proiect didactic raglan2

Upload: natalia-danila

Post on 03-Jun-2018

264 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    1/14

    1

    Proiect didactic

    Data: 26.02.14;

    Grupa: 204 DV;

    Disciplina: Proiectarea tehnic;Modulul: Proiectarea tehnic i tehnologii de specialitate;Tema: Procedee de modelare constr uctiv cu modificarea formei zonei umrului, rscroielii mneci(orificiu adncit, ptrat, raglan, chimono) a produselor vestimentare cu spri jin pe umeri.Durata: 80 minute;

    Tipul leciei: practic; Lector: Danila Natalia

    Obiective de referin: S cunoasc procedee de modelarea constructivcu modificareaformei zonei umrului, rscroielii mnecii (orificiu adncit, ptrat, raglan, chimono) a produse

    vestimentare cu sprijin pe umeri ; Consolidarea cuno tin elor despre realizarea modelrii constructive a produselor vestimentare de croial raglan, combi nat, modificat.

    Obiective op eraionale:

    Domeni ul cogni tiv

    O 1 - S consolideze cunotinele formate anterior despre tipurile de modelare constructiv;O 2 - S consolideze cunotinele formate anterior despre tipurile de croial;O 3 - S numeascdeosebirile dintre croiala clasic, raglan, chimono, combinat, modificat;

    Domeniul psih o-motor

    O 4 - S identifice nimagini tipurile de croial utilizate de autor;O 5 - S descrie elementele constructiv- decorative de noutate pentru sezonul primvar 2014;

    Domeniul afectiv

    O 6 - S executeMC pentr u produsul jachet de croial raglan;O 7 - S utilizeze n procesul de MC principiului translrii / principiului rotaiei / principiuluicombinat;

    O 8 - S efectueze din materiale auxiliare reperele produsului de jachet croiala raglan i s indicedirec ia firului nominal i liniile constructive;

    O 8 - S manifeste atitudineartistico- tehnic fa de produsele vestimentare de croial raglan.Formele de activitate: individual, colective.

    Metode i procedee: expunerea, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul practic,

    chestionarea oral, analiza i sinteza, generalizarea.

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    2/14

    2

    Materiale didactice: portofoliu cu imagini, proiecte, hrtie A4 i A 1, foi de calc, hrtiecolorat, carton, foarfec, clei, instrumente de msur, tablet grafic, evalet.

    Relaii interdisciplinare: istoria costumului, proiectarea artistic, transpuner i n material,desen tehnic, geometria descriptiv.

    Metode de verificare a cunotinelor: chestionarea oral, testare scris, observaia curent,lucrare practic.

    Proiectarea didactic a realizrii leciei:

    Etapele leciei Secvenele leciei. Dozarea timpului

    1. Moment organizatoric. Captarea ateniei 2 min.2. Reactualizarea cunotinelor 8 min.3. Comunicarea noilor cunotine 10 min.4. Efectuarea lucrului practic. Asigurarea feet-bakcului 45 min.

    5. Generalizarea i aprecierea lucrrilor realizate 10 min.6. Asigura rea reteniei i a transferului 5 min.

    I . Partea organizatoric : verificarea prezen ei i notarea absen elor, verificarea inutei de

    lucru (ustensile, instrumente de msur, TB a jachetei/mnecii scar 1:4).I I . Partea introductiv:

    A. Verificarea cuno tin elor i competen elor practice din lec ia precedent.

    Test la proiectarea tehnic Punctaj1. Cte croieli derivate sunt? Bifa i rspunsul corect 2

    clasic raglan chimono combinat modificat

    2. Completa i spa iul liber cu tipul de croial corespunztoare

    1

    1

    Croiala _________ este caracteristic produselor la care mneca este croitseparat, iar rscroiala mnecii (n care se va asambla mneca cu corpul), trasat pe faa i spatele produsului, se dispune la grania natural de mbinare dintretrunchi i brae

    Croiala ________este specific produselor la care rscroiala pentru mnec pornete din rscroiala gtului (la raglanul clasic) i ajunge n zona axilelor,mneca prelund parial sau total zona superioar a produsului, mbinarea dintre

    fa i spate pe linia umerilor, specific croielii clasice, este transferatelementului mnec, constituit, i n cazul acestei croieli, dintr -un numr diferitde repere.

