proiect didactic printul miorlau
DESCRIPTION
metode interactiveTRANSCRIPT
Grădiniţa: Grădiniţa: Grupa: Grupa: Nivelul: Nivelul:
Proiect de activitate
1
EDUCATOARE EDUCATOARE
Luna 2014Luna 2014
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
UNITATEA:
GRUPA:
PROFESOR COORDONATOR:
EDUCATOARE COORDONATOAR:
PROPUNĂTOR:
NIVELUL: II ( 5/6 ANI)
TEMA ANUALĂ:
PROIECT TEMATIC:
SUBTEMA: „AM ȘI EU DREPTURI”
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: „Prințul Miorlau”, de Nina Cassian
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Limba și Comunicare
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA: 30-35 minute
LOCUL DESFASURARII: SALA DE GRUPA
SCOPUL:
2
- Dezvoltarea capacității de exprimare orala, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor
verbale orale;
- Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral;
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
O1: Să audieze cu atenție, să reproducă pe scurt, textul “Prințul Miorlau”.
O2: Să identifice în imagini momentele importante din poezie.
O3: Să răspundă la întrbările adresate formulând propoziţii simple corecte din punct de vedere
gramatical.
O4: Să exprime prin cuvinte stările emoţionale provocate de întâmplările povestirii.
O5: Să participe la activitatea de grup atât în calitate de vorbitor cât şi de auditor.
O6: Cultivarea dragostei pentru creațiile literare pentru copii.
STATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: lectura, explicaţia, problematizarea, conversaţia, metoda pălăriilor gânditoare
(“Thinking hats”), exercițiul.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: planșe reprezentând momentele principale din poezie, pălării, coș, jetoane
având culorile pălăriilor.
METODE DE EVALUARE ŞI AUTOEVALUARE:
a) Continuă - observare curentă, analiza şi corectarea răspunsurilor, obsevarea comportamentului.
b) Finală - prin întrebări.
BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru invamamantul prescolar “, Ed.DPH, 2008, Filofteia Grama si colaboratorii;
- “Activitatea didactica din gradinita” DPH, 2008, Preda V., Pletea M., Grama F.;
- “Ghid pentru proiecte tematice- abordarea in maniera integrata a activitatilor din gradinita”, Ed. Humanitas
Educaţional, Bucuresti, 2005;
3
- “Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului in invatamant prescolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Berbeceanu
Gabriela si colaboratorii, 2008;
- “Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamntul prescolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Georgeta
Toma si colaboratorii, 2009.
- Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
4
Evenimentul didactic
Continutul științific
Strategiile didacticeForma de organizare
EvaluareMetode și procedee
Material didactic folosit
1. Organizarea activității
Aerisirea sălii de grupă, aranjarea scăunelelor în formă de semicerc, așezarea materialului didactic necesar.
Material Ilustrativ
2.Captarea atenției
Îi întreb dacă le plac poeziile, după care le voi spune câte o ghicitoare despre o pisică și un motan.„Toată noaptea toarce dusFără furcă, fără fus.” (pisica)
„Cocoloş pe sub măsuţăÎşi ia coada în lăbuţăŞi isteţ precum e elÎl prinde pe şoricel.” (motanul)Apoi îi voi ruga să imite graiul pisicilor.
ConversațiaGhicitori
Frontală Observarea
comportamentului
3.Anunțarea temei și a obiectivelor
Introducerea copiilor in activitate
Astăzi vă voi spune poezia –„Prințul Miorlau”, de Nina Cassian. Vă spun această poezie, iar voi trebuie să ascultați și să țineți minte cele auzite, deoarece la sfârșit trebuie să povestiți, să puneți întrebări și să dați răspunsuri din conținutul poveștii.
ConversațiaExplicația
FrontalăAprecieri verbale
4.Desfășurarea activității
Expunerea poeziei de către educatoare.
Se va spune conținutul poeziei folosind mijloace care contribuie la expresivitatea expunerii, prin care să imprim poeziei un caracter atractiv, emoțional:
Vocea, tonul prin care voi sublinia unele stări expuse;
Conversația
5
5.Asigurarea retenției și a transferului
Schimbarea ritmului vorbirii –pentru a conduce la sporirea expresivității și a stării emoționale a copiilor;
Pauzele și accentele - pentru a conduce la o povestire vie, la înțelegerea semnificațiilor;
Accentul pentru a sublinia elementele figurative ale vorbirii;
Mimica și gesturile pentru a contribui la mărirea expresivității povestirii, la perceperea afectivă și conștientă de către copii a textului.
Pe parcursul lecturii voi explica cuvintele și expresiile noi întâlnite pentru a facilita o mai bună înțelegere a textului literar și pentru îmbogățirea vocabularului activ al copiilor.În timpul lecturii voi sublinia și trăsăturile predominante ale personajelor principale.
După moment psihologic, voi întreba copii: -Va plăcut poezia? De ce? Mesajul poeziei este: „Avem drepturi dar nu trebuie să exagerăm cu ele.”Apoi vom repeta cuvintele și expresiile noi, pentru a ruga apoi copiii să formuleze propoziții scurte cu acestea.
ExplicațiaConversația
Lectura
Textul poeziei
Planșe reprezentând momentele
principale din poezie
Frontală
FrontalăIndividuală
Observarea comportamentului
Răspunsurile oferite de copii
Aprecieri verbale
5. Obținerea preformanței
În funcţie de culoarea jetonului ales din coș, copiii se vor grupa și vor primi câte o pălăriuţă.Se va desfaşura jocul „Pălăriile gânditoare”, având ca suport textul „Prințul Miorlau”,în cadrul jocului le voi cere copiilor să-mi spună titlul poeziei, să precizeze autorul poeziei și să priveasca cu atentie imaginile pe care le voi arăta.(rând pe rând) Voi cere copiilor să recunoască în ilustraţii momentele principale și să redea în câteva propoziții conținutul
Jetoane având culorile
pălăriilor
Pălării coloratePe grupe,
Aprecieri verbale
6
acestora. 1.Într-o împărăție ploioasă, împăratul și împărăteasa aveau un prinț de șase anișori. 2.Prințul spunea “miorlau” în loc de vreau și nu vreau. 3.Prințul a miorlăit până când în jurulul lui se făcu pustiu. 4. Mâțele l-au invitat să devină pisoi și cu ele șoareci să mănânce.
5. Asfel prințul speriat nu a mai miorlăit niciodată.
• Pălăria albă→ informează– este obiectivă asupra informaţiilor;– este neutră;Sarcina: Spune, pe scurt, textul poeziei „Prințul Miorlau”.
• Pălăria roşie→ spune ce simte– lasă liber imaginaţiei şi sentimentelor;– este impulsivă;– poate însemna şi supărare sau furie;– reprezintă o bogată paletă a stărilor afective;Sarcina: Spune ce simţi în legatură cu faptele personajelor din poezia „Prințul Miorlau”.
• Pălăria neagră→ identifică greşelile– exprimă prudenţa, grija, avertismentul, judecata;– oferă o perspectivă întunecoasă, tristă, sumbră asupra situaţiei în discuţie;– reprezintă perspectiva gândirii negative, pesimiste;Sarcina: „Ce s-ar fi întâmplat dacă pisicile nu l-ar fi invitat să devină pisoi?”
Metoda „Pălăriilor
Gânditoare”
ConversațiaExplicația
ProblematizareaExplicația
Planșe reprezentând momentele
principale din poezie
Pălării colorateIndiviual
Răspunsurile oferite de copii
Observarea comportamentului
7
• Pălăria galbenă→ aduce beneficii creative– oferă o perspectivă pozitivă şi constructivă asupra situaţiei;– culoarea galbenă simbolizează lumina soarelui, strălucirea, optimismul;– este gândirea optimistă, constructivă pe un fundament logic;Sarcina: „Imaginaţi-va ce s-ar fi întâmplat dacă prințul ar fi acceptat să devină pisoi”
• Pălăria verde→ generează ideile noi şi efortul– exprima ideile noi, stimulând gândirea creativă;– este simbolul fertilitţţii, al producţiei de idei noi, inovatoare;Sarcina: „Cum credeţi că se continuă poezia?”
• Pălăria albastră– exprimă controlul procesului de gândire;– albastru e rece; este culoarea cerului care este deasupra tuturor, atotvăzător şi atotcunoscător;– supraveghează şi dirijează bunul mers al activităţii;-este preocuparea de a controla şi de a organiza;Sarcina: „Dă un alt final poeziei noastre”
ConversațiaExplicația
ProblematizareaExplicația
6.Evaluarea activității
Voi face aprecieri colective și individuale referitoare la comportamentul copiilor în timpul activității și la răspunsurile pe care le-au oferit.Se ofera recompense copiilor.
Conversația Stimulente Frontală
- aprecieri colective și individuale; - aprecierea modului de participare la activitate
8
Anexa 1
Prinţul Miorlau
de Nina Cassian
Într-o împărăţie cam ploioasă,trăiau un împărat şi-o împărăteasăce-aveau, cum se cuvine, şi un prinţ,singur la părinţi.Prinţul era de şase anişorişi miorlăia din noapte până-n zori.În loc de �vreau! � spunea �miorlau! �şi tot �miorlau! � pentru �nu vreau! �
Deci, cum spuneam, cu prinţul miorlăitdeloc nu era lesne de trăit.Când i se aduceau bomboane � el miorlăia că vrea baloane;şi-n loc de baloanevoia tromboane,şi-n loc de tromboanevoia bomboane,dar nişte bomboanecu gust de baloane,şi-n care să sufleca-n nişte tromboane.
Astfel de dulciuri � vai! Nu se găseau...Şi prinţul miorlăia: Miorlau! Miorlau!Miorlau! � că plouă afară;Miorlau! � că afară-i soare;Miorlau! � că-i zi de lucru;Miorlau! � că-i sărbătoare...Părinţii nu mai ştiau ce să-i mai facă- numai să tacă...Îi aduceau în fiecare zio mie o sută una jucării:căişori de lemn,puşti de tras la semn,gume şi creioane,raţe dolofanede celuloid,şi căţei şi mâţe,şi păpuşi semeţe,cu ochi ce se-nchid,şi iar se deschid...
Ah, dar prinţul nostru nu tăcea de felEl voia ceva ştiut numai de el:Miorlau! � de ce e luna lună?Miorlau! � friptura nu e bună!
Miorlau! � vreau să mănânc compot!Nu vreau compot că nu mai pot!
...Albi şi împăratul, albi şi-mpărăteasaDe atâta miorlăială, se-mbolnăvise casa.Canarii asurziră, căţeii leşinară,iar caii se mutară cu totu-n altă ţară.Bostanii şi verzelepărăsiră grădinile.Fugiră găinile,Zburară şi berzeleŞi se făcu � pe câte ştiu � în jurul prinţului � pustiu....Doar mâţele sosiră toatecu cozile încârligate,torcând de zor,la prinţişor.Sfârr...Sfârr...Ce pisici!Cu ochi mici!Ce motaninăzdrăvani!Şi-ncepură să-l aţâţe,miorlăind motani şi mâţe:�Miau-miorlau!Hai cu noi!Nu eşti prinţEşti pisoi � Nu mai sta! Vino-ncoa!De-acum, şoareci vei mânca �.
Atunci prinţişorul, de fricăsă nu se prefacă-n pisică,uită de miorlăitul lui, fireşte,şi prinse să vorbească omeneştePisicile-au plecat tiptil, tiptil:�Acesta nu-i pisoi, ci e copil! �Şi foarte bosumflate fură elecă au putut astfel să se înşele...
Dragi copii, povestea-i gata,Să vă duceţi imediatşi la mama, şi la tata,să le spuneţi răspicat:�Iubiţii mei părinţi, nu vreausă fiu şi eu un prinţ Miorlau!
9
Anexa 2
Cuvinte și expresii noi:
„cum se cuvine” = cum ar trebui, cum este normal
„singur la părinți” = nu are frați sau surori
„lesne de trăit” = usor de trăit
„tromboane” = instrumente muzicale de suflat, mai mari decât trompeta
„celuloid” = material plastic obținut din celuloza
„semețe” = falnice, mărețe, îngâmfate, umflate în pene
„pustiu” = gol, fără oameni și fără animale, părăsit
„încârligate” = încolăcite
„năzdrăvani” = poznași, ghiduși, hazli, grozavi
„să nu se prefacă-n” = să nu se transforme
„bosumflate” = supărate
10