiecare grupă va alege un lider care va completa fişele. Elevii unei grupe vor colabora şi vor păstra liniştea. După ce toate grupele vor termina de pus în corespondenţă, rezultatele se vor verifica la tablă.

O1

15

Conversaţie, explicaţie, exerciţiul,expunerea, punerea în corespondenţă

Set de fişe, planşe

Frontal, pe grupe

V.LECTURA GURI-URECHI

O elevă va citi va citi basmul Zâna zânelor de Petre Ispirescu. Ea a primit basmul cu o zi înainte şi va fi gura clasei. Elevii vor asculta şi vor fi urechile.Voi împărţi elevilor urechi fişe cu întrebările

1. Care sunt personajele basmului?

2. Când se

Gura va citi basmul, iar urechile vor asculta şi vor completa pe fişe pe măsură ce vor găsi răspunsuri.

Răspunsurile sunt1. Împăratul,

feciorii, bufniţa, dracii

2. Odată ca niciodată

O2

O 3

25

Conversaţia, explicaţia, lectura guri-urechi

Basm

Fişe cu întrebări

Frontal, pe grupe, individual

Page 3: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele

petrece acţiunea?

3. Unde se petrece acţiunea?

4. Ce cifre simbolice se întâlnesc?

5. Ce formule specifice basmului se întâlnesc?

După citirea integrala pe o planşă mare se vor scrie răspunsurile la tablă.

3. Oriunde4. 1împărat, copil,

zână, 3 feciori, draci, 6 bufniţe, 7 porumbei, 10 paşi.

5. formulă iniţială - A fost odată ca niciodată formula mediană - trecu dealuri, colnice, străbătu păduri întunecate, trecu mări ,pâraie şi ape mari formule finale - iar eu încălecai p-o şa şi vă spusei dumneavoastră aşa

VI.TEMA PENTRU ACASA

Ca tema elevii primesc de citit basmul Frumoasa din pădurea adormită de Fraţii Grimm.

1 conversaţie

Frontal

Page 4: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele

Fişă de evaluare

1. Care sunt personajele basmului?

2. Când se petrece acţiunea?

3. Unde se petrece acţiunea?

4. Ce cifre simbolice se întâlnesc?

5. Ce formule specifice basmului se întâlnesc?

Page 5: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele

Au fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele si toate la fel Pe purcelusi ii chema Nif-Nif, Nuf-Nuf si Naf-Naf.

P1 P2 Povestea spune ca, intr-o toamna, Iepurele pornise spre un iarmaroc vestit. De mult se gandea el ca i-ar sta bine cu o palarie alba cu pana de paun si cu o scurteica verde, dar nu pentru asta se grabea el spre iarmaroc, ci ca sa-si cumpere cava pentru incaltat, ca era descult.

PRIMELE RANDURI

P3 Era odată un mosneag s-o baba; si mosneagul avea o fata, iar baba o fata. Fata babei era sluta, lenesa si rea la inima […] Fata mosneagului era frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima.

P4 Era frig cumplit; ningea si se făcea noapte. Era cea din urma noapte a anului, noaptea de Anul Nou. Pe frigul si pe intunericul acesta, mergea pe strada o fetita saraca, desculta si cu capul gol […] Acasa nu indrznea sa se duca, fiindca nu vanduse nicio cutie de chibrituri.

Au fost odată, in vremuririle de demult, au fost un imparat si o imparateasa. Si iata ca-ntr-un sfârşit, pe când imparateasa se scalda in apa unui rău, o broasca sari din unde si-i grai astfel:- Afla, Maria ta, ca-ti va fi indeplinita dorinta; caci pana nu trece anul, vei aduce pe lume o fetita.

P5

Page 6: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele

T1 Ciubotelele ogarului

T2 Fetita cu chibrituri

TITLURI

T3 Fata babei si fata mosneagului

Cei trei purcelusi T4

Frumoasa din padurea

adormita T 5

Page 7: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele

AUTORUL TITLUL ILUSTRATIA

PRIMELE RANDURI

SERGHEI MIHAILOV

CALIN GRUIA

ION CREANGA

FRAŢII GRIMM

HANS CHRISTI

AN ANDER

SEN

Page 8: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/23... · Web viewAu fost odată trei purcelusi, trei frati, toţi mici, de culoare roz, cu codite vesele