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    3/14

    3

    Croiala ______________este acea croial la care lipsete linia de rscroial (dedivizare dintre corp i mnec), astfel c mneca i faa, respectiv spatele

    produsului, sunt indivizibile. Croiala _______________rezult din asocierea a dou dintre cele trei croieli de

    baz (clasic + raglan, clasic + chimono, raglan + chimono) n unul i acelai

    produs, caracterizat prin aceea c faa i spatele au croieli diferite. Croiala _______________este o croial derivat de la croiala clasic, la caremneca este croit separat, dar rscroiala n care se aplic este deplasat fa degrania natural trunchi- brae (cel mai frecvent spre brae, prin prelungirea linieiumerilor), rscroiala este mai adnc, iar curbura conturului mai atenuat.

    1

    1

    1

    3. Numerota i n ordine principiile de rezolvare constructiv a croielii modificate? proiectarea mnecii; reperul sau reperele mnecii de croial modificat se obin n prelungirea

    elementelor de baz, fa i spate, prin transformarea configuraiei noului contur

    al rscroielii mnecii, respectiv al capului de mnec, n coresponden cucerinele constructiv-estetice ale modelului; modificarea conturului rscroielii mnecii pe elementele de baz, fa i spate,

    prin luarea n considerare a parametrilor constructivi care au fost modificai pentru asigurarea particularitilor constructiv-estetice ale croielii impuse demodel;

    1

    1

    1

    Total puncte acumulatePrezentarea lucr rii ndeplinite n cadrul lucrului individual: Modelarea constructiv a

    pr oduselor vestimentare cu orificiu ptrat (inclusiv reperele produsului modelat).

    B. Legtura cu lec ia nou Sunt artate studen ilor exemple de utilizare a croielii raglan n vestimenta ia exterioarsezonul primvar 2014. Istoria apari iei croielii raglan.

    C. Enun area subiectului lec iei noi

    Procedee de modelare constructiv cu modificarea formei zonei umrului, rscroiemnecii (raglan) a produselor vestimentare cu sprijin pe umeri

    Se prezint variantele de baz a croielii raglan (nafara de varianta de raglan clasic care a

    fost efectuat n sem. III) ct i alte tipuri; Urmeaz explicarea/demonstrarea procedeelor de modelare constructiv n vederea ob inerii

    urmtoarelor tipuri de raglan:semiraglanul, raglanul nul, raglanul epolet, raglanul arcuit,ragl anul cu platc, raglanul cu tietur i drapaj.

    I I I . Partea aplicativ

    Pregtirea grupei pentru a trece la realizarea lucrrii n scopul formriicompeten elor iabilit ilor practice de modelare constructiv.

    1 Suma punctelor acumulate se vor egala cu o no t, de ex. 8 puncte = nota 8

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    4/14

    4

    Efectuarea de ctre fiecare student avariantelor de MC n vederea ob inerii tipurilor de raglanenumerate mai sus.

    Definitivarea conturului dintre elementele fa, spate i mnec, contur ce pornete de rscroiala gtului i se finalizeaz n zona subaxilar, mneca prelund astfel o suprafa

    cor espunztoare pe corp regiunii de sprijin. Linia de contur a rscroielii mnecii poate avea diferconf iguraii, iar forma conturului poate fi dreapt, rotunjit, oval, marcat de elemente decorativ

    n urma MC studen ii vor tia reperele din foi de hrtie colorat cu indicarea ulterioar pe ela direc iei firului nominal i liniilor constructive.

    I V. Partea de nche iere

    n ultimele 10 de minute ale activit ii de instruire practic se va finisa lucrul asupra proiectelor i se va realiza o analiz a activit ii fiecrui student din grup privind: precizia

    dimensional,acurate e, abaterile de la forma prestabilit, ncadrarea n timpul de execu ie fixat lanceputul lucrrii.

    Se va calcula punctajul fiecrui studentde la test i lucrarea practic; Se vor co nverti punctele n note; Se vor face aprecieri, observa ii;

    Se va trece la cur irea locului de munc, se adun grupa i se expun concluziile finale;Se va anun a lucrul individual (pentru acas).

    Descrierea selectiv a coninutului: M odifi carea plasticii suprafeelor iniiale ale elementelor

    Diversificarea modelelor se realizeaz i prin prezena unor elemente constructive (crei, cufalduri), fixate parial sau total prin coasere, modificndu-se n acest fel plastica suprafeelorelementelor i chiar silueta iniial a tiparului de referin.

    n acest scop, prelucrarea grafic a elementului sau a unor suprafee preluate de la acesta realizeaz prin aplicarea:

    principiului translrii (dispunerii paralele); principiului rotaiei (al pivotrii); principiului combinat (translare pivotare).

    Aplicarea celor trei principii se realizeaz n urmtoarele etape: pregtirea elementului sau a zonei preluat de la acesta, prin mprirea ntr -un numr de regiuni,n coresponden cu gradul de modificare urmrit (cu ct se impune o modificare mai accentuaformei iniiale, cu att i numrul de regiuni stabilit va fi mai mare);

    aplicarea principiului;

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    5/14

    5

    definitivarea contururilor, care delimiteaz suprafaa obinut n urma aplicrii principiului, pr elucrare grafic.

    Principiul dispunerii paralele se aplic atunci cnd ntre dou linii constructive cu lungimeiniiala i b se urmrete modificarea pe direcie orizontal cu aceeai cantitate s.

    Principiul dispunerii radiale permite modificarea unei suprafee iniiale, delimitat superiorde conturul a i inferior de conturulb, cu o cantitate introdus progresiv de la un contur la cellalt,astfel nct unul i menine lungimea iniial, iar cellalt i modific lungimea cu o cantit

    prestabilit , dependent de model.Al treilea principiu combin dispunerea paralel cu cea radial, obinndu-se modificarea

    difereniat a contururilor iniialea i b. Principii privind elaborarea constructiv a croielii raglan

    Caracteristica acestei croieli o con stituie conturul deschis al liniei de marcaie dintreelementele fa, spate i mnec, contur ce pornete de la rscroiala gtului i se finalizeaz n zonasubaxilar, mneca prelund astfel o suprafa corespunztoare pe corp regiunii de sprijin.

    n vestimentaia european, mnecile de croial raglan au aprut la sfritul sec. XIX i au fdenumite astfel n numele generalului englez din timpurile rzboiului din Krimeea, lordul Ragcare a introdus n armat vestonul de aceast croial. Aprut iniial n mbrcmintea pen brbai mneca de croial raglan a devenit n scurt timp frecvent utilizat i n vestimentaia penfemei.

    La produsele de croial raglan, linia de contur a rscroielii mnecii poate avea diferi configuraii, ce rspund att cerinelor estetice impuse de mod ct i particularitilor regiuniiumerale. n ceea ce privete forma conturului, acesta poate fi drept, rotunjit, oval, marcat deelemente decorative etc. Diversitatea configuraiei conturului raglan se poate sistematiza urmtoarele variante constructive: raglanul obinuit, raglanul nul, raglanul epoletsemiraglanul i raglanul cu platc (fig. 2).

    Raglanul obinuit (clasic), se caracterizeaz prin faptul c linia de contur a rscroielii raglan pornete de la conturul rscroielii gtului i se finalizeaz n zona subraului, de la punctul decontrol al rscroielii mnecii se suprapune peste conturul inferior al acesteia.

    La raglanul nul, conturul rscroielii pornete din punctul de intersecie dintre conturulrscroielii gtului i linia umrului, continund apoi spre zona subraului, dup diferite configuraiiimpuse de model.

    Raglanul epolet, se caracterizeaz printr-un contur paralel cu linia custurii umrului itangent la rscroiala mnecii ntr -un punct situat la nivelul punctelor axilare.

    Semiraglanul, se caracterizeaz printr- un contur trasat de la jumtatea liniei custuriiumrului, prin punctul de control, la zona subaxilar.

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    6/14

    6

    Raglanul cu platc, se caracterizeaz prin faptul c mneca preia o suprafa mare dinregiunea de sprijin, configuraia raglan se traseaz de la linia de simetrie a feei, respectiv a spatelui,

    prin punctele de control ale rscroielii mnecii spre zona subaxilar. Formele de baz ale raglanului, precum i variantele acestora, se obin prin prelucrarea

    adecvat a tiparelor de baz elaborate pentru tipurile respective de produse de croial clasic,mneca raglan fiind format dintr -un reper, dou sau trei, n funcie de tipul de produs i siluetaacestuia.

    Rezolvarea co nstructiv a tiparelor de croial raglan prin metoda atarii suprafeelor preluatede la partea superioar a feei i spatelui la partea superioar a mnecii(fig. 1).

    Mneca raglan cu pensa pe umr se poate transforma n mnec din dou repere, pr secionarea tiparului n prelungirea pensei pn la linia de terminaie.

    Procedeul de modelare constructiv se desfoar n urmtoarea succesiune: modificarea echilibrului constructiv antero- posterior cu o cantitate dependent de tipul de produs i grosimea materialului;

    modificarea adncimii rscroielii mnecii n funcie de model i siluet; majorarea limii feei i a spatelui la nivelul liniei de profunzime, n funcie de silueta produsului;

    trasarea conturului rscroielii raglan la elementele fa i spate, n funcie de tipul de raglan; trasarea conturului rscroielii raglan la mnec (contur cu lungimea egal cu c

    corespunztor al rscroielii mnecii de la fa i spate).

    F ig. 1 . Forma exterioar a mnecii raglan

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    7/14

    7

    F ig. 2. Va riantele de baz ale croielii raglan:

    a- obinuit, b - nul, c - semiraglan, d, e- epolet i raglanul cu platc

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    8/14

    8

    F ig. 3. Raglanu l Cl asic

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    9/14

    9

    F ig. 4. Raglanul A rcui t (incomplet)

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    10/14

    10

    F ig. 5. Raglanu l E polet

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    11/14

    11

    F ig. 6. Raglanul N ul

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    12/14

    12

    F ig. 7. Raglanul Cu platc

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    13/14

    13

    F ig. 7. Semir aglanul

  • 8/12/2019 Proiect Didactic Raglan2

    14/14

    14

    1. 1,000 Ideas from Neckline to Waistline, Pockets to Pleats-Rockport Publishers, United States of

    America 2011, ISBN-13: 978-1-59253-716-7

    2. Balan Stela. Contribu ii teoretice i experimentale la optimizarea pr oiectrii constructive a produselor cu sprijin pe umeri. Rezumatul tezei de doctorat. Ia i 2002

    3. Dodu Aristode. .a. Manualul inginerului textilist. Vol. 2. Bucure ti. Ed. AGIR. 2003

    4. Dumitru Pur uc. Modele de instruire formativ specifice disciplinelor tehnice, Ia i 1996, ISBN

    973-97578-0-45. Enciclopedie Larousse pentru tineret, Editura Aquila93, Oradea, 1997 6. Standard de pregtire profesional, calificarea: Tehnician designer vestimentar, Nivel 3,

    Bucureti, 2005 7. .. ..

    280902 , 2010

    8. . . , ., ,1988, . 464

    9. .. . , , 2004

    10. . - ( '''')- 201111. . , . 2001- - (2002) 12. . , . 2003- - (2004)13. .. , , , 2010

    Vebografie

    1. www.bestdress.com.ua

    2. http://www.osinka.ru/Books/sewing.html

    3. http://www.flip-zone.net/fashion/couture-1/

    4. http://club.season.ru/

    5. www.wikipedia.ro

    http://www.osinka.ru/Books/sewing.htmlhttp://www.flip-zone.net/fashion/couture-1/http://club.season.ru/http://www.wikipedia.ro/http://www.wikipedia.ro/http://club.season.ru/http://www.flip-zone.net/fashion/couture-1/http://www.osinka.ru/Books/sewing.html