proiect didactic tiramisu

4
Liceul Tehnologic „Sf. Haralambie” Turnu Măgurele Proiect didactic al lecţiei de instruire practică Elaborat: ing. Cioplea Mihaela Tema: Prepararea şi servirea preparatelor culinare de patiserie si cofetarie Subiectul: Prepararea şi servirea prajiturii “Tiramisu” Tipul lecţiei: De iniţiere şi formare de priceperi şi deprinderi practice. Timpul acordat: 1 oră Scopul lecţiei: Formarea abilităţii de preparare a prajiturii “Tiramisu” Competenţe specifice: Unitatea de competenţă: Realizarea preparatului culinar de patiserie - cofetarie: “Tiramisu” Obiective urmărite: După parcurgerea acestei ore elevii vor fi capabili: SĂ ŞTIE: Să argumenteze rolul dulciurilor de cofetarie în alimentaţie Să enumere materiile prime necesare realizării preparatelor culinare de patiserie-cofetarie

Upload: cioplea-mihaela

Post on 30-Jan-2016

21 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Tiramisu

Liceul Tehnologic „Sf. Haralambie” Turnu Măgurele

Proiect didactic

al lecţiei de instruire practică

Elaborat: ing. Cioplea Mihaela

Tema: Prepararea şi servirea preparatelor culinare de patiserie si cofetarie

Subiectul: Prepararea şi servirea prajiturii “Tiramisu”

Tipul lecţiei: De iniţiere şi formare de priceperi şi deprinderi practice.

Timpul acordat: 1 oră

Scopul lecţiei: Formarea abilităţii de preparare a prajiturii “Tiramisu”

Competenţe specifice:

Unitatea de competenţă: Realizarea preparatului culinar de patiserie - cofetarie: “Tiramisu”

Obiective urmărite:

După parcurgerea acestei ore elevii vor fi capabili:

SĂ ŞTIE:

Să argumenteze rolul dulciurilor de cofetarie în alimentaţie Să enumere materiile prime necesare realizării preparatelor culinare de patiserie-cofetarie

SĂ ÎNŢELEAGĂ:

Valoarea alimentară a prajiturii “Tiramisu”. Succesiunea etapelor proceselor tehnologice de obţinere a prajiturii “Tiramisu”.

SĂ POATĂ:

Să selecteze, să dozeze materii prime şi să efectuieze operaţii de prelucrare primară şi termică.

Să selecteze şi să utilizeze corespunzător echipamentul tehnologic.

Page 2: Proiect Didactic Tiramisu

Să efectuieze examenul organoleptic al materiei prime, şi preparatului gata.

Metode folosite:

Expunerea, observarea, demonstrarea, conversaţia, exerciţiul practic.

Materiale didactice:

Fişe tehnologice, norme sanitare, reţetar, material ilustrativ, imaginea produsului finit.

Aragaz, rola electrică, mixer electric, vesela de bucătărie, vesela de masă, ustensile, materie primă.

Desfăşurarea lecţiei:

I. Moment organizatoric:

Adunarea clasei, verificarea prezenţei şi notarea absenţelor, verificarea stării sănătăţii, îmbrăcămintei sanitare şi ţinutei de lucru.

II. Instructaj întroductiv:

a) Captarea atenţiei- precizarea unei ghicitori: “ce ingheata vara repede si mai greu iarna?”

b) Verificarea cunoştinţelor elevilor: Ce rol au prajiturile în alimentaţia omului? De ce? Ce produse se folosesc la prepararea prajiturii “Tiramisu”? Caracterizaţi prajitura “Tiramisu”. Cum se clasifică dulciurile? Care sunt condiţiile de calitate ale dulciurilor?

c) Enunţarea subiectului lecţiei noi: Se prezinta imaginea si panoul cu prajiturii “Tiramisu”.

d) Legătura cu tema nouă: Din care grupă de preparate face parte prajiturii “Tiramisu”? Ce ingridiente folosim la prepararea ei? Determinaţi indicii de calitate a ingridientelor. Cum se pregătesc piscoturile si crema? Care sunt regulile igienii personale şi de securitate şi sănătate în muncă la

prepararea culinara a produselor?

Page 3: Proiect Didactic Tiramisu

e) Lucru cu fişele: Studierea fişei tehnologice. Calcularea materiei prime. Calcularea preţului.

f) Demonstrarea preparării prajiturii “Tiramisu”: Pregătirea locului de lucru. Materii prime necesare. Ustensilele necesare. Executarea operaţiilor de preparare.

III. Instructaj curent :

Elevii :

Trec fiecare la locul său de lucru. Realizează consecutivitatea operaţiilor. Respectă regulile de securitate şi sănătate în muncă. Efectuiază controlul calităţii gustării din materiile prime.

Se urmăreşte:

Activitatea practică a fiecărui elev. Mînuirea corectă a ustensilelor. Poziţia corectă de lucru. Realizarea corectă a operaţiilor. Respectarea regulilor de securitate şi sănătate în muncă.

IV. Instructaj final:

Elevii :

prezintă preparatele. autoevaluiază preparatele şi determină defectele dacă sunt. compară şi analizează lucrările colegilor. fac degustarea. curăţă locul de muncă.

Profesorul:

face degustarea. apreciază activitatea elevilor. notează elevii (punerea notelor în agendă). organizează curăţenia la locul de muncă.

Încheierea lecţiei: -elevii saluta si parasesc incaperea