proiect didactic v 2

11
1 SCOALA CU CLS.I-VIII FANTANELE Data: 2 martie 2009 Clasa: a V-a C Profesor: Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Fractii zecimale Titlul lecţiei: Adunarea si scãderea fractiilor zecimale care au un numãr finit de zecimale nenule. Exercitii. Tipul lectiei: Lectie de consolidare a cunostintelor. Scopul lectiei: Dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de rezolvare a exercitiilor care contin operatii cu fractii zecimale. Obiectivele lectiei: Obiective de referinta: - sa utilizeze limbajul matematic in scrierea, citirea, compararea si reprezentarea pe axa numerelor a numerelor naturale, fractionare si zecimale; - sa efectueze operatii cu numre naturale, cu fractii ordinare, cu fractii zecimale, utilizand proprietatile operatiilor; - sa foloseasca aproximari ale numerelor naturale, fractionare si zecimale pentru a estima sau a verifica validitatea unor calcule; - sa exploreze modalitati de descompunere a numerelor naturale folosind operatiile studiate si modalitati de efectuare a operatiilor cu fractii ordinare/zecimale; Obiective operationale: a) cognitive: - sa defineasca notiunile legate de fractiile zecimale;

Upload: dumitruieseanu

Post on 20-Oct-2015

168 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic v 2

1

SCOALA CU CLS.I-VIII

FANTANELE

Data: 2 martie 2009

Clasa: a V-a C

Profesor:

Disciplina: Matematică

Unitatea de învăţare: Fractii zecimale

Titlul lecţiei: Adunarea si scãderea fractiilor zecimale care au un numãr finit de zecimale nenule. Exercitii.

Tipul lectiei: Lectie de consolidare a cunostintelor.

Scopul lectiei: Dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de rezolvare a exercitiilor care contin operatii cu fractii zecimale.

Obiectivele lectiei:

Obiective de referinta:

- sa utilizeze limbajul matematic in scrierea, citirea, compararea si reprezentarea pe axa numerelor a numerelor naturale,

fractionare si zecimale;

- sa efectueze operatii cu numre naturale, cu fractii ordinare, cu fractii zecimale, utilizand proprietatile operatiilor;

- sa foloseasca aproximari ale numerelor naturale, fractionare si zecimale pentru a estima sau a verifica validitatea unor

calcule;

- sa exploreze modalitati de descompunere a numerelor naturale folosind operatiile studiate si modalitati de efectuare a

operatiilor cu fractii ordinare/zecimale;

Obiective operationale:

a) cognitive:

- sa defineasca notiunile legate de fractiile zecimale;

Page 2: Proiect Didactic v 2

2

- sa aplice regulile de calcul cu fractii zecimale in exercitii ce contin adunari si scaderi;

- sa stabileasca legaturi intre aceste notiuni;

- sa rezolve exercitii combinate folosind operatiile studiate.

b) afective:

- stimularea curiozitatii si dezvoltarea simtului critic;

- dezvoltarea spiritului de observatie si a concentrarii in rezolvare;

- concentrarea afectiva la lectie.

Metode si procedee didactice: conversaţia, lucrul pe grupe, metoda ciorchinelui, exerciţiul, problematizarea.

Mijloace de invatamant: manualul de clasa a V-a, fişă de lucru, fisa de flip-chart si culegeri „Mate 2000+8/9”

Page 3: Proiect Didactic v 2

- 3 -

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele

lectiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Resurse

materiale

Evaluare Dozare

1. Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile optime pentru

desfăşurarea lecţiei: se notează

absenţii, se verifică existenta

resurselor materiale

Se pregătesc cu cele necesare

pentru lecţie. Se asigură

ordinea şi disciplina.

Elevii sunt atenti.

Conversatia Frontal 5 min

2. Verificarea

temei, a

cunostintelor

anterioare si

captarea

atentiei

Se verifică tema pentru acasă

comentându-se ideile de rezolvare

enunţate de elevi; profesorul pune

întrebări referitoare la lecţia anterioară.

“Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi?”

„Ce stim noi despre fractii (clasificare,

opreatii?”

„Cum se procedeaza pentru a efectua

adunarea a doua fractii zecimale?”

„Cum se procedeaza pentru a efectua

scaderea a doua fractii zecimale?”

„Cum procedam cand avem un

exercitiu in care avem si adunare si

scadere?”

Elevii citesc tema cu atentie,

corecteaza unde au gresit si

completeaza daca este cazul.

Elevii răspund întrebărilor

profesorului, completează

răspunsurile colegilor;

„Adunarea si scaderea

fractiilor zecimale”

Anexa 1

„...se aseaza termenii ca la

adunarea numerelor intregi,

virgula sub virgula, sutimile

sub sutimi...”

„„...se aseaza termenii ca la

scaderea numerelor intregi,

virgula sub virgula, sutimile

sub sutimi...”

„...efectuam operatiile in

ordinea in care sunt scrise.”

Conversatia

Explicatia

Metoda

ciorchinelui

Frontal

Individual

Caietul de

tema

Foaie de

flip-chart

10 min

3. Anunţarea

temei şi

comunicarea

Profesorul explica elevilor ca in

aceasta ora isi propune sa lucreze

exercitii cu adunari si scaderi de

Elevii asculta cu atentie

Conversatia

Explicatia

Individual

5 min

Page 4: Proiect Didactic v 2

- 4 -

obiectivelor numere zecimale dar si exercitii care

contin combinatii ale acestor operatii.

