proiect didactic v
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 25 I 2011Scoala: Scoala cu clasele I-VIII, Moftinu MareClasa: a V-aProfesor: Andras OanaObiectul: Limba si literatura romanaSubiectul lectiei: Numeralul cardinalTipul lectiei: de recapitulareScopul lectiei: recunoasterea si utilizarea corecta a numeralului cardinal
Obiective operationale:O1 – sa recunoasca numeralele cardinale dintr-un enuntO2 – sa observe si sa retina formele numeralului cardinalO3 – sa retina scrierea corecta a numeralelor cardinale compuseO4 – sa rezolve sarcini de lucru pe baza numeralelor cardinaleO5 – sa redacteze o compunere in care sa utilizeze numerale cardinale
Metode: ciorchinele, conversatia euristica, dictarea, explicatia, exercitiul, lucrul pe grupe, lucrul pe perechi, jocul didactic, autoevaluareaMaterial didactic: fise de lucru, marker colorat, fila tip „flipchart”, tabla, video-proiectorulBibliografia: Limba romana, manual pentru clasa a V-a, ed. Petrion Ion Popa, Marinela Popa - Limba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica predarii limbii si literaturii romane, ed. Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2003
SCENARIU DIDACTIC
Evenimente instructional
e
Activitatea de invatare Strategii didactice EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului Metode Resurse Organizare
Moment organizatoric
-organizeaza clasa si asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei
-se pregatesc pentru ora Activitate frontala
Verificarea temei de casa
-verifica tema de casa a elevilor si face eventuale corectari ale greselilor
-prezinta profesorului caietele de tema
Caiete Activitate frontala
Captarea atentiei
-incepe ora cu un exercitiu de spargere a ghetii
EXERCITIU-ciorchine-imparte elevilor fise de lucru (anexa 1) pe care elevii vor completa cercurile goale cu minimum patru cuvinte apartinand campurilor lexicale ale
-fructelor-dulciurilor-jucariilor
-profesorul completeaza ciorchinele realizat pe o foaie tip flipchart-cere elevilor sa scrie in patratelele goale numarul de dulciuri, fructe sau jucarii pe care le-ar dori sa le aiba-intreaba elevii cum se numesc partile de vorbire care denumesc numere iar dupa raspunsul elevilor va scrie in cercul ramas gol pe foaie Numeralul
-elevii completeaza fisele sub indrumarea profesorului, raspunzand atunci cand sunt numiti
-completeaza patratelele corespunzatoare cu numere, conform preferintelor
-elevii raspund si completeaza cercul gol de pe fisele lor cu Numeralul
Ciorchine
Conversatia
Conversatia
Fise de lucru
Foi flipchart
Fise de lucru
Fise de lucru
Activitate frontala
Activitate individuala
Activitate individuala
Activitate frontala
Enuntarea obiectivelor
-enunta obiectivele lectiei, obiective care vor ajuta la consolidarea, intarirea cunostintelor pe care elevii le vor
-asculta enumerarea obiectivelor apoi scriu titlul lectiei in caiete Explicatia
Caiete Activitate frontala
acumula despre numeral-scrie titlul lectiei pe tabla
Dirijarea invatarii
-inmaneaza elevilor fise cu un text la prima vedere (anexa 2) in care li se cere elevilor sa sublinieze numeralele lucrand in perechi-numeste elevi care sa enumere numeralele corect-pe baza textului profesorul pune intrebari care sa conduca elevii spre alcatuirea unei definitii proprii a numeralului cardinal
1. Ce exprima numeralele subliniate?
2. Pot aceste numere sa existe si fara referire la obiecte?
EXERCITIU (anexa 3)-dicteaza elevilor trei enunturi:1. In clasa sunt treisprezece copii, trei sunt afara.2. Unsprezece corbi si-au luat zborul.3. Desi ieri au fost douazeci si sapte, azi au venit doar noua.
-cere elevilor sa identifice numeralele individual-afiseaza o foaie tip flipchart cu cele trei enunturi si numeralele deja subliniate si atrage atentia elevilor asupra faptului ca numeralul cardinal poate fi simplu sau compus-cere elevilor sa faca schimb de caiete cu colegul de banca si sa corecteze enunturile colegului
-elevii primesc fisele cu textul la prima vedere dupa care, lucrand in perechi, vor sublinia numeralele intalnite-raspund atunci cand sunt solicitati sa enumere numeralele-raspund intrebarilor profesorului-cu ajutorul profesorului si explicatiilor elevii vor da o definitie proprie numeralului cardinal si o vor scrie atat in caiete cat si la tabla
-scriu enunturile in caiete
-identifica individual numeralele apoi le enumera cu voce tare-urmaresc propozitiile de pe foaia tip flipchart si asculta explicatiile profesorului
-elevii fac schimb de caiete si corecteaza
Exercitiul
ObservatiaConversatia
Exercitiu
Descoperirea
Observatia
Fise de lucru
TablaMarkerCaiete
Caiete
Foi flipchart
Caiete
Activitate in perechi
Activitate frontala
Activitate frontala
Activitate individuala
Activitate frontala
Activitate in pereche
Evaluarea se face pe
parcursul orei
-scrie pe tabla cele doua feluri ale numeralului cardinal si numeste elevi care sa scrie numeralele din cele trei enunturi la felul lor corespunzator-completeaza lista de numerale cardinale simple cu suta, mie, milion, miliard
-afiseaza o foaie tip flipchart pe care sunt scrise urmatoarele enunturi (anexa 4):1. Am un stilou si trei creioane.2. Mihai are o carte si patru caiete.3. La vioara canta un baiat.4. Fata recita o poezie.
-explica ca un si o din primele exemple sunt numerale deoarece exprima un numar de obiecte dar in celelalte doua exemple sunt articole nehotarate deoarece substantivele care sunt insotite de acestea nu se numara.-cere elevilor sa alcatuiasca enunturi scrise folosind cuvintele „pagina” si „ghiocel”, insotite de numeralele o si un si apoi de articolele nehotarate o si un-asculta enunturile elevilor si corecteaza eventualele erori-inmaneaza elevilor fise de lucru (anexa 5) indicandu-le sa aleaga varianta corecta a numeralelor si apoi sa aleaga trei numerale corecte cu care sa alcatuiasca enunturi; elevii vor lucra in pereche
-scriu in caiete explicatiile de pe tabla si cand sunt solicitati vor scrie numeralele din enunturi la tabla
-urmaresc enunturile afisate
-asculta explicatiile profesorului si cer eventuale explicatii
-alcatuiesc enunturi conform cerintelor si apoi corecteaza eventualele erori
-primesc fise de lucru si lucreaza in pereche rezolvand exercitiul si alcatuind enunturi cu trei din numeralele corecte
Explicatia
ObservatiaExplicatia
Exercitiu
Exercitiu
TablaMarkerCaiete
Foi flipchart
Caiete
Fise de lucru
Activitate frontala
Activitate frontala
Activitate frontala
Activitate individuala
Activitate in pereche
-afiseaza o foaie de tip flipchart pregatita dinainte cu raspunsurile corecte si cere elevilor sa se autocorecteze-asculta enunturile alcatuite si corecteaza acolo unde s-a gresit
-se autocorecteaza citind informatiile de pe foaia de flipchart
-citesc enunturile alcatuite si fac eventuale corectari
Autoevaluarea
Conversatia
Foi flipchart Activitate individuala
Activitate frontala
Asigurarea feed-back-ului
JOC: Numerale si date... (anexa 6)-imparte clasa in doua echipe: albastra si verde-cere echipelor sa isi stabileasca cate un reprezentant care va extrage dintr-un cosulet biletele pe care vor fi scrise date istorice, date cu importanta religioasa sau sarbatori nationale si internationale-da semnalul cand reprezentantii pot extrage cate un bilet din cosulet;
-vor fi in total cate sase date pentu fiecare echipa-citeste datele de pe tabla si corecteaza eventualele greseli apoi cere echipelor sa citeasca cu voce tare explicatiile pentru fiecare data scrisa pe tabla
-stabilesc reprezentantul care va extage biletelele din cosulet
-reprezentantul extrage biletul si il vor duce echipei din care fac parte si impreuna vor rescrie in litere data de pe bilet-cate un elev din fiecare echipa va merge la tabla unde vor scrie cu culoarea reprezentativa echipei data in litere
-dupa scrierea celor sase date elevii se aseaza la locurile lor si cand sunt solicitati citesc explicatiile
Joc didactic
Exercitiu
Explicatia
Bilete cu date
TablaMarker
Caiete
Activitate pe grupe
Tema de casa -o compunere de minimum zece randuri in care sa foloseasca atat numerale simple cat si compuse
Anexa 1DULCIURI
JUCĂRII
Anexa 2
Citiţi cu atenţie textul:
Am numărat în vitrina magazinului cincisprezece jucării. Când să intru şi să-mi aleg două, m-a oprit colegul meu.- Nu cred că faci bine dacă îţi iei două jucării. Nu o să-ţi rămână bani pentru patru caiete.- Ai dreptate. Tu ţi-ai luat toate rechizitele?- Nu încă. Am zece caiete, un stilou, trei vocabulare, şase creioane şi o riglă. Mai am nevoie de două blocuri de desen, trei pensule şi douăzeci şi cinci de
radiere.- Douăzeci şi cinci? Pentru ce îţi trebuie atâtea?- Cred că voi greşi mult în anul acesta şcolar!
* subliniaţi cu o linie numeralele
Anexa 3
Se dau enunţurile:
1. În clasă sunt treisprezece copii, trei sunt afară.2. Unsprezece corbi şi-au luat zborul.3. Deşi ieri au fost douăzeci şi şapte, azi au venit doar nouă.
Anexa 4
Se dau enunţurile:
1. Am un stilou şi trei creioane.2. Mihai are o carte şi patru caiete.3. Am un pisoi cuminte.4. Fata recită o poezie.
Anexa 5
Subliniaţi forma corectă a următoarelor numerale cardinale:
şapte – şeptetri – treişase – şasăunusprezece – unsprezeceşasesprezece – şaisprezeceşaptesprezece – şaptesprăzececinsprezece – cincisprezecedoişpe – doisprezeceoptsprezece – optusprezecedouăzeci şi opt – douăzecişiopt
* alegeţi trei numerale dintre cele corecte şi alcătuiţi cu ele propoziţii
Anexa 6
8 III
- ziua internationala a femeii -
25 XII
- nasterea Mantuitorului Iisus Hristos -
23 IV
- sarbatoarea Sfantului Gheorghe -
20 VII
- sarbatoarea Sfantului Ilie -
24 I 1859
- infaptuirea unirii dintre Moldova si Tara Romaneasca -
7 I
- sarbatoarea Sfantului Ioan -
14 II
- Ziua internationala a indragostitilor -
24 II
- Dragobetele, ziua indragostitilor romani -
28 III 2011
- sarbatoarea Floriilor -
24 IV 2011
- sarbatoarea Invierii Domnului -
29 VI
- sarbatoarea sfintilor Petru si Pavel -
15 VIII
- sarbatoarea Sfintei Maria -
15 I
- comemorarea poetului Mihai Eminescu -
10 XII
- ziua internationala a drepturilor omului-
6 XII
- sarbatoarea Sfantului Nicolae -
25 X
- ziua armatei romane -