proiect didactic simetrie
DESCRIPTION
Proiect Didactic SimetrieTRANSCRIPT
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ
Data: 26 mai 2011 Clasa: a VI-a Obiectul: Matematică – GeometrieTema lecţiei: Simetria faţă de o dreaptă;axe de simetrie.Tipul lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe.
Obiective cadru:1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor
de calcul specifice matematicii;2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de
probleme;3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea
matematicii în contexte variate.
Obiective de referinţă: 1. Să cunoască şi să utilizeze proprietăţile de simetrie ale unui patrulater în
rezolvarea problemelor..2. Să utilizeze instrumente geometrice pentru a reprezenta diferite
configuraţii geometrice.3. Să formuleze cât mai multe consecinţe posibile, care decurg dintr-un set
de ipoteze date; să construiască generalizări şi să investigheze valoarea de adevăr a unor enunţuri. .
4. Să identifice utilizări ale unor concepte şi metode matematice studiate, în rezolvarea unor probleme practice.
5. Să manifeste perseverenţă şi interes pentru găsirea de soluţii noi în rezolvarea unei probleme.
Obiective operaţionale: a). cognitive:
OC1 → Reactualizarea noţiunii de mijloc al unui segment; OC2 → Reactualizarea noţiunii de mediatoare a unui segment şi a
proprietăţilor acesteia ;OC3 → Construcţia perpendicularei dintr-un punct pe o dreaptă ;OC4 → Desenarea simetricei unei figuri simple faţă de o dreaptă pe reţele
de pătrate;b). afective:
OA1 → Să fie atenţi;
1
OA2 → Să participe afectiv la lecţie;OA3 → Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
Strategii didactice:a). Metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, exerciţiul, munca
individuală, problematizarea.b). Mijloace de realizare: manualul (Ed.Radical), culegere de probleme
(Integr All), instrumente geometrice. c). Forme de organizare: frontală, individuală.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI (TIMP)
OBIECTIVE
CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII
DIDACTICE
1 2 3 4
I. Moment organizatoric(2 min)
Prof: Asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. Verifică prezenţa elevilor.Elevii: Se pregătesc cu cele necesare pentru lecţie. Se asigură ordinea şi disciplina.
Conversaţia
II. Captarea atenţiei (4 min)
OA1
OA2
Prof: Verifică frontal temele scrise făcând eventuale observaţii, iar dacă există probleme nefinalizate le sugerează elevilor metoda de rezolvare.Elevii: Elevii îşi verifică tema şi corectează eventualele greşeli.
Conversaţia
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor (2 min)
OA3
Prof: Ne propunem să discutăm despre:„Simetria faţă de o dreaptă;axe de simetrie”.Elevii: Elevii ascultă cu atenţie şi conştientizează obiectivele.
Conversaţia
IV.Reactualizarea cunoştinţelor (4 min)
OC1
OC2
OA2
Prof: Ce este mijlocul unui segment ?Elevii: Mijlocul unui segment este acel punct al segmentului care-l împarte în două segmente congruente sau în două segmente de lungimi egale.Prof: Ce este mediatoarea unui segment ?Elevii: Mediatoarea unui segment este dreapta perpendiculară pe segment în mijlocul său.. Prof: Ce proprietate are mediatoarea uni segment? Elevii: Un punct aparţine mediatoarei unui segment dacă şi numai dacă are distanţele egale faţă de extremităţile segmentului
Conversaţia
1 2 3 4
2
V. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării(15 min)
OC3
OC4
OA3
Definiţie: Fie P un punct şi d o dreaptă. Spunem că punctul P’ este simetricul punctului P faţă de dreapta d, dacă d este mediatoarea segmentului PP’.
Dreapta d se numeşte axă de simetrie
Observaţie: Dacă punctul este pe dreaptă simetricul lui este punctul însuşi.
Definiţie: Fie F o figură geometrică şi d o dreaptă. Dacă F conţine simetricele faţă de d ale tuturor punctelor lui F, atunci F se numeşte simetrică faţă de d. Dreapta d se numeşte axă de simetrie a lui F.
Proprietăţi ale simetriei faţă de o dreaptă:(i) Simetria faţă de o axă transformă o dreaptă într-o dreaptă:(ii) Simetria faţă de o axă păstrează distanţele;(iii) Simetria faţă de o dreaptă transformă un poligon într-un poligon congruent cu cel dat.
Exemple: a) Pentru un triunghi isoscel, înălţimea dusă din unghiul format de laturile congruente este axă de simetrie;b) Pentru un romb, dreapta suport a unei diagonale este axă de simetrie.
Conversaţia
Observaţia
Demonstraţia
Conversaţia
Demonstraţia
VI.Intensificarea retenţiei şi asigurarea transferului(10 min)
OA2
OC3
OC4
Se rezolvă exerciţiile de pe fişa de lucru, elevii lucrând in 4 grupe. Câte un reprezentant al fiecărei grupe va rezolva la tablă câte un exerciţiu
Problemati-zarea
DemonstraţiaActivitate pe
grupe
VII. Asigurarea feedback-ului(10 min)
OC3
OC4
Prof: Precizaţi care este centrul de simetrie, dacă există, pentru pătrat, romb, trapez isoscel ?Elevii: Centrul de simetrie pentru pătrat şi romb este punctul de intersecţie al diagonalelor. Trapezul isoscel nu are centru de simetrie.Prof: Câte axe de simetrie are un pătrat, un dreptunghi, un paralelogram ?Elevii: Vor realiza câte un desen şi vor justifica că pătratul are patru axe de simetrie, dreptunghiul are două axe de simetrie iar paralelogramul nu are axe de simetrie. Prof: În viaţa de zi cu zi, aţi întâlnit simetria?Elevii: Vor da exemple de simetrii
Exerciţiul
Observaţia
Conversaţia
VIII. Evaluarea (2 min)
P: Apreciază cunoştinţele elevilor, notează elevii care s-au remarcat la lecţie.
Conversaţia
IX.Tema pentru Prof: Exerciţiile 6, 7, 8pag. 119, 9 şi 10
3
acasă (1 min)pag120 din manual Elevii: Elevii notează tema.
Conversaţia
4