4. Dirijarea

invatarii

Profesorul scrie titlul pe tabla.

Profesorul imparte elevii in grupe de

cate 4-5 elevi, imparte fiecarei grupe

fise de lucru. Profesorul

supravegheaza activitatea elevilor din

banca si a celor care prezinta

rezultatele, intervenind daca este

nevoie.

Elevii isi vor desemna cate un

reprezentant pentru fiecare

grupa, rezolva problemele

aflate pe fisa. In momentul in

care termina cerintele,

reprezentantii fiecarei grupe

vor redacta rezultatele pe o

fisa de flip-chart si le vor

prezenta celorlalte grupe.

Elevii din celelalte grupe vor

semnala posibilele erori si le

vor corecta.

Lucrul pe

grupe

Explicatia

Exercitiul

Frontal, pe

grupe

Caietul de

clasa

Fisa de

lucru

Scrisa

25 min

5. Aprecierea

activitatii

Concluziile si aprecierile profesorului

vor fi orale, critice (daca este cazul),

dar mai ales de incurajare pentru toti

elevii.

Elevii asculta cu atentie. Conversatia Frontal Catalog 3 min

6. Precizarea

si explicarea

temei.

Profesorul anunta tema pentru acasa.

Tema: exercitiile din fisa de lucru

Elevii noteaza tema. Conversatia Caietul de

tema

2 min

Page 5: Proiect Didactic v 2

5

ANEXA 1

METODA CIORCHINELUI

FRACTII

CLASIFICARE

OPERATII

ADUNARE

SCADERE

ÎNMULTIRE

ÎMPARTIRE

RIDICARE LA

PUTERE

CITIRESCRIERE

TRANSFORMARI

FRACTII

SUBUNITARE

FRACTII

ECHIUNITARE

FRACTII

SUPRAUNITARE

AMPLIFICAREA

SIMPLIFICAREA

FRACTII

ZECIMALE

FRACTII

ORDINARE

INFINITEFINITE

NEPERIODICEPERIODOCE

Page 6: Proiect Didactic v 2

6

Grupa nr 1

ADUNAREA SI SCADEREA FRACTIILOR ZECIMALE

1. Calculati:

a) 12.3+17.56= c) 564.359+452.38=

b) 96.35 - 63.42= d) 43.65-23.33=

2. Efectuati:

a)10.7-9.2+14.3=

b) 150.75 + 222.81 – 130.10=

c) 123.5 + 131.6 – 81.2 =

Page 7: Proiect Didactic v 2

7

Grupa nr 2

ADUNAREA SI SCADEREA FRACTIILOR ZECIMALE

1. Calculati:

a) 13.5+19.56= c) 564.359+325.68=

b) 96.35 – 53.24= d) 43.65-31.25=

2. Efectuati:

a) 11.7-9.2+15.6=

b) 253.61 + 222.81 – 120.10=

c) 189.5 + 124.6 – 100.2 =

Page 8: Proiect Didactic v 2

8

Grupa nr 3

ADUNAREA SI SCADEREA FRACTIILOR ZECIMALE

1. Calculati:

a) 16.3+25.34= c) 532.21+452.38=

b) 76.32 – 52.22= d) 79.86-23.33=

2. Efectuati:

a) 17.7-10.2+14.3=

b) 178.65 + 242.81 – 156.10=

c) 145.9 + 148.5 – 112.2 =

Page 9: Proiect Didactic v 2

9

Grupa nr 4

ADUNAREA SI SCADEREA FRACTIILOR ZECIMALE

1. Calculati:

a) 20.3+73.56= c) 657.699+452.38=

b) 86.88 - 63.42= d) 66.89-23.33=

1. Efectuati:

a)88.9-12.2+14.8=

b) 189.00 + 232.81 – 156.10=

c) 178.9 + 131.6 – 135.2 =

Page 10: Proiect Didactic v 2

10

Grupa nr 5

ADUNAREA SI SCADEREA FRACTIILOR ZECIMALE

1. Calculati:

a) 22.6+19.56= c) 789.45+452.38=

b) 86.35 - 63.52= d) 89.65-23.65=

1. Efectuati:

a) 12.7-12.2+14.3=

b) 170.75 + 232.81 – 150.10=

c) 175.5 + 131.6 – 95.2 =

Page 11: Proiect Didactic v 2

11

ADUNAREA SI SCADEREA FRACTIILOR ZECIMALE

1. Efectuati:

a) 1230 + 23.5 – 900.21 =

b) 823.10 + 715.90 – 1236.2 =

c) 120.7 + 1405.9 – 256.2 =

2. Calculati A+B si A-B pentru:

a) A=100.71 – 32.5 b) A= 1385.12 – 105.1

B= 21.3 – 17.1 B= 125.7 – 81.2

3. Completati tabelul urmator dupa modelul:

a b c a+b a-b b+c b-c

75,1 21,3 10,5 96,4 53,8 31,8 10,8

101,3 81,5 60,1

135,1 78,5 24,5

72,5 14,3 5,61

42,5 12,3 7,1

102,3 80,3 60,01