proiect didactic tara1

16

Click here to load reader

Upload: dimitriu-mihaela

Post on 31-Jul-2015

86 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Tara1

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a V-a

PROFESOR:Lăcătuş Mihaela-Doina

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: Exerciţii de ascultare a mesajelor orale şi de interpretare a unor texte literare cu cerinţe date

(Modele de teste iniţiale)

TIPUL LECŢIEI: reactualizarea cunoştinţelor din ciclul primar

SCOPUL: exersarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi fluentă a unui text literar; exersarea deprinderilor de lucru cu textul în proză; exersarea priceperii de a povesti şi de a formula idei principale; formarea deprinderilor de muncă independentă şi în echipă; stimularea interesului pentru lectura textelor literare. Familiarizarea textelor literare cu cerinţele date.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A) Cognitive: La sfârşitul şi pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1 : să citească corect, conştient şi fluent un text;O2 : să povestească conţinutul fragmentelor delimitate;O3 : să formuleze ideile principale sub formă de titluri;O4 : să descopere amănunte legate de personaje şi evenimente;O5 : să identifice secvenţele descriptive, narative şi dialogate.

B) Afective:Elevii: îşi vor manifesta sentimentele faţă de faptele personajelor literare.

Page 2: Proiect Didactic Tara1

C) Psiho-motorii: Elevii : îşi vor coordona activitatea pentru utilizarea şi orientarea eficientă pe materialele prezentate de profesor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1 . Resurse procedurale :a) metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, dialogul dirijat, Cadranele, Explozia stelară, Harta povestirii; b) forme de organizare : individuală, frontală, pe grupe;

2. Resurse materiale : fişele

3. Forme şi tehnici de evaluare :- observarea sistematică;- evaluare orală;- evaluarea conduitei activităţii în grup;- tema de lucru în clasă.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei

Conţinutul activităţii Resurse Evaluare Metode Mijloace

didacticeForme de

organizare1. Moment organizatoric

- Se pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei.- Se asigură liniştea necesară bunei desfăşurări a lecţiei.

2. Verificarea temei

- ,,Care este ultima unitate de învăţare parcursă?”- ,,Ieri am început recapitularea cunoştinţelor dobândite în această unitate de învăţare, iar astăzi vom continua această activitate.”Se recapitulează noţiunile legate de propoziţia simplă şi dezvoltată.Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit acasă:

Conversa-ţia

Harta povestirii

Planşă

Frontală

Frontală

Frontală

Page 3: Proiect Didactic Tara1

compunerea „ Prima zi de şcoală”.- Se prezintă o planşă ce reflectă ,,Harta povestirii”. Elevii recunosc metoda pe care au folosit-o în realizarea temei . (Anexa 1)Se verifică tema cantitativ şi calitativ, atât prin sondaj, cât şi prin verificarea fiecărei compuneri a fiecărui elev în parte.

3.Captarea atenţiei

- Se prezintă elevilor modelul de test iniţial pe care va urma să îl rezolve , fiind solicitaţi să înţeleagă cerinţa, să răspundă la aceasta şi să-şi amintească de alte texte literare studiate, de secvenţele dialogate, narative şi descriptive.-

Frontală

Frontală

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Astăzi vom rezolva un model de test iniţial. Veţi demonstra că ştiţi să citiţi, să povestiţi, să formulaţi idei principale şi vom efectua exerciţii de îmbogăţire a vocabularului.- Se scrie data şi titlul lecţiei pe tablă şi pe caietele elevilor.

Conversa-ţia Manualul

5.Dirijarea învăţării

- -Se citeşte textul.- Se reia citirea textului, pe fragmente.- Se povestesc fragmentele.Pentru formularea ideilor principale se împart elevii în 5 grupe , care vor rezolva sarcini diferite, referitoare la: desprinderea ideilor principale sub formă de titluri, găsirea de sinonime şi antonime pentru cuvinte date şi formulări de întrebări / răspunsuri. .(Anexa 2)- Se verifică activitatea elevilor şi se scriu ideile principale pe tablă şi pe caiete, sub formă de titluri. Elevii sunt atenţionaţi privind scrierea corectă în pagină.

Metoda cadranelor

Munca în echipă

Caiete

Pe grupe

Observa-re sistema-tică

Pe grupe de elevi

6.Obţinerea performanţei

-Solicit elevii să povestească oral, în întregime lecţia ajutându-se de ideile principale.

Frontală Individua-lă

7.Retenţia şi - Se prezintă panoul cu ,,Explozia stelară”. Elevii citesc Explozia Panou cu

Page 4: Proiect Didactic Tara1

transferul tema centrală (Românii îşi iubesc ţara.) şi formulează răspunsuri la cele cinci întrebări (CINE? DE CE? CUM? UNDE? CÂND?) (Anexa 3)

stelară

Problema-tizarea

metoda Frontală Orală Formati-vă

8.Încheierea activităţii

- Se fac aprecieri, de către copii şi profesor, asupra modului în care elevii au participat la lecţie. - Tema pentru acasă –Realizaţi o compunere cu titlul „ Prinţesa şi bobul de mazăre”.

Page 5: Proiect Didactic Tara1

ANEXA 1Numele şi prenumele: ………………………..

Harta povestirii

Numărul de Scriitorul Personaje:

fragmente ............................ ...........................

................................ ………………….......... ..................................

Titlul povestirii:

………………..

Scrie ideile principale sub .............................

formă de titlu:

………………………………………….

…………………………………………………

………………………………………………………

………………………………………………..

……………………………………..

………………….

Găsiţi cuvinte cu acelaşi înţeles:

mâhnit- …………………………..

seară -…………………………..

palat - ……………………….

aşternut - …………………………..

domniţă- …………………………….

Page 6: Proiect Didactic Tara1

Anexa 2-grupa I

Scrieţi ideea principală pentru primul fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul……..._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi întrebarea pentru răspunsul dat.cuvântul ………... Î:________________________________________ _____________________________ R:.

Page 7: Proiect Didactic Tara1

Anexa 2-grupa II

Scrieţi ideea principală pentru al doilea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul…………._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi răspunsul la întrebarea dată.cuvântul ……... Î: Cine era ……………………? _____________________________ R: ___________________________________

Page 8: Proiect Didactic Tara1

Anexa 2-grupa III

Scrieţi ideea principală pentru al treilea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul…………….._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi întrebarea pentru răspunsul dat.cuvântul………………….. Î:________________________________________ _____________________________ R:

Page 9: Proiect Didactic Tara1

Anexa 2-grupa IV

Scrieţi ideea principală pentru al patrulea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul amar._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi răspunsul la întrebarea dată:cuvântul ………………... Î:……………………………………………….? _____________________________ R: ___________________________________

Page 10: Proiect Didactic Tara1

Anexa 2-grupa V

Scrieţi ideea principală pentru al cincilea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul ……………………._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi răspunsul pentru întrebarea dată.cuvântul ……………. Î:………………………………………? _____________________________ R: ___________________________________

Page 11: Proiect Didactic Tara1

Anexa 3 - ,,Explozia stelară”

CINE?

CÂND? DE CE?

UNDE? CUM?