proiect-didactic sport

8
PROIECT DIDACTIC NR. 4 UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National Banatean PROF: Alexandru Vlad DATA: 17-11-2014 CLASA: A-V-A LOC DE DESFASURARE: sala de sport Efectiv: MATERIALE NECESARE: saltele, fluier, banca, jaloane TEME: 1. Gimnastica acrobatica la sol, elemente statice. 2. Dezvoltarea fortei segmentare Obiective operationale: 1.Cognitive - sa respecte indicatiile profesorului - sa se implice in exercitiile si jocurile propuse 2.Motrice - insusirea mecanismului de baza al podului de jos - insusirea mecanismului de baza al standului pe cap

Upload: alexandru-vlad

Post on 12-Dec-2015

1 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic sport

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect-didactic sport

PROIECT DIDACTIC NR. 4

UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National Banatean

PROF: Alexandru Vlad

DATA: 17-11-2014

CLASA: A-V-A

LOC DE DESFASURARE: sala de sport

Efectiv:

MATERIALE NECESARE: saltele, fluier, banca, jaloane

TEME: 1. Gimnastica acrobatica la sol, elemente statice.

2. Dezvoltarea fortei segmentare

Obiective operationale:

1.Cognitive - sa respecte indicatiile profesorului

- sa se implice in exercitiile si jocurile propuse

2.Motrice - insusirea mecanismului de baza al podului de jos

- insusirea mecanismului de baza al standului pe cap

Page 2: Proiect-didactic sport

MOMENTELE LECTIEI

CONTINUTUL DOZARE INDICATII METODICE DI FORMATII DE LUCRU

OBS

Page 3: Proiect-didactic sport

1. ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI

2’

-adunarea,alinierea,salutulVerificarea tinutei si a starii de sanatateAnuntarea temelor lectiei,Intoarceri de pe loc 2’

XxxxxxxxxxO

2. PREGATIREA ORG.PENTRU EFFORT

8’

Exercitii de captarea atentiei:Variante de mers:-mers pe varfuri-m. pe calcaieAlergare usoara, in momentul fluierului ghemuit - luatVariante de alergare:-alergare usoara-alergare cu joc de glezne

-alergare cu pendularea gambelor inapoi,

-alergare cu genunchii sus,

-pas saltat, pas sarit, pas adaugat-mers cu misc de respiratie

10 m 2/410 m 2/480m 2/4

20m 2/420m 2/4

20 m 2/4

20 m 2/4

20 m 2/410 m 2/4

In coloana cite unuXxxxxxxxxX OX

Cate 2 pe mijlocul salii,

Xxxxxo

xxxxx

3.INFLUENTAREA SELECTIVA A APARATULUI LOCOMOTOR

10’

Creearea formatiei de lucru

1. P.I. – stând depărtat, braţele îndoite, palmele pe şoldT1-4 – extensii si aplecari ale capuluiIdem5-6Idem7-8

2.P.I-stand departat,bratele indoite,palmele pe soldT1-2-inclinari ale capului spre stangaT3-4-iclinari ale capului spre dreaptaT5-6- inclinari ale capului spre

2x8

2x8

X x x x x xX x x x x xX x x x x x OX x x x x x

Page 4: Proiect-didactic sport

stangaT7-8-inclinari ale capului spre dreapta

3.P.I.-stand departat,bratele indoite,palmele pe soldT1-4 rasucirea capului spre dreaptaT5-8 rasucirea capului spre stanga

4. stand departat, bratele pe langa corp: rotarea umerilor spre inapoi (1x8) spre inainte (1x8)

5.P.I. – stând depărtat, braţele întinse înainteT1-2 – forfecarea braţelorT3-4 – ducerea lor în lateral cu arcuireT5-6 – forfecareT7-8 –ducerea lor în lateral cu arcuire.

6. – stand deaprtat, mainile pe sodT1-2-inclinarea trunchiului spre partea dreaptaT3-4- inclinarea trunchiului spre stangaT5-6; T7-8 idem.

7.-stand departat, mainile pe soldT1-2- aplecare trunchiuluiT3-4 extensie trunchiuluiT5-6;T7-8- idem.

8. P.I. Stând depărtat, braţele întinse pe verticală.T1-2,5-6 extensia br.stâng sus cu arcuire, extensia br. drept jos cu arcuireT3-4,7-8,extensia br.drept sus cu arcuire, extensia br. stâng jos cu arcuire.

2x8

2x8

2x8

2x8

2x8

2x8

Page 5: Proiect-didactic sport

9.P.I. – Stând depărtat, braţele întinse pe lângă corp,T1-4 – rotări simultane ale braţelor înainte;

T5-8 – rotari simultane ale braţelor înapoi.

10.P.I. – Stând depărtat cu braţele întinse sus;T1-2 – extensie a trunchiului cu arcuire;T3-4 – îndoirea trunchiului înainte spre piciorul stâng;T5-6 – extensie a trunchiului cu arcuire;T7-8 – îndoirea trunchiului spre piciorul drept;

11.P.I. – Stând depărtat, fandări înainte cu arcuire, mâinile pe bazin;T1-2 –arcuire pe piciorul stâng;T 3-4 – arcuire pe piciorul drept;T5-6-arcuire pe piciorul stangT7-8-arcuire pe piciorul drept.

12.P.I. - stand departat,fandări laterale cu arcuire pe fiecare picior;T1-2 –arcuire pe piciorul stâng;T 3-4 – arcuire pe piciorul drept;T5-6-arcuire pe piciorul stangT7-8-arcuire pe piciorul drept

2x8

2x8

2x8

2x8

4. DEZVOLTAREA VITEZEI SI A INDEMANARII

7’

CREEREA FORMATIEI DE LUCRUJOC STAFETA:Alergare de viteza pana la centru, sarituri pe doua picioare inapoi.

Alergare de viteza pana la centru, inapoi alergare cu spatele.

2x

2x

Page 6: Proiect-didactic sport

5.INVATAREA SI CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR SPECIFICE

15’

6. DEZVOLTAREA FORTEI SI A REZISTENTEI

5’

Tema nr. 1:

Invatarea podului de jos:

a) culcat dorsal, picioarele usor departate, palmele pe sol langa urechi, degetele inspre calcaie

b)indoirea usoara a genunchilor

c)ridicarea trunchiului cu extensia capului, sprijin pe palme si talpi.

Invatarea standului pe cap:

a)Din stand pe cap cu picioarele ghemuite la piept, extinderi controlate pe verticala si revenire la sol treptat cu piciarele intinse in echer.

b)Cronometrata pozitia de mentinut in stand pe cap.

Tema nr. 2:

Circuit de forta:1. Atarnat la scara fixa, ridicarea genunchilor la piept

2. Genuflexiune cu saritura in inaltime

3. Din culcat ventral, mainile la ceafa, extensii ale trunchiului

4. Flotari

La inceput se executa cu ajutorul profesorului, apoi fiecare elev incearca singur.

7. REVENIREAORG.DUPA EFFORT 2’

Alergare usoara cuRelaxarea bratelor si picioarelor,Mers cu miscari de respiratie

40m40m

XxxxxxxxxxxXx O

Page 7: Proiect-didactic sport

8. INCHEIEREA ORGANIZATA A LECTIEI

-Aprecieri,observatii,recomandariSalutul

1’xxxxxxxxxxxxxx